Προς το περιεχόμενο

Όνομα παλαίου cartoon


PepeLePew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
9 ώρες πριν, xavier είπε

ναι απλα δεν ειχαμε προσβαση...ποιος ειδε το akira οταν κυκλοφορησε δεκαετια 80 ακόμα και το ghost in the shell το 95? Τα anime που ξεραμε ηταν η καντι, η χαιντι, ο νιλς χογκεσον, ο ταο ταο, η τζι φορς και τα γιαπωνεζικα παραμυθια...

Eπίσης Saber Rider (αμερικάνικη version του Sei Juushi Bismarck) και το Robotech (αμερικάνικη έκδοση του Space Dimension Fortress Macross, αν και αυτό το θυμάμαι από το Sky ή κάποιο τέτοιο ξένο κανάλι).
Γενικά είχαμε αρκετά, αλλά το μόνο "βαρύ" που θυμάμαι ήταν η Περιοχή 88 στην Ετ-3.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το υποβρυχειο κεραυνος, καπτερν χαρλοκ, ειχαν παιξει. φυσικα τα πλοουρες σανσιρο, καμπαμαρου. 2ο μισο της  δεκαετιας του 90 αρχισαν να παιζουν αρκετα,  επαιζε και το ρουρουνι κενσιν που νομιζω επαιζε απογευμα σε ωρα που επεφτε πανω στο φροντιστηριο μου...οπως και κατι ποδοσφαιρικα που επαιζαν στο νιου τσανελ σχετικα αργα το απογευμα...

παλιοτερα ειχε πολλα προσιτα στο δυτικο κοινο οπως οι 3 σωματοφυλακες, ο πιτερ παν, ο γυρος του κοσμου σε 80 μερες, ο μογλης, ρομπεν των δασων κτλ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το  αμερικανικο  θεμα  του Saber Rider κολλαει καλυτερα, αφου το καρτουν ειναι στην ουσια διαστημικο γουεστερν.

ιαπωνας  δεν ειχε φτιαξει το music theme του Robotech? ο ιδιος  που ειχε φτιαξει και του Macross ηταν;

6 ώρες πριν, xavier είπε

https://www.boxofficemojo.com/release/rl4016210945/weekend/

ετσι λεει, φανταζομαι οτι θα τους πηρε λιγο καιρο μετα τη χρυση αρκτο και το οσκαρ, να κανουν τη μεταγλωτιση...εγω στο θειο το ειδα παντως...

300k ΒΟ revenue, δηλαδη  ποσο, 35k εισιτηρια; δεν ξερω ποσο καλα ηταν για τα ελληνικα δεδομενα τοτε.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Eπίσης Saber Rider (αμερικάνικη version του Sei Juushi Bismarck) και το Robotech (αμερικάνικη έκδοση του Space Dimension Fortress Macross, αν και αυτό το θυμάμαι από το Sky ή κάποιο τέτοιο ξένο κανάλι).
Γενικά είχαμε αρκετά, αλλά το μόνο "βαρύ" που θυμάμαι ήταν η Περιοχή 88 στην Ετ-3.

η EΡΤ3 επαιζε και το Dallos, νομιζω το OVA, οχι την ταινια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε 'σεις, έχει κολλήσει το μυαλό μου

αυτόνομο στρατιωτικό άρμα μάχης παθαίνει κοκομπλόκο, κλειδώνει και αρχίζει και επιτίθεται σε όποιον προσπαθεί να το σταματήσει και να πάρει τον έλεγχο,

στο τέλος και με τα πολλά φτάνει στο σημείο να αυτοκαταστραφεί, νομίζω επειδή του τελείωσαν τα πυρομαχικά,

γεια πείτε όνομα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν  αναφερεσαι σε τανκ, εχει ειπωθει ο τιτλος του ανιμε σε ποστ στις προηγουμενες σελιδες.

εγω  παντως αυτα που ψαχνω, δεν τα  βρηκα ακομη. καποια  ανιμε που επαιζε το JuniorsTV. ρωτησα και στο φορουμ του MyAnimeList,  εγραψα  αναλυτικη περιγραφη  με οτι θυμομουν. μονο για να μου το κλειδωσει ο μοντ με αιτια οτι δεν ειναι το καταλληλο μερος για να ρωταω τιτλους ανιμε. τον διαολοστειλα και δεν ξανασχοληθηκα  με το θεμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, KilliK είπε

αν  αναφερεσαι σε τανκ, εχει ειπωθει ο τιτλος του ανιμε σε ποστ στις προηγουμενες σελιδες.

εγω  παντως αυτα που ψαχνω, δεν τα  βρηκα ακομη. καποια  ανιμε που επαιζε το JuniorsTV. ρωτησα και στο φορουμ του MyAnimeList,  εγραψα  αναλυτικη περιγραφη  με οτι θυμομουν. μονο για να μου το κλειδωσει ο μοντ με αιτια οτι δεν ειναι το καταλληλο μερος για να ρωταω τιτλους ανιμε. τον διαολοστειλα και δεν ξανασχοληθηκα  με το θεμα.

ναι με τανκ! ωπα κατσε παω να κοιταξω παραπισω!

---

πω 2 σελίδες πίσω! έσπαγα το κεφάλι μου

Στις 22/4/2020 στις 8:20 ΜΜ, KilliK είπε

Techno Police 21C

Επεξ/σία από Oscar_Mike
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, KilliK είπε

εγω  παντως αυτα που ψαχνω, δεν τα  βρηκα ακομη. καποια  ανιμε που επαιζε το JuniorsTV.

Σε ποια σελίδα είπαμε πάλι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο myanimelist λες; που να θυμαμαι, εχει περασει καιρος. εδω περα δεν νομιζω να εχω ρωτησει για τα συγκεκριμενα.

 

το πρωτο ειχε για κεντρικους χαρακτηρες εναν αντρα, μια γυναικα και ενα μικρο ρομποτ με ενα μεγαλο κοκκινο ματι. και ηταν σε ενα ερημο  και βραχωδη πλανητη οπου στην τριτη πραξη τους κυνηγουσαν καποιοι. νομιζω αυτο οδηγουσαν μηχανες η κατι τετοιο. επισης  υπαρχει και κατι σαν κοκκινη ουσια που καταβροχθιζει τον πλανητη η ο ιδιος πλανητης αρχιζει να θρυμματίζεται και  στο τελος  γινεται  κατακοκκινος, με τους ηρωες να εχουν ξεφυγει. η ταινια ηταν  scifi με monty python  χιουμορ. θυμαμαι  χαρακτηριστικα καποια  στιγμη στο  κυνηγητο,  η σκηνη αλλαζει και το ρομποτ πινει ενα κοκτειλ σε ενα beach bar και κανει  σχολια κοιτωντας προς εμας το κοινο, δηλαδη σπαει τον 4ο τοιχο. και μετα συνεχιζεται το κυνηγητο.

η δευτερη ταινια ειχε για  κακους κατι μικρους πρασινους  εξωγηινους, σαν baby Aliens μοιαζανε. πρωταγωνιστρια ηταν μια κοπελα που ειχε ψυχικες δυναμεις. θυμαμαι μονο καποιες  σκηνες. ειναι μια γυναικα που ειναι,  νομιζω,  η  βασιλισα των εξωγηινων.  φοραει μια κορωνα και καθεται  σε  εναν παγωμενο θρονο. οι εξωγηινοι κυνηγανε την κοπελα, μεχρι που η βασιλισσα τους υπνωτιζει με τις ψυχικες της δυναμεις για  να την βοηθησει. μιλαει στην κοπελα και της εξηγει ποια ειναι και τι συμβαινει, μεχρι που ενα απο τα μικρα aliens της αφαιρει την κορωνα και η βασιλισσα εξαφανιζεται.

αλλη μια  σκηνη εχει να κανει με εναν  nerd που φοραει γυαλια και εχει και αυτος ψυχικες  δυναμεις. νομιζω ειναι σε ενα διαστημοπλοιο με τους εξωγηινους και το καταστρεφει αφου στεκεται μπροστα απο ενα μεγαλο καθρεφτη. εμφανιζεται μπροστα στην κοπελα σαν ειδωλο και της εξηγει οτι τηλεμεταφερθηκε μεσα στον καθρεφτη και προκαλεσε μια αντιδραση που κατεστρεψε το διαστημοπλοιο και οτι απεμεινε μονο το "mirror image" του το οποιο συντομα θα εξαφανιστει. η κοπελα του ζηταει να συγχωνευσει την συνειδηση του μαζι της για να συνεχισει να ζει και το κανει.

υπαρχει και ο κακος της ταινιας, εφηβος και αυτος. νομιζω απελευθερωσε μια δυναμη που αρχισε  να καταβροχθιζει το συμπαν τους.  η κοπελα εντωμεταξυ ειχε μαθει απο την βασιλισσα οτι περα απο το  δικο της συμπαν της, υπαρχει ενα αλλο συμπαν η κατι τετοιο. και προσπαθει να διαφυγει σε αυτο πετωντας μεσα απο καποιο διαστημικο barrier ενω την ακολουθει απο πισω η δυναμη και ο  κακος. η δυναμη αρχιζει να απορροφαει τον κακο, ο οποιος εχει μετανιωσει για οτι εκανε. η κοπελα του ζηταει να συγχωνευθει και αυτος μαζι της και δεχεται. στο τελος η κοπελα  ξεφευγει απο την δυναμη, περναει το barrier και φτανει στο νεο συμπαν και πλεον βλεπουμε τους τρεις κεντρικους χαρακτηρες να πετανε μαζι ευτυχισμενοι στο διαστημα.

the end. αυτα θυμαμαι. ειναι καπως θολες οι λεπτομερειες αλλα γενικα αυτα συμβαινουν. μπορει να ηταν anime σειρες και οχι ταινιες. σιγουρα ειναι απο την περιοδο 80s - early 90s.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Koίταξα για psychic powers και science fiction.
Βρήκα αυτό (E.Y.E.S. of Mars - είναι και dubbed, όχι, δεν βγήκε το 2018) με psychic powers, κόσμο που καταστρέφεται, κλπ, αλλά μάλλον δεν είναι κάποιο από αυτά που λες.

Edit: Ίσως αυτό (Harmagedon Genma Taisen) ;

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνει εντύπωση πόσα OVAs/Anime movies της εποχής τότε που είναι στο διάστημα έχουν τον κόσμο να καταστρέφεται και τους πρωταγωνιστές να ζουν σαν πνεύματα ή μετενσάρκωση πάντως... :P

Edit: Ορίστε λίστα του anidb με ελληνικούς τίτλους. Εδώ θα θυμηθείτε πολλά. :D

Edit 2: @KilliK Αυτό (Nayuta Το κοριτσι με το φωτοστεφανο - AniDB) πρέπει να είναι με την κοπελιά με psychic powers. :P

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...