Προς το περιεχόμενο

Τί τροφοδοτικό για αυτό τον καιρό ?


Metroid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 gia hec, oxi ta pio gnosta san ta enermax px, alla einai skylia, poiotikotata kai se ligo kalyterh timh me ta antistoixa se alles markes. Kai oso gia ta watt me 550-700 nomizo eisai kalymenos kai shmera kai sto mellon. Alloste oloi to gyrnane se mikroterh katanalosh, kyriois oi cpu exoun pesei se katanalosh alla kai oi epomenes gpu to gyrnane se 65nm kai mikroterh katanalosh. Tora an thes sli me 2 torines koryfaies kartes, pas gia 700 watt toulaxiston.

 

Protash hec cougar 600Watt sta 103 eyro. Kato apo 100 euro kai 600ri dyskola tha breis kai na nai kai kalo, alloste ti 95, ti 105, den tha faliriseis kiolas gia 10-15 euro. To trofodtiko einai h psyxh tou systhmatos den shkonei oikonomies edo.

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700144

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Βρε άνθρωπές μου , διάβασε τα εξής:

 

1) Δε το θέλω για διακοπές ρεύματος που να πάρει ! Το θέλω για να αποφύγω τα restarts κατά τη διάρκεια των πτώσεων τάσης ρεύματος !!! Αυτό λύνεται με ένα καλό τροφοδοτικό (σαν το Hec που πρότειναι ο φίλος πιο πριν). Ποιος ο λόγος να βάλω UPS ?!

 

2) Το Innovator μου είναι 450 Watt αλλά από ποιότητα μπουρούχι , είναι σα να είναι no name.

 

3) Για να μη μου πεις να κάτσω με το Innovator θα το πω αυτό. ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΜΟΝΟ ΤΑ WATT ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΑ ! ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΕΝΟΣ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ! Εσύ τι λες , ένα 450άρι Innovator (που κάνει 12.50 ευρώ) είναι καλύτερο από ένα Enermax 400άρι (που κάνει 64 ευρώ) ?! Αν ναι , τότε εσύ είσαι που δεν ξέρεις από τροφοδοτικά εδώ , και όχι εγώ ! Μέχρι στιγμής , απ'όσα έχω ρωτήσει εδώ , έχω καταλάβει το εξής: Τα restart εξαρτόνται από την μάρκα του τροφοδοτικού , και όχι από το μοντέλο , γεγονός που δείχνει ότι πράγματι δεν παίζουν ρόλο τα Watt εδώ. Όλα τα τροφοδοτικά της Enermax , Seasonic , Silverstone και Hec δεν έχουν παρουσιάσει κανένα restart αυτές τις μέρες , ενώ όλα τα τροφοδοτικά της Thermaltake , Innovator και No Name (ίσως και άλλες μάρκες) είναι ανασφαλές αυτή την περίοδο.

 

Ηρεμησε,ξαναδιαβασε αυτα που σου εγραψα,απαντησε στο τι εχεις πανω στο innovator,ζητα και μια συγνωμη και τα ξαναλεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι.. είναι γεγονός. Ακόμα ένα Enermax (Noisetaker 2) κατέστρεψε pc. Ευτυχώς ήταν αγορασμένο όλο το σύστημα από το Πλαίσιο και αντικαταστάθηκε (η πλάκα είναι ότι από την 1η φορά που πατήθηκε το power, το pc έκανε beep-beep και restart). Αναρωτιέμαι τι είδους έλεγχο κάνανε πριν του το παραδώσουνε (είχε και πιστοποιητικό ελέγχου τρομάρα τους!).

 

To πάει πίσω ο πελάτης, του λένε "φταίνε οι μνήμες" (άλλοι άσχετοι εκει) του τις αλλάζουνε, το πάει σπίτι.. πατάει power on... ΜΠΑΑΑΑΜ! Πάει το pc κάτω και η ασφάλεια.... Καηκάνε όλα.

 

ΖΗΤΩ Η HEROICHI!

VIVA Tt TOUGHPOWER!!!!

HAIL TO SEASONIC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ όλα τα τροφοδοτικά της Thermaltake

 

 

Φίλε μέγα λάθος! Εχω το Toughpower και σπέρνει. Αυτά που λές, εσύ μιλάς για under-current στιγμιαίο από το δίκτυο. Εκεί παιζει ρόλο κυρίως το Hold-up time όπως λέγεται και ΔΕΝ είναι θέμα μάρκας, είναι θέμα χαρακτηριστικών του τροφοδοτικού. Συνήθως αναφέρεται στο κουτί ή καμιά φορά στο site του κατασκευαστή αλλά ΌΧΙ πάντα!

 

Απο το οδηγό τροφοδοτικών που έχω γράψει στο pc-tech, παραθέτω:

Hold-Up Time: Ο χρόνος (σε miliseconds) που ένα τροφοδοτικό μπορεί να δίνει το μέγιστο (εντός των προδιαγεγραμένων τάσεων) όταν μείνει στιγμιαία χωρίς καθόλου παροχή τροφοδοσίας (π.χ. στιγμιαία διακοπή). Αυτό το έχω δει να συμβαίνει σε τρία pc σε Lan party, όπου από τα τρία μόνο το ένα (με HEC τροφοδοτικό) έμεινε αναμένο ενώ τα άλλα δύο κάνανε reboot. Σύνηθεις τιμές είναι από 12 ως 30ms. Όσο περισσότερο, τόσο καλύτερα. Προδιαγραφές ΑΤΧ: 17ms.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to loipon mia aporeia ligo diskoli alla an kserete pragmatika pete m k oxi apo reviews.apo poiotita nomizw ta eipame poia einai ta kala.auto pou me endiaferei POLI einai o 8ORIVOS.telika poio ap auta einai to poio a8orivo trofodotiko.me to prwto +1 pou 8a parw to paraggeila amesws...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700144 HER COUGAR 600w

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700143 HER WINDMILLPRO500

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=923265 SEASONIC 550W S12-550 ''Energy +''

 

kat emena i agora mexri twra paei sto seasonic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε το 2ρο, το κουγκαρ ειναι καλυτερη σειρα. Σαν θορυβο σιγουρα δεν ακουγεται περισοτερο απο τους ανεμιστηρες του κουτιου η της καρτας γραφικων, δεν λεω οτι ειναι αθορυβο τελειως αλλα δεν το καταλαβενεις. Για το αλλο τροφοδοτικο ας σου πει καποιος που το εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμησε,ξαναδιαβασε αυτα που σου εγραψα,απαντησε στο τι εχεις πανω στο innovator,ζητα και μια συγνωμη και τα ξαναλεμε...

 

Ρε φίλε , sorry δηλαδή , άμα κατάλαβα καλά , τώρα μου ζητάς να σου πω πόσα watt καταναλώνει το σύστημά μου , έτσι δεν είναι ?

Γράφω το σύστημά μου στο πρώτο post , πήγαινε σε κάποιο site που μετράει τα watt με βάση το hardware που συμπληρώνεις σε μια καρτελίτσα και δες.

 

George o/c , όλα αυτά που λες μέσα στο post σου (Ampes και άλλα τέτοια) συμπεριλαμβάνονται στην ποιότητα που ανέφερα εγώ πριν. Παραδέχομαι ότι δεν ξέρω πολλά γύρω από τροφοδοτικά , αλλά τα βασικά τα ξέρω.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας , by the way , δεν είδα κανένα restart από χτες το βραδάκι μέχρι τώρα (20:10) και μάλιστα το PC ήταν ανοιχτό όλη τη νύχτα (το έχω gaming and download machine ;)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά , επειδή αυτό τον καιρό με τις φωτιές δημιουργούνται διάφορες πτώσεις στην τάση του ρεύματος , θα ήθελαν προτάσεις για δοκιμασμένα τροφοδοτικά που δεν παρουσίασαν restarts αυτές τις μέρες.

Ο bro μου έχει ένα 650άρι Silverstone Olympia , το οποίο δεν έχει προβλήματα με restarts.

 

Εγώ τώρα όμως ψάχνω για κάποια δοκιμασμένη και φτηνή λύση.

Χρειάζομαι γύρω στα 400~500 Watt και όσο γίνεται κάτω απο 100 ευρώ.

 

Οποιαδήποτε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη... :-|

 

Bλεπει κανεις ρε αδερφια το hardware του συγκεκριμενου pc σε αυτο το ποστ?

 

Και θα με ρωτησεις γιατι επιμενω...

 

Ο λογος ειναι πως δεν μπορω να σου προτεινω τροφοδοτικο υπευθυνα χωρις να γνωριζω τι ακριβως εχεις πανω.

 

Εσυ εχεις γραψει ενα 400-500 αλλα παιζει να κανεις λαθος(εδω θελεις psu για να μην σου σβηνει το pc απο τις αυξομοιωσεις ρευματος-και δεν ειναι πως δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου,απλα ειναι λαθος-ειναι σαν να δινεις χαπακι στον καρκινοπαθη.Οπουδηποτε υπαρχουν συχνες διακοπες ρευματος,στιγμιαιες η μη επιβαλλετε ενα ups εαν δεν θελεις να παρεις το pc παραμασχαλα...)

σε επομενο post αναφερεις

 

1)κατι για gamming οποτε λογικα αναφερεσε σε σοβαρη καρτα γραφικων

2)downloading οποτε λογικα πανω απο 1-2 σκληρους

Οποτε στεκει αρκετα να μην σου επαρκει ενα 400αρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με παρεξήγησες , δεν βγάζω κανέναν τρελό :)

Μπερδεύτικα με το ότι αναφέρω το σύστημά μου , το αναφέρω σε άλλο thread , ονομαζόμενο "Απρόβλεπτα Resets".

Ούτε σοβαρή κάρτα γραφικών έχω (Asus X800GT) ούτε 2 σκληρούς έχω (1x W/D 160 Gb) , αλλά σκοπεύω όταν μαζέψω λευτά να πάρω σοβαρή κάρτα γραφικών (έστω και μια X1950 Pro) και για σκληρούς , λέω να πάρω έναν 2ο , W/D στα 250 Gb.

 

Ωρίστε το Hardware μου:

 

- CPU: Pentium 4 650 3.4 Ghz

- Mobo: P5GD1 Pro

- VGA: Asus X800 GT (256Mb_256Bit_8pp) _ Core 475 Mhz _ Mem 490 Mhz

- Memory: 1 Gb (2 x 512) PC3200 DDR SDRAM (200 Mhz το κάθε Dimm-άκι) Dual Channel

- HDD: W/D 160 Gb

- PSU: 450 Watt Innovator

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

George o/c , όλα αυτά που λες μέσα στο post σου (Ampes και άλλα τέτοια) συμπεριλαμβάνονται στην ποιότητα που ανέφερα εγώ πριν. Παραδέχομαι ότι δεν ξέρω πολλά γύρω από τροφοδοτικά , αλλά τα βασικά τα ξέρω.

 

 

Όχι φίλε μου δεν ξέρεις ούτε τα βασικά ... Αλλιώς δεν εξηγείται το ότι με μία απέκλεισες όλα τα Toughpower, ούτε το ότι θεωρείς τα Enermax Liberty καλά psu ... Θα είχες ήδη καταλάβει, ότι εφόσον η πτώση τάσης είναι κάτι το συχνό στην περιοχή σου, τα Enermax Liberty είναι η χειρότερη επιλογή που μπορείς να κάνεις + αυτό που σου λέει ο @topos ότι επιβάλλεται ups ... Amps είναι η συντομογραφία του, Ampere το ολοκληρωμένο όνομα (ΚΑΙ ΟΧΙ Ampes, μου θυμίζει μεταγραφή παίχτη από τα νησιά Ζαμπακαλούπα, 45χμ νοτιοδυτικά της Τυνησίας ... :mrgreen:)

 

Εκτός αν αναφέρεσαι στην πασίγνωστη:

 

ampesnq1.th.gif

 

AMPES

ASOCIACION DE MEDIOS, PROFESIONALES Y EMPRESAS DE SEGURIDAD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου δεν ξέρεις ούτε τα βασικά ... Αλλιώς δεν εξηγείται το ότι με μία απέκλεισες όλα τα Toughpower, ούτε το ότι θεωρείς τα Enermax Liberty καλά psu ... Θα είχες ήδη καταλάβει, ότι εφόσον η πτώση τάσης είναι κάτι το συχνό στην περιοχή σου, τα Enermax Liberty είναι η χειρότερη επιλογή που μπορείς να κάνεις + αυτό που σου λέει ο @topos ότι επιβάλλεται ups ... Amps είναι η συντομογραφία του, Ampere το ολοκληρωμένο όνομα (ΚΑΙ ΟΧΙ Ampes, μου θυμίζει μεταγραφή παίχτη από τα νησιά Ζαμπακαλούπα, 45χμ νοτιοδυτικά της Τυνησίας ... :mrgreen:)

 

Εκτός αν αναφέρεσαι στην πασίγνωστη:

 

ampesnq1.th.gif

 

AMPES

ASOCIACION DE MEDIOS, PROFESIONALES Y EMPRESAS DE SEGURIDAD

 

LOL , το τελευταίο ήταν το καλύτερο ;)

 

Πίσω στο θέμα μας τώρα , δεν απέκλεισα όλα τα Toughpower , προσωπικά ήθελα να αποκλείσω 2 συγκεκριμένα που είχα βάλει στο μάτι πριν λίγες μέρες.

Όσο για τα Enermax Liberty , πίστεψέ με , τα σκεφτόμουν ως τελευταία λύση.

Τεσπα ας χαμηλώσουμε τώρα λίγο τα πνεύματα , και ας πούμε ποιο είναι το καλύτερο τροφοδοτικό (σε τιμή και απόδοση) από αυτά που αναφέρθηκαν σε αυτό το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mέχρι 100ε δεν είπες ότι δίνεις ? Ε τί το συζητάμε ακόμα, πας καρφί για Tt Toughpower 750W 101ε @ e-shop :wink: Ότι καλύτερο υπάρχει στα χρήματά του, ξεπερνάει ακόμα και το HEC Win Power στην απόδοση ! Όσο για τα ripple results, ασύγκριτα ... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK , επειδή έχει ένα 24ωρο χωρίς restart , θα δω τι θα κάνω , αν αρχίσει και γίνεται ανυπόφορο , θα κοιτάξω να πάρω ή το Hec που πρότειναν πριν τα παιδιά , ή το Tt Toughpower 750W που μου προτείνεις εσύ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...