Προς το περιεχόμενο

κληση τροχαιας.. :(


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι μου ήρθε στο νου τώρα με αυτό το θέμα....

 

23/10/2004

 

Σάββατο βραδάκι και έχω πάρει το αμαξάκι μου και βγαίνω για ένα καφεδάκι....έχω ανοιχτούς τους προβ. ομίχλης..με σταματάνε και μου κόβουν κλήση (40 ευρω αν δεν κάνω λάθος)...πολύ καλά ευχαριστώ , έχετε δίκιο τους λέω....με κοιτάνε με έκπληξη..."Μπράβο μου λένε σπάνιο να δώσουμε κλήση χωρίς να ακούσουμε μια έστω δικαιολογία....(και πιστέψτε με είχα πολλές εύκαιρες...)

Μου λέει ο ένας "σε παρακαλώ κάτσε για λίγο σε μια γωνια μαζί μας και δες τι ακούμε για δικαιολογίες"....

οι 9/10 χωρίς κράνος . Απο τους 9...και οι 9...είτε πήγαν μέχρι το περίπτερο , είτε μέχρι το σουβλατζίδικο , είτε μέχρι το μπακάλικο για ψώνια....

Άσχετο βέβαια το γεγονός πως όλοι ήταν μέσα στο τζέλ στο άρωμα καλοντυμένοι....και έτοιμοι για την έξοδό τους...πιστέψτε με απο τις πιο αστείες στιγμές που έχω δεί...και όλοι με το βλέμμα...είναι η πρώτη φορά δεν το έχω ξανακάνει....

δικαιολογίες , δικαολογίες , δικαιολογίες...

 

επιλέον....

Σήμερα είδα άλλο ένα χαρτάκι (ξέρετε τι) σε μια κολώνα της ΔΕΗ η ηλικία έγραφε 26 ετών...

Αραγε οι γονείς του θα λένε...."σκοτώθηκε το παιδί μας αλλά σκοτώθηκε ελεύθερο χωρίς να προδώσει τα ιδανικά του...χωρίς να χάσει το δικαίωμα του στο να φοράει κράνος ή όχι..." ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ πραγματικά θέλω να δω έναν Έλληνα που να του κόψουν κλήση επειδή πραγματικά παρανομεί και να το παραδεχτεί χωρίς γκρίνιες και τα συναφή. ;)

 

σταματημένος στο φανάρι χωρίς κράνος(αναγκαστικά γιατί το είχα ξεχάσει σε σπίτι φίλου και έπρεπε να πάω σχολή[όχι ότι αλλάζει τπτ]),έρχετε ο Ζητάς δίπλα μου και μου λέει"σταμάτα απέναντι σε παρακαλώ".

αφου σταματήσαμε με ρωτάει "ξέρεις γιατί σε σταμάτησα" και πολύ απλά μου έδωσε την κλήση και έφυγα χωρίς να πω κουβέντα μιας και ξέρω ότι έφταιγα.

 

εγώ πιστεύω ότι άμα δεν στο παίξει ιστορία ο μπάτσος,δεν έχεις λόγο να πιάσεις να κλέγεσαι και να καταργιέσαι.έκανες μλκια τέλος.-

 

επίσης μην λέμε μόνο τα κακά για τους μπάτσους μιας και κάνουν αρκετές φορές τα στραβά μάτια και το ξέρω απο προσωπικές εμπειρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω ότι άμα δεν στο παίξει ιστορία ο μπάτσος,δεν έχεις λόγο να πιάσεις να κλέγεσαι και να καταργιέσαι.έκανες μλκια τέλος.-

 

Μπράβο κατ'αρχήν που δε γκρίνιαξες ;)

Κατά δεύτερον, αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι είναι έμφυτο ρε παιδί μου! Λίγη γκρίνια μήπως και το γλιτώσουμε!!

Απ'την άλλη σκέψου και το άλλο. Πως όλοι μας κάνουμε παζάρια στην τιμή... έλα μωρέ άσ'το μου λιγότερο... κτλ κτλ...

Μερικοί - αν όχι όλοι - κάνουν το ίδιο για την κλήση ;) Μα μέχρι το περίπτερο πήγαινα και τέτοια. χεχε!

Ένα κακό πράγμα που έχει ο Έλληνας οδηγός είναι ότι δεν παραδέχεται τα λάθη του δυστυχώς.

 

AFANIS_ για πολλά γέλια όμως!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί τρελένεστε όλοι τόσο με την καταπάτηση της ελευθερίας σας...αν θέλετε οργανώστε μια κίνηση ώστε να μπορείτε να υπογράφετε μια φόρμα που να ελευθερώνει το δημόσιο από την υποχρέωση του να σας περιθάλψει σε περίπτωση ατυχήματος όταν δεν φοράτε κράνος/ζώνη και μετά να κάνετε ότι θέλετε. Φυσικά το κράτος δεν θα δεχτεί και καλά θα κάνει γιατί μετά θα βγει η μάνα του κάθε ανεγκέφαλου και θα λέει ότι το άκαρδο κράτος άφησε το γίο μου να πεθάνει στην άσφαλτο....τη μ@λ@κί@ στο κεφάλι του γίου της κανείς δεν θα την σκεφτεί ποτέ. Και φυσικά οι πάντες θα κράζουν εν χορώ...

Καταλάβετε ότι όσο ζείτε σε μια κοινωνία τα δικαιώματα και οι ελευθερίες σας εκτείνονται μόνο όσο δεν βλάπτουν των υπολοίπων...και με το να υποχρεώνεις τους υπόλοιπους να τα σκάνε για να κάνεις εσύ το κομμάτι σου βλάπτεις την υπόλοιπη κοινωνία (με πολλούς τρόπους, πχ έξοδα νοσηλίας, κατασπατάληση πόρων που θα έσωναν άλλους ανθρώπους, κλπ), συνεπώς η κοινωνία (δλδ το κράτος που μην ξεχνάμε ότι είναι η νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση και εκπροσωπεί την κοινωνία, δεν είναι καμία οντότητα από τον Άρη που ήρθε να μας καταδυναστεύσει) έχει την υποχρέωση να επιβάλλει κάποιους κανόνες...Σε όποιον δεν αρέσει η παραμονή σε αυτή τη χώρα δεν είναι υποχρεωτική και ο πλανήτης προσφέρει πάνω από 150 εναλλακτικές προτάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) έτσι ειναι η νοοτροπία του έλληνα. Στο εξωτερικό όλοι οι οδηγοί φοράνε κράνος γιατί έχουν οδική παδία. Στην ελλάδα παρόλο που αρχίσαμε και φοράμε είναι γιατί ειναι τσουχτερά τα πρόστιμα. :shock: Η αστυνομία είναι η τελευταία που φταίει σε αυτό καθώς απλά επιβάλει τα πρόστιμα. Που είναι το μάθημα οδικής ασφάλειας στα σχολεία ??? Τι κάνουν οι συγκοινωνιολόγοι ???? 1η η ελλάδα στα θανατηφόρα τροχαία ατυχήματα. Και ο έλληνας παραπονιέται γιατί έφαγε μιά κληση 350 ευρώ αντί να σκεφτεί ότι με ένα πέσιμο ( και χωρίς ταχύτητα ) στο πεζοδρόμιο αμα χτυπήσει στο κεφάλι ή θα μείνει στον τόπο ή θα το πληρώνει μια ζωή. Εχουν γεμίσει τα νεκροταφεία με νέους απο τροχαία.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι οπως λεγω παντα σε αρθρα μου σε αυτη την χωρα ολα ειναι θεμα Παιδειας και σεβασμου πρωτα απο ολα στον εαυτο μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Typhoon, κλείνω τα μάτια. Και σε φαντάζομαι να είσαι αυτός με το αμάνικο φανελάκι Μινέρβα που φωνάζει στον ρεπόρτερ του Star "που είναι το κράτος, που είναι η πολιτεία". Τόση κλισέ αρλουμπολογία σε ένα ποστ, μόνο έτσι συνοψίζεται. Βαριέμαι να κάθομαι να απαντάω.

btw θα ήθελα να ξέρω πόσοι από τους ευρωπαίους νομιμόφρονες που ποστάραν so far, είναι καπνιστές. Ή πίνουν κάνα-δυο ποτηράκια.

Και αναρωτιέμαι τι θα έλεγαν σε μια νέα ποταπαγόρευση ή καπνοαπαγόρευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gponiris, έχεις χίλια άδικα και ούτε ένα δίκιο για να παραπονιέσαι. Πρώτα θίγεις έναν ολόκληρο επαγγελματικό κλάδο επειδή κάνανε σωστά την δουλειά τους. Δεύτερον κατηγορείς τους insomniaks γιατί δεν σου κάνουν την χάρη να συμμεριστούν το άδικο παράπονό σου. Κάνε την χάρη στην αξιοπρέπειά σου και πήγαινε μέσα στο 10ήμερο να πληρώσεις το 50% του ποσού.

 

Παρεπιπτόντως, δεν υπάρχει πιό ενοχλητικό πράγμα στο δικό μου μάτι από το να βλέπω ζευγάρια στις μοτοσυκλέτες και την κοπέλα πίσω ξεκράνωτη. Αν φίλε gponiris , λέω άν, σε μια σαβούρδα η συνεπιβάτηδά σου κάνει το πρόσωπό της χάλια και σπάσει και τα δόντια της (το έχω δεί live), μετά τι θα σκέφτεσαι? Ότι αφού πήγαινες για δουλειά-ψώνια-τσιγάρα δικαιολογείσαι που την άφησες να ανέβει έτσι?

 

Δές το σαν ευκαιρία να βάλεις μυαλό και να έχεις πάντα ένα δεύτερο κρανάκι σε χταπόδι στην θέση του συνεπιβάτη όταν πιθανολογείς πως θα φορτώσεις και 2ο άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Typhoon, κλείνω τα μάτια. Και σε φαντάζομαι να είσαι αυτός με το αμάνικο φανελάκι Μινέρβα που φωνάζει στον ρεπόρτερ του Star "που είναι το κράτος, που είναι η πολιτεία". Τόση κλισέ αρλουμπολογία σε ένα ποστ, μόνο έτσι συνοψίζεται. Βαριέμαι να κάθομαι να απαντάω.

btw θα ήθελα να ξέρω πόσοι από τους ευρωπαίους νομιμόφρονες που ποστάραν so far, είναι καπνιστές. Ή πίνουν κάνα-δυο ποτηράκια.

Και αναρωτιέμαι τι θα έλεγαν σε μια νέα ποταπαγόρευση ή καπνοαπαγόρευση.

 

Δεν έχω ελληνική TV, ούτε καν μένω στην Ελλάδα....πάντως το ότι απέφυγες να απαντήσεις και κατέφυγες σε ειρωνία κάτι λέει...

 

Εγώ δεν καπνίζω ούτε πίνω ιδιαίτερα. Η καπνοαπαγόρευση δεν θα οδηγήσει πουθενά όπως δεν οδηγεί πουθενά και η ποινικοποίηση των ναρκωτικών..Προσωπικά είμαι υπερ της όσο υπαρασπίζεται το δικαίωμα των μη καπνιστών αλλά στον ιδιωτικό του χώρο ή σε ανοιχτούς χώρους ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει. Συνεπώς είμαι κατά παρόλο που δεν καπνίζω. Για την ποτοαπαγόρευση επίσης είμαι κατά δεδομένου ότι σε λογική ποσότητα το αλκοόλ δεν βλάπτει. Φυσικά υπάρχει η πιθανότητα να πίεις και να βλάψεις κάποιον γι αυτό υπάρχουν νόμοι που περιορίζουν την κατανάλωση σε συνδιασμό με την οδήγηση πχ. Εν κατακλείδι κανείς δεν λέει ότι και οι νόμοι είναι τέλειοι και μερικές φορές η ισορροπία είναι λεπτή και οι γραμμές δισδιάκριτες. Στην προκειμένη περίπτωση υπάρχουν ξεκάθαρα επιχειρήματα γιατί πρέπει το κράνος να είναι υποχρεωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξεκάθαρα επιχειρήματα δηλαδή είναι το νοσηλευτικό κόστος του κράτους στο ενδεχόμενο ατύχημα;

Ενώ αυτοί που καπνίζουν 3 πακέτα δηλαδή, δεν είναι πιο σίγουρο ότι αυτοκτονούν και θα μπαινοβγαίνουν για καρκίνο στα νοσοκομεία που εγώ πληρώνω ένα σκασμό λεφτά κάθε μήνα;

Αυτοί που πίνουν σα φίδια, και θα πάθουν κήρωση του ήπατος;

Αυτοί που στις δημόσιες τουαλέτες αφοδεύουν χωρίς να τοποθετήσουν χαρτάκι περιμετρικά τις λεκάνης και γεμίζουν τον τόπο αφροδίσια;

Αυτοί που παίρνουν τη ζωή πολύ στα σοβαρά, και πεθαίνουν από το άγχος;

 

Έχω ήδη απαντήσει, και θεωρώ πως η αυτοκαταστροφή είναι ατομικό δικαίωμα. Αλλά η "επιχειρηματολογία" σου μου ακούστηκε σαν κακή έκθεση παιδιού στο δημοτικό σχολείο. Η δικιά μου (και η δικιά σου) ελευθερία εκτείνεται στο άπειρο, όσον αφορά το "κακό" στον εαυτό μου από τη στιγμή που δε σε αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξεκάθαρα επιχειρήματα δηλαδή είναι το νοσηλευτικό κόστος του κράτους στο ενδεχόμενο ατύχημα;

Ενώ αυτοί που καπνίζουν 3 πακέτα δηλαδή, δεν είναι πιο σίγουρο ότι αυτοκτονούν και θα μπαινοβγαίνουν για καρκίνο στα νοσοκομεία που εγώ πληρώνω ένα σκασμό λεφτά κάθε μήνα;

Αυτοί που πίνουν σα φίδια, και θα πάθουν κήρωση του ήπατος;

Αυτοί που στις δημόσιες τουαλέτες αφοδεύουν χωρίς να τοποθετήσουν χαρτάκι περιμετρικά τις λεκάνης και γεμίζουν τον τόπο αφροδίσια;

Αυτοί που παίρνουν τη ζωή πολύ στα σοβαρά, και πεθαίνουν από το άγχος;

 

Έχω ήδη απαντήσει, και θεωρώ πως η αυτοκαταστροφή είναι ατομικό δικαίωμα. Αλλά η "επιχειρηματολογία" σου μου ακούστηκε σαν κακή έκθεση παιδιού στο δημοτικό σχολείο. Η δικιά μου (και η δικιά σου) ελευθερία εκτείνεται στο άπειρο, όσον αφορά το "κακό" στον εαυτό μου από τη στιγμή που δε σε αφορά.

 

Λοιπόν, εγώ δεν καπνίζω αλλά ενα ποτάκι το πίνω καπου κάπου, όχι τόσο όμως που να κινδυνεύω με κήρωση του ήπατος:)

Για να απαντήσω στα ερωτήματά σου τώρα, θα συμφωνούσα με το να απαγορεύει το κράτος το υπερβολικό ποτό, το κατούρημα έξω από τη λεκάνη και το υπερβολικό άγχος:)

Αλλά υπάρχει μια διαφορά με το θέμα του κράνους. Πρώτον είναι ανεφάρμοστα ( εκτός και αν βάλουμε έναν μπάτσο σε κάθε τουαλέτα π.χ.) και δεύτερον όπως έχει αποδείξει η ποτοαπαγόρευση στην αμερική και οι περιορισμοί στο κάπνισμα σε πολλές χώρες, δεν αποδίδουν σαν μέτρα. Ενώ τα πρόστιμα για την οδική ασφάλεια έχουν αποτέλεσμα όπως φαίνεται από το ότι σε άλλες χώρες οι οδηγοί είναι πιο προσεκτικοί.

Δεν νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπάτσοι κάνουν καλά την δουλειά τους??? χα χα χα !

Πλάκα κάνουμε ε? Απο την στιγμή που ενας αμόρφωτος βλάχος (και ζητω συγγνώμη απο τους φίλους μας απο την επαρχια) παίρνει εξουσία στα χερια του με το μπατσόσημα φυσικά κάνει καλά την δουλειά του απο την στιγμή που καθε Πάσχα και Χριστούγενα βγαίνει στους δρομους και κόβει αβέρτα κλήσεις οχι γιατι σκέφτεται την ασφάλεια σου αλλά για να φτάσει το bonus που εχει βάλει σαν στόχο η υπηρεσία του. Φυσικά κάνει καλά την δουλειά του με το να κακοποιεί ανελέητα ανήλικο που βρέθηκε στην κατοχή του χασίς αντι να κηνυγήσει τον έμπορο. Ασφαλώς κάνει καλά την δουλειά του όταν δέρνει με πρωτοφανή μανία φοιτητές που διαδηλώνουν και προχωράει δίπλα δίπλα με το ρουφιανάκι του και όλα αυτά με τις απαραίτητες υπερωρίες (κριμα μωρε μου) τα νταλαβέρια, την προστασία μαγαζιών και άλλα πολλά... Κανονικά θα έπρεπε να τους κολλάνε βαρεα τόσο καλά που κάνουν την δουλειά τους...

Και οσο για το θέμα μας είναι απλό.. Ποιος νοιάζεται ρε παιδιά για το αν ψοφήσω εγω? Κανεις. Σίγουρα ομως το προτιμάει το Κράτος γιατι εγω αν μείνω ανάπηρη απο τροχαίο θα με πληρώνει (+καλά) μια ζωη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπάτσοι κάνουν καλά την δουλειά τους??? χα χα χα !

 

Αυτό πήγαινε σε μένα που είπα πως κάνανε σωστά την δουλειά τους και γράψανε τον gponiris και δεν του χαριστήκανε? Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις την διαφορά σε ένα μεμονωμένο περιστατικό και στο τι γίνεται γενικά.

 

Αλλά και πάλι πολλή χολή, μα πάρα πολλή χολή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...