Προς το περιεχόμενο

Σκληρός δίσκος και open with


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο εγκατάσταση του Power ISO που έκανε ένας φίλος πλέον για να μπει σε σκληρό θέλει δεξί κλικ και άνοιγμα.Το διπλό κλικ εμφανίζει Ανοιγμα με...

Υπάρχει κάποιο vbs ή κάποιο reg που να φτιάχνει την κατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Finn, δοκίμασε το Shellxview. Λογικά το PowerISO έχει αλλάξει κάποιο context menu. Αν δεν βρεις άλλη λύση ψάξτο λίγο, ή κάνε τελείως disable το context menu του PowerIso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λυση βρισκεται εδω

 

αν θες κατευθειαν τι να κανεις

1. Start Registry Editor (Regedt32.exe).

2. Locate and then click the Default value under the following keys in the registry if this problem occurs with folders:

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell

If this problem occurs with drives:

HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shell

3. Click Modify on the Edit menu.

4. Type none in the Value data box, and then click OK.

5. Quit Registry Editor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κάποιο αρχείο autorun.inf θα έχει δημιουργηθεί στον σκληρό, το οποίο θα είναι και κρυφό, οπότε πρέπει να μπεις στον δίσκο και να το σβήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα όλα τα παραπάνω.Τπτ...δυστυχώς τπτ.

Ούτε autorun.inf υπάρχει για να σβήσω.

Εψαξα (σχεδόν) όλα τα filetypes αλλα ζαλίστηκα.

Μόνο ο C το κάνει.ΜΕ δεξί κλικ στον C: βλέπω πρώτη επιλογή το "Auto" το οποίο πιστευω είναι και η αιτία του προβλήματος.

 

Τελικά μου πε ο φίλος μου ότι είναι ιός.Το πρόβλημα εμφανίστηκε και σε 2ο πισί όταν έβαλε ένα συγκεκριμένο usb flash drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγήκε με antivirus.

Με δεξί κλικ στον σκληρό πρώτη επιλογή είχε το "Auto".Επιλογή που δεν έκανε στην ουσία τπτ παρά να ανοίξει το Open with dialog.

Έψαξα για το κλειδί Auto στην registry και βρήκα 2 καταχωρήσεις που φάνηκαν 'υποπτες.Οι υποψίες μου επιβεβαιώθηκαν όταν είχαν για τιμή το tel.xls.exe

Τα έσβησα και τα 2,έκανα register και το shel32.dll και όλα είναι όπως πριν.

Φίλος είχε το παραπάνω πρόβλημα και όχι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Problem solved μετα απο πολύ ψάξιμο στην registry.

Υπαίτιος ένα worm-trojan-virus εν ονόματει Tel.xls.exe

 

Thnkz 4tip Finn,μία απ' τα ίδια και δω.Μετά από κάποιο ταξίδι του ένας απ' τους δίσκους μου επέστρεψε φορτωμένος μ' αυτό.Δηλ αν πάταγα διπλό click πάνω του,άνοιξε το παραθυράκι του browse με τσεκαρισμένο το Adobe Reader και μόνο με explore μπορούσα να δω τα περιεχόμενά του.Έστρωσε με διαγραφή απ' τη registry του κλειδιού που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...