Προς το περιεχόμενο

(Το' πε ο) Παπαγάλος


NiklausK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα lovebirds ειναι ετσι οπως τα λες. Τελικα αγορασα ενα βιβλιο σχετικα με το συγκεκριμενο ειδος, και το αναφερει αυτο. Αυτο που με απασχολει ειναι το γεγονος οτι δεν κανουν οσο ησυχια οσο θα περιμενα. :?

 

Ναι είναι φασαριόζικα τα ρημαδια! Βασικά έχουν πολύ χαρακτηριστικό ήχο, προσωπικά μου αρέσει αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος πως την άποψή μου θα συμμερίζονται οι γείτονές μου :P ευτυχώς έρχεται χειμώνας και αν τελικά τα πάρω θα τα έχω μέσα στη ζέστη :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παίδες εγώ έχω πολλά παπαγαλάκια, από ένα ζευγάρι παπαγαλάκια του 10ευρου, love birds, Ροζέλα αλλά και Amazon blue front Parrot που μιλάει (η Μπουμπούκα μου). Αν τα αγαπάς δεν σε ενοχλεί όσο θόρυβο και να κάνουν. Και στην τελική αν θέλεις να κοιμηθείς, απλώς βάλε τα για λίγο στο σκοτάδι. Η κλείσε το μπατζούρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτίμησε ενα coctiel.Πολύ παιχνιδιάρικο με δυνατότητα να μίλησει κάποια μέρα (λέμε τώρα).Φθήνο παπαγαλάκι.Δεν είναι φασαριόζικο.Εγώ έχω ένα και ίσως κάποια στιγμή αγοράσω και δεύτερο για να τα ζευγαρώσω,θα δούμε ...

 

cocktielqh9.jpg

 

Υπάρχει και site για αυτό του είδους τα παπαγαλάκια.Εϊναι λίγο μικρότερα από περιστέρια.Αυτά.Για οτιδήποτε άλλο πες.

 

(δεν είμαι εγώ στη φοτο ε,απλά σου δίνω μια ιδέα πως είναι ο παπαγάλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα αγαπάς δεν σε ενοχλεί όσο θόρυβο και να κάνουν. Και στην τελική αν θέλεις να κοιμηθείς, απλώς βάλε τα για λίγο στο σκοτάδι. Η κλείσε το μπατζούρι.

Ok thanks.. δεν πιστευω να με σταματησει τπτ!!!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτίμησε ενα coctiel.

 

Δυο ειδη με <<γοητευσαν>> περισσοτερο.. Το πρωτο ειναι τα Κοκατιλ( αυτα που ανεφερες) και το δευτερο τα lovebirds. Και τα 2 ειναι τελεια και βλεπω να ψιλοδυσκολευομαι να αποφασισω, οστοσο οκ.. Υπαρχει περιπτωση να μιλησουν τα κοκατιλ?? Δεν πιστευω, εεε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι γκρι παπαγαλοι π θεωρονται οι πιο εξυπνοι πως λεγονται κ ποσο εχουν.καποιος μ πε για 1500ε!!!

 

Ποιους εννοεις, αυτους που μπορουν και <<μιλουν>> ?? Αν προκειται γι' αυτους, καπου τοσο. Ισως λιγο πανω, λιγο κατω... αλλα καπου εκει.:|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραζει που εχω καπως διφορετικη αποψη ? Δηλ. τι θελω να πω. Ειμαι κατα στο να αγοραζει κανεις εξωτικα πουλια , σαυρες , ιγκουανα, φιδια , μαϊμουδες και οτιδιδιποτε αλλο μπαινει σε κλουβι ή ειναι εξω απο το περιβαλλον του . Οσο εμεις αγοραζουμε αυτα τα ζωα , τοσο αυτοι θα φερνουν. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν παταω σε τσιρκο που εχει ζωα μεσα.

 

(

 

Αν ειναι εκτος θεματος να διαγραφει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραζει που εχω καπως διφορετικη αποψη ? Δηλ. τι θελω να πω. Ειμαι κατα στο να αγοραζει κανεις εξωτικα πουλια , σαυρες , ιγκουανα, φιδια , μαϊμουδες και οτιδιδιποτε αλλο μπαινει σε κλουβι ή ειναι εξω απο το περιβαλλον του . Οσο εμεις αγοραζουμε αυτα τα ζωα , τοσο αυτοι θα φερνουν. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν παταω σε τσιρκο που εχει ζωα μεσα.

 

(

 

Αν ειναι εκτος θεματος να διαγραφει)

 

Ok συμφωνω εν μερη, ωστοσο δεν πιστευω πως αν του προσφερεις την αναλογη αγαπη και αφοσιωση, μπορει να υποφερουν. Αντιθετως, δειχνοντας του την εκτιμηση σου γι αυτα, το ιδιο θα εκτιμησουν και εσενα. Οσον αφορα το τσιρκο πιστευω πως δεν υπαρχει πιο αθλιος τροπος εκμετάλλευσης των ζωων, αφου προκειμενου να <<διδαχθουν τα νεα κολπα>> περνουν τα πανδεινα. Πιστευω να καταλαβαινεις την σκοπια μετην οποια εξεταζω το θεμα. Παντως δεν πιστευω πως υπαρχει λογος να διαγραφει η αποψη σου:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα παιρνουν απο την ζουγκλα τα ζωα αυτα...δεν τους στερουν την ελευθερια.

σε κλουβι γεννηθηκαν κ εκει μεγαλωσαν γι αυτο ειναι κ πιο ηρεμα μιας κ γενιες ολοκληρες ζουσαν ετσι πριν καταληξουν σπιτι σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα παιρνουν απο την ζουγκλα τα ζωα αυτα...δεν τους στερουν την ελευθερια.

σε κλουβι γεννηθηκαν κ εκει μεγαλωσαν γι αυτο ειναι κ πιο ηρεμα μιας κ γενιες ολοκληρες ζουσαν ετσι πριν καταληξουν σπιτι σ

 

 

Το ξέρω ότι δεν βγαίνουν σεργιάνι στη ζούγκλα κάθε φορά που κάποιος θέλει κάποιο τέτοιο ζώο , αλλά όσο υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει μεγάλος αριθμός προσφορών . Αν δεν υπήρχε ζητησει τι θα κάνανε ?

 

Πιστεύω πως αυτές είναι δικαιολογίες των ανθρώπων για να νοιώσουμε καλύτερα . Οπως και με τον μύθο, ότι τα χρυσόψαρα έχουν 2 sec μνήμη και δεν πειράζει που είναι σε μικρές γυάλες μιας και δεν θυμούνται τπτ.

 

 

edit: δεν μου πέφτει λόγος να πω στον καθένα τι να κάνει ή να μην κάνει ούτε θέλω να θίξω κάποιον , απλώς συζήτηση να γίνεται . Πάντα φιλικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ γκρί που μάλλον λες είναι οι African grey που είναι απο τα πιο έξυπνα είδη και γιαυτό και η τιμή.

Τα lovebird να ξέρεις είναι τα πιο φαζαριόζικα και τα πιο απίθανα να μιλήσουν.

Τα Budgies (τα κλασσικά δλδ παπαγαλάκια) είναι πιο ήσυχα και κάποιες λέξεις μπορούν να τις λένε μετά απο καιρό και αν αποκτήσεις καλή σχέση με το πουλί.

Τα Cockatiels είναι πολύ καλά στο να μιμούνται ήχους και αυτά είναι γενικά ήσυχα.

Για αρχή θα σου πρότεινα ή budgie ή cockatiel αν θέλεις να ασχολείσαι μαζί του αν πάλι πας για ζευγάρι και απλά σαρέσει να τα βλέπεις μονο τότε και τα lovebird είναι καλά γιατί εχουν χαβαλέ μαζί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Ξεθάβω για μια ερώτηση.

 

Βρήκα στο pet shop της γειτονιάς μου lovebirds και σκέφτομαι σοβαρά να υιοθετήσω ένα ζευγάρι. Εδώ και περίπου ένα χρόνο το είχα προγραμματίσει αλλά λόγω συγκυριών δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο να ασχοληθώ.

 

Κατ'αρχάς έχουν ήδη σχηματίσει ζευγαράκια οπότε δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα στο ταίριασμά τους μετέπειτα, σωστά; Aυτά είναι περίπου ενός έτους, φαντάζομαι δεν είναι πολυ μεγάλα για εξημέρωση ή/και εκπαίδευση;

 

Ακόμα, τι θα πρέπει να προσέξω στα ίδια τα παπαγαλάκια, στο κλουβάκι και στο μέρος όπου θα τοποθετηθεί το κλουβί (όπως μακριά από ζέστη/κρυο, ψηλά, κοντά σε παράθυρο κ.λπ.);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου αρέσουν τα σκυλιά(δίποδα) , ασε που είναι σίγουρο οτι του αρέσουν πολύ και τα πουλιά:devil: σε περίπτωση που μετά το σκυλί θέλεις να πάρεις παπαγαλάκι λέμε;)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...