Προς το περιεχόμενο

κληση τροχαιας.. :(


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι μπάτσοι κάνουν καλά την δουλειά τους??? χα χα χα !

Πλάκα κάνουμε ε? Απο την στιγμή που ενας αμόρφωτος βλάχος (και ζητω συγγνώμη απο τους φίλους μας απο την επαρχια) παίρνει εξουσία στα χερια του με το μπατσόσημα φυσικά κάνει καλά την δουλειά του απο την στιγμή που καθε Πάσχα και Χριστούγενα βγαίνει στους δρομους και κόβει αβέρτα κλήσεις οχι γιατι σκέφτεται την ασφάλεια σου αλλά για να φτάσει το bonus που εχει βάλει σαν στόχο η υπηρεσία του. Φυσικά κάνει καλά την δουλειά του με το να κακοποιεί ανελέητα ανήλικο που βρέθηκε στην κατοχή του χασίς αντι να κηνυγήσει τον έμπορο. Ασφαλώς κάνει καλά την δουλειά του όταν δέρνει με πρωτοφανή μανία φοιτητές που διαδηλώνουν και προχωράει δίπλα δίπλα με το ρουφιανάκι του και όλα αυτά με τις απαραίτητες υπερωρίες (κριμα μωρε μου) τα νταλαβέρια, την προστασία μαγαζιών και άλλα πολλά... Κανονικά θα έπρεπε να τους κολλάνε βαρεα τόσο καλά που κάνουν την δουλειά τους...

Το συμπέρασμα λοιπόν ποιο είναι; Ότι αφού η αστυνομία δεν κάνει τη δουλειά της σωστά, εμείς σε ένδειξη ανωτερότητας πρέπει να συμπεριφερόμαστε ακόμα χειρότερα; Και τι έγινε αν ο αστυνομικός κόβει κλήσεις για να εισπράξει; Ευτυχώς για εμάς κόβει κλήσεις μόνο για πράγματα τα οποία - ορθώς - είναι παράνομα. Δεν μπορεί όμως η συμπεριφορά του αστυνομικού να είναι το άλλοθι για το ότι το 90% του πληθυσμού σε αυτή τη χώρα κουβαλάει ηλίθια κόμπλεξ και αρνείται να φορέσει ζώνη και κράνος, στολίζοντας την άρνησή του αυτή με φανφάρες περί Δημοκρατίας και Ελευθερίας.

 

Και οσο για το θέμα μας είναι απλό.. Ποιος νοιάζεται ρε παιδιά για το αν ψοφήσω εγω? Κανεις. Σίγουρα ομως το προτιμάει το Κράτος γιατι εγω αν μείνω ανάπηρη απο τροχαίο θα με πληρώνει (+καλά) μια ζωη...

Για να καταλάβω: τα δύο ενδεχόμενα σε ένα τροχαίο είναι να πεθάνεις ή να μείνεις ανάπηρος/η; Δεν υπάρχει ας πούμε το ενδεχόμενο να τη γλιτώσεις; Να τη γλιτώσεις με γρατζουνιές επειδή φορούσες ζώνη ή κράνος και πλήρη εξάρτυση; Μου φαίνεται δεν έχουν κάταλάβει μερικοί πόσο εύκολο είναι να σκοτωθείς χωρίς κράνος. Είναι τόσο εύκολο, που μπορεί να σκοτωθείς χωρίς να έχεις την παραμικρή γραντζουνιά στο υπόλοιπο σώμα σου. Τόσο εύκολο, που μπορεί να σκοτωθείς εκεί που αν φόραγες κράνος απλά θα γελούσες μετά και θα έλεγες την ιστορία στα εγγόνια σου.

 

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι ο Έλληνας δεν παίρνει τη ζωή του στα σοβαρά, προτάσσοντας έναν large ψευτοπαληκαρισμό του στυλ "δικιά μου είναι η ζωή, ό,τι θέλω την κάνω", τον οποίο είμαι σίγουρος ότι μετανιώνει όταν βλέπει το χώμα από την άλλη πλευρά. Ε όχι, η ζωή δεν είναι δικιά σου. Είναι και της οικογένειάς σου, είναι και του κράτους που έχει επενδύσει (με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο) πάνω σου. Και πριν αρχίσουν οι αηδίες του στυλ "σιγά την επένδυση που έχει κάνει το ελληνικό κράτος πάνω μου", σκεφτείτε ότι ναι μεν η ζωή στη Σουηδία μπορεί να είναι καλύτερη και το κράτος να δίνει περισσότερα, αλλά υπάρχουν και άλλα μέρη σε αυτόν τον κόσμο που η ζωή είναι πολύ χειρότερη, και στα οποία ζει το 70% του πληθυσμού της γης... Ας εκτιμάμε λοιπόν αυτά που έχουμε, της ζωής μας συμπεριλαμβανομένης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αυτό πήγαινε σε μένα που είπα πως κάνανε σωστά την δουλειά τους και γράψανε τον gponiris και δεν του χαριστήκανε? Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις την διαφορά σε ένα μεμονωμένο περιστατικό και στο τι γίνεται γενικά.

 

Αλλά και πάλι πολλή χολή, μα πάρα πολλή χολή...

 

Μα δεν είναι θέμα χολής αλλά πραγματικότητας ... Δηλαδή αν μίλαγα για το Ε.Σ.Υ. για την Παιδεία ή για την ανεργία στην χώρα μας πάλι χολή θα έβγαζα? Βέβαια δεν ξέρω αν είσαι αστυνομικός και γι' αυτο παρεξηγηθηκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από περιέργεια, όσοι λετε πως σας πειράζει που οι μπάτσοι κόβουν πρόστιμα όχι γιατί σας αγαπάνε αλλά γιατί είναι η δουλειά τους πιστεύετε ότι ο περιπτεράς που σας πουλάει για παράδειγμα τα προφυλακτικά το κάνει γιατί πραγματικά θέλει να περάσετε μια ευχάριστη και "ασφαλή" βραδιά ή απλά γιατί αυτή τη δουλειά βρήκε για να ζήσει την οικογένειά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦρουΦρου από αυτά που διαβάζω σε κόβω να υποστηρίζεις και αναρχικές ενέργειες... καταστροφή περιουσιών και ειδικά τραπεζών, ε;

 

bingo σωστός. Αν ο άλλος δεν αγαπά τη ζωή του ή όπως αλλιώς πες το, περιμένει από τον αστυνομικό να το κάνει; ΟΚ να μην κόβονται κλήσεις επειδή θα πάρουν μπόνους κάποιοι! μα έλεος όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ apoikos

 

Δεν συμφωνώ... Το αν θα φορέσω ζώνη είναι δική μου επιλογή και κανενός άλλου (παρόλο που εγω επιλέγω να φοράω μεχρι και στο περίπτερο να παω οχι απο φόβο για τον μπάτσο αλλά απο προσωπική πεποιθηση) Το αν αγαπάω εγω την ζωή μου είναι πάλι δικό μου θέμα και δεν χρωστάω σε κανέναν το αγχος της υπαρξης μου.

Οσο για το κράνος στην μηχανή ξέρεις φαντάζομαι πόσο εύκολο είναι να πάθει κάποιος πολύ μεγαλη ζημια αν φοράει λάθος νούμερο κράνος ή αν είναι κακής ποιότητας.. Οσο για τους μπάτσους επιμένω οτι δεν κάνουν καλά την δουλεια τους γιατι αν παρατηρήσεις ποτε δεν θα δεις σταμάτημενες σε μπλόκο SLK, Porsche ουτε κάν ΤΤ ρε παιδι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@φρου-φρου:

εγω θα διαφωνίσω μαζί σου και θα συμφωνήσω με apoikos και paredwse προηγουμένος..

εσυ και ο καθεις που δε θελει να βαλει ζωνη φυσικα μπορει να κανει οτι θελει με τη ζωουλα του αλλα επειδη οταν καβαλησει το ριμαδι το αμαξι η μηχανη και κανει τις μαγγιες του (η ακομα κ αν οδηγαει καλα) παρει και αλλους στο λαιμο του επειδη δε φοραει ζωνη τοτε επιρρεαζει και αλλους και εχει την υποχρεωση να την φορεσει του αρεσει και μη.

σε οσους δεν αρεσει η ζωη τους η γουστερνουν να ριψοκινδυνευουν με τετοια θεματα να το κανουν αλλου μονοι τους η να πηδηξουν απο καμια γεφυρα

όσο για τους αστυνομικους η μεγαλη πλειοψηφια δεν κανει καλα τη δουλεια της οποτε δεν μοπρω να πω κατι υπερ τους παρα μονο μπραβο σε οσους με τοση σαπιλα διπλα τους αντεχουν ακομα και ειναι σωστοι

ευτυχως σε μπλοκο εχω δει αμαξαρες... ευτυχως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@φρου-φρου:

εγω θα διαφωνίσω μαζί σου και θα συμφωνήσω με apoikos και paredwse προηγουμένος..

εσυ και ο καθεις που δε θελει να βαλει ζωνη φυσικα μπορει να κανει οτι θελει με τη ζωουλα του αλλα επειδη οταν καβαλησει το ριμαδι το αμαξι η μηχανη και κανει τις μαγγιες του (η ακομα κ αν οδηγαει καλα) παρει και αλλους στο λαιμο του επειδη δε φοραει ζωνη τοτε επιρρεαζει και αλλους και εχει την υποχρεωση να την φορεσει του αρεσει και μη.

σε οσους δεν αρεσει η ζωη τους η γουστερνουν να ριψοκινδυνευουν με τετοια θεματα να το κανουν αλλου μονοι τους η να πηδηξουν απο καμια γεφυρα

όσο για τους αστυνομικους η μεγαλη πλειοψηφια δεν κανει καλα τη δουλεια της οποτε δεν μοπρω να πω κατι υπερ τους παρα μονο μπραβο σε οσους με τοση σαπιλα διπλα τους αντεχουν ακομα και ειναι σωστοι

ευτυχως σε μπλοκο εχω δει αμαξαρες... ευτυχως..

 

Μα εγω δεν μίλησα για ασφαλή η μη οδήγηση... Οκ ας φορέσω ζωνη ας πούμε και ας πιω ναρκωτικά που δεν ελέγχονται απο τους μπάτσους και ας παω βόλτα την παρεα μου... Harkon άλλο η προσωπική αντίληψη και άλλο το γενικό μούντ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγω δεν μίλησα για ασφαλή η μη οδήγηση... Οκ ας φορέσω ζωνη ας πούμε και ας πιω ναρκωτικά που δεν ελέγχονται απο τους μπάτσους και ας παω βόλτα την παρεα μου... Harkon άλλο η προσωπική αντίληψη και άλλο το γενικό μούντ..

 

για μενα και τα δυο μπαινουν σε ενα κεφαλαιο που το λεω "βλακειες με το αμαξι".

αλλα περισσότερο αλλα λιγοτερο θετουν σε κινδυνο τους αλλους πρωτα και μετα τον εαυτο μας.

 

το τελευταιο δε το καταλαβα αν θες εξηγεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω οτι το τί θεωρώ εγω ασφάλεια (πέραν των γενικών κανόνων) ειναι προσωπική αντίληψη. Εγω φοράω ζωνη, δεν παίρνω το αμάξι αν βγώ και εχω σκοπό να πιω και γενικά προσπαθώ και προσέχω. Το θέμα όμως ξεκίνησε με τα κίνητρα των τσουχτερών κλήσεων. Και στην τελική σε τι δρόμους οδηγούμε Νικο Τσιαμτσίκα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα δηλαδή με τη λογική του παιδιού, πρέπει ο κάθε αστυνομικός να δέχεται ως δικαιολογία το ότι χάσανε το ΚΤΕΛ ή την όποια άλλη τέλος πάντων και να μην κόβει κλήση.

Ωραία! Θα βάλουμε και ένα μηχάνημα να δούμε αν λέει αλήθεια ο παραβάτης για να μην του κόψουν άδικα κλήση του παιδιού δλδ.

Τι διαβάζουμε ώρες ώρες...

πρωτον να λειπουν οι υπαινιγμοι.θα ερθει και η ωρα σου και θα σε σατυριζουν αλλοι.πιστεψε με δεν θα σου αρεσει ;)

δευτερον.συγγνωμη δεν ολοκληρωσα μαλλον την προταση...πηγαιναμε για δουλεια σε επαρχια λογω αμεσης χρηματικης αναγκης,χασαμε το κτελ και επρεπε να μην καθυστερησουμε στη δουλεια.η αποφαση ηταν ομοφωνη και απο τους 2 να χρησιμοποιησουμε επειγοντως τη μηχανη.ποσο ωραια δικαιολογια ακουγεται τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποφαση ηταν ομοφωνη και απο τους 2 να χρησιμοποιησουμε επειγοντως τη μηχανη.ποσο ωραια δικαιολογια ακουγεται τωρα?

 

Ωραία... δηλαδή αν γινόταν τίποτα άλλο - χτύπα ξύλο - εσύ δεν πάθαινες τίποτα λόγω κράνους, αλλά η φίλη βρισκόταν σε κρίσιμη κατάσταση στο νοσοκομείο, εσύ πες στους γονείς της ότι ήταν ομόφωνη απόφαση! Τέλος πάντων ξεφύγαμε. Να παραδεχόμαστε όταν κάνουμε τα λάθη-παρανομίες μας και να μη γκρινιάζουμε.

Εγώ να σου πω κάτι... σίγουρα θα ήθελες να σου πει ο αστυνομικός... κύριέ μου να προσέχετε κτλ κτλ.... να σου κάνει κήρυγμα μπλα μπλα... εσύ φυσικά τον έχεις γραμμένο στα ******* σου και περιμένεις πως και πως να τελειώσει το κήρυγμα και λες από μέσα σου... ουφ ευτυχώς γλιτώσαμε το πρόστιμο, άσ'τον να λέει τώρα!! Μη λέμε μετά όμως για παιδεία και τα συναφή γιατί πολύς κόσμος έχει τέτοιο σκεπτικό. Τέλος πάντων!

Αυτά ;) Ώρα για διακοπές και για μένα σε λίγες ώρες! Τα ξαναλέμε σε 15 μέρες ;)

 

Οδηγείτε προσεκτικά που λέει και το Destinator :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαιναμε για δουλεια σε επαρχια λογω αμεσης χρηματικης αναγκης,χασαμε το κτελ και επρεπε να μην καθυστερησουμε στη δουλεια.η αποφαση ηταν ομοφωνη και απο τους 2 να χρησιμοποιησουμε επειγοντως τη μηχανη.ποσο ωραια δικαιολογια ακουγεται τωρα?

Ωραία, η ομοφωνία της απόφασης δεν αναιρεί την απερισκεψία του εγχειρήματος να κάνεις ταξίδι χωρίς να βάλεις κράνος στο συνεπιβάτη (και κατά την άποψή μου και χωρίς να του φορέσεις τζάκετ, κροκόδειλο και κατάλληλα παπούτσια). Η δε δικαιολογία κατ' εμέ δε διαφέρει στο ελάχιστο απο τις υπόλοιπες 10.000 «καλές» δικαιολογίες που έχω ακούσει γύρω από το θέμα και καθιστά ακόμα λογικότερο το πρόστιμο: την επόμενη φορά σκεφτείτε να πάρετε αγοραίο ταξί, πιο φτηνά θα σας έρθει.

 

Στη θέση σου θα σταματούσα να προσπαθώ να πείσω τον οποιονδήποτε ότι είναι αδικία το πρόστιμο γιατί <βάλε οποιαδήποτε δικαιολογία θες εδώ>, και θα καθόμουν να αναλογιστώ ψύχραιμα αυτό που έκανα. Όταν ανεβάζουμε 2ο άτομο στη μηχανή οφείλουμε να εξασφαλίζουμε όσο το δυνατόν καλύτερα το αυτονόητο: τη σωματική του ακεραιότητα σε περίπτωση ατυχήματος. Εφόσον εσύ δεν το έκανες (ανεξαρτήτως του τι έλεγε η φίλη σου), καλώς σας έκοψαν κλήση.

 

Υ.Γ.: Κανονικά το πρόστιμο θα έπρεπε να είναι ανάποδα: 350 ? στον οδηγό και 80 ? στο συνεπιβάτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπάτσοι κάνουν καλά την δουλειά τους??? χα χα χα !

Πλάκα κάνουμε ε? Απο την στιγμή που ενας αμόρφωτος βλάχος (και ζητω συγγνώμη απο τους φίλους μας απο την επαρχια) παίρνει εξουσία στα χερια του με το μπατσόσημα φυσικά κάνει καλά την δουλειά του απο την στιγμή που καθε Πάσχα και Χριστούγενα βγαίνει στους δρομους και κόβει αβέρτα κλήσεις οχι γιατι σκέφτεται την ασφάλεια σου αλλά για να φτάσει το bonus που εχει βάλει σαν στόχο η υπηρεσία του. Φυσικά κάνει καλά την δουλειά του με το να κακοποιεί ανελέητα ανήλικο που βρέθηκε στην κατοχή του χασίς αντι να κηνυγήσει τον έμπορο. Ασφαλώς κάνει καλά την δουλειά του όταν δέρνει με πρωτοφανή μανία φοιτητές που διαδηλώνουν και προχωράει δίπλα δίπλα με το ρουφιανάκι του και όλα αυτά με τις απαραίτητες υπερωρίες (κριμα μωρε μου) τα νταλαβέρια, την προστασία μαγαζιών και άλλα πολλά... Κανονικά θα έπρεπε να τους κολλάνε βαρεα τόσο καλά που κάνουν την δουλειά τους...

Και οσο για το θέμα μας είναι απλό.. Ποιος νοιάζεται ρε παιδιά για το αν ψοφήσω εγω? Κανεις. Σίγουρα ομως το προτιμάει το Κράτος γιατι εγω αν μείνω ανάπηρη απο τροχαίο θα με πληρώνει (+καλά) μια ζωη...

 

 

χαχαχχαχχχαχαχαχ τα σκέφτεσαι πριν τα πείς ??? Κανένας μπάτσος δεν παίρνει bouns για καμία κλήση που γράφει. Αμα ήταν ετσι φίλε θα χαν γίνει πλούσιοι όλοι. Βάλε το μυαλό σου να σκεφτεί πριν ποστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχχαχχχαχαχαχ τα σκέφτεσαι πριν τα πείς ??? Κανένας μπάτσος δεν παίρνει bouns για καμία κλήση που γράφει. Αμα ήταν ετσι φίλε θα χαν γίνει πλούσιοι όλοι. Βάλε το μυαλό σου να σκεφτεί πριν ποστάρεις.

 

 

οκ με συγχωρείτε κυριε πόλιτσμαν μην μου κόψετε κληση ...

 

ναι ε? αν είσαι μπάτσος για ρώτα τα συναδελφάκια σου πριν ποστάρεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραδεχόμαστε όταν κάνουμε τα λάθη-παρανομίες μας και να μη γκρινιάζουμε.

Εγώ να σου πω κάτι... σίγουρα θα ήθελες να σου πει ο αστυνομικός... κύριέ μου να προσέχετε κτλ κτλ.... να σου κάνει κήρυγμα μπλα μπλα... εσύ φυσικά τον έχεις γραμμένο στα ******* σου και περιμένεις πως και πως να τελειώσει το κήρυγμα και λες από μέσα σου... ουφ ευτυχώς γλιτώσαμε το πρόστιμο, άσ'τον να λέει τώρα!! Μη λέμε μετά όμως για παιδεία και τα συναφή γιατί πολύς κόσμος έχει τέτοιο σκεπτικό. Τέλος πάντων!

Αυτά ;) Ώρα για διακοπές και για μένα σε λίγες ώρες! Τα ξαναλέμε σε 15 μέρες ;)

 

 

φιλε αξιζεις λιγες διακοπες,γιατι το εχεις καψει λιγο.αν διαβαζες και τις προηγουμενες σελιδες θα εβλεπες και θα καταννοουσες οτι δεν γκρινιαζω για την κληση τοσο οσο για τη συμπεριφορα.και ναι...θα ηθελα μια φορα ενας αστυνομικος(βαση οσων εχω ακουσει)να καθισει να ακουσει τι εχει να πει ο πολιτης(που δηθεν προστατευει)-αν και δεν νομιζω,γιατι ο χρονος ειναι χρημα σε καθε επαγγελμα-και μετα να κρινει.

και μην ξεχνας οτι δεν μπορεις να με κρινεις απο τον σκεπτικισμο σου και μονο.δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.φιλικα παντα.αυτο παει και στον aspirin που μας εγινε και δικηγορος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...