Προς το περιεχόμενο

Kodak EasyShare Z712 IS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
2. 45x ή και λιγότερο!!

το έχω δοκιμάσει με μια (άχρηστη) minolta z5

 

 

ε οχι και αχρηστη η z5..μπορει να μην ειναι canon eos ή dimage a200 αλλα ειναι μια αξιοπρεπης μηχανη με πολυ ομορφα χρωματα...Μην κολλας στον θορυβο μονο εχει αλλα χαρακτηριστικα καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2. εχω μια μηχανουλα που τραβαει video 640x480 30fps και με μια μνημη 80x, 1024 mb κανω ανετα τη δουλεια μου....ωστοσο μιας και οι μνημες ειναι παμφτηνες πια παρε μια των 2048mb που κανει 25 ευρω 150x και θα σαι μια χαρα... Τωρα για τις SDHC απο τη στιγμη που δεν αναφερεται ακομη κατι επισημα μην πολυβασιστεις στου Πλαισιου τα σχολια.. Καλυτερα θα ηταν να πας στο πλαισιο και να ρωτησεις ή να αγορασεις μια μνημη hc και να την δοκιμασεις...αλλωστε απο οσο καταλαβαινω το αν παιρνει ή οχι τετοια μνημη αποτελει κριτηριο για να την αγορασεις... Θα σου προτεινα ομως να παρεις καλυτερα 2 μνημες των 2 gb....και λογω τιμης και λογω αναγκων...τα 4 gb ισως ειναι λιγο υπερβολικα.

 

2. 45x ή και λιγότερο!!

το έχω δοκιμάσει με μια (άχρηστη) minolta z5

 

Το θέμα είναι πόσο είναι το λιγότερο; Αν είναι π.χ. 40x τότε μόνο μία SDHC CLASS 6 μπορεί να καλύψει τις προδιαγραφές και καμία άλλη μικρότερης CLASS SDHC.

 

Το πιο δύσκολο στην ζωή είναι να παίρνεις γρήγορα απόφάσεις :P :D

 

Η αλήθεια είναι ότι δε βιάζομαι καθόλου να την αγοράσω.

 

Άντε άλλη μία ερώτηση για να δούμε τι παίζει με τις προδιαγραφές ταχυτήτων. Στο link --> http://www.sdcard.com/b2b/TextPage.asp?Page=3 του SD Card Association αναφέρεται:

 

Class 6 Card:

A speed of 6 MB/s or higher is guaranteed at the best fragmented state where no memory unit is occupied.

 

Ταχύτητα λοιπόν για μία SDHC κάρτα ορίζεται η ελάχιστη εγγυημένη σε μία περιοχή της μνήμης που έχει το λιγότερο δυνατό κατακερματισμό. Πώς όμως ορίζεται στις SD;

 

Αν ορίζεται διαφορετικά μπορεί ακόμη να συμβαίνει μία 150x SD κάρτα να έχει στην ουσία μικρότερη ταχύτητα από μία SDHC CLASS 6 (40x) κάρτα μιας και η ταχύτητα της πρώτης μπορεί να είναι μία ιδανική (και εκτός πραγματικότητας) τιμή. Όποιος γνωρίζει λοιπόν κάτι επ' αυτού (επί του ορισμού της ταχύτητας των SD καρτών) ας μας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε οχι και αχρηστη η z5..μπορει να μην ειναι canon eos ή dimage a200 αλλα ειναι μια αξιοπρεπης μηχανη με πολυ ομορφα χρωματα...Μην κολλας στον θορυβο μονο εχει αλλα χαρακτηριστικα καλα..

 

Εντάξι καλή είναι αλλά δεν μπορεις να φανταστεις πόσο θόρυβα έχει ακόμα και στα 50 ISO φαντάσου να είχε CMOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1x=150KB\s !!!!(45χ=6750ΚΒ\s) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πλέον καινούργια κάρτα μνήμης που να είναι λιγότερο από 45x εξάλλου η διαφορά στην τιμή (για μια καλή κάρτα) είναι ελάχιστη για να το σκεφτεσαι!!!

Με αυτήν την μηχανούλα δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά ακόμα και μεταξύ: Μιας Sandisk Extreme IV (266x=40MB\s) και μια αγνώστου κατασευαστή 40x (6,75MB\s)!

Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 8ΜP και 3fps για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις διαφορά!! Σαν ερασιτέχνης δεν θα νιώσεις τίποτα!!

Η δικιά μου (Nikon D2x 12Mp, 8fps) είναι άχρηστη με καρτες με λιγότερα από 80x, αλλα οι pocket/compact/zoom/SLR-like, δεν διαφοροποιείται κάτι!!!!

Τώρα αν σε ενδιαφέρει ηταχύτητα μεταφορας στον υπολογιστή:

Αν τις μεταφέρεις με USB από την μηχανή παλι δεν θα καταλάβεις διαφορά

Αν τις μεταφέρεις με Card Reader πρέπει το αυτό να είναι καποιο πολύ γρήγορο όπως ένα της Sandisk 3 in 1 που είναι κατασκευασμένο για τις σειρες Extreme III και IV!!! Για να καταλάβεις την διαφορά!!!!

 

Όσο γαι το SDHC με 2GB τραβάς 580 φωτογραφίες σε 6Mp και εξάλου δύο κάρτες (2x2GB) είναι καλύτερα από μία (4GB)!! Γιατι αν σου χαλασει η μια έχεις την άλλη! Αν έχεις την μία στο PC έχεις την άλλη!

 

Μην σε απασχολούν μικρά ζητήματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με απασχολεί είναι ποια ταχύτητα πρέπει να υποστηρίζει η κάρτα (είτε SD, είτε SDHC) ώστε να μπορώ να τραβάω βίντεο στη μέγιστη ποιότητα που μπορεί να υποστηρίξει η μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνεχίζω με μία ακόμη ερώτηση. Στις SDHC κάθε κλάση έχει ίδια ταχύτητα εγγραφής και ανάγνωσης; (Σημαντική ερώτηση για το συνολικό χρόνο μεταφοράς των δεδομένων στον υπολογιστή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ,με οποιανδηποτε καινουργια κάρτα θα μπορέσεις να τραβήξεις όλες τις ποιότητες και όλες τις αναλύσεις!!

Δεν θα καταλάβεις τίποτα από απόψη ταχύτητας με αυτήν την μηχανή δεν θα έχεις μεγάλο FPS (frames per second φωτογραφίες όχι βίντεο) για να ψάχνεις για ταχύτητες το βίντεο μέχρει 640χ480 δεν χρειάζεται καρτα με ταχύτητα!!

Η ταχύτητα είναι κόλπο τον εταιρειών για να πουλάνε, μόνο στις High-End DSLR το θέμα τις ταχύτητας της καρτας!!

Μήχανες που χρειάζονται γρήγορες καρτες (μεγαλύτερο από 80χ)

Nikon D80

Nikon D200

Nikon D2H, D2Hs, D2X, D2Xs

Nikon D1x

Canon Eos 450D

Canon Eos 30D

Canon Eos 5D

Canon Eos 1D

Canon Eos 1Ds

Canon Eos 1D Mark II

Canon Eos 1D Mark II n

Canon Eos 1Ds Mark II

Canon Eos 1D Mark III

Olympus E-500 & E-510

Sony Α-100

Hassebland H1D, H2D, H3D

Mamiya 645AFD, ZS 22Mp

X 645 Με digital back Ανώτερο τον 8Μp (π.χ. Phase one 22MP)

 

 

 

Όπως βλέπεις δεν είσαι στην λίστα!!!!

 

Savi!

 

(Δεν περνεις καλύτερα ψηφιακή αυτόματη μπογάτσα με φακό όπως έίπε και ένας στον " Φωτογράφο" (περιοδικό))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανές που λες σε πόσα FPS γράφουν βίντεο; (Βέβαια τα FPS δεν είναι ο μόνος παράγοντας που καθορίζει το μέγεθος του αρχείου βίντεο. Σίγουρα πάντως οι ακριβότερες μηχανές θα προσφέρουν καλύτερες ποιότητες.)

 

Και όπως είπα και στην τελευταία μου ερώτηση και η ταχύτητα ανάγνωσης είναι σημαντική ειδικά όταν πρόκειται να μεταφέρεις μερικά GB από την κάρτα στον υπολογιστή.

 

Και τέλος ρίξτε μια ματιά εδώ --> http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69976057&product=958026&tab=marketing

Στο κείμενο αναφέρεται μεταξύ των άλλων:

 

Οι κάρτες μνήμης Ηigh Capacity της σειράς Secure Digital της TRANSCEND εξασφαλίζουν αποτελέσματα κορυφαίας απόδοσης για τις ψηφιακές σας μηχανές.

 

Ξεχωρίζουν γιατί παρέχουν εκπληκτική ταχύτητα μεταφοράς αρχείων που φτάνει σε επίπεδο 160X (6ΜΒ ανά δευτερόλεπτο!), ποικιλία σε χωρητικότητες μνήμης, σταθερότητα και συμβατότητα με πληθώρα ψηφιακών μηχανών και συσκευών.

 

To 160x είναι 6 MB/sec; Ορίζεται αλλιώς η μονάδα για τις SDHC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ,με οποιανδηποτε καινουργια κάρτα θα μπορέσεις να τραβήξεις όλες τις ποιότητες και όλες τις αναλύσεις!!

Δεν θα καταλάβεις τίποτα από απόψη ταχύτητας με αυτήν την μηχανή δεν θα έχεις μεγάλο FPS (frames per second φωτογραφίες όχι βίντεο) για να ψάχνεις για ταχύτητες το βίντεο μέχρει 640χ480 δεν χρειάζεται καρτα με ταχύτητα!!

Η ταχύτητα είναι κόλπο τον εταιρειών για να πουλάνε, μόνο στις High-End DSLR το θέμα τις ταχύτητας της καρτας!!

Μήχανες που χρειάζονται γρήγορες καρτες (μεγαλύτερο από 80χ)

Nikon D80

Nikon D200

Nikon D2H, D2Hs, D2X, D2Xs

Nikon D1x

Canon Eos 450D

Canon Eos 30D

Canon Eos 5D

Canon Eos 1D

Canon Eos 1Ds

Canon Eos 1D Mark II

Canon Eos 1D Mark II n

Canon Eos 1Ds Mark II

Canon Eos 1D Mark III

Olympus E-500 & E-510

Sony Α-100

Hassebland H1D, H2D, H3D

Mamiya 645AFD, ZS 22Mp

X 645 Με digital back Ανώτερο τον 8Μp (π.χ. Phase one 22MP)

 

 

 

Όπως βλέπεις δεν είσαι στην λίστα!!!!

 

Savi!

 

(Δεν περνεις καλύτερα ψηφιακή αυτόματη μπογάτσα με φακό όπως έίπε και ένας στον " Φωτογράφο" (περιοδικό))

 

ΧΕΧΕΧΕ τα πηρες και με το δικιο σου.... πιστευω πως ο φιλος μας καταλαβε τι ηθελες να του πεις:-D . Την z5 την εχω και ξερω ποσο θορυβο εχει σε iso 50...και να σου πω ειναι το μονο στοιχειο που με χαλαει πολυ πανω της αλλα κατα τ'αλλα εχει πολυ ομορφα ζεστα χρωματα, ωραιο δυνταο zoom καλο συστημα σταθεροποιησης,καλη αυτονομια και macro στο 1 εκατοστο...πλησιαζει δηλαδη στις macro δυνατοτητες τις αντιστοιχες της canon... προσωπικα τον θορυβο τον μειωνω στο photoshop cs2 με το reduce noise filter και πιστευω οτι πετυχαινω καλυτερα αποτελεσματα απο τις μηχανες που μειωνουν μονες τους το θορυβο ειτε με despeckle ειτε με τον ιδιο μηχανισμο αλλα χωρις χειροκινητο ελεγχο... οποτε δεν χαλιεμαι και τοσο... Τσεκαρω μονος μου πως θα ηθελα να ναι η φωτογραφια.

 

Μπορει να μακρυγορησα λιγο αλλα πιστευω οτι το topic μαλλον δεν θα προχωρησει...δεν θελω να χαλασω το topic οτυ φιλου μας.... Καλη σας μερα!!!:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανές που λες σε πόσα FPS γράφουν βίντεο; (Βέβαια τα FPS δεν είναι ο μόνος παράγοντας που καθορίζει το μέγεθος του αρχείου βίντεο. Σίγουρα πάντως οι ακριβότερες μηχανές θα προσφέρουν καλύτερες ποιότητες.)

 

Και όπως είπα και στην τελευταία μου ερώτηση και η ταχύτητα ανάγνωσης είναι σημαντική ειδικά όταν πρόκειται να μεταφέρεις μερικά GB από την κάρτα στον υπολογιστή.

 

Ολες οι καλες μηχανες φτανουν μεχρι 30fps ομως τα 30fps σε mjpeg και 640χ480 EINAI μικρος ογκος δεδομενων....δεν χρειαζεται μεγαλης ταχυτητας μνημη...και σου λεω η konica minolta z5 που εχω τα ιδαι με σενα τραβαει...αν φοβασαι την ταχυτητα παρε μια 150x στα 25 ευρω περιπου και εισαι καλυμμενος. Τι το ψαχνεις πιο πολυ? Οσον αφορα τη μεταφορα στο pc εξαρταται και ποση ram εχεις στο pc...και τη συχνοτητα αυτης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι καλες μηχανες φτανουν μεχρι 30fps ομως τα 30fps σε mjpeg και 640χ480 EINAI μικρος ογκος δεδομενων....δεν χρειαζεται μεγαλης ταχυτητας μνημη...και σου λεω η konica minolta z5 που εχω τα ιδαι με σενα τραβαει...αν φοβασαι την ταχυτητα παρε μια 150x στα 25 ευρω περιπου και εισαι καλυμμενος. Τι το ψαχνεις πιο πολυ? Οσον αφορα τη μεταφορα στο pc εξαρταται και ποση ram εχεις στο pc...και τη συχνοτητα αυτης....

 

To transfer rate στις DDR2 είναι της τάξεως των GB/s!!! Δε νομίζω λοιπόν πως τίθεται καν τέτοιο θέμα! Η κάρτα είναι αυτή που θα καθορίσει την ταχύτητα μεταφοράς και προφανώς και ο reader της.

 

Όσο για τον όγκο δεδομένων εξαρτάται από τη συμπίεση που κάνει η κάθε μηχανή και αυτός είναι ο βασικότερος παράγοντας που θα τον καθορίσει.

 

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην απορία μου τη σχετική με την παράθεση που έχω από το ΠΛΑΙΣΙΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα στην προσεχή μου αγορά ερασιτεχνικής ψηφιακής να προτιμήσω αυτήν την μηχανή.

 

Μπα να κινηθεις καλυτερα προς καποια αντιστοιχη panasonic lumix πχ fz7 ή fz8 ...πολυ καλυτρερη εικονα, φακο leica και καλυτερες επιδοσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τον όγκο δεδομένων εξαρτάται από τη συμπίεση που κάνει η κάθε μηχανή και αυτός είναι ο βασικότερος παράγοντας που θα τον καθορίσει.

 

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στην απορία μου τη σχετική με την παράθεση που έχω από το ΠΛΑΙΣΙΟ;

 

 

Δεν διαφωνω σε ολα αυτα που ειπες...ομως ρε φιλαρακο δεν μας λες γιατι το ψυριζεις τοσο πολυ....Δεν εχεις ξανααγορασει φωτογραφικη μηχανη? Στο κατω κατω παρε ενα τηλεφωνο στην kodak και ρωτα....τοσο απλο και θα ειναι και εργκυρη η απαντηση.... Οσο για την ram....αν ειχες 256 mb ή 512 mb στο pc οπως οι περισσοτεροι κοινοι χρηστες και εκανες αποκοπη - επικολληση των 4 g b που ενδεχομενως εχεις τραβηξει τοτε πες μου ποση ωρς θα κανεις να τα μεταφερεις.... Δεν αναφερομαι σε pc με 2 gb ram ..Κι αν κανεις λιγο τοτε τι σε σκαει τοαο πολυ το ποσο γρηγορη ειναι η μνημουλα σου? Στα δευτερολεπτα κολλας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...