Προς το περιεχόμενο

παραγγελία απο Αμερική & τελωνειο....


yiannakas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

Ο γιατρος του πατέρα μου μου πρότεινε να παραγγείλω κάποια συμπληρώματα από την Αμερική. Μπορεί να έχω πρόβλημα με το τελωνειο?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

Ο γιατρος του πατέρα μου μου πρότεινε να παραγγείλω κάποια συμπληρώματα από την Αμερική. Μπορεί να έχω πρόβλημα με το τελωνειο?

ευχαριστω

 

Έχω πάρει διάφορα προιόντα (ρουχισμό-εξοπλισμό) από το

taekwondo network και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Τώρα για σκόνες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το τελωνείο δεν είναι το τι θα πληρώσεις, αλλά το ότι αν το συμπλήρωμα δεν είναι εγκεκριμένο από τον ΕΟΦ δεν περνάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνανε γιατι αυτοι που τα περνανε κανουν αυτη τη δουλεια. εσυ ομως? Δεν μας ειπες ομως γιατι να φερεις μονος σου συμπληρωμα απο αμερικη. Εδω δεν υπαρχει>?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Περνανε γιατι αυτοι που τα περνανε κανουν αυτη τη δουλεια. εσυ ομως? Δεν μας ειπες ομως γιατι να φερεις μονος σου συμπληρωμα απο αμερικη. Εδω δεν υπαρχει>?

 

(επειδη τωωωρα το ειδα εγω το θεμα αυτο,) φανταζομαι για οικονομικους λογους και ειναι το καλυτερο αν μπορεις να ασχοληθεις να φερεις απ'εξω, μιας και εδω ειναι ολα διπλασια τιμη..

 

ακομη ομως, μπορει καποια συγκεκριμενα προιοντα να μην τα εχουν κιολας εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εκ πείρας λέω ότι αν το στέιλουν με απλό ταχυδρομείο δεν θα το σταματήσει κανένας στο τελωνείο.

Αν το στείλουν με courier οι πιθανότητες είναι 50-50 να το σταματήσουν. Αν το σταματήσουν την έκανες, θα σου ζητούν άδεια από ΕΟΦ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

k Ενα σωρο συμπληρωματα π κυκλοφορουν στην αγορα χωρις εγκριση εοκ αλλα με της καθε χωρας,πως περνανε?

 

Με τον ίδιο τρόπο που περνάνε και την κοκαίνη.... λαθραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εκ πείρας λέω ότι αν το στέιλουν με απλό ταχυδρομείο δεν θα το σταματήσει κανένας στο τελωνείο.

Αν το στείλουν με courier οι πιθανότητες είναι 50-50 να το σταματήσουν. Αν το σταματήσουν την έκανες, θα σου ζητούν άδεια από ΕΟΦ κλπ...

 

 

Και εγω εκ πειρας θα του πω πως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να παραγγειλει απεξω που ΔΕΝ ειναι εγκεκριμενο απο τον ΕΟΦ, ΔΕΝ περναει. Τωρα αν παραγγειλει κατι που ΕΙΝΑΙ εγκεκριμενο και κυκλοφορει και στην EU οκ.

Επειδη ομως οι Σκονες ΔΕΝ ειναι πχ φαρμακο τοτε θα του το σταματησουν, θα τον στειλουν στον ΕΟΦ να παρει τα καταλληλα δικαιολογιτικα και ΑΝ τα παρει θα του το δωσουν.

 

Παλια εφερνα και εγω σκονες απεξω, οταν ειχα την μουρλια, και ετρεχα συνεχεια στον ΕΟΦ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν καποια αξιοπιστα sites,οπου παραγγελνουν πολλοι απο Ελλαδα,και ερχονται κανονικα,ειτε κυκλοφορει εδω το συμπληρωμα ειτε οχι.Και παραγγελιες πανω απο 200-300 ευρω μαζι με μεταφορικα,που εδω να αγοραζες τα αντιστοιχα θα κανανε περιπου 500.Με ταχυδρομειο,ποτε courier.Αν βρεις κανενα forum που να ασχολειται με συμπληρωματα και με προγραμματα γυμναστικης γενικοτερα,θα βγαλεις ακρη.Εννοειται οτι δεν λεμε για φαρμακα,συγκεκριμενη σκονη πχ, που σε κεντρικο intersport πωλειται 90+ ευρω,απο αμερικα 36 χωρις τα μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν καποια αξιοπιστα sites,οπου παραγγελνουν πολλοι απο Ελλαδα,και ερχονται κανονικα,ειτε κυκλοφορει εδω το συμπληρωμα ειτε οχι.Και παραγγελιες πανω απο 200-300 ευρω μαζι με μεταφορικα,που εδω να αγοραζες τα αντιστοιχα θα κανανε περιπου 500.Με ταχυδρομειο,ποτε courier.Αν βρεις κανενα forum που να ασχολειται με συμπληρωματα και με προγραμματα γυμναστικης γενικοτερα,θα βγαλεις ακρη.Εννοειται οτι δεν λεμε για φαρμακα,συγκεκριμενη σκονη πχ, που σε κεντρικο intersport πωλειται 90+ ευρω,απο αμερικα 36 χωρις τα μεταφορικα.

 

Απο Αμερικη αποκλειετε να ισχυει αυτο που λες γιατι μπαινουν σε Ευρωπαικο χωρο που ισχυουν αλλες νομοθεσιες. Αν μιλας για μαγαζια στην Ευρωπη τοτε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω βρει αυτο το σite για ενα συμπληρωμα

http://www.bodybuilding.com/store/univ/cutsfree.html

Κανει $30.Σthn ellada kanei 58 ευρω .

(ακομα και τα κανονικα φαρμακα εχουν τη μιση τιμη στην αμερικη, για αυτο θυσαυριζουν οι εισαγωγεις και τα φαρμακεια)

Επεξ/σία από Trever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρήγγειλα στυμπληρώματα απο αμερική και μπερδεύτηκα, νόμιζα ότι η αποστολή με UPS είναι το απλό ταχυδρομείο, το USPS... έτσι μου έχει έρθει κερατιάτικα ένας εκτελωνισμός 110 ευρώ + 15 ευρώ ο φάκελος + πρέπει να περάσω απο τον ΕΟΦ για να πάρω έγγκριση.... και να πάω απο το αεροδρόμιο... διαφορετικά 170 ευρώ για να μου το εκτελωνίσει η UPS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε την UPS τηλεφ. να στειλει πισω το πακετο στον αποστολεα. Μολις παραλαβει το πακετο η bb.com στειλτους ενα mail και ζητα τους να σου πιστωσουν την αξια του προϊοντος. Και αλλη φορα μονο με USPS απο USA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα μια καρέκλα γραφείου από ΗΠΑ και μου την έστειλαν με Fedex (δεν είχα άλλη επιλογή).

Στο tracking εδώ και 4 μέρες μου λέει ότι είναι στην Αθήνα σε "clearing in progress"

Να υποθέσω ότι έχει σκαλώσει στο τελωνείο?

Τί πρέπει να κάνω και επίσης αν ξέρει κανείς αν υπάρχει τίποτε άλλο που θα πρέπει να πληρώσω πέραν του ΦΠΑ?

 

edit: Τελικά μου έχουν στείλει γράμμα από την εταιρεία κούριερ για το τί πρέπει να κάνω για τον εκτελωνισμό!

Επεξ/σία από nickolas
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...