Προς το περιεχόμενο

Official Beer Topic


soturin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

nah, ανεξαρτήτως θερμοκρασίας, δεν πίνω lagger :P

 

Εχεις αναψει το aircondition  :P

Eγω δεν το εχω αναψει, ηπια μια draak και σε συνδυασμο με την ζεστη...εχασα ολους τους αγωνες.Ξερος  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Chimay Blue τώρα...

 

 

nicoc:

 

Trappist/Ale: Rochefort, Karmeliet, Westmalle, La Trappe, Chimay, Gouden Carolus, Leffe, Duvel , Hertog, Septem Honey Golden Ale...

 

Weiss/Doppelbock: Weihenstephaner (Hefe or Vitus), Andescher, Paulaner, Schneider (Hefe or Aventinus), Franziskaner, Maisel's, Erdinger...

 

Stouts/Porter: Guinness Special Export, Guinness Draught, Septem Porter...

 

Lagger/Pils: Schlenkerla, Pilsner Urquel, Kozel Dark, Septem Pils, Kaiser...

 

Lambic: Timmermans...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσουτσεκι Thresh με αντιγραφεις!!! Και εγω Chimay Blue πινω τωρα, μολις την ανοιξα φρεσκια φρεσκια απο το ψυγειο τωρα που βγηκα απο το μπανιο. Πραγματικα δεν υπαρχει σαν την μπυρα να την πινεις κλαρινο στον καναπε αραξεσιόν μετα απο μπανακι και δυσκολη (και ζεστηηηηηηη) δουλεια. Πραγματικα δεν υπαρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ρώτησε για αυτές που "υπάρχουν Ελλάδα", άρα υπέθεσα να τις βρίσκει εύκολα σε supermarket...

 

και που έγραψα πχ Rochefort/Westmalle πολύ ήταν λοιπόν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα μια pelforth σε καλη τιμη για το μεγεθος της (ηταν μποτιλια , εδειχνε αρκετα μεγαλυτερη απο 500 ).Τι λεει ?

 

Επισης μια σεμικλαους something.Noμιζω οτι εχω διαβασει πολυ καλα λογια εδω αλλα θελω να το επιβεβαιωσω , γιατι ειχε και τιμη σαμπανιας ...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σεμικλάους φτιάχνεται μια φορα το χρόνοο κάθε άη γιάννη (νικολα, λολ), έχει αρκετά υψηλό δείκτη αλκοόλης και γενικά είναι απο τις πιο πριμιουμ μπύρες. Ειναι κάτι σαν μπυροκρασί φάση. Την είχαμε σε ένα μπυρεστιατόριο που δούλευα αλλά δεν τη δοκίμασα ποτές.. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Αν είναι <a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.beeradvocate.com/beer/profile/3818/49286/'>αυτή</a>, γελάει ο κόσμος.</p>

<p> </p>

<p>Δε φτάνει που 'ναι αμερικάνικη, έχει και γευσούλα.</p>

 

Αυτη ειναι...αλλα ακουσα και αλλα βλεπω εδω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σάμικλαους είναι φοβερά υπερεκτιμημένη, αλλά είναι φάση Σαντορίνη, μία φορά στη ζωή σου πρέπει να πας.

Υπερβολικά γλυκιά για τα γούστα μου, αλλά σε καμία περίπτωση ακόμα_μία_σαν_trappist_της_σειράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...