Προς το περιεχόμενο

Μετά το ΤΕΙ;


PETROS13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας..

σε δύο μήνες αν όλα πανε καλά τελειώνω από το ΤΕΙ λογιστικής που είχα περάσει..(αν δεν ορκιστώ θα πάρω αντίγραφο του πτυχίου τότε..).

Σκέφτομαι να συνεχίσω σε κάποια άλλη σχολή (ΑΕΙ κατά προτίμηση πχ ΑΣΟΕ) ή για κάποιο μεταπτυχιακό...

έχω ακούσει ότι για τα ΑΕΙ χρειάζονται κατατακτήριες...κάθε πότε γίνονται?

παίζει ρόλο ο βαθμός του πτυχίου από το ΤΕΙ? :confused::confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

βασικα απο οτι ξερω πρεπει να δωσεις κατατακτηριες για να περασεις σε καποιο ΑΕΙ, ο βαθμος του πτυχιου δεν μετραει απλα αν θες να δωσεις για ΑΣΣΟΕ πρεπει σε καποια μαθηματα να εχεις συγκεκριμενη βαθμολογια. Ετσι γινεται τουλαχιστον στην δικια μου σχολη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο πτυχιο, καταρχάς. Κατα δευτερον αν δεν εχεις παει στρατιωτικό, do it now. Μετα, βρες μια δουλειά. Οπωσδήποτε!! Ασε τις κατακτήριες..(για αργότερα ίσως...). Βρες μια δουλίτσα, και σκεψου μετα για μεταπτυχιακό.

Βεβαίως, ειναι σημαντικό να εχεις πτυχίο ΑΕΙ, γιατι θα παρεις πιο γρήγορα Α' υπογραφη.

 

ΜΠορεις, παραλληλα με τη δουλεια, να ασχοληθεις με μεταπτυχιακα, κατακτηριες κλπ, αλλά βρες μια δουλεια πρωτα!!! Αν δεις τις αγγελίες εργασίας, οκ άλλοι θελουν μονο ΑΕΙ, άλλοι δεν εχουν προβλημα και ζητανε ΑΕΙ-ΤΕΙ, αλλά ολοι, σχεδον ολοι, ζητανε ελαχιστη προϋπυρεσία 2-3 ετών.

 

Επισης, ψαξε να δεις, τι μπορεις να κανεις ως ελεύθερος επαγγελματίας, φυσικα αφου μαθεις πρωτα καποια πραγματα ως υπαλληλος γραφείου (δυστυχως στην αρχη καποιοι εργοδοτες ετσι σε δηλωνουν) ή στην καλύτερη ως βοηθος λογιστή. (προς το παρον).

 

Καλη τυχη..

 

Παντως πρωτα βρες δουλεια, και μετά ψαξου για σπουδες κλπ.

Εννοείται πως το καλύτερο τμημα ειναι αυτο της ασοεε, αλλά ρωτα τη γραμματεία τους, για πληροφορίες. (μετα τη δουλειά!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ αυτό θα σε συμβούλευα, πιάσε καμιά δουλειά στην αρχή να δεις τι παίζει και στην αγορά, και μετά αποφασίζεις για μεταπτυχιακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή κάνω την πρακτική μου..τελειώνει σιγά σιγά..

αν καταφέρω να μείνω παραπάνω, θα έχω και προϋπηρεσία για μετά το στρατό..

όσο όμως θα δουλεύω.. πριν το στρατο σκέφτομαι κάποια συνέχεια των σπουδών..έτσι θα έχω (πιστεύω) την απαιτούμενη προϋπηρεσία..

ΑΣΣΟΕ ποια σχολή είναι καλύτερη? (ποια θα βοηθήσει στη συνέχεια περισσότερο?)

Οικονομικό ή διοίκηση επιχειρήσεων? ή κάποια άλλη?..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, το θεμα νομιζω οτι ειναι λιγο πιο πολυπλοκο απ'οτι φαινεται. Το "βρες μια δουλεια" δεν ειναι κανονας καθως εχουν σημασια και οι βλεψεις σου.

Το να μην βρεις δουλεια και να κανεις ένα μεταπτυχιακο εχει φυσικα ενα κοστος ευκαιριας το οποιο ομως ειναι πολυ πιθανο να υπερκαλυπτεται απο την επενδυση σε γνωση που θα σου δωσει περισσοτερα χρηματα στο μελλον (μιλαω με οικονομικους ορους μιας και σπουδαζεις οικονομικα).

Προσωπικα θεωρω οτι ΔΕΝ πρεπει να πας στρατο και αρχικα να ΜΗΝ βρεις δουλεια εφοσον σκοπευεις να κανεις μεταπτυχιακο. Οι λογοι ειναι οι προφανεις :

1.Με το στρατο βγαινεις απο το ρυθμο και ξεχνας πραγματα. Επισης ειναι πολυ πιθανο μετα να βαριεσε.

2.Με τη δουλεια, αμα ειναι full time το μεταπτυχιακο, θα εχεις σοβαρα προβληματα. Επισης ειναι πολυ πιθανο να γλυκαθεις απο το χρημα και να μην κανεις ποτε τιποτα παραπανω.

 

Τωρα, ΑΝ σκοπευεις να δωσεις κατατακτηριες, τοτε καλυτερα να βρεις και μια δουλεια μιας και ειναι αρκετα πιο χαλαρα τα πραγματα.

 

Ο δρομος που εχω ακολουθησει προσωπικα και με βαση αυτον σε συμβουλευω ειναι :

Πτυχιο ΤΕΙ, Μεταπτυχιακο ΑΕΙ, Δουλεια + Δευτερη σχολη ΑΕΙ ταυτοχρονα (οπου βγαινει πολυ ανετα).

Μεχρι τωρα αυτη η πορεια εχει αποδειχτει 100% σωστή.

Οσον αφορα το στρατο, προσωπικα δεν θεωρω οτι θα μου κοψει το μελλον γιατι εχω πολλες εναλλακτικες λυσεις εργασιας με βαση τις γνωσεις και τις επαγγελματικες σχεσεις που εχω χτισει με διαφορους ανθρωπους....Γιατι να μην κανεις και συ το ιδιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά σκέφτομαι πως αν θέλουν να με κρατήσουν στη δουλειά και μετά το τέλος της πρακτικής ίσως δεν θα είναι καλή ιδέα το μεταπτυχιακό..

Με την πρακτική όλοι θέλουν να σε πάρουν γιατι πληρώνουν τα μισά..(τα άλλα μισά ΟΑΕΔ).

Αν αφήσω τη δουλειά..το θέμα είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα δουλειά μετά αν δεν έχεις προυπηρεσία..Ότι μεταπτυχιακό ή ότι σχολή και αν έχεις τελειώσει...

τώρα κατά πόσο είναι εύκολο να μπεις σε μεταπτυχιακό που είναι μόνο απόγευμα(πρωί δουλειά)

ή κατά πόσο εύκολες είναι οι κατατακτήριες για δεν το ξέρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεταπτυχιακά της ΑΣΟΕΕ από όσο ξέρω πρέπει να έχεις προϋπηρεσία κάποιων ετών για να κάνεις part-time μεταπτυχιακό (απογεύματα, Σάββατο). Έχεις αποφασήσει με τι θα ασχοληθείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεταπτυχιακά της ΑΣΟΕΕ από όσο ξέρω πρέπει να έχεις προϋπηρεσία κάποιων ετών για να κάνεις part-time μεταπτυχιακό (απογεύματα, Σάββατο). Έχεις αποφασήσει με τι θα ασχοληθείς?

 

Με τι θα ασχοληθώ?..

με τη λογιστική..δεν νομίζω βέβαια να πάω να ανοίξω λογιστικό γραφείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση από ότι έχω ακούσει όμως ότι ο κλάδος των ναυτιλιακών είναι γενικά ψιλοκλειστός και συνεπώς δεν είναι εύκολο να χωθείς αν δεν ξέρεις κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπεις σε Ναυτιλιακή λογικά θα είναι καλά ..αλλά είναι δύσκολο να μπεις λόγω του περιορισμένου αριθμου θέσεων..

Σε μερικά μεταπτυχιακά χρειάζεται και ο βαθμός πτυχίου..όπως και αρκετά χρήματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...