Προς το περιεχόμενο

Διπλωμα μηχανης απεριοριστων κυβικων


iced

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι οπως τα λεει ο sorath. Επισης παντα κρανος δεμενο (λυτο ειναι σαν να μην φορας) των 150Ε+++, και παντα προσοχη, οταν οδηγας μηχανη μην κοιτας προτεραιοτητες, προσεχεις παντου

 

+++++1000 κ λίγα λέω.

Μάζα κοιτάς ούτε αλαρμ ουτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/11/2007 έβγαλα δίπλωμα για 50άρι.

Είχα ήδη για αμάξι.

Τι χρειάζεται για να το κάνω απεριορίστων;

Όταν είχα βγάλει για το 50άρι μου είχε πει ο δάσκαλος, ότι μετά από δυο χρόνια, απλά θα πάω στο "Συγκοινωνιών" και θα τους πω ότι θέλω να το κάνω απεριορίστων...

Ισχύει αυτό;

 

Παιδιά, λάθος δικό μου!!!

Για 125 είχα βγάλει τελικά...:o

Οπότε πάω στο υπουργείο και κάνω αίτηση για απεριορίστων; Πόσο θα κοστίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, λάθος δικό μου!!!

Για 125 είχα βγάλει τελικά...:o

Οπότε πάω στο υπουργείο και κάνω αίτηση για απεριορίστων; Πόσο θα κοστίσει;

 

 

Εμένα στη σχολή οδηγών μου είπαν ότι εφόσον περάσουν 2 χρόνια από την απόκτηση του Α1, τότε πληρώνω ένα παράβολο των 30 ευρώ και μου αλλάζουν το δίπλωμα. Δεν ξέρω αν ισχύει όμως αυτή η τιμή. Άντε πλησιάζει και μένα ο καιρός για απεριορίστων κυβικών :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, λάθος δικό μου!!!

Για 125 είχα βγάλει τελικά...:o

Οπότε πάω στο υπουργείο και κάνω αίτηση για απεριορίστων; Πόσο θα κοστίσει;

 

νομιζω πληρωνεις τα ιδια χρηματα που κοστιζει ενα παραβολο για να βγαλεις το διπλωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια επειδη και εγω ψαχνομαι για επεκταση σε απεριοριστων κυβικων, μπορει καποιος να μας πει τι και πως, που να την εκανε προσφατα η εχει μαθει απο "αρμοδιες" πηγες?

 

25 ειμαι και εχω για 125cc (+αυτοκινητου) απο το 2005

 

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

 

λοιπον πηγα σημερα στα κεπ και εκανα την αιτηση για αναβαθμιση απο α1 σε α2 (απεριοριστων κυβικων). μου λεει: "θα σας ερθει sms και μετα θα περασετε απο εδω να παραλαβετε το νεο σας διπλωμα-καρτα, σε 2 μηνες τουλαχιστον". (εκεινη εβαλε ολα τα απαραιτητα χαρτια σε ενα ντοσιε και μετα θα τα εστελνε στο υπουργειο...)

 

 

τι χρειαζεστε:

 

1)1παραβολο 30€ απο εθνικη τραπεζα για "αναβαθμιση διπλωματος" απο α1 σε α2 θα πειτε

2)1 φωτογραφια διαβατηριου

3)1 φωτοτυπια διπλωματος (το ροζ)(ασπρομαυρη ή εγχρωμη)

4)1 φωτοτυπια ταυτοτητας (ασπρομαυρη ή εγχρωμη)

5)να ξερετε το Α.Φ.Μ. σας (εμενα το εγραφε στο διπλωμα απο πισω. δεν ξερω αν ισχυει γενικα αυτο)

6)1 ντοσιε για να μπουν τα χαρτια!!! κι ομως μου ζητησε, πηγα να παρω αλλα επειδη τεταρτη απογευμα τα βιβλιοπωλεια ειναι κλειστα τα εβαλε σε δικο τους και μου ειπε μεταξυ αστειου και σοβαρου "μου το χρωστας".

 

μετα θα σας δωσει να υπογραψετε 3 χαρτια που εχει τυπωσει με τα στοιχεια σας. τα 2 πανε υπουργειο και το αλλο το κρατατε εσεις σαν διπλωμα μεχρι να ερθει το αλλο για να μπορειτε να κυκλοφορειτε κανονικα κλπ.

 

υγ: εγω ειμαι 24, εχω διπλωμα αυτοκινητου+125cc απο το 2005, οποτε δε χρειαστηκε να δωσω καποιο μαθημα ή τπτ εξετασεις ή να περασω απο γιατρούς ή καποιο αλλο παραβολο. ελπιζω να βοηθησα

Επεξ/σία από isspro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Ερωτηση κρισεως λοιπον..Ξερει κανεις να μου πει για φθηνο διπλωμα στην αθηνα??

Τα 400 που ζητανε τα θεωρω εξωφρενικα.Επιπλεον εχω διπλωμα αυτοκινητου,και για 50αρι απο τροχαια.

Καμια ιδεα?θα ημουν υποχρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα

1.όσοι είχαν βγάλει το δίπλωμα Α1 πριν απο το 2004 περίπου μπορουν να οδηγησουν μεχρι 125cc (και αυτοματο και με συμπλεκτη). Το αναγράφει και το δίπλωμα τους 125cc (αν για κάποιο λόγο άλλαξαν δίπλωμα πχ λογω ανανεωσης και γράφει 25kw , νεο εντυπο δηλαδη, δεν ισχυει και υπάρχει ένας κωδικος πάνω στο δίπλωμα με νουμερο 72 που σημαινει οτι ειναι για 125cc. Αυτοι για να βγάλουν απεριοριστο θα πρεπει να κανουν υποχρεωτικα 4 μαθηματα και εξετάσεις με μεγαλη μηχανη.

 

2.Απο το 2004 περιπου άλαξε το συστημα και όποιος βγαζει διπλωμα Α1 μπορει να οδηγησει μεχρι 25 kw (beverly 300 = 23kw) και μετα απο δυο χρονια γίνεται ανεξάρτητο πληρωνοντας μόνο παραβολα. Εδω μεγαλη προσοχη γιατι αν καποιος δωσει με παπι απο το 2008 περιπου δεν μπορει να οδηγησει μηχανακια που εχουν συμπλεκτη. Μπαινει στο διπλωμα ο κωδικος 78 που σημαινει μονο αυτοματα και ημιαυτοματα. Αν αργοτερα θελησει να οδηγηση με συμπλεκτη πρεπει να δωσει παλι εξετασεις με μοτο που εχει συμπλεκτη.

 

3.Για το απεριοριστο κατευθειαν πρεπει να εχει κλεισει τα 21.

 

4.Αν καποιος εχει διπλωμα 50cc (τροχαια) οι εξετασεις που εδωσε για τα σηματα δεν ισχυουν και πρεπει να ξαναδωσει. Αν καποιος εχει διπλωμα αυτοκινητου και θελει 50cc (τροχαια) δινει μονο τις ερωτησεις μοτο. Αν αποφασισει αργοτερα να παρει Α1 η απεριοριστο δίνει παλι τις ερωτηεσεις μοτο στο υπουργειο.

 

Ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μεγαλη προσοχη γιατι αν καποιος δωσει με παπι απο το 2008 περιπου δεν μπορει να οδηγησει μηχανακια που εχουν συμπλεκτη. Μπαινει στο διπλωμα ο κωδικος 78 που σημαινει μονο αυτοματα και ημιαυτοματα. Αν αργοτερα θελησει να οδηγηση με συμπλεκτη πρεπει να δωσει παλι εξετασεις με μοτο που εχει συμπλεκτη.

 

 

 

 

Aυτο νομιζω ξεκινησε να ισχυει απο 1ης Ιουνιου 2009. Εδωσα αρχες Μαιου (του 2009) για α1 και μου πε ο δασκαλος πως <<ειμαι απο τους τελευταιους που θα μπορω χωρις εξετασεις να το αναβαθμισω μετα απο 2 χρονια σε απεριοριστων,απο 1 του μηνος θα πρεπει να δινουν παλι εξετασεις>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται στον εξεταστή που θα τύχεις και πως βλέπεις εσυ την έννοια λάδωμα (και γενικα εξετάσεις αποκτησης διπλώματος οδηγησης... ) Παντως μου χουν πει οτι στην επαρχία και πιο φτηνές ειναι οι τιμές και λιγοτερο λαδωμα πέφτει... Σιγουρα στο υποτιθεμενο κρατος που ζουμε τους συμφερει να υπαρχει αυτη η φημη ωστε να προιδεάζει κατευθειαν καποιον να δωσει λάδωμα. Πιστευω οχι μονο στο συγκεκριμενο τομεα,σε ποικίλους τομεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολους.

Με το "λαδωμα" τι παιζει? Ολοι λένε οτι κοβουν παρα πολυ ευκολα. Ισχυει ή εχει βγει η φημη για να τα παιρνουν?

Ισχύει. Ο πατέρας ενός φίλου μου που έχει σχολή λέει στους μαθητές πάντα να φέρνουν χρήματα πριν πάνε για εξέταση.. εδώ στην δυτική περιφέρεια Αττικής που είμαι απ' ότι μου έχει πει μόνο 2 ζευγάρια εξεταστών δεν λαδώνονται.Και αυτά είναι αυστηρά.

 

Γενικά αν δεν λαδώσεις μειώνονται κατακόρυφα οι πιθανότητες να πάρεις το δίπλωμα γιατί κοιτάνε για το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ λαθος που θα κάνεις για να σε κόψουν..

 

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, 650-750€ το δίπλωμα για το αμάξι και 200€ το λάδωμα που ζητάνε.. (100€ ο κάθε εξεταστής) ένας άνεργος και ένας που μόλις ξεκινάει την ζωη του που θα τα βρει.. 1000€ για δίπλωμα και στην Αμερική το παίρνουν σε αρκετές πολιτείες με 200$..... πουτσοκράτος, γι αυτό έγιναν έτσι και κανείς δεν πληρώνει φόρους. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στη μοτο δεν λάδωσα ,αλλα ειναι πολυ πιο αυστηροί.. Και στο τελος λεγε . "Οδηγουσες πολυ σφιγμένος, το σκεφτομουν να σε κόψω ,μα καλά δεν ξερεις τιποτα απο μηχανες;; Δεν εκανες κανενα λαθος ομως"

Και με ειρωνευοταν μετά..

 

Περίμενα πολύ στα ΣΤΟΠ κ ισως αυτο τους την εσπασε.. Περιμενα μεχρι 1 κμ μακριά να αδειασει ο δρομπς..

Κ οπου δεν ειχε ΣΤΟΠ αν δεν ειχα προτεραιότητα ακομα κ να μη βολευε αφηνα να περάσουν.

 

ΓΙατι το εκανα αυτο;; Γιατι οταν ειχα δωσει αυτοκινητο τη πρωτη φορά μου λεγαν οτι δε σταματησα στο ΣΤΟΠ(ειχα σταματησει και ειχε κολήσει απο το φρεναρισμα η μουρη τους μπροστα το θυμαμαι) και ο δρομος εκανε καμπυλη σα λοφος και ειχε κ ενα καδο στη κορυφη που εκρυβε οτι ερχοταν στα 100 μετρα και μολις στριβω περναει μετα απο 2-3 sec ο αλλος με το καγκουραμαξο διπλα μου πατημενος σφαιρα... Και μου λενε οτι εγω δεν σταματησα καν ,ουτε τον ειδα κτλ ενω κοιταζα κ ειχα σταματησει.

Αμα πετύχω αυτον τον * καμια μερα στο δρομο μονο του θα τον σκίσω στις φαπες... ειχε ερθει στο αμαξι με τσιγαρακι κ φραπε μεσα το ειχε κανει τεκε το αμαξι ο *@#$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά..

 

Έχει ξεκινήσει κανείς τώρα πρόσφατα να δώσει για δίπλωμα?

από την μέρα που συμφωνείς με τη xy σχολή οδηγών να ετοιμάσει χαρτιά κλπ, και πας φωτογραφίες και ότι χρειάζεται από δηλώσεις.. και χρήματα..

πόσο καιρό παίρνει για να γίνει η εξέταση? η γενικά να κινηθεί κάνα φύλλο?

 

Υπάρχει γενική καθυστέρηση ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οταν εδινα για αυτοκινητου δε λαδωσα,γιατι ουτε ειχα λεφτα για πεταμα,ουτε γουσταρα να τους δωσω λεφτα στα λαμογια.

φυσικα το πηρα,παρολο που ετρεμα απο το αγχος.

μη λαδωσεις,απλα παρε ενα φιλο σου μαζι μεγαλο σε ογκο να κραταει και ενα ροπαλο απο ξυλο ελιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εγω οταν εδινα για αυτοκινητου δε λαδωσα,γιατι ουτε ειχα λεφτα για πεταμα,ουτε γουσταρα να τους δωσω λεφτα στα λαμογια.

φυσικα το πηρα,παρολο που ετρεμα απο το αγχος.

μη λαδωσεις,απλα παρε ενα φιλο σου μαζι μεγαλο σε ογκο να κραταει και ενα ροπαλο απο ξυλο ελιας.

 

 

Το να πάρεις το δίπλωμα χωρίς λάδωμα είναι εύκολο αν είσαι οδηγός της προκοπής. . . κ γω χωρίς λαδωμα το πηρα το 2006 μαζί με τον αδερφό μου, με την μια κ όλας κ οι 2. . . Παρ'ολα αυτα όμως δεν αρκεί ένα δίπλωμα για να γινεις οδηγός. . . Πρέπει να το εξασκείς παντιοτρόπος για να βελτιώνεσαι καθημερινά. . . Τώρα παμε πάλι κ οι δυό μας για δίπλωμα μηχανής λογο καθαρα οικονομικου. . . Μετακινούμαστε όμως κ οι δύο με μηχανες καθημερινά σαν συνοδηγοί κ ειλικρινά απορώ με την οδική συμπεριφορά κάποιων ανθρώπων. . . Νοιώθω την καρδιά μου να σταματάει άπειρες φορές μέσα σε λίγες ώρες. . . Επι του θέματος όμως. . . Έχοντας το δίπλωμα του αυτοκινήτου ουσιαστικά εξεταζόμαστε μηχανολογικά κ οδικός. . . Χρειάζεται κάτι άλλο??? Κ τελικά τί τιμές παίζουν??? μπερδεύτικα με όλα τα παραπάνω. . . Ευχαριστώ εκ των προτέρων. . . :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...