Προς το περιεχόμενο

Newbie Βοηθεια αγορα αυτοκινητου


_christos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπέρα.Γνωρίζοντας το τεραστιο ευρως αυτου του φόρουμ θα ήθελα όσοι εχετε την διαθεση να μου πειτε την αποψη σας για την αγορά ανός αυτοκινητου.Έχω ενα getz του 06/2003.Ειναι το πρωτο μου αυτοκίνητο και πλέον είμαι σε ΄φαση να το πουλήσω τωρα που "κατι" θα πιασει.Έχω μαζέψει και κάποια χρηματα και θα τα δώσω για προκαταβολη.

Αρχικά είχα σκεφτει να πάρω κατο σε κατηγορια golf ,civic,astra κλτ.

Το θεμα μου όμως ειναι το εξης.Εγω ειμαι ακομα σε φάση που τωρα τελειωσα τις σπουδες μου και έχω μια δουλεια.Σκέφτομαι λοιπον-ότι δεδομενου του ότι επειγομαι να το πουλήσω. να αγοράσω κατι μεχρι 15000 και αυτο το πουλάω΄σε κανα 3αρη χρόνια που θα το έχω ξοφλήσει μεχρι τοτε όταν θα μαι και οικονομικά καλύτερα να αγοράσω κάτι πιο καλό.Η' να πάρω απο εξαρχεις κάτι καλυτερο δλδ στα 20000 +++ αλλά οικονομικα αυτη την στιγμη θα ζοριστώ λιγακι...

Εσεις τι λετε πανω σε αυτο???

 

Σορρυ αν σας ζαλισα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κοιτα βρίσκω μια λογικη σε αυτα που λες.Το εχουμε δει το έργο να πέρνουν πολλοι αυτοκίνητα με 25000 bmw mercedes και μετα στην καλυτερη να μην έχουν να βάλουν βενζίνη.Δεν ξερω αν κατι τετοιο θα σε συνεφερε οικονομικα-το αγοραζε πουλα-αλλά σιγουρα θα σου έλεγα στην παρουσα φαση να παρεις κατι που θα το αντεχει η τσέπη σου και όχι να αναστενάζει.Σίγουρα εισαι νεος και το έξω σου θα το θες και τις διακοπες σου.Για αυτο μην κανεις ότι κανουν οι περισσότεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατηγορία που λες, με 15.000 πέρνεις 1.4 (κι ούτε).

 

Οπότε ή μείνε με το Getz ή δώσε 20.000.

 

Εισαι λαθος παίρνει 1.4 το grande punto το corsa.Και το punto με 95 ιππους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το χεις πολύ λίγο καιρό το αυτοκίνητό σου :) Δεν είναι κακό να αλλάζεις γρήγορα αλλά δε θες να περιμένεις και να μαζέψεις μερικά ακόμα για να χτυπήσεις κάτι καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα με 15κ, παιρνει το Grande Tjet@120hp και οχι το 95αρι... και αμα το παρει, θα το κρατησει για πολυ παραπανω, γιατι το αμαξακι ειναι πολυ καλο συνολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω και τους 2 για τις αμεσες απαντησεις.

Kwsn και εγω αυτο σκεφτομουν φίλε στην αρχη.Ενταξει και 15000+ να παει δεν με χαλάει αλλά πχ ενα golf ειναι 20000++ και δεν ειναι μονο αυτο μου έχουν πει πως τα περισσότερα σε αυτη την κατηγορία "καινε" αρκετα.Και δεν γουσταρω να σκέφτομαι την βενζίνη για να βγω(οπως πολυ φίλοι μου).Ενω αν πάρω κατι πιο φτηνο θα ειναι και πιο ¨οικονομικο στην συντηρηση και θα το ξεχρεωσω πιο γρηγορα μεχρι η δουλεια μου να ειναι πιο σταθερη και με περισσότερα χρηματα.Δεν ξερω εσεις θα μου πειτε ομως τις γνωμες σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το χεις πολύ λίγο καιρό το αυτοκίνητό σου :) Δεν είναι κακό να αλλάζεις γρήγορα αλλά δε θες να περιμένεις και να μαζέψεις μερικά ακόμα για να χτυπήσεις κάτι καλύτερο?

 

Συμφωνω αλλά επειδη ηταν το πρωτο αμαξακι μου ειναι μολις 1,100 κβ. και όσο το αφηνω πέφτει η τιμη....:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα με 15κ, παιρνει το Grande Tjet@120hp και οχι το 95αρι... και αμα το παρει, θα το κρατησει για πολυ παραπανω, γιατι το αμαξακι ειναι πολυ καλο συνολικα.

 

Τι έγινε;

 

Τα ιταλικά turbo είναι καλά ενώ τα γερμανικά TSi σκάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε κατηγορία Golf, Astra, Civic.

 

Σωστα,Αλλα εγω καταλαβα όχι οτι θελει με 15000 να πάρει αυτα τα αμαξια αλλά να αγορασει αμαξια που κοστιζουν μεχρι 15000.Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα,Αλλα εγω καταλαβα όχι οτι θελει με 15000 να πάρει αυτα τα αμαξια αλλά να αγορασει αμαξια που κοστιζουν μεχρι 15000.Σωστα?

 

Σωστα.

 

 

Παιδια δεν το συζητω τα γερμανικα ειναι το κάτι άλλο.Αλλά ειναι κ ακριβα -προς το παρον για μενα-και καινε.Anyway φιλε kirimis για πες λιγο το το grande γιατι με ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχουμε πει πάρα πολλές φορές η αγορά αυτοκινήτου είναι καθαρά προσωπική επιλογή. Ο καθένας μας έχει και διαφορετική άποψη.

Από τι στιγμή που ενδιαφέρεσαι να πάρεις κάτι ανάμεσα από golf, astra, civic κτλ να ξέρεις ότι ανήκουν όλα στην ίδια κατηγορία από πλευράς ποιότητας οπότε μένει μόνο το προσωπικό γούστο του καθενός.

Γνωμη μου είναι εάν το αμάξι το χρειάζεσαι μόνο για να κάνεις τη δουλειά σου να πάρεις κάτι καινούριο αλλά μέχρι εκεί που σε φτάνουν τα οικονομικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οποιος άλλος θελει ας πει την γνωμη του παρακαλω γιατι ειμαι πολύ μπερδεμενος.Οι μισοι-οχι απο εδω-λενε έτσι οι άλλοι αλλιώς..Ειπα να το βάλω σαν "δημοσκόπηση" εδω να δω τι παιζει.

Τhanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω οτι εχεις ήδη κορεατη οποτε φανταζομαι θα γνωριζεις απο πρωτο χέρι οτι τα hyundai ειναι πολυ τιμια και αξιοπιστα αυτοκινητα.

 

Ετσι εως 15.000? για 1400cc η προταση μου λεει kia cee'd ή το Hyundai i30 που εχουν τον δυνατοτερο κινητηρα στην κατηγορια τους (109hp και 14kgm). Και 5 αστερακια στο crash test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...