Προς το περιεχόμενο

Word: Πώς πηγαίνουμε σε προηγούμενο save???


Christos19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν..γράφω ένα άρθρο στο οποίο κάνω κάποιες αλλαγές για τις οποίες όμως μετανιώνω και έχω ήδη κάνει save την εργασία...πώς πάω στο προηγούμενο save?? (φυσικά δε μπορώ να κάνω undo, γιατί το έχω κλείσει το αρχείο).

Δοκίμασα με προβολή κρυφών αρχείων, αλλά τα "φαντάσματα" του word παρόλο που έχουν τον ίδιο τίτλο με το αρχείο που θέλω να επαναφέρω δεν έχουν τίποτα, παρά "αλαμπουρνέζικα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις προνοήσει, δεν γίνεται.

 

Κατά τʼ άλλα, ξέρω τέσσερις τρόπους:

 

1.

 

Το Word (το 2003 σίγουρα, νομίζω και το 2000, φαντάζομαι και το 2007) έχουν ενσωματωμένο version control. Είναι στο μενού File/Αρχείο και λέγεται Versions/Εκδόσεις ή κάπως έτσι. Μπορείς μάλιστα να ορίσεις να αποθηκεύεται αυτόματα μια νέα έκδοση κάθε φορά που κλείνεις το αρχείο.

 

2.

 

Με εξειδικευμένο σύστημα version control, αλλά αυτό ίσως παραείναι για ατομικό πρότζεκτ.

 

3.

 

Η παλιά και δοκιιμασμένη μέθοδος: Με το χέρι! :D

 

Όποτε θες, σώζεις το αρχείο προσθέτοντας στο όνομα ημερομηνία και ίσως κάποιο σχόλιο. Π.χ.:

 

filename-20070829-optional-comment.doc

 

4.

 

Κάποιο σύστημα/πρόγραμμα backup που κρατάει έναν ορισμένο αριθμό παλιών εκδόσεων των αρχείων σου.

 

Π.χ., το Mozy, ένα σύστημα αυτόματου online backup:

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=164626

 

... κρατάει αυτόματα αντίγραφα των τελευταίων 30 ημερών απʼ όλα τα αρχεία που του λες να κάνει backup. Έχω τραβήξει δυο-τρεις φορές παλιότερες εκδόσεις και δουλεύει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια προγράμματα (π.χ. το Autocad) μετά το δεύτερο Save αφήνουν πίσω τους δύο αρχεία το πρώτο *.dwg με το τελευταίο σώσιμο, και το δεύτερο αρχείο *.bak με το μόλις αμέσως προηγούμενο.

Μετατρέποντας το bak σε dwg παίρνουμε έτοιμο το αρχείο με το προηγούμενο Save.

Τρίτο εννοείται οτι δέν υπάρχει ή πρόπροηγούμενο Save.

Τα Word, Excel δέν έχουν αυτές τις δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια προγράμματα (π.χ. το Autocad) μετά το δεύτερο Save αφήνουν πίσω τους δύο αρχεία το πρώτο *.dwg με το τελευταίο σώσιμο, και το δεύτερο αρχείο *.bak με το μόλις αμέσως προηγούμενο.

Μετατρέποντας το bak σε dwg παίρνουμε έτοιμο το αρχείο με το προηγούμενο Save.

Τρίτο εννοείται οτι δέν υπάρχει ή πρόπροηγούμενο Save.

Τα Word, Excel δέν έχουν αυτές τις δυνατότητες.

 

Στις Επιλογές στο tab αποθήκευση έχει επιλογή για δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας που κάνει αυτό ακριβώς που λές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαναφορά έχει να κάνει με τα windows και οχι με τα αποθηκευμένα αρχεία.

Εκτός αν χρησιμοποιείς το GoBack που το restore του είναι ολόκληρος ο δίσκος (γι' αυτό και φορτώνει πριν τα windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν χρησιμοποιείς το GoBack που το restore του είναι ολόκληρος ο δίσκος (γι' αυτό και φορτώνει πριν τα windows).

 

Συμφωνώ, αλλά εδώ λέμε τι μπορεί να κάνει τώρα, και όχι τι θα μπορούσε να είχε κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...