Προς το περιεχόμενο

Τι είναι το ίντερνετ;


lefi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά ξέρω όσα θα ήθελα να ξέρω, θέλω όμως να εξηγήσω σε κάποιον με απλά λόγια τι είναι μια σύνδεση στο ίντερνετ και κάποια γενικά πράγματα για το ίντερνετ μπόρει κάποιος να βοηθήσει; τι να του πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είναι το δίκτυο των δικτύων. Δλδ ομάδες Η/Υ σχηματίζουν τοπικά δίκτυα σε όλο τον κόσμο. Με την εφαρμογή συγκεκριμένων πρωτοκόλλων επικοινωνίας και εξοπλισμό μετατροπής του ψηφιακού σήματος σε αναλογικό (modem) και τούμπαλιν, είναι εφικτή η δικτύωση όλων των δικτύων του κόσμου μέσω της ήδη υπάρχουσας υποδομής τηλεφωνίας της κάθε χώρας.

 

Έτσι μπορεί κάποιος απο το σπίτι του, καλή ώρα, να επικοινωνήσει με έναν κεντρικό υπολογιστή - server ο οποίος θα ανήκει στον παροχέα Internet στον οποίο και πληρώνει μια συνδρομή, στη συνέχεια αυτός ο server τον φέρνει σε επαφή με άλλους (server) και στη συνέχεια (εαν αυτό ζητηθεί απο τον χρήστη) με έναν συγκεκριμένο υπολογιστή οπουδήποτε στον κόσμο (ακολουθόντας φυσικά μια διαδρομή μεταξύ των server προκειμένου να φτάσει στην επιθυμητή διεύθυνση - IP - του υπολογιστή που θέλει).

 

Άσχετο μήπως είσαι δάσκαλος; γιατί δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον την σήμερον ημέρα να μην έχει καθόλου επίγνωση του τι είναι σε γενικές γραμμές το Internet... εκτός και αν είναι κανένας παππούλης, οπότε πάλι πάω πάσο...

 

Φιλικά :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι'ομως πολλοι δε ξερουν και δε καταλαβενουν!

 

για δωστε μια πιο γενικη εξηγηση ωστε να καταλαβει ο θειος, ο παππους, ο μπαμπας, η μαμα που δεν ξερει τιποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντηθει η ερωτηση "τι ειναι το internet", πρεπει να απαντηθει πρωτα η "τι ειναι ενα δικτυο υπολογιστων". Υποθετωντας παντα οτι ο ερωτων ξερει τι ειναι Ηλεκτρονικος Υπολογιστης....

 

Ξεκιναμε λοιπον:

Δικτυο υπολογιστων ονομαζεται η φυσικη (καλωδια/ασυρματα/whatever) και η λογικη (πρωτοκολλα/services) διασυνδεση δυο ή περισσοτερων υπολογιστων.

 

Αφου ο ερωτων εει κατανοησει την εννοια δικτυο υπολογιστων, περναμε στο internet.

A.K.A international network Δηλαδη παγκοσμιο δικτυο υπολογιστων.

Με λιγα λογια ειναι ενα πολυ μεγαλο (παγκοσμιο) δικτυο ηλεκτρονικων υπολογιστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε παιδια, εγω εννοω πως θα δωσουμε να καταλαβει καποιος που ΔΕ ξερει απο υπολογιστες!

 

ο θειος, η θεια, ο παππους κτλ....

 

ακομα και νεα παιδια που δεν εχουν ακουμπησει υπολογιστη, δε μπορουν να καταλαβουν τι ειναι το ιντερνετ!

 

οταν αρχιζει καποιος και τους εξηγει, τους φαινεται χαζο!

θελουν να ακουσουν τις δυνατοτητες κα τι μπορεις να κανεις με το ιντερνετ!

αλλιως δε καταλαβενουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε παιδια, εγω εννοω πως θα δωσουμε να καταλαβει καποιος που ΔΕ ξερει απο υπολογιστες!

 

ο θειος, η θεια, ο παππους κτλ....

 

ακομα και νεα παιδια που δεν εχουν ακουμπησει υπολογιστη, δε μπορουν να καταλαβουν τι ειναι το ιντερνετ!

 

οταν αρχιζει καποιος και τους εξηγει, τους φαινεται χαζο!

θελουν να ακουσουν τις δυνατοτητες κα τι μπορεις να κανεις με το ιντερνετ!

αλλιως δε καταλαβενουν.

 

 

καλό δεν θα ήταν πρώτα να καταλάβουν τι μπορουν να κάνουν με έναν υπολογιστή ,εκτός απο πασιέτζες , και μετά να μπούν στα "άδυτα" του ιντερνετ????

 

ένας φίλος μου ζήτησε να του φτιάξω ένα e-mail....

του έφτιαξα...αλλα δεν έχει ιδέα ούτε το Shift ούτε το backspace πως δουλέυουν....είναι σαν να έβαλα ένα 3χρονο να΄κάνει ποδήλατο χωρίς ροδάκια....

 

αν υπάρχει ένας καθ. πληροφορικής...θα είχε πολύ ενδιαφέρον η άποψή του πάντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε παιδια, εγω εννοω πως θα δωσουμε να καταλαβει καποιος που ΔΕ ξερει απο υπολογιστες!

 

ο θειος, η θεια, ο παππους κτλ....

 

ακομα και νεα παιδια που δεν εχουν ακουμπησει υπολογιστη, δε μπορουν να καταλαβουν τι ειναι το ιντερνετ!

 

οταν αρχιζει καποιος και τους εξηγει, τους φαινεται χαζο!

θελουν να ακουσουν τις δυνατοτητες κα τι μπορεις να κανεις με το ιντερνετ!

αλλιως δε καταλαβενουν.

 

Αμα δεν ξερεις (οχι εσυ, ο αλλος) τι ειναι ο Η/Υ, ειναι σαν εξηγεις σε τυφλο τον ουρανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν έχουμε δυο υπολογιστές ο ένας στην αθηνα και ο άλλος στη Θεσσαλονίκη.Αυτοί πρέπει να βρουν ένα τρόπο να μιλήσουν (δλδ να στείλει ο ένας στοιχεία στον άλλο).Αυτό το κάνει ένα πρωτόκολλο επικονωνίας (πως έχουμε εμείς τη γλώσσα τα σκυλιά το γαβ ε αυτοί έχουν το πρωτόκολλο α).Σιγά σιγά όμως επειδή οι Η/Υ θέλαν να μιλάνε πολλοί μεταξύ τους αυξήθηκε ο αριθμος που συνδέονται σε αυτό (δλδ επικοινωνούν) αλλαξε το πρωτόκολλο σε αυτό που γράφουμε σήμερα σε http( ας πούμε όταν εγώ λέω σε έναν άλλο έχεις χρόνο για να μου πει ναι η όχι όπου ναι επικοινωνούν οι Η/υ και όχι δεν επικοινωνούν) και μπορεσαν επίσης μέσω ένος άλλου κώδικα(?) που επινοήθηκε(html) να φτιάχνουν ιστοσελίδες (σαν όταν μιλάμε και λέμε εγώ πήγα στο Λονδίνο ο άλλος να βλέπει πως πέρασα εγώ στο Λονδίνο αλλά και πολλοί άλλοι ταυτόχρονα (δλδ πολλοί χρήστες να βλέπουν την ίδια σελίδα))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πεις σε αυτους τους ασχετους οτι με το ιντερνετ μπορεις να κατεβαζεις τραγουδια, θα τους αρεσει!

οταν ομως πανε να κατεβασουν τραγουδια και τους πεις πως, (με λεφτα δηλαδη) θα σου πουνε "καλα ηλιθιος εισαι?"

τοσα λεφτα δεν εδωσα στο ιντερνετ για να μου το βαλουνε στο σπιτι μου! λοοολλ

 

μετα ενας αλλος αν θελει να μπενει στο χρηματιστηριο και του πεις οτι πρεπει να πληρωσει για αυτη την υπηρεσια θα δωσει παλι την ιδια απαντηση!

"μα καλα δε πληρωσα για να βαλω ιντερνετ?? η λαλακιες μου ελεγες οτι με το ιντερνετ μπορω να καλω ολα αυτα?"

 

περισταστικο απο ενα 28χρονο φιλο μου που εχει laptop 2 χρονια και adsl 1 χρονο:

(απο το τηλεφωνο)

- ρε ολοι μου λενε οτι με το ιντερνετ μπορω να βλεπω ταινιες χωρις να πληρωνω!

-ναι

-πες μου τι παταω!

-grrrrrr (παω απο το σπιτι και του δειχνω)

 

-ωραια αφου βρηκα στο ιντερνετ τη ταινια που θελω, τι παταω για να παιξει?

- grrrrrrr (αφου του εξηγω οτι πρεπει να τη κατεβασει)

- ωραια πατησα download, τωρα παταω για να παιξει?

- grrrrr (του εξηγησα οτι πρεπει να περιμενει και σχετικα ολη διαδικασια)

- ΜΑ ΜΑΛΑΚΑΣ ΕΙΣΑΙ? τι μου λες τωρα? ηλιθιοι ειναι ολοι τους? δε παω στο video club να τη νοικιασω και να τη δω? σιγα μη περιμενω τοσες ωρες! τζαμπα λεφτα δινω στο ιντερνετ! κλεφτες ειναι ολοι τους..

 

τι να του πω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...