Προς το περιεχόμενο

HTC P3300 και Windows Mobile 6


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκατέστησα τα Windows Mobile 6 στο p3300 πολύ εύκολα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Το επίσημο αρχείο αναβάθμισης έχει κυκλοφορήσει για το Dopod 800 που είναι η ονομασία του P3300 στην Ασία αν δε κάνω λάθος. Είναι η αγγλική έκδοση που βέβαια περιλαμβάνει υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων.

 

Για όποιον γνωρίζει πάνω κάτω δυό τρία πράγματα και θέλει να ρισκάρει, τα βήματα που ακολούθησα είναι τα παρακάτω. Επισημάνω ότι μπορεί να τα φτύσει το κινητό σας και δε γνωρίζω αν η εγγύηση το καλύπτει αυτό οπότε όσοι δεν είστε σίγουροι καλύτερα να περιμένετε το επίσημο ευρωπαικό και ελληνικό αντίστοιχα upgrade.

 

1. Πρώτα πρέπει να ξεκλειδώσουμε το κινητό έτσι ώστε να μπορούμε να του περάσουμε οποιαδήποτε rom θέλουμε. Για αυτή τη περίπτωση υπάρχει ένα πολύ ωραίο πρόγραμμα που μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=1305931&postcount=1

 

Στο manual που διατίθεται στο ίδιο σημείο έχει πολύ αναλυτικά τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε. Μόλις τελειώσει επιτυχώς η όλη διαδικασία περνάμε στο δεύτερο βήμα.

 

2. Κατέβασμα του wm6 upgrade

http://210.64.124.194/download/P800w_SEA_ENG_WM6_Upgrade_20070713.zip

 

Το τρέχετε κανονικά και πρέπει να εγκατασταθεί χωρίς πρόβλημα. Σε κάποιο σημείο στο τέλος ενημερώνει ότι δεν έχει τη δυνατότητα αυτόματης ρύθμισης (νομίζω για mms-gprs) για το δίκτυο μου (όπως και για οποιοδήποτε ελληνικό δίκτυο) κάτι που το αγνοείται.

 

Πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Αρκετά πιο γρήγορο από το wm5 και ενσωματώνει το voice commander, windows live search και messenger, νέα εφαρμογή audio και διάφορα άλλα. Δε συνάντησα κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με όποια εφαρμογή χρησιμοποιούσα και στα wm5 (spb programs, resco κ.α)

 

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα! Καποιες ερωτησουλες:

 

1.Με το Destinator Pn υπηρξε κανενα προβλημα?

 

2.Εγκαθισταται πανω στο προηγουμενο wm5 η πρεπει να εγκαταστησουμε απο την αρχη ολα τα αλλα προγραμματα?(κυριως για το destinator ρωταω)

 

3.Ξερεις ποτε θα ερθει το επισημο Upgrade?

 

Σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Με το 7.0 που το δοκίμασα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα και με το PN.

 

2. Ναι, πάνω από τα wm5 και όλα τα βάζεις από την αρχή.

 

3. Ιδέα δεν έχω. Δε καταλαβαίνω πάντως γιατί το καθυστερούν τόσο όταν το έχουν κυκλοφορήσει στην Ασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Hal9000 Καλησπέρα,

 

Πέρα από τα συγχαρητήρια μου για το εκπληκτικό φόρουμ που έχεις δημιουργήσει επέτρεψε μου να σε ρωτήσω κάτι για το thread που έχεις ανοίξει:

 

Έχοντας αποκτήσει παλιότερα το imate SP3 (φοβερό τηλεφωνάκι για την εποχή του) με ίδιο επεξεργαστή με το HTC P3300 με τη μισή όμως μνήμη (32 αντί 64 του δικού σου) κ περασμένα από τη μαμά τα Windows 2003SE, θα ήθελα να περάσω σε windows mobile 6.

 

Όσα αναγράφεις μπορούν να εφαρμοστούν κ στο SP3, εάν όχι μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο site σχετικά με SP3?

 

Εκ των προτέρων thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα προτιμησω την επισημη εκδοχη γιατι οταν δινω 700 ? θελω να εχω την δυνατοτητα να πηγαινω στην αντιπροσωπεια και αν δεν δουλευει κατι να μπορω να του το κοπανησω (στου αντιπροσωπου) στο κεφαλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Hal9000 Καλησπέρα,

 

Πέρα από τα συγχαρητήρια μου για το εκπληκτικό φόρουμ που έχεις δημιουργήσει επέτρεψε μου να σε ρωτήσω κάτι για το thread που έχεις ανοίξει:

 

Έχοντας αποκτήσει παλιότερα το imate SP3 (φοβερό τηλεφωνάκι για την εποχή του) με ίδιο επεξεργαστή με το HTC P3300 με τη μισή όμως μνήμη (32 αντί 64 του δικού σου) κ περασμένα από τη μαμά τα Windows 2003SE, θα ήθελα να περάσω σε windows mobile 6.

 

Όσα αναγράφεις μπορούν να εφαρμοστούν κ στο SP3, εάν όχι μήπως έχεις να προτείνεις κάποιο site σχετικά με SP3?

 

Εκ των προτέρων thanx

 

Καλησπέρα

 

Το sp3 απ'οτι είδα είναι smartphone που τρέχει διαφορετικό λειτουργικό και δε μπορεί να τρέξει τη συγκεκριμένη έκδοση. Ούτε νομίζω θα βγεί κάτι σχετικό. Δυστυχώς δεν έχω κάποιο site υπόψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, thanx. Όντως είναι smartphone, τρέχει όμως τα αντίστοιχα windows mobile της τότε εποχής (2003SE).

 

Κοιτάζοντας λίγο το link που έδωσες στο xda είδα ότι υπάρχει μία σειρά νημάτων κ για το SP3 αναφέροντας το ως Typhoon, με οδηγίες για πέρασμα wm6.

 

Θα δω περισσότερα μόλις έχω λίγο χρόνο, αν κ κάποιος άλλος το έχει (νομίζω Ελλάδα είχε κυκλοφορήσει μόνο σαν Qtek) εκεί ίσως βρει περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπέρα.απ'ότι κατάλαβα για να μπουν τα original wm6 πρέπει να μπουν πάνω από τα wm5 και πρέπει να περαστούν πάλι τα διάφορα προγράμματα.το ερώτημα είναι...με τις επαφές τι γίνετε ? πρέπει να περαστούν πάλι και αυτές από την αρχή ? γιατί την πρώτη φόρα που το έκανα δεν περάστηκαν σωστά και αναγκαστηκα να φτιάξω πόλλες στη συνέχεια με το "χέρι".ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα τα Windows Mobile 6 στο p3300 πολύ εύκολα και χωρίς κανένα πρόβλημα. Το επίσημο αρχείο αναβάθμισης έχει κυκλοφορήσει για το Dopod 800 που είναι η ονομασία του P3300 στην Ασία αν δε κάνω λάθος. Είναι η αγγλική έκδοση που βέβαια περιλαμβάνει υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων.

 

Για όποιον γνωρίζει πάνω κάτω δυό τρία πράγματα και θέλει να ρισκάρει, τα βήματα που ακολούθησα είναι τα παρακάτω. Επισημάνω ότι μπορεί να τα φτύσει το κινητό σας και δε γνωρίζω αν η εγγύηση το καλύπτει αυτό οπότε όσοι δεν είστε σίγουροι καλύτερα να περιμένετε το επίσημο ευρωπαικό και ελληνικό αντίστοιχα upgrade.

 

1. Πρώτα πρέπει να ξεκλειδώσουμε το κινητό έτσι ώστε να μπορούμε να του περάσουμε οποιαδήποτε rom θέλουμε. Για αυτή τη περίπτωση υπάρχει ένα πολύ ωραίο πρόγραμμα που μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=1305931&postcount=1

 

Στο manual που διατίθεται στο ίδιο σημείο έχει πολύ αναλυτικά τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε. Μόλις τελειώσει επιτυχώς η όλη διαδικασία περνάμε στο δεύτερο βήμα.

 

2. Κατέβασμα του wm6 upgrade

http://210.64.124.194/download/P800w_SEA_ENG_WM6_Upgrade_20070713.zip

 

Το τρέχετε κανονικά και πρέπει να εγκατασταθεί χωρίς πρόβλημα. Σε κάποιο σημείο στο τέλος ενημερώνει ότι δεν έχει τη δυνατότητα αυτόματης ρύθμισης (νομίζω για mms-gprs) για το δίκτυο μου (όπως και για οποιοδήποτε ελληνικό δίκτυο) κάτι που το αγνοείται.

 

Πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Αρκετά πιο γρήγορο από το wm5 και ενσωματώνει το voice commander, windows live search και messenger, νέα εφαρμογή audio και διάφορα άλλα. Δε συνάντησα κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με όποια εφαρμογή χρησιμοποιούσα και στα wm5 (spb programs, resco κ.α)

 

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ

 

Eδώ εχω φτιάξει ενα How To: Ξεκλείδωμα & Αναβάθμιση ROM P3300+Greek SmartDial 160sms

Εδώ εχω μαγειρέψει τα αρχεία για να βάλεις Ελληνικά σε Custom ROM (αλλα ακομα θέλει δουλειά το dll) :-D;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi se olous!

Na rotisw telika vgike to episimo europaiko kai elliniko upgrade se windows mobile 6 gia to htc p3300?

An nai apo pou mporw na to katevasw?

 

tnx

 

 

Eχει βγει ναι εδω και λγο καιρο..

 

Για την WWE ROM πηγαινε στο HTC club για την ελληνικη στo forum της ΑCE

 

ΕΑΝ DEN Εχεις προσβαση phgaine stoyw XDA devwelopments η στο myphone.gr στο οποιο και εχουν ανεβει στα αντιτοιχα threads

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

euxaristw polu paidia alla to 8ema einai oti apo to htc club alla kai apo to ace den mporw na vrw to download...

 

http://www.htc.com.gr/forum/

 

πρέπει να κάνεις εγγραφή...

 

συγκεκριμένα εδώ: http://www.htc.com.gr/forum/showthread.php?t=5949

 

Αν δεν έχεις ελληνικό 3300 εδώ θα πας για εγγραφή: http://member.htc.com/member/login.aspx?fm=eu&ln=en

και από την ace εκεί σε παραπέμπει ούτως ή άλλως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...