Προς το περιεχόμενο

Οδηγός overclocking για core 2 Duo & Quad cpus


phovos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 15min linpack μέσω OCCT, έπιασα τους 72 max. Κάπως πολλοί μου φαίνονται, γι' αυτό παρήγγειλα ένα Scythe Ultra Kaze 2000 για να αντικαταστήσει το push pull των CM των 6 ευρώ. Διάβασα πως λόγω πάχους, προκαλεί περισσότερη static pressure, πράγμα που βοηθάει στην περίπτωση πυκνών fins, όπως της True Black. Θα την ξεσκονίσω, θα αλλάξω και παστούλα και θα ποστάρω διαφορές για να δούμε τι δόση πραγματικότητας περιέχεται σε όλα αυτά.

 

εμένα πάλι για linpack μια χαρά μου φαίνονται οι θερμοκρασίες σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάει καιρός που έτρεξα OCCT και δε θυμάμαι, δεν έχω κρατημένα και τα διαγράμματα. Θα τρέξω και θα ποστάρω.

 

Για 15 λεπτά Linpack δεν είναι υπερβολή οι 72?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναλαμβάνω, μου φαίνονται πολλοί στο 15λεπτο, όχι γενικά. Μην τρελαθούμε κιόλας :Ρ

 

Edit: Τι πολύ ήταν αυτό, μου έβγαλα το μάτι... :Ρ

Επεξ/σία από mits@kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα το IntelBurnTest V2 να τρέξει 5 φορές με maximum στρεσάρισμα, έτρεξε τις 3 και, όταν πήγε να ξεκινήσει την 4η, μου πέταξε instabillity error... :/

 

Έπιασε τους 73.

 

Δεν μου έχει βγάλει άλλη φορά ανάλογο θέμα, ούτε με 10 ώρες SmallFFTs στο Prime95. Να το ρίξω μήπως το FSB?

 

Σε 15λεπτο OCCT με small data set, έπιασε max 63 βαθμούς.

Επεξ/σία από mits@kos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βάλε intelburntest ή Linx, εκεί να δεις τι θα γίνει :-D.

 

μακράν το intel burn test είναι ότι πιο ισχυρό..με μια true black σε έναν e6850 3@3,7 με 1,432volt χτυπάω κάτι ωραία 82άρια στο maximum stress που έχει..

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:31 ----------

 

Έβαλα το IntelBurnTest V2 να τρέξει 5 φορές με maximum στρεσάρισμα, έτρεξε τις 3 και, όταν πήγε να ξεκινήσει την 4η, μου πέταξε instabillity error... :/

 

Έπιασε τους 73.

 

Δεν μου έχει βγάλει άλλη φορά ανάλογο θέμα, ούτε με 10 ώρες SmallFFTs στο Prime95. Να το ρίξω μήπως το FSB?

 

Σε 15λεπτο OCCT με small data set, έπιασε max 63 βαθμούς.

 

σε τι stress level το έβαλες?.μήπως έχεις υπερχρονίσει πολύ τις μνήμες?αν όχι κατέβασε λίγο το fsb και ξαναδοκίμασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Έβαλα το IntelBurnTest V2 να τρέξει 5 φορές με maximum στρεσάρισμα, έτρεξε τις 3 και, όταν πήγε να ξεκινήσει την 4η, μου πέταξε instabillity error... :/

 

Έπιασε τους 73.

 

Δεν μου έχει βγάλει άλλη φορά ανάλογο θέμα, ούτε με 10 ώρες SmallFFTs στο Prime95. Να το ρίξω μήπως το FSB?

 

Με ποιό strap είσαι στην DFI; Μάλλον κάνουν κολπάκια οι μνήμες. Τι timings/pl έχεις; Για να δεις CPU μόνο, καλύτερα χαμήλωσε τις μνήμες σε normal timings (με deviders) που παίζουν οκ, και ρίξε ένα Small Data Set OCCT καμια ώρα+ για να δεις αν είναι οκ. Το ίδιο και με IntelBurnTest, άστο να τρέξει 10 λούπες και Stress lvl high, it's up to you :-D

 

@outlaw star: that's what im talking about :lol: τρελό linpack.

Επεξ/σία από N.I.C
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια sorry για το offtopic αλλα plz ριξτε και μια ματια στο thread εδω γιατι χρειαζομαι τα φωτα σας με το θεμα...

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=345066

 

thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NIC δεν ένιωσα τι εστί strap. Επαναλαμβάνω πως αυτές τρέχουν με χαμηλότερο από τον πραγματικό τους χρονισμό και ίδια timings (5-5-5-12) με τις προδιαγραφές. Θα δοκιμάσω να τους δώσω λίγο ρεύμα παραπάνω, αν κι αμφιβάλλω αν θα έχει νόημα, καθώς ήδη τρώνε αυτό που χρειάζονται για να τρέχουν στα μαμά 1000MHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.376 είναι μπόλικο ρεύμα για τον 8400, γι'αυτό βλέπεις τέτοιες θερμοκρασίες τόσο γρήγορα.

 

Εγώ παίζω τον Quad στα 4GHz με 1.31 και σε full load πέφτει 1.28 !

 

Η DFI σου είναι πονοκέφαλος, αλλά άμα την ψάξεις καλά μπορεί να κάνει θαυματάκια.

Αν σου βγάζει occt linpack χωρίς errors, είναι απίθανο να έχεις αστάθειες.

 

Το IntelBurnTest V2 σε maximum stress είναι βρυκόλακας.

Δύσκολα θα σε βγάλει σταθερό στα 4GHz, ότι και να κάνεις. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...