Προς το περιεχόμενο

Media Markt : Πρόβλημα


nixerest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλο καλοκαιρι σε ολους καταρχην.Θα ηθελα πολυ να πω το τι μου συναιβει ωστε να γνωριζει ο κοσμος και να μπορει να προφυλακτει στο μελλον απο παρομοιες καταστασεις!

 

Λοιπον....ξεκινησα να παω στο εν λογο μαγαζι να αγορασω ψηφιακη καμερα.Μιλαω για το υποκαταστημα Φαληρου(στο δελτα). Παω και δινω τα ζεστα μου μετρητακια και αγοραζω μια Casio Exilim ex-s770. Την πηγαινω σπιτι, την φορτιζω και μολις αναβει το πρασινο λαμπακι οτι φορτισε αρχιζω να κανς κωλοτουμπες απο τη χαρα μου. Συντομα ομως μου εφυγε αυτο!!!

Κανω προσπαθεια να ανοιξω την καμερα και μετα απο 10 sec σβηνει! Λεω κατι θα πατησα! Ξαναπροσπαθω και παλι τα ιδια! Ηταν ξεληγωμενη η μπαταρια! Μετα προσεχω οτι στι συσκευασια που ανοιξα ελλειπε απο μεσα ενα prospectus και το ναυλον που περιειχε τη μηχανη ηταν παραβιασμενο(1000000% οχι απο μενα!!!).

Μετα βλεπω οτι εχει μεσα τραβηγμενη photo με ημερομηνια 3 μηνες πριν!

Την παω πισω το επομενο πρωι και μου κανουν επιστροφη αφου η φωτογραφια και μονο ηταν γερη αποδειξη!

 

Αυτο γινεται στις 9 το πρωι. Παιρνω με χαρα τη νεα μου καμερα, αφου μου την εχουν ανοιξει και φαινεται πως οι ζελατινες δεν ειναι παραβιασμενες.

Τη φορτιζω και παλι με το που αναψε το λαμπακι αρχιζω να κανω τουμπες! Μολις την ανοιγω μου ζηταω να φτιαξω την ωρα. Τη φτιαχνω και μεχρι στιγμης φαινονται πως ολα πανε ρολοι! Τι ηθελα να το πω....

Με το που ανοιγει οριστικα η καμερα μου γραφει memory full(!!!!). Κοιταω να δω τη εχει η μνημη μεσα και ειναι γεματη και τι να δω? Η καμερα ειχε μια φωτογραφια μεσα η οποια ειχε τραβήξει τον παγκο με τις φωτογραφικες μηχανες(οποιος εχει παει ξερει τι λεω)! Με λιγα λογια η φωτογραφικη αυτη ειχε χρισημοποιηθει σαν προιον εκθεσης οπου ο καθενας μπορουσε να την πιασει στα χερια του, να την παιξει, να τη ριξει ισως και η μπαταρια της ειχε φορτιστει τουλαχιστων 1 φορα!

 

Τα νευρα μου εγιναν τσανταλια(και ουζα 12)!!! Την παω πισω και το μονο που μου λεν ειναι οτι μην κανεται ετσι θα σας δωσουμε αλλη ή θα σας κανουμε επιστροφη χρηματων!

 

Φυσικα πηρα τα χρηματα μου πισω γιατι το θεωρησα μεγαλη κοροιδια το ολο σκηνικο!

Εσεις τι θα κανατε? Ακομα ποιος μπορει να μας προστατεψει απο τετοιες κακοτοπιες? Να ειμαι τοσο γκαντεμης? Ο υπευθυνος ισχυριστηκε οτι το προιον εκθεσης ειναι εμπορευμα και οτι μπορει κανονικα να βγει προς πωληση! Στην ιδια τιμη του λεω? Και μου λεει ναι!

Αν ειναι δυνατων! Αυτη η μηχανη αν εμεινε πανω στον παγκο 1 εβδομαδα μπορει να την επιασαν και 100 ατομα! Εγω θα την πληρωσω για καινουργια? Και που ξερω αν εχουν γινει σωστα οι φορτισεις της μπαταριας και οτι αυριο δε θα μου μεινει στα χερια ή οτι θα μου κραταει λιγοτερο?

 

Θα ηθελα παρα πολυ να αναφερθουν παρομοια περιστατηκα(οχι για το ενλογο μαγαζι αλλα γενικοτερα)!

Πειτε τις εμπειριες σας...

 

Ακομα μερικα tips!

 

ΠΟΤΕ (!!!) να μην πετατε τη συσκευασια του προιοντως που μολις αγορασατε!

 

Να προσεχετε παντα τη συσκευασια για παραβιαση αυτου που αγορασατε!

 

Να ρωτατε μεχρι ποτε μπορειτε να κανετε επιστροφη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω απο mediamarkt εχω αγορασει φωτογραφικη μηχανη,2 τηλεορασεις,1 home cinema και ηταν μια χαρα εκτος και απο φθηνοτερα απο αλλες παρομοιες αλυσιδες.

Ο τιτλος ειναι λανθασμενος κατ εμε,τετοια περιστατικα συμβαινουν παντου,ευτυχως οχι συχνα.

Παρε ενα 1 tip και απο μενα,ποτε μην κρινεις μια αλυσιδα απο μια αγορα που δε σου πηγε καλα και που μαλιστα πηρες τα λεφτα σου πισω.

Εχω παρομοιο συμβαν με καταστημα ΚΟΡΑΣΙΔΗ στον Πειραια το οποιο εβαλε λουκετο κιολας,αλλα σε αλλο υποκαταστημα της ΓΛΥΦΑΔΑΣ ο διευθυντης του με υποδεχθηκε με .. χυμο και κεικ! χωρια που σε αγορα μου εκανε τιμη αντε γεια..

Ειναι και θεμα τυχης.

Ευχομαι στο 3ο σου ποστ να μας πεις τελικα απο που αγορασες την casio.

Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπευθυνος ισχυριστηκε οτι το προιον εκθεσης ειναι εμπορευμα και οτι μπορει κανονικα να βγει προς πωληση! Στην ιδια τιμη του λεω? Και μου λεει ναι!

 

Αν το είπε Ο ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ τότε μπορούμε να το θεωρήσουμε σαν πολιτική του καταστήματος. Καθόλου καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έλεος. Δεν έφτανε η μια φορά που κάνανε την λαμακία, αντί να σε προσέξουν για να μείνεις ικανοποιημένος, πήγανε να σε ξεγελάσουν και για δεύτερη φορά! Τι να πω. Έχασα πάσα ιδέα για την πάρτη τους.

Και εγώ το ίδιο με σένα θα έκανα. Θα έπαιρνα τα λεφτά μου πίσω. Σιγά μην κράταγα την φωτογραφική – «πειραματόζωο» που θα την πασπάτευαν χίλιοι άσχετοι πριν.

 

Αν είναι δυνατόν τα προϊόντα έκθεσης να τα πουλάνε στην ίδια τιμή με τα καινούρια! ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια η φωτογραφικη αυτη ειχε χρησιμοποιηθει

 

Εντάξει, κανείς μας δε θα ήθελε να πάρει χρησιμοποιημένο προϊόν. Όμως κατα καιρούς φωνάζουμε, και εδώ στο φόρουμ, ότι ο νόμος λέει ότι προϊόν που δε μας ικανοποιεί μπορούμε να το επιστρέψουμε εντός ορισμένων ημερών και να πάρουμε τα χρήματα μας πίσω ή να το αλλάξουμε με κάτι άλλο. Σωστά;

 

Παράδειγμα ο φίλος που είχε πάρει τον υπολογιστή του από το Πλαίσιο συναρμολογημένο και τον επέστρεψε πίσω επειδή τον ήθελε σε κομμάτια σφραγισμένα.

 

Με αυτή τη λογική, τι περιμένουμε, να πάρουμε όλοι καινούριες συσκευές; Και όσες έχουν ανοιχτεί - τι θα γίνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική, τι περιμένουμε, να πάρουμε όλοι καινούριες συσκευές; Και όσες έχουν ανοιχτεί - τι θα γίνουν;

 

Δικό τους πρόβλημα! Εγώ πάντως κατά κανόνα δεν το παίρνω αν το σφράγισμα δεν με πείθει για εργοστασιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη λογική, τι περιμένουμε, να πάρουμε όλοι καινούριες συσκευές; Και όσες έχουν ανοιχτεί - τι θα γίνουν;

 

Αυτές που έχουν ανοιχτεί να τις πουλάνε σε χαμηλότερη τιμή και να σε ενημερώνουν για ποιο λόγο ήταν ανοιχτές. Είχε ήταν σε πάγκο είτε κάτι άλλο.

Ένας φίλος μου πήρε laptop και κέρδισε κάπου 500euro επειδή το laptop ήταν στην βιτρίνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει ένα φλασάκι kingston από Στουρνάρη, και μου βγήκε ελαττωματικό μέσα στην πρώτη βδομάδα. Το επέστρεψα και μου έδωσαν ένα άλλο το οποίο έγραφε πολύ διακριτικά στη συσκευασία του, demo. Δε με χάλασε καθόλου - ικανοποιήθηκα με την άμεση άλλαγη.

 

Από την άλλη, είχα κοιτάξει για κάποιο ρολόι ~1500Ε και όταν ζήτησα αν υπήρχε ετοιμοπαράδοτο, μου έδειξαν αυτό της βιτρίνας. Εννοείται και δεν το σκέφτηκα καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το είπε Ο ΥΠΕΎΘΥΝΟΣ τότε μπορούμε να το θεωρήσουμε σαν πολιτική του καταστήματος. Καθόλου καλό.

 

 

Τι παει να πει πολιτικη του καταστηματος? Δηλαδη νομοι δεν υπαρχουν?

 

Εντάξει, κανείς μας δε θα ήθελε να πάρει χρησιμοποιημένο προϊόν. Όμως κατα καιρούς φωνάζουμε, και εδώ στο φόρουμ, ότι ο νόμος λέει ότι προϊόν που δε μας ικανοποιεί μπορούμε να το επιστρέψουμε εντός ορισμένων ημερών και να πάρουμε τα χρήματα μας πίσω ή να το αλλάξουμε με κάτι άλλο. Σωστά;

 

Παράδειγμα ο φίλος που είχε πάρει τον υπολογιστή του από το Πλαίσιο συναρμολογημένο και τον επέστρεψε πίσω επειδή τον ήθελε σε κομμάτια σφραγισμένα.

 

Με αυτή τη λογική, τι περιμένουμε, να πάρουμε όλοι καινούριες συσκευές; Και όσες έχουν ανοιχτεί - τι θα γίνουν;

 

Η απαντηση του coolman με καλυψε! Εγω εδωσα τα λεφτα μου για καινουργιο προιον! Ας εχουν και ζημιες οι εταιριες! Γιατι τις ζημιες τους να της πληρωνουμε εμεις?

 

Αυτές που έχουν ανοιχτεί να τις πουλάνε σε χαμηλότερη τιμή και να σε ενημερώνουν για ποιο λόγο ήταν ανοιχτές. Είχε ήταν σε πάγκο είτε κάτι άλλο.

Ένας φίλος μου πήρε laptop και κέρδισε κάπου 500euro επειδή το laptop ήταν στην βιτρίνα...

 

Αν με ενημερωναν δε θα εκανα θεμα ρε παιδια τι λεμε τωρα? Μιλαμε οτι μου ανοιξαν τη μηχανη μεσα στο κουτι και μου την εδειξαν οτι ειναι καινουργια! Παλι καλα που ειναι και λακαμαδες και δεν εσβησαν τη μνημη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι οταν πληρωνεις κατι για καινουριο πρεπεο να ειναι κιολας.

 

Οσον αφορα για την συμπεριφορα των υπαλληλων,σιγα μην σκασουν κιολας δεν ειναι δικο τους το μαγαζι.

 

Και το κυριοτερο,δεν ενδιαφερονται και αυτοι που εχουν το μαγαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο οτι είναι εμπόρευμα και μπορεί να βγει προς πώληση έχουν δίκιο,ΟΜΩΣ:

 

1. Θα πρέπει να δηλώνεται στον πελάτη με σχετική ένδειξη πάνω στην συσκευασία ή προφορική ενημέρωση από τον πωλητή πως το προϊόν ήταν demo.

2. Θα πρέπει να γίνεται η σχετική μείωση τιμής.

 

και καλό θα ήταν να ζητάτε έναν έλεγχο από το τεχνικό τμήμα της εταιρείας (αν έχει).

Και φυσικά ακόμα και το demo καλύπτεται κανονικά από την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές που έχουν ανοιχτεί να τις πουλάνε σε χαμηλότερη τιμή και να σε ενημερώνουν για ποιο λόγο ήταν ανοιχτές. Είχε ήταν σε πάγκο είτε κάτι άλλο.

 

Ακριβώς! ....για αυτό αποφεύγω τέτοιου είδους "καταστήματα"...απαράδεκτοι από κάθε άποψη!

 

 

Ένας φίλος μου πήρε laptop και κέρδισε κάπου 500euro επειδή το laptop ήταν στην βιτρίνα...

 

Δεν ξέρω εάν θα έπαιρνα τέτοιο λαπτοπ...αυτά δουλεύουν όλη μέρα demo ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν θα έπαιρνα τέτοιο λαπτοπ...αυτά δουλεύουν όλη μέρα demo ...

 

Ναι όντος και εγώ αρχικά του είπα ότι έκανε λαλακία που το πήρε. Βασικά του είχανε πει ότι δεν ήταν ανοιχτό, αλλά απλά το είχανε στην βιτρίνα και το βλέπει ο κόσμος από έξω (ποιος τους πιστεύει βέβαια, αλλά μάλλον είχανε πει αλήθεια). Όχι προς χρήση. Άπειρη ηλιοθεραπεία θα είχε κάνει μόνο :D

 

Το λαπτοπ τώρα είναι 4χρονών προς 5 και πέρα από το dvd-rom που τα έχει φτύσει όπως και σε όλα τα laptop μετά από κάποιο διάστημα, γενικά είναι μια χαρά! Είναι και να έχεις τύχη.

 

Και εγγύηση είχε κανονικά. 1 συν 1 χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...