Προς το περιεχόμενο

κληση τροχαιας.. :(


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

gponiris,παρ'όλο που θεωρώ ότι πράγματι το πρόστιμο είναι πολύ ηλίθια λύση, δε μπορώ να καταλάβω καθόλου γιατί να σου αφήσει το δικαίωμα ελεύθερης επιλογής, όταν με την απόφασή σου, μπορεί να καταστρέψεις τη ζωή σου (στα @@@ μου), τη ζωή μου (με ενδιαφέρει άμεσα),και τις εισφορές μου στο κωλοασφαλιστικό σύστημα (επίσης με ενδιαφέρει αμέσα).

αν η κλήση σου ήταν 30 ευρώ, θα ούρλιαζες το ίδιο?

και 2η ερώτηση: αν η κλήση σου ήταν 30 ευρώ,και την επόμενη φορά,σου αφαιρούσαν άδεια κ δίπλωμα,θα το προτιμούσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ευχαριστω πολυ παιδια.οι περισσοτεροι με κατατοπισατε παραδειγματικα για το πως να υποχωρω στα νομικα πλαισια του κρατους,χωρις να μου δειχνετε διεξοδο και στηριγμα για μια ορθη και δημοκρατικη αντιμετωπιση του θεματος.

..και ναι!!!με τσουζει να πληρωνω τους μαλ...ες της τροχαιας που οποτε τους καυλ...ει κοβουν κλησεις χωρις να εχουν τη σωστη κριση για τη συγκαταθεση του πολιτη-παραβατη.εγω τουλαχιστον εμαθα πρωτα να ακουω και να αγαπαω στη ζωη μου,κατι που δυναμωνει τα ανθρωπινα ενστικτα και τον ορθολογισμο που στη συγκεκριμενη περιπτωση περιπτωση,οπως και σε αλλες που εχω ζησει(ανευ τροχαιας),ολοι απλα ακολουθουν το συμφερον.Εν κατακλειδι δεν προκειται να αλλαξει τιποτα σε αυτη την κωλ..κοινωνια,εκτος και αν καποιοι βρουν τα αρχ...α να αντισταθουν και να διεκδικησουν τα δικαιωματα τους και την ελευθερια επιλογης τους.

αστοχο τελειως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να την πληρώσεις σύντομα γιατί έχει έκπτωση 50%.

Τώρα που θα τα βρεις άγνωστο. Στον διοικητή και να πας τίποτα δεν θα κερδίσεις. Το ποιο πιθανό είναι να μην καταφέρεις καν να του μιλήσεις. Και να του μιλήσεις, καλά να κάνει και να μην σου την σβήσει την κλήση…

 

Κράνος εντάξει, ειδικά στις μεγάλες πόλεις και εκτός πόλης απλά ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΟΡΑΜΕ ΟΛΟΙ. Τώρα σε χωριά και μικρές πόλεις εντάξει δεν υπάρχει λόγος. Από άποψη κινδύνου, όχι για τους μπάτσους. Για σένα και για την κοπέλα σου κυρίως. Ο συνοδηγός την πληρώνει πάντα εξάλλου.

 

Τώρα για τους μπάτσους, αξιολύπητοι είναι. Το απολαμβάνουν να γράφουν τον κοσμάκη. Νιώθουν έτσι ότι είναι αρχηγοί και έχουν εξουσία. Νομίζουν ότι κάνουν καλό αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι απλά είναι πιόνια των πολιτικών που θέλουν να καλύψουν τα πολλά πολλά ελλείμματα από αυτά που έχουν φάει οι πολιτικοί και τα παιδιά τους (είτε γαλάζια είτε πράσινα, κόκκινα, ροζ με βούλες!) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω επιμενω γιατι πρεπει να πληρωνεις για να μετρα ασφαλειας της μηχανης και δεν πανε πακετο οπως στο αυτοκινητο.

 

Σαλάμι αέρος = η μεγαλύτερη ανακάλυψη στη παθητική ασφάλεια οχημάτων

 

Το σχόλιο μου πήγαινε στο post του Strategos, και είπα ότι είναι άστοχο να λες πως στη μηχανή πληρώνεις τα μέτρα παθητικής ασφάλειας, ενώ στο αυτοκίνητο δεν τα πληρώνεις γιατί πάνε πακέτο.

Η έρευνα και η υλοποίηση της παθητικής ασφάλειας στα αυτοκίνητα είναι κάτι που προστίθεται στο κόστος του αυτοκινήτου. Κατά συνέπεια το πληρώνεις, όπως πληρώνεις ξεχωριστά το κράνος και το ρουχισμό για τη μοτοσυκλέτα.

 

Κι έτσι γούσταρα να παίξω με τις λέξεις. Πες μου αν γουστάρεις, να σε ειρωνεύομαι όπου σε πετυχαίνω. Δεν μου είναι καθόλου δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέτε και το ξαναλέτε.

 

Έχετε συνειδητοποιήσει ότι για να κλείσουν τρύπες τα χρήματα από τις κλήσεις πρέπει να μοιράζονται κάποια εκατομύρια κάθε χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχόλιο μου πήγαινε στο post του Strategos, και είπα ότι είναι άστοχο να λες πως στη μηχανή πληρώνεις τα μέτρα παθητικής ασφάλειας, ενώ στο αυτοκίνητο δεν τα πληρώνεις γιατί πάνε πακέτο.

Η έρευνα και η υλοποίηση της παθητικής ασφάλειας στα αυτοκίνητα είναι κάτι που προστίθεται στο κόστος του αυτοκινήτου. Κατά συνέπεια το πληρώνεις, όπως πληρώνεις ξεχωριστά το κράνος και το ρουχισμό για τη μοτοσυκλέτα.

 

Κι έτσι γούσταρα να παίξω με τις λέξεις. Πες μου αν γουστάρεις, να σε ειρωνεύομαι όπου σε πετυχαίνω. Δεν μου είναι καθόλου δύσκολο.

 

Ρε punky...πλάκα έκανα

 

Γιατί αρπάζεστε έτσι ρε παιδιά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-2 dr.st!μου απαντας κατηγορηματικα λες και γνωριζεις το λογο που δεν ειχε κρανος η κοπελα.κανε μου τη χαρη και μην μιλας για ρισκο.εγω το γνωριζω πιο πολυ απο σενα ;) και οσο για την επανασταση επειδη δεν ξερεις τι σημαινει(αν ηξερες θα καταλαβαινες τη σημασια του λογου μου) δοκιμασε μια φορα να πεις και εσυ οχι οταν σε πιεζουνε για λαθος λογους.ευχαριστω παντως για την προθυμια σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η κλήση σου ήταν 30 ευρώ, θα ούρλιαζες το ίδιο?

και 2η ερώτηση: αν η κλήση σου ήταν 30 ευρώ,και την επόμενη φορά,σου αφαιρούσαν άδεια κ δίπλωμα,θα το προτιμούσες?

ναι antreaslam,θα ουρλιαζα το ιδιο και για ενα ευρω.δεν ειναι το ποσό που θα μου κοψουν,αλλα η αγνοια τους για την αληθεια που γνωριζω και την ψυχοφθορα στιγμη που εχω ζησει απεναντι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-2 dr.st!μου απαντας κατηγορηματικα λες και γνωριζεις το λογο που δεν ειχε κρανος η κοπελα.κανε μου τη χαρη και μην μιλας για ρισκο.εγω το γνωριζω πιο πολυ απο σενα ;) και οσο για την επανασταση επειδη δεν ξερεις τι σημαινει(αν ηξερες θα καταλαβαινες τη σημασια του λογου μου) δοκιμασε μια φορα να πεις και εσυ οχι οταν σε πιεζουνε για λαθος λογους.ευχαριστω παντως για την προθυμια σου :)

 

Τον λόγο που δεν φορούσε κράνος η κοπέλα δεν τον είπες στο 1ο post; Χάσατε το ΚΤΕΛ και βιαζόσασταν να πάτε στη δουλειά. So what; Ξέρεις πόσες τέτοιες δικαιολογίες έχουν ακούσει οι τροχονόμοι; Το πιό εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να βρεις μια δικαιολογία.

Επίσης, αν γνωρίζεις το ρίσκο και φοράς εσύ το μοναδικό κράνος που (για οποιοδήποτε λόγο) υπάρχει αντί να το δώσεις στον συνεπιβάτη, δεν μπορώ παρά να σου δώσω συγχαρητήρια.

 

Τώρα, αν άνοιξες το thread για να διαβάσεις μόνο δηλώσεις συμπαράστασης και ενοχλείσαι όταν κάποιοι σου λένε ότι δεν έχεις δίκιο, μάλλον έκανες λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα δηλαδή με τη λογική του παιδιού, πρέπει ο κάθε αστυνομικός να δέχεται ως δικαιολογία το ότι χάσανε το ΚΤΕΛ ή την όποια άλλη τέλος πάντων και να μην κόβει κλήση.

Ωραία! Θα βάλουμε και ένα μηχάνημα να δούμε αν λέει αλήθεια ο παραβάτης για να μην του κόψουν άδικα κλήση του παιδιού δλδ.

Τι διαβάζουμε ώρες ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα:

εκανες παραβαση;Σε τσακωσαν;Θα πληρωσεις...Για καποιον λογο υπαρχουν οι νομοι...

Το να φορας κρανος ειναι υποχρεωση σου.Αμα εσυ δεν το θεωρεις υποχρεωση αλλα δικαιωμα σου,τοτε να εισαι ετοιμος να υποστεις και τις συνεπειες,γιατι πολυ απλα το κρατος το θεωρει υποχρεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν όλοι όσοι υποστηρίζουν ότι το κράνος είναι προσωπική επιλογή και όχι υποχρέωση, αντιλαμβάνονται τη σημασία του παρακάτω μηνύματος:

Συμφωνώ και για το αίσθημα αμεσότητας και για την υποκρισία.

Υπάρχει όμως και το θέμα του ποιός "πληρώνει τα σπασμένα" - είτε κυριολεκτικά είτε μεταφορικά. Γιατί αν κάποιος θελήσει να'ρθει σε επαφή με τη φύση και να μυρίζει τις μυρωδιές του θυμαριού στην εξοχή και ξεχαστεί, περάσει ένα STOP και καρφωθώ πάνω του, μπορεί να τον στείλω στα θυμαράκια. Και αυτόν και τον όποιο συνεπιβάτη του - το χειρότερο δε είναι ο συνεπιβάτης να'ναι το πιτσιρίκι του οδηγού (χτυπάω ήδη ξύλο).

 

Τότε:

- Ποιός με ξεπλένει εμένα που θα πάω κατηγορούμενος για ανθρωποκτονία από αμέλεια;

- Ποιός θα σβήσει από τη μνήμη μου και από το karma μου το θάνατο ενός ή δύο ανθρώπων, ακόμα κι αν έφταιγαν;

 

Sorry, δεν δέχομαι καμία δικαιολογία ούτε στο κράνος ούτε στη ζώνη. Γιατί έστω και το απλό ενδεχόμενο θανάτου ή μόνιμης εγκεφαλικής βλάβης είναι πολύ δυσβάσταχτο.

Ο στ@ρχιδισμός σε αυτή τη χώρα πάει σύννεφο... :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...