Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση HDD σε MacBook


nucleogenesis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • 3 μήνες μετά...

Χαιρετώ, παρήγγειλα κι εγώ ένα scorpio black 320gb για το macbook c2d 2ghz 10.4. Έκανα clone με το carbon copy cloner κανονικά. Επειδή ήθελα να επιβεβαιώσω ότι όλα πήγαν καλά, έκανα εκκίνηση από τον εξωτερικό σκληρό στον οποίο έγινε clone το σύστημα και εκεί άρχισαν τα προβλήματα.

 

Εκεί που δείχνει το apple logo και περιμένεις να φορτώσει, είτε θα δείξει ένα απαγορευτικό σήμα και θα φορτώσει το os x από τον εσωτερικό δίσκο, είτε θα κάνει πως φορτώνει και μετά από λίγο θα εμφανιστεί η εικόνα που βλέπετε παρακάτω.

 

Τον δίσκο τον formaρα πρώτα se hfs+.

Έχω απογοητευτεί πλήρως, έχω κάνει τη διαδικασία 2 φορές, παίρνει και αρκετές ώρες και έχω χάσει τη μέρα μου.

 

Παρακαλώ όποιος μπορεί ας βοηθήσει.

post-8597-129062976937_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περίεργα τα βγάζει όταν προσπαθεί να φορτώσει το λειτουργικό από τον εξωτερικό σκληρό, σωστά;

 

Μήπως φταίει το εξωτερικό κουτάκι στο οποίο τον βάζεις; Δοκίμασε να τον βάλεις εσωτερικά στο macbook μήπως και φταίει αυτό. Έτσι κι αλλιώς η διαδικασία είναι πανεύκολη.

 

EDIT: ή μπορείς να δοκιμάσεις την αντιγραφή του δίσκου με κάποια άλλη μέθοδο, όπως αυτές εδώ: link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περίεργα τα βγάζει όταν προσπαθεί να φορτώσει το λειτουργικό από τον εξωτερικό σκληρό, σωστά;

 

Μήπως φταίει το εξωτερικό κουτάκι στο οποίο τον βάζεις; Δοκίμασε να τον βάλεις εσωτερικά στο macbook μήπως και φταίει αυτό. Έτσι κι αλλιώς η διαδικασία είναι πανεύκολη.

 

EDIT: ή μπορείς να δοκιμάσεις την αντιγραφή του δίσκου με κάποια άλλη μέθοδο, όπως αυτές εδώ: link.

 

Λειτούργησε κανονικά με superduper, ευχαριστώ παιδιά...

 

 

-----Προστέθηκε 23/11/2008 στις 02 : 12 : 30-----

 

 

Δεν το πιστεύω ρε γμτ δείχνει στο disk utility: SMART failed !!!

 

Τόσο τρέξιμο για τρέξω κι άλλο.. ουφ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SMART failed ενώ τον έχεις στο εξωτερικό κουτί USB, ή ενώ τον έχεις μέσα στο MacBook?

 

Αν τον έχεις στο USB, ενδέχεται απλώς αυτό να μην υποστηρίζει SMART reporting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SMART failed ενώ τον έχεις στο εξωτερικό κουτί USB, ή ενώ τον έχεις μέσα στο MacBook?

 

Αν τον έχεις στο USB, ενδέχεται απλώς αυτό να μην υποστηρίζει SMART reporting.

 

Όχι μέσ το mac μου το έβγαζε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ ξανά,

πήρα καινούριο δίσκο. Όλα καλά αυτή τη φορά. Θέλω όμως να κάνω clone και το bootcamp partition των windows xp που είχα στον προηγούμενο δίσκο.

 

Σύμφωνα με αυτήν την πηγή ( http://groups.google.com/group/comp.sys.mac.hardware.storage/browse_thread/thread/2f8e2c21fafc302b/db97eb359fed72b8?lnk=raot ) αρκεί να τρέξω το bootcamp assistant στον καινούριο δίσκο για να δημιουργήσω ένα partition και έπειτα να κάνω clone από τον προηγούμενο δίσκο στον καινούριο.

 

Όμως όταν πάω να τρέξω το bootcamp assistant λαμβάνω ένα μήνυμα "the startup disk cannot be partitioned or restored to a single partition". Και μετά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι quit.

 

Το σύστημά μου είναι 10.4.11. Στον καινούριο δίσκο πριν κάνω clone έκανα initialize για να μπορεί να τον δει το carbon copy cloner. Δεν έχω κάνει partitions ή οτιδήποτε. Παρακαλώ οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

-------------------------------------------------

 

Έχω καταλάβει ότι φταίει που ο δίσκος μου δεν είναι single partition. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί, αλλά μήπως ξέρει κάποιος πώς μπορώ να τον επαναφέρω σε single partition?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...