Προς το περιεχόμενο

Kodak EasyShare Z712 IS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα να κινηθεις καλυτερα προς καποια αντιστοιχη panasonic lumix πχ fz7 ή fz8 ...πολυ καλυτρερη εικονα, φακο leica και καλυτερες επιδοσεις....

 

Από Canon ξέρεις κάποια καλή να μου προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν διαφωνω σε ολα αυτα που ειπες...ομως ρε φιλαρακο δεν μας λες γιατι το ψυριζεις τοσο πολυ....Δεν εχεις ξανααγορασει φωτογραφικη μηχανη? Στο κατω κατω παρε ενα τηλεφωνο στην kodak και ρωτα....τοσο απλο και θα ειναι και εργκυρη η απαντηση.... Οσο για την ram....αν ειχες 256 mb ή 512 mb στο pc οπως οι περισσοτεροι κοινοι χρηστες και εκανες αποκοπη - επικολληση των 4 g b που ενδεχομενως εχεις τραβηξει τοτε πες μου ποση ωρς θα κανεις να τα μεταφερεις.... Δεν αναφερομαι σε pc με 2 gb ram ..Κι αν κανεις λιγο τοτε τι σε σκαει τοαο πολυ το ποσο γρηγορη ειναι η μνημουλα σου? Στα δευτερολεπτα κολλας?

 

Ναι η πρώτη μου ψηφιακή είναι. Όσο για το χρόνο μεταφοράς υπολόγισε πόσο χρειάζεται για να αντιγραφούν 4 GB με transfer rate 6 MB/sec, πόσο με 22 MB/sec και πες μου εσύ αν είναι η διαφορά μερικά δευτερόλεπτα...

Εξάλλου το θεωρώ αδιανόητο να μη μπορώ να βρω τις ταχύτητες ανάγνωσης εγγραφής μιας μνήμης και πως αυτές ορίζονται. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό! Αλλιώς τις λέει η μία εταιρία, αλλιώς η άλλη, αλλιώς το Α κατάστημα και αλλιώς το Β. Ακόμη και στον SD Association δεν είναι πλήρως ορισμένες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θα μαζέψω όλες τις αντιφάσεις και παραλείψεις που συνάντησα μέχρι τώρα:

 

  • ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΠΡΩΤΗ (ορισμός προτύπου)

1. http://www.sdcard.org/sdhc/index.html'>http://www.sdcard.org/sdhc/index.html

 

Σύμφωνα με το παραπάνω link όσες συσκευές υποστηρίζουν το SD Specification Version 2.0 δέχονται SDHC κάρτες οι οποίες είναι πάνω από 2 GB. Ορίζονται μάλιστα ρητά ποια λογότυπα και ποιες προδιαγραφές είναι αναγκαστικό να αναγράφονται στις κάρτες αυτές.

 

2. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975702&product=970751&tab=specs

 

Τύπος Μνήμης SD / SD High Capacity / MMC

Μέγιστη Μνήμη 4GB (SDHC)

H Z712 υποστηρίζει το SD Specification Version 2.0 κατά το ήμισυ δηλαδή;

 

3. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=49126133&product=810029

 

Η Transcend είναι μέλος του SD Card Association (δείτε εδώ την επίσημη λίστα των εταιριών μελών)

 

Όμως η κάρτα των 4GB (άνω των 2 GB) δεν πληροί τις προδιαγραφές του πρώτου μου link --> http://www.sdcard.org/sdhc/index.html

 

Τι είναι λοιπόν η κάρτα SD ή SDHC;

  • ΑΝΤΙΦΑΣΗ ΔΕΥΤΕΡΗ (παραλείψεις και ανακρίβειες στον ορισμό)

1. http://www.sdcard.com/europe/TextPage.asp?Page=3

 

Ορίζεται η ταχύτητα των SD καρτών σε κλάσεις ως η ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα εγγραφής της κάρτας. Από τον ορισμό λείπει κάθε αναφορά στην ταχύτητα ανάγνωσης.

 

2. Ο παραπάνω ορισμός δεν απαιτεί την υποχρεωτική αναγραφή στις κάρτες SD της κλάσης. Η ταχύτητα αναγράφεται σε αυτές σε πολλαπλάσια των 150 KB/sec. Ως τι ορίζεται όμως αυτή η ταχύτητα; Ως μέγιστη, ελάχιστη, ιδανική, κάτι άλλο;

 

3. http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69976057&product=958026

 

Ξεχωρίζουν γιατί παρέχουν εκπληκτική ταχύτητα μεταφοράς αρχείων που φτάνει σε επίπεδο 160X (6ΜΒ ανά δευτερόλεπτο!), ποικιλία σε χωρητικότητες μνήμης, σταθερότητα και συμβατότητα με πληθώρα ψηφιακών μηχανών και συσκευών.
Δε χρησιμοποιούνται μόνο πολλαπλάσια των 150 KB/sec; Το 160X έπρεπε να είναι ίσο με 160 X 150 = 24.000 KB/sec = 24 ΜΒ/sec που είναι διάφορο των 6 MB/sec. Για τον υπολογισμό του όγκου των μεταφερόμενων δεδομένων συνηθίζεται η χρήση δυνάμεων του 10 και όχι του 2.
Αυτές οι παρατηρήσεις μου με έκαναν να έχω απορίες και να κάνω συνεχείς ερωτήσεις. Όποιος μπορεί να μου δώσει σαφείς απαντήσεις / διευκρινίσεις στα παραπάνω ασ' το κάνει! Δεν είναι θέμα το αν η μνήμη που θα αγοράσω θα κάνει για τη μηχανή. Δε θέλω απαντήσεις του τύπου: "Από αυτή την ταχύτητα και επάνω θα είσαι καλυμμένος". Εξετάζω καθαρά την τεχνική πλευρά του ζητήματος οπότε περιμένω μόνο σαφείς τεχνολογικά τεκμηριωμένες απαντήσεις.

 

ΥΓ.: Το ζήτημα αν η KODAK παίρνει ή όχι SDHC είναι ένας άλλος διαφορετικός λαβύρινθος που δεν έχει να κάνει με τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανές που λες σε πόσα FPS γράφουν βίντεο; (Βέβαια τα FPS δεν είναι ο μόνος παράγοντας που καθορίζει το μέγεθος του αρχείου βίντεο. Σίγουρα πάντως οι ακριβότερες μηχανές θα προσφέρουν καλύτερες ποιότητες.)

 

Και όπως είπα και στην τελευταία μου ερώτηση και η ταχύτητα ανάγνωσης είναι σημαντική ειδικά όταν πρόκειται να μεταφέρεις μερικά GB από την κάρτα στον υπολογιστή.

 

Και τέλος ρίξτε μια ματιά εδώ --> http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69976057&product=958026&tab=marketing

Στο κείμενο αναφέρεται μεταξύ των άλλων:

 

 

 

To 160x είναι 6 MB/sec; Ορίζεται αλλιώς η μονάδα για τις SDHC;

 

:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?

Τα fps που λέω για τις παρα πάνω dslr είναι φωτογραφίες ανα δυτερόλεπτο και όχι καρέ ανα δευτερόλεπτο όπως στο βιντεο, π.χ. η D2x (αυτή που έχω εγώ) τραβάει 8 φωτογραφίες ανα δυτερόλεπτο, σε λειτουργία ριπής για αθλητικες φωτογραφίες!! Ενώ το βιντεο τραβάει 30 καρέ το δευτερόλεπτο για να κάνει την εικόνα κινούμενη!!!

 

Η μηχανές που γράφω δεν τραβάνε βιντεο είναι DSLR (ο καθρέπτης κάνει αδύνατη την λήψη βίντεο) Αλλα έχουν μεγάλο FPS στη λήψη φωτογραφίων (ριπή) έως 10 φωτογραφιές ανα δευτερόλεπτο, που αν η καθε μία είναι 10MP (4ΜΒ) έχουμε 40MB το Δευτερολεπτο αρα θέλουμε καρτα με 250x τουλάχιστον!!. 1x γαι καρτες (δηλαδή και SD kai SDHC) και CD είναι ισο με 150KB\s το τι λεει το πλαισιο δεν με ενδιαφέρει μια αναζήτηση στην google χωρις καν επισκεψη σε άλλη σελίδαθα σε πισει,

 

Αρα εφόσον καθε δευτερολεπτο Βιντεο (640χ480 30fps) είναι 500ΚΒ τότε θέλεις ταχύτητα μεγαλυτερη (ή ιση) με 4x δηλαδή όπως σου είπα είναι ελαχιστη (σου έχω πει 20φορες και δεν με ακούς - είμαι επαγγελματίας φωτογράφος τι αλλό θες για να με εμπιστευτείς)

 

Όσο για την μεταφορά στον υπολογιστή τα Card reader (τα συνηθισμένα) υποστηρίζουν μέχρι ταχύτητες 80χ, μόνο κάποια πολύ γρήγορα όπως μερικά μοντέλα από την Sandisk εχουν μεγαλύτερη ταχύτητα!!!

 

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα να κινηθεις καλυτερα προς καποια αντιστοιχη panasonic lumix πχ fz7 ή fz8 ...πολυ καλυτρερη εικονα, φακο leica και καλυτερες επιδοσεις....

 

και ότι είχα αρχίσει να σε συμπαθώ!! (Είμαι φανατικά εναντιον τις leica :evil:και δεν συμπαθώ ιδιαίτερα την panasonic:twisted:!!

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω σε ολα αυτα που ειπες...ομως ρε φιλαρακο δεν μας λες γιατι το ψυριζεις τοσο πολυ....Δεν εχεις ξανααγορασει φωτογραφικη μηχανη? Στο κατω κατω παρε ενα τηλεφωνο στην kodak και ρωτα....τοσο απλο και θα ειναι και εργκυρη η απαντηση.... Οσο για την ram....αν ειχες 256 mb ή 512 mb στο pc οπως οι περισσοτεροι κοινοι χρηστες και εκανες αποκοπη - επικολληση των 4 g b που ενδεχομενως εχεις τραβηξει τοτε πες μου ποση ωρς θα κανεις να τα μεταφερεις.... Δεν αναφερομαι σε pc με 2 gb ram ..Κι αν κανεις λιγο τοτε τι σε σκαει τοαο πολυ το ποσο γρηγορη ειναι η μνημουλα σου? Στα δευτερολεπτα κολλας?

 

Αυτό ήθελα να πω και εγω αλλα ή δεν με κατάλαβε ή δεν το είπα σωστο!!

 

:twisted::mrgreen::twisted::mrgreen::twisted::mrgreen::twisted::mrgreen:

 

Μαλλον το πρώτο ε????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανότατα στην προσεχή μου αγορά ερασιτεχνικής ψηφιακής να προτιμήσω αυτήν την μηχανή.

 

Παρτην αρκεί να μην κάνεις τις ίδιες (ή παρόμιες) ερωτήσεις!!!

 

=====================================================

 

Off-Topic:ΧΑΧΑΧΑΧΑ ωραία υπογραφή!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΕΧΕΧΕ τα πηρες και με το δικιο σου.... πιστευω πως ο φιλος μας καταλαβε τι ηθελες να του πεις:-D . Την z5 την εχω και ξερω ποσο θορυβο εχει σε iso 50...και να σου πω ειναι το μονο στοιχειο που με χαλαει πολυ πανω της αλλα κατα τ'αλλα εχει πολυ ομορφα ζεστα χρωματα, ωραιο δυνταο zoom καλο συστημα σταθεροποιησης,καλη αυτονομια και macro στο 1 εκατοστο...πλησιαζει δηλαδη στις macro δυνατοτητες τις αντιστοιχες της canon... προσωπικα τον θορυβο τον μειωνω στο photoshop cs2 με το reduce noise filter και πιστευω οτι πετυχαινω καλυτερα αποτελεσματα απο τις μηχανες που μειωνουν μονες τους το θορυβο ειτε με despeckle ειτε με τον ιδιο μηχανισμο αλλα χωρις χειροκινητο ελεγχο... οποτε δεν χαλιεμαι και τοσο... Τσεκαρω μονος μου πως θα ηθελα να ναι η φωτογραφια.

 

Μπορει να μακρυγορησα λιγο αλλα πιστευω οτι το topic μαλλον δεν θα προχωρησει...δεν θελω να χαλασω το topic οτυ φιλου μας.... Καλη σας μερα!!!:mrgreen:

 

1. Δεν νομίζω!!!!

2. Ναι έχει φοβερό!! το Macro (des kai ta parakατο)

3. Τι αίγλη πια για την canon!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?

Τα fps που λέω για τις παρα πάνω dslr είναι φωτογραφίες ανα δυτερόλεπτο και όχι καρέ ανα δευτερόλεπτο όπως στο βιντεο, π.χ. η D2x (αυτή που έχω εγώ) τραβάει 8 φωτογραφίες ανα δυτερόλεπτο, σε λειτουργία ριπής για αθλητικες φωτογραφίες!! Ενώ το βιντεο τραβάει 30 καρέ το δευτερόλεπτο για να κάνει την εικόνα κινούμενη!!!

 

Η μηχανές που γράφω δεν τραβάνε βιντεο είναι DSLR (ο καθρέπτης κάνει αδύνατη την λήψη βίντεο) Αλλα έχουν μεγάλο FPS στη λήψη φωτογραφίων (ριπή) έως 10 φωτογραφιές ανα δευτερόλεπτο, που αν η καθε μία είναι 10MP (4ΜΒ) έχουμε 40MB το Δευτερολεπτο αρα θέλουμε καρτα με 250x τουλάχιστον!!. 1x γαι καρτες (δηλαδή και SD kai SDHC) και CD είναι ισο με 150KB\s το τι λεει το πλαισιο δεν με ενδιαφέρει μια αναζήτηση στην google χωρις καν επισκεψη σε άλλη σελίδαθα σε πισει,

 

Αρα εφόσον καθε δευτερολεπτο Βιντεο (640χ480 30fps) είναι 500ΚΒ τότε θέλεις ταχύτητα μεγαλυτερη (ή ιση) με 4x δηλαδή όπως σου είπα είναι ελαχιστη (σου έχω πει 20φορες και δεν με ακούς - είμαι επαγγελματίας φωτογράφος τι αλλό θες για να με εμπιστευτείς)

 

Όσο για την μεταφορά στον υπολογιστή τα Card reader (τα συνηθισμένα) υποστηρίζουν μέχρι ταχύτητες 80χ, μόνο κάποια πολύ γρήγορα όπως μερικά μοντέλα από την Sandisk εχουν μεγαλύτερη ταχύτητα!!!

 

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Τώρα κατάλαβα τι λες. Είναι αυτό που λέει στις προδιαγραφές της Z712 "Shot to shot < 1.2 sec";

Όσο για το 80X είναι ικανοποιητική ταχύτητα. Σε ~5,5 λεπτά μεταφέρονται 4 GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η πρώτη μου ψηφιακή είναι. Όσο για το χρόνο μεταφοράς υπολόγισε πόσο χρειάζεται για να αντιγραφούν 4 GB με transfer rate 6 MB/sec, πόσο με 22 MB/sec και πες μου εσύ αν είναι η διαφορά μερικά δευτερόλεπτα...

Εξάλλου το θεωρώ αδιανόητο να μη μπορώ να βρω τις ταχύτητες ανάγνωσης εγγραφής μιας μνήμης και πως αυτές ορίζονται. Πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό! Αλλιώς τις λέει η μία εταιρία, αλλιώς η άλλη, αλλιώς το Α κατάστημα και αλλιώς το Β. Ακόμη και στον SD Association δεν είναι πλήρως ορισμένες!

 

Ε μην τα περιμένεται όλα στο πιάτο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κατάλαβα τι λες. Είναι αυτό που λέει στις προδιαγραφές της Z712 "Shot to shot < 1.2 sec";

Όσο για το 80X είναι ικανοποιητική ταχύτητα. Σε ~5,5 λεπτά μεταφέρονται 4 GB.

 

1. καιρος ήταν!

 

Τώρα νομίζω μπορείς να την αγοράσεις( ή να την περάσεις στο επόμενο πενταετές πρόγρμμα για αγορες, όπως κάνουμε όλοι μας για ότι θέλουμε να αγοράσουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μην τα περιμένεται όλα στο πιάτο!!!

 

Οι προδιαγραφές καλό είναι να αναφέρονται όλες σαφώς ορισμένες. Αν εσύ θέλεις να σε παιδεύουν μέχρι να βρεις άκρη τι να πω... Γούστο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...