Προς το περιεχόμενο

Όνομα παλαίου cartoon


PepeLePew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/4/2020 στις 3:14 ΜΜ, Thejackofalltrades είπε

Voltron, επίσης ποιος θυμάται ένα τύπου anime ταινιας ασπρόμαυρη στο μεγαλύτερο μέρος τις όπου ένας τρελός επιστήμονας ανατίναζε μια πύρινη κεφαλή , ενώ οι προταγωνιστης ήταν πάνω σε ένα γιγάντιο φίδι κόμπρα και ένα τυραννόσαυρο. Ήταν πολύ καταθλιπτικό στο μεγαλύτερο μέρος του και τόσα χρόνια μετά αδυνατω να βρω ποιο ήταν έπαιζε στο κανάλι cartoon η junior στην επαρχία.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2020 στις 11:56 ΜΜ, polonos1313 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ, οστοσο είναι να αναρωτιεσε τι θεωρούσαν παιδικό πρόγραμμα στα 90s η λογική τς ήταν αφού ο Μίκι μαους είναι κινούμενο σχέδιο ότι είναι κινουμενο σχέδιο είναι για παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thejackofalltrades είπε

Σε ευχαριστώ πολύ, οστοσο είναι να αναρωτιεσε τι θεωρούσαν παιδικό πρόγραμμα στα 90s η λογική τς ήταν αφού ο Μίκι μαους είναι κινούμενο σχέδιο ότι είναι κινουμενο σχέδιο είναι για παιδιά

Yep. Όλοι είχαμε δει Candy Candy και δεν καταλαβαίναμε τότε ότι δεν ήταν για (west) παιδάκια. :P 
Γενικά οι ιάπωνες τα έχουν αλλιώς.

Τώρα σου βάζουν Mortal Kombat το animation που βγήκε πρόσφατα "THE MOST VIOLENT ANIMATED THING EVER" και οι ιάπωνες π.χ. βάζουν gore (σε seinen σειρές για πιο μεγάλους) πολλές δεκαετίες τώρα και δεν το διαφημίζουν κιόλας.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators
2 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Laserion με subs παίζει κάπου;

Σύμφωνα με το anidb...δυστυχώς όχι.
Μου θύμισες πάντως την ελληνική μεταγλώττιση του που ήταν ολίγον (no offense για τον κόσμο) "βλάχικη"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2020 στις 7:18 ΜΜ, GhostRiderLSOV είπε

Yep. Όλοι είχαμε δει Candy Candy και δεν καταλαβαίναμε τότε ότι δεν ήταν για (west) παιδάκια. :P 
Γενικά οι ιάπωνες τα έχουν αλλιώς.

Τώρα σου βάζουν Mortal Kombat το animation που βγήκε πρόσφατα "THE MOST VIOLENT ANIMATED THING EVER" και οι ιάπωνες π.χ. βάζουν gore (σε seinen σειρές για πιο μεγάλους) πολλές δεκαετίες τώρα και δεν το διαφημίζουν κιόλας.

η οταν η  ΕΡΤ εβαζε Thundercats μετα τα μεσανυχτα και το αποκαλουσε "κινουμενα  σχεδια για ενηλικες" 😁

φυσικα εδω Ελλαδα, oτιδηποτε εχει σχεση με την nerd culture, το θεωρουν αυτοματως παιδικο,  ακομη και σημερα. θυμαμαι κραταγα ενα dvd ενος γνωστου anime, δεν θυμαμαι ποιο, και το βλεπει ενας γνωστος μου και μου λεει: "καλα, κοτζαμ αντρας, και ακομη παιδικα βλεπεις;" δεν του ειπα τιποτα, απλως γελασα με την αγνοια του.

το ποιο ωραιο ηταν με εναν κολλητο μου. ηταν σε τετοια φαση, videogames, anime, comics,  ακομη και action/scifi/supernatural horror ταινιες, τα θεωρουσε για παιδια.  να φανταστεις το Alien δεν το ειχε δει ποτε, το απεφευγε επειδη ηταν scifi, μεχρι που τον επεισα να το δει και του αρεσε. οπως και το Ματριξ, με το ζορι πηγαμε μαζι και το ειδε και του αρεσε και αυτο. και μιλαμε για ενα τυπο που ειναι σινεφιλ, και μεγαλος φαν του Δανικα.  ηταν και ο λογος που διστακτικος να δει το Ματριξ, επειδη δεν ειχε το approval του Δανικα.

το θεμα οτι μια μερα ερχεται και μου ελεγε για το Spirited Away, oτι πηρε την Χρυση Αρκτο στο Φεστιβαλ του Βερολινου, οτι ο Δανικας το εκθειασε, οτι ειναι η πρωτη ταινια κινουμενων σχεδιων που ειναι σοβαρο κινηματογραφικο εργο τεχνης!! του απανταω οτι Miyazaki εχει και αλλες δυνατες ταινιες στην φιλμογραφια του, δεν ειναι η πρωτη του "σοβαρη" ταινια , και οτι γενικα στο anime στις δεκαετιες της υπαρξης του εχουν υπαρξει και αλλες ταινιες που δεν εχουν να ζηλεψουν κατι σε τεχνικο και αφηγηματικο επιπεδο απο τις "σοβαρες" live action ταινιες. απλως χρειαστηκε ενα μεγαλο αριστουργημα  απο εναν γιγαντα σαν τον Miyazki  για να προσεξουν επιτελους οι Δυτικοι κριτικοι το ιαπωνικο κινουμενο σχεδιο.

οχι, μου λεει, δεν ειναι το ιδιο πραμα, αυτη η ταινια ειναι σε αλλο επιπεδο, ειναι το πρωτο σοβαρο fantasy δραμα σε κινουμενα σχεδια, το πρωτο arthouse anime.

δεν το συνεχισα, σταματησα την κουβεντα εκει περα.

απλως το αναφερω ως παραδειγμα της νεοελληνικης νοοτροπιας που υπαρχει απεναντι στην nerd culture και σε οτι σχετιζεται με αυτην. μια νοοτροπια που δεν νομιζω να εχει αλλαξει μεχρι και σημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως συμφωνω με το φιλο σου...ο συνδυασμος του animation με την ιστορια, στα spirited away και το moving castle ηταν κατι ξεχωριστο και ας αγαπαω προσωπικα ολες τις ταινιες του στουντιο...

υπηρχε μια παρομοια κοντρα στα κομικ, εδω στην ελλαδα ειχαμε ευκολοτερη προσβαση σε underground ευρωπαικα bd, απο οτι σε adult κομικ που εβγαιναν στην αμερικη. Εδω ξεραμε το σουπερμαν και το σπαιντερμαν...αυτα ηταν τα αμερικανικα...

Ευτυχως ηρθε το ιντερνετ...

Παντως να ξες δεν ειναι τοσο κακη η υπαρξη ισχυρης κουλτουριαρικης μεριδας , παιρνουμε ερεθισματα που αλλου τα βρισκουν πιο δυσκολα...Απο εκει και περα ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος να κατατασει τα ερεθισματα αυτα με βαση τα υποκειμενικα του κριτηρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνω με αυτο, η ενσταση μου ηταν οτι δεν χρειαζοταν το Spirited Away για  να αποδειξει στους σνομπ Δυτικους κριτικους οτι το anime ειναι τεχνη, διοτι το ειχε αποδειξει ηδη πολυ πιο πριν. ειναι σαν να λεμε οτι πριν το Citizen Kane δεν υπηρχε το σινεμα σαν τεχνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο Spirited Away, όποιος πιτσιρικάς  είδε Akira early 90s στο Power TV έβγαλε μούσια και τρίχες στα @@ρια σε δύο ώρες μέσα.

Επεξ/σία από Sugizo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι απλα δεν ειχαμε προσβαση...ποιος ειδε το akira οταν κυκλοφορησε δεκαετια 80 ακόμα και το ghost in the shell το 95? Τα anime που ξεραμε ηταν η καντι, η χαιντι, ο νιλς χογκεσον, ο ταο ταο, η τζι φορς και τα γιαπωνεζικα παραμυθια...

υπηρχε anime που να παιχτηκε στα ελληνικα σινεμα πριν το spirited away?ακομα και μετα  επαιξε το κινουμενο καστρο και μετα μονο κανα pokemon ? Ξεχναω κατι?

αθηνα παιζει να ειχατε κανα τοπικο καναλι που να επαιζε anime απο τις αρχες του 90, αλλα επαρχια ηταν πολυ πιο σπανια...Η ναυσικα επαιζε σπασμενη σε επεισοδια νομιζω στο τιβι μακεδονια, οτι επαιζε το tv100 σε τυχαιες ωρες κτλ...αλλα σε γενικες γραμμες τις ταινιες του γκιμπλι τις ανακαλυψαμε μετά το spirited away, ψαχνωντας προς τα πισω, ευτυχως υπηρχε ιντερνετ...Οτι παιζαν star, new channel βλεπαμε, αλλα και αυτα ηταν αρκετα παιδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για Θεσσαλονίκη, το συγκεκριμένο κανάλι είχε παίξει μερικά anime ή αλλιώς "παιδικά" όπως το Akira πιο πάνω, Locke the Superman, Windaria, Nausicaa, Gall Force, τα οποία δεν τα λες για παιδιά. 

Cinema σίγουρα δεν έπαιξαν,  αλλά άμα είχες μεγαλώσει έχοντας δει αυτά και πολλά άλλα στο συγκεκριμένο κανάλι.. το Spirited Away ήταν ένα ανάλαφρο αεράκι.

Δυστυχώς ναι, δεν πιστεύω να το έπιανε κάνεις εκτός νόμου Θεσ/νίκης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GhostRiderLSOV είπε

Σύμφωνα με το anidb...δυστυχώς όχι.
Μου θύμισες πάντως την ελληνική μεταγλώττιση του που ήταν ολίγον (no offense για τον κόσμο) "βλάχικη"...

Ναι! Τι φάση; :D  

Ήταν η μοναδική μεταγλώττιση που έγινε;

Έχω την εντύπωση ότι τη πρώτη φορά που το είχα δει, δεν ήταν έτσι αλλά δε βρίσκω κάτι άλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, KilliK είπε

Το Spirited Away ειχε παιχτει στα ελληνικά σινεμα;

https://www.boxofficemojo.com/release/rl4016210945/weekend/

ετσι λεει, φανταζομαι οτι θα τους πηρε λιγο καιρο μετα τη χρυση αρκτο και το οσκαρ, να κανουν τη μεταγλωτιση...εγω στο θειο το ειδα παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...