Προς το περιεχόμενο

απατεωνες...


jtsc21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως όταν ανοίξω δικό μου κατάστημα επισκευής PC δεν θα κλέβω τους αδαείς... Αν είναι δυνατόν να του πήρε 45 euro του αλλουνού για να του περάσει τους drivers από έναν εκτυπωτή... ΈΛΕΟΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εγώ πάντως όταν ανοίξω δικό μου κατάστημα επισκευής PC δεν θα κλέβω τους αδαείς... Αν είναι δυνατόν να του πήρε 45 euro του αλλουνού για να του περάσει τους drivers από έναν εκτυπωτή... ΈΛΕΟΣ....

 

εντελως ελεος ομως. τα κανουν μωρε αν δουν οτι ο αλλος δεν ξερει τιποτα κοιτανε να του φανε το μεδουλι. γιαυτο πηγαιντε στα μεγαλα ρε παιδια οσο να ναι εχουν και το ονομα τους να υπερασπισουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οποτε παω να σωσω εναν τετοιο απο τους "απατεωνες" παντα βρισκομαι μπλεγμενος... Δεν φτανει μονο που σε ξαναφωναζει αλλα γινεται και πιο απαιτητικος και μαλιστα υπηρξε και φορα που ειπε οτι καλυτερα να το ειχε παει το μηχανημα σε μαγαζι...

Αρα ερχομαστε στο συμπερασμα οτι καλα κανουν και υπαρχουν και οι "απατεωνες" για να βαζουν μυαλο αυτοι που δεν ξερουν χριστο... Γιατι και ο "απατεωνας" για να μαθει να κανει αυτα που εμαθε εφαγε χρονο και ισως χρημα και αλλωστε ειναι μαγκια του να αξιολογει οτι η υπηρεσια που προσφερει κοστιζει ταδε ποσο... Το θεμα ειναι αν εσυ εισαι πιο μαγκας και ψαχτεις. Αν οχι θα τα ακουμπισεις και θα πεις και ευχαριστω...

Στο κατω κατω δεν σε υποχρεωνει να πληρωσεις... Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες. Και επισης επειδη ο χρονος ειναι χρημα αν εχεις την ανεση να περιμενεις εχει καλως. Αν βιαζεσαι θα τα σκασεις κανονικα και με τον νομο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οποτε παω να σωσω εναν τετοιο απο τους "απατεωνες" παντα βρισκομαι μπλεγμενος... Δεν φτανει μονο που σε ξαναφωναζει αλλα γινεται και πιο απαιτητικος και μαλιστα υπηρξε και φορα που ειπε οτι καλυτερα να το ειχε παει το μηχανημα σε μαγαζι...

Αρα ερχομαστε στο συμπερασμα οτι καλα κανουν και υπαρχουν και οι "απατεωνες" για να βαζουν μυαλο αυτοι που δεν ξερουν χριστο... Γιατι και ο "απατεωνας" για να μαθει να κανει αυτα που εμαθε εφαγε χρονο και ισως χρημα και αλλωστε ειναι μαγκια του να αξιολογει οτι η υπηρεσια που προσφερει κοστιζει ταδε ποσο... Το θεμα ειναι αν εσυ εισαι πιο μαγκας και ψαχτεις. Αν οχι θα τα ακουμπισεις και θα πεις και ευχαριστω...

Στο κατω κατω δεν σε υποχρεωνει να πληρωσεις... Υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες. Και επισης επειδη ο χρονος ειναι χρημα αν εχεις την ανεση να περιμενεις εχει καλως. Αν βιαζεσαι θα τα σκασεις κανονικα και με τον νομο...

 

αυτη η εκφραση ειναι εντελως ακυρη με την νοοτροπια αυτων των μαγαζιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και αυτός του είπε πως έλιωσε η μητρική πλακέτα..

 

ΑΧΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΑΧΧΑΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑΑΧΑΧ

Και τι είναι η mobo για να λιώσει ρε?! Παγωτό?

Τι τους λένε ρε,που τους βρίσκουν γαμώτο! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΧΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΑΧΧΑΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑΑΧΑΧ

Και τι είναι η mobo για να λιώσει ρε?! Παγωτό?

Τι τους λένε ρε,που τους βρίσκουν γαμώτο! :mrgreen:

 

όταν του το πήγε το PC, τον ρώτησε άμα ξέρει τίποτα από PC, και αυτός είπε πως το χρησιμοποιώ κύριος για GAMES, e και αυτός τον δούλεψε κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΧΧΑΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΑΧΧΑΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑΑΧΑΧ

Και τι είναι η mobo για να λιώσει ρε?! Παγωτό?

Τι τους λένε ρε,που τους βρίσκουν γαμώτο! :mrgreen:

 

και που εισαι ακομα αυτοι ειναι επαγελματιες απατεωνες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα συνειδητοποιησα τι απαταιωνες υπαρχουν

 

1.ενας φιλος μου πριν 4 χρονια ειχε παρει ενα pc.δεν ξερει και πολλα πολλα.παει την προηγουμενη εβδομαδα στο κωλομαγαζο που τον αγορασε για επισκευη,και του λει ο δηθεν τεχνικος υπολογιστων:σου εκανα ενα φορματ.ηταν πολυ δυσκολο γιατι ειχες κανει τον υπολογιστη χαλια.του λεει ο φιλος μου: τι ωφειλω?και πληρωσε 60ευρω!!!!ναι!!!60ευρω για ενα φορματ!!!!

 

2.ο ιδιος φιλος μου ξαναπαει τον υπολογιστη του στο ιδιο καταστημα για επισκευ προχθες.παει χθες να τον παρει και του λεει ο ιδιος ο τεχνικος:σου σκαναρα τον υπολογιστη για ιους.ηταν δυσκολο γιατι ειχες κολησει παρα πολλους ιους.τιμη:20 ευρω!!!!

 

3.ο θεος μου ειχε αγορασει εναν εκτυπωτη laser kyocera απο αλλο καταστημα.ρωταει τον τεχνικο ποσο θελει να του τον συνδεσει στον υπολογιστη του και του απανταει:45ευρω!!!ευτυχως με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε ποσο δυσκολο ειναι και εγω του ειπα οτι ειναι υποθεση 5-10 λεπτων.ετσι πηγα σπιτι του το συνδεσα και τον γλιτωσα!!!

 

Στο Νο. 1, όταν λες ότι του έκανε φορμάτ, εννοείς ότι απλά έγραψε από το DOS "format c:" και του τον έδωσε με έναν κενό δίσκο ή μετά το φορμάτ κάθησε και του πέρασε windows, drivers και διάφορα άλλα προγράμματα που πιθανόν να είχε εγκατεστημένα ο φίλος σου (ίσως και κάποιο backup); Δεν ξέρω αν είναι πολλά τα 60? γιατί ούτε μαγαζί έχω, ούτε έχω μπει ποτέ στη διαδικασία να κοστολογήσω την δουλειά που κάνω όταν ξαναπερνάω όλα τα προγράμματα στον υπολογιστή (ευτυχώς που υπάρχει και το ghost για να απλουστεύει τη ζωή μας... ), αλλά αν ήσουν εσύ στη θέση του τεχνικού πόσα θα ζητούσες για αυτή τη δουλειά;

 

Στο Νο. 3 η απάντηση είναι ότι στο manual λέει πως συνδέεται ένας εκτυπωτής και όντως μπορεί να το κάνει και ένα 10χρονο, αλλά όταν κάποιος δεν εμπιστεύεται τις ικανότητές του και ζητάει να πάει τεχνικός στο σπίτι του για να του συνδέσει ένα καλώδιο και να βάλει το CD στο drive για να γίνει η αυτόματη εγκατάσταση πρέπει να πληρώσει ανάλογα. Πριν αποκαλέσεις κλέφτη ή απατεώνα αυτόν που ζήτησε 45?, δες τους τιμοκαταλόγους τριών μεγάλων ελληνικών καταστημάτων...

http://www.plaisio.gr/service.aspx?show=service_3

http://www.eshop.gr/tech_support.phtml

http://www.eml.gr/default.asp?pid=132&la=1&sid=1&smenuid=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει να στήσω το μηχάνημα ενός γνωστού μου, ο οποίος είχε δώσει πριν 2 χρόνια 2 χιλιάρικα. Όταν του χάλασε το DVD drive πριν 6 μήνες μου ζήτησε τα ρέστα που (βγάλτε άκρη εσείς) είχε πετάξει τις αποδείξεις και έπρεπε να πληρώσει 15 ευρώ για να πάρει καινούργιο, και επίσης έπρεπε να πάω να του το φτιάξω και να μείνει μια μέρα χωρίς οδηγό. Αποκορύφωμα η ατάκα του: "Αν το 'ξερα ότι θα έπρεπε να δώσω 15 ευρώ μετά από 2 μήνες που το πήρα, δεν έδινα άλλα 300 στο πλαίσιο να το πηγαίνω δωρεάν όποτε θέλω;" (???). Απλά του απάντησα πως χρειάζομαι διακοπές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα thread που συγχέει του επαγγελματίες με τους ερασιτέχνες.

 

Πόσο πρέπει να χρεώσει κάποιος για ένα format & εγκατάσταση (min ~1ώρα) για να πληρώσει το ενοίκιο, το ρεύμα, τηλέφωνα, ασφάλειες και να του μείνει και κέρδος για να ζήσει ?

 

Δεν θεωρώ παράλογο το ποσό των 45 & 60 ευρώ για αυτή τη δουλειά.

 

Δεν λέω για τα τρελά "έλιωσε η motherboard" αλλά κατανοώ κάποιον που θα προσπαθήσει να εξηγήσει σε κάποιον άσχετο ότι πέρασε ρεύμα από το τροφοδοτικό στην μητρική και δεν έμεινε τίποτα.

 

Anyway, εμένα που η δουλειά μου είναι σχετική-άσχετη και έχω βοηθήσει πολλές φορές κάποιους πελάτες, έχω μετανιώσει ακόμη περισσότερες φορές που δεν τους πήρα λεφτά γιατί στο τέλος νιώθω ότι με εκμεταλλεύονται οπότε και τους ρίχνω ένα άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα thread που συγχέει του επαγγελματίες με τους ερασιτέχνες.

 

Πόσο πρέπει να χρεώσει κάποιος για ένα format & εγκατάσταση (min ~1ώρα) για να πληρώσει το ενοίκιο, το ρεύμα, τηλέφωνα, ασφάλειες και να του μείνει και κέρδος για να ζήσει ?

 

Δεν θεωρώ παράλογο το ποσό των 45 & 60 ευρώ για αυτή τη δουλειά.

Δεν λέω για τα τρελά "έλιωσε η motherboard" αλλά κατανοώ κάποιον που θα προσπαθήσει να εξηγήσει σε κάποιον άσχετο ότι πέρασε ρεύμα από το τροφοδοτικό στην μητρική και δεν έμεινε τίποτα.

 

Anyway, εμένα που η δουλειά μου είναι σχετική-άσχετη και έχω βοηθήσει πολλές φορές κάποιους πελάτες, έχω μετανιώσει ακόμη περισσότερες φορές που δεν τους πήρα λεφτά γιατί στο τέλος νιώθω ότι με εκμεταλλεύονται οπότε και τους ρίχνω ένα άκυρο.

 

οχι καθολου μωρε ας το χρεωνουν και 100 στην ελλαδα ειμαστε οτι γουσταρει ο καθενας κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στο γιατρο οταν πας σου λεει κανε γκουχου γκουχου και σου γραφει να παρεις 2-3 φαρμακα!

ποσα πληρωνεις σε αυτον?

γιατι τα πληρωνεις? τι εκανε? εκανε τιποτα το δυσκολο?

 

if gkoyxoy-gkoyxoy

then print "pare to tade farmako"

else print "pare to allo"

end if

print "dose 50 euro"

end

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισθός : 1000ευρώ

Πραγματικό κόστος εργαζόμενου : 2000

Ώρες εργασίας/ μήνα : 22*8=176

Κόστος εργατοώρας : 11.37ευρώ

Κέρδος επιχείρησης (υποθέτουμε ένα μέτριο 3φορές το κόστος εργατοώρας) : 3*11.37=34.11

 

Στο απλό παραπάνω παράδειγμα για κάθε ώρα απασχόλησης εργαζομένου επιχείρησης πρέπει να χρεώνεται στον πελάτη το ποσό 34.11ευρώ. Αν πληρώσεις εργασία πχ σε συνεργείο κάπου τόσο χρεώνουν την ώρα απασχόλησης τεχνικού στο αμάξι σου.

 

Βάλε τώρα ότι ένα φορμάτ είναι 2+ ώρες, κάνε έναν υπολογισμό και πες.

 

Ο Χ τεχνικός είναι κλέφτης αν δεν κάνει καλά την δουλειά του, όχι αν κοστολογεί τις ικανότητές του όσο θέλει. Αν είναι ακριβώς δεν θα τον προτιμούν κτλ από τις αρχές της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.sory ρε παιδια αλλα οταν μετα το φορματ ξαναβαζεις τα windows,το αφηνεις να φορτωνει και εσυ δουλευεις σε αλλα μηχανηματα.δεν καθεσε απο πανω να περιμενεις ποτε θα φορτωσει!!!αρα τι 2+ ωρες δουλειας μου λετε????

 

2.για την εγκατασταση ενος εκτυπωτη 45ευρω????ειναι λογικο????αυτο ειναι υποθεση 5 λεπτων και αυτο εγω το λεω ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ και ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.για την εγκατασταση ενος εκτυπωτη 45ευρω????ειναι λογικο????αυτο ειναι υποθεση 5 λεπτων και αυτο εγω το λεω ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ και ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑ

 

Και ο χρόνος και το κόστος μετάβασης στον χώρο;

 

Δηλαδή εγώ τώρα που είμαι στο γραφείο και σου απαντώ δεν γράφει εργατοώρες το κοντέρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...