Προς το περιεχόμενο

Gaming & wifi ?


jimaros69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα... κ καλωσ σας βρηκα....

Εχω μια απορια κ με ολα αυτα που διωασα στο φορουμ με κανουν να πιστευω οτι εδω 8α εχω μια ικανοποιητικη απαντηση....

Λοιπον εχω μια συνδεση 2Mb αλλα ο βλακας ο ηλεκτρολογος εχει μονο μια μπριζα τηλεφωνου σε ολο το σπιτι.... στο υπνοδωματιο....

Μιας κ για διαφορους λογους πρεπει να μετακινησω το PC σε μια αποσταση 10-12 μετρων μεσα στο σπιτι κ δεν τιθετε θεμα να απλωσω καλωδιο θελω να ρωτησω το εξης....

 

Το Lineage που ειναι κ το κολλημα μου 8α παιζει οκ ή θα εχω Lag?

 

Μιλαω για gaming στον official κ σε PvP servers....

please μονο συμπασχοντες... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα με ενδιαφερει το θεμα αυτο και θελω να μαθω αν εχει διαφορα στα games...

παντως εκανα ping με το φορητο που εχει ασυρματη καρτα και ειχε ping 20-30 σε μια διευθυνση που δοκιμασα (οχι σε παιχνιδι - αλλα νομιζω θα ειναι παρομοιο)

Με το σταθερο με καρτα δικτυου στην ιδια διευθυνση ειχε 15-20 αρα λιγο καλυτερο αλλα οχι τρομερες διαφορες

Κατα συνεπεια πιστευω -δεν ξερω ετσι συμπεραινω - θα εχει μια μικρη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι το 50...

Νομιζω τελικα οτι η επιβαρυνση που εχει με το wifi ειναι η διαφορα του Ping απο το pc στον router , διαπιστωσα οτι με Ping που εκανα με ethernet ηταν 1ms ,ενω με wireless 10ms ,αρα η διαφορα ειναι 9 ms αντε 10 ms.

Και γιαυτο βλεπω σε εξωτερικη ip η διαφορα ειναι 10 ms παλι , 20 και 30 αντιστοιχα , οπως το βλεπω συμπεραινω οτι η διαφορα των 10ms ειναι αυτη που εχει στην συνδεση με τον router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την φύση τους, τα ασύρματα δίκτυα έχουν πολύ μεγαλύτερες απώλειες πακέτων απο ότι τα ενσύρματα. Στο καλώδιο οι πιθανότητες να χαθεί ένα πακέτο είναι εξαιρετικά μικρές, εντούτοις στον αέρα οι πιθανότητες αυξάνονται εκθετικά.

 

Αυτό πρακτικά σημαίνει οτι για να φτάσει ένα πακέτο με καλώδιο θα έχουμε μια αποστολή με μικρό ποσοστό αποτυχίας, ενώ στον αέρα απο μία μέχρι ... να φτάσει:)

 

Τα περισσότερα παιχνίδια στέλνουν udp πακέτα που δεν διασφαλίζουν την παράδοση τους (για να μην ενισχύεται το lag) όμως το ίδιο δεν γίνεται και στην μετάδοση τους στον αέρα απο το router μέχρι το pc αφού μεταφέρονται με το ip πρωτόκολλο.

 

Καταλαβαίνετε ότι όταν αυτό το πακέτο περιέχει το κλικ σας για το headshot του αντιπάλου, το αποτέλεσμα είναι ιδιαιτέρως εκνευριστικό.

 

Θα προτιμούσα προσωπικά καλώδιο και ας μην μπορούσα να παίξω ξαπλωτός:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωδιο και παλι καλωδιο...

Ειχα το φορητο με wifi και το ειχα μονο για browsing στο ιντερνετ αλλα δεν κατεβαζα κατι σοβαρο αλλα δεν ειχα δει και κατι στραβο ,οποτε λεω να βαλω και στο pc wifi

Εβαλα λοιπον καρτα wirelless στο σταθερο και εχω το pc διπλα στο router

Σημα εξαιρετικο 54 mbps - λεω οκ

βαζω call of duty 2 και βλεπω ping 50 δευτερο οκ

Αλλα κατραπακια Νο 1 :

κατα διαστηματα εκανε lag , λεω ισως και να ειναι ο server,γιατι το ping ηταν σταθερα 50

Και το καλο:

Βαζω το rapidshare (premium account) : Να πηγαινει 150κ ,200κ , αντε 220κ μετα παλι 180κ κτλΥποψιν εχω 4 mbps

Δοκιμαζω και στο φορητο (με wifi επισης ) το ιδιο : μεχρι 200κ

Φτου τοσο καιρο δεν ειχα προσεξει οτι δεν πηγαινε παραπανω (προφανως γιατι το ειχα για browsing μονο)

κανω στο PC disable to wireless k enable to LAN : 400κ -420κ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το Rapidshare και γενικά το downloading έχεις άδικο... Και εγώ με 4 Mbit γραμμή κατεβάζω με 410-420, αλλά νωρίς 6 με 7 το πρωί... Το ξέρουμε ότι πιο αργά και ιδιαίτερα το μεσημέρι και το απόγευμα και οι servers υπερφορτώνονται και οι γραμμές με αποτέλεσμα την μείωση της ταχύτητας. Πάντως, σε σχέση με το παιχνίδι, καλώδιο και πάλι καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβες την ιδια στιγμη κανω απενεργοποιηση το ενα (wifi) ενεργοποιηση το αλλο (LAN)

Μετα ξανα το αναποδο , ενεργοποιηση το ενα (wifi) - απενεργοποιηση το αλλο (LAN) και η ταχυτητα ειναι αυτη : 200κ με wifi ,400κ με LAΝ ,την ιδια στιγμη το ενα και το αλλο , οχι το ενα πρωι και το αλλο το βραδυ!!

Και το εκανα και καμποσες φορες αυτο για να ειμαι σιγουρος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τωρα κατεβασα καμποσα με το rapget και πλησιασε τα 400κ συνολικα ομως

πιανει περιπου 170κ x2 αρχεια μαζι = 340κ συνολικα

(κατεβαζα 2 αρχεια μαζι με 170κ το ενα)

Αλλα ενα -ενα με 400κ δεν τα πιανει!

Παω στην nvidia και δοκιμαζω να κατεβασω driver

Με το wifi επιανε μετα βιας 200κ .Αμεσως το κανω απενεργοποιηση και ενεργοποιηση το lan και επιανε ανετα τα 425κ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exw dei problimata apo filous se alla games apo counter strike (asxeto to game alla tespa) kathe 1-2 lepta freezarei gia 1-5 sec. Elenkse na min einai adunamo to shma , na min dhmiourgountai parasita k na min ginete kanna package filtering h kana akuro encryption method kserw gw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...