Προς το περιεχόμενο

Πώς πρέπει να είναι μια φωτογραφία ταυτότητας;


planetman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με έχετε μπερδέψει εντελώς. Υπάρχει κάποιος με νέα ταυτότητα να μας πει; Τόσο δύσκολο είναι; Χρώμα και διαστάσεις θέλω...

 

Δεν είπα στο προηγούμενο μύνημά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιζει να εχετε και δικιο...

 

Συναδελφος ομως, εβγαλε τωρα τελευταια ΑΤ (τον τελευταιο χρονο) και ειναι με εγχρωμη φωτο.

 

Αντε μετά να καταφέρεις να τη φωτοτυπήσεις σε κάνα φωτοαντιγραφικό της εφορίας και να βγαίνει νοημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι ασπρόμαυρη τετράγωνη και το πιο σημαντικό , να γράφει Χριστιανός Ορθόδοξος ,στο κούτελο, με μεγάλα γράμματα .

 

Καλά ρε αδερφέ περιμένεις την απάντηση από ένα φόρουμ , πήγαινε στον φωτογράφο και θα σου πει εκείνος που ξέρει την δουλειά του καλύτερα από όλους μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εβγαλα περσυ, τετραγωνη ασπρομαυρη ητανε. Δεν υπηρχε τοτε επιλογη για εγχρωμη. Οποτε βγαλε μια ασπρομαυρη να εισαι ησυχος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκεμβρης 2006 (δλδ στις γιορτες που μας περασαν) για ταξιδι στο εξωτερικο

 

Ασπρομαυρη μου ζητησαν απο το Α.Τ. ασπρομαυρη τους πηγα. Βγαλε ασπρομαυρη να τελειωνεις, δεν την θελουν για τον καταλογο του Vogue

 

A, εννοειται οχι σκουλαρικια, μουσια, γενια(αυτα με επιφυλαξη), γυαλια κτλ. Υποτιθεται δεν πρεπει να εχει τιποτα περιττο που οταν θα σε δει καποιος αστυνομικος να τον δυσκολευει να κανει αναγνωριση(για σκουλαρικια σιγουρα, μουπαν να το βγαλω, γυαλια δεν φοραω αλλα επισης σου ζηταν να τα βγαλεις, τωρα μουσια κτλ δεν ειμαι σιγουρος αλλα αν δεν το κανουν μαλακια διοτι το μουσι αλλαζει τελειως την φυσιογνωμια σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασπρόμαυρη, τετράγωνη, αν έχεις μακριά μαλλιά για καλό και για κακό πίσω από τα αφτιά ή κοτσίδα, γένια, μούσια καλό να αποφεύγονται (είναι στις ορέξεις του οργάνου που θα του τις πας το αν θα τις δεχτεί αν δεν κάνεις όλα αυτα, οπότε μην του δώσεις πολλά πατήματα) και επίσης μην έχεις καμία έντονη έκφραση στο πρόσωπό σου. Ακούγεται ηλίθιο, αλλά η λογική είναι ότι ένα πρόσωπο σε μορφασμό πχ χαμόγελου έχει μερικώς παραμορφωμένα χαρακτηριστικά εκείνη την στιγμή που δεν βοηθάνε την εξακρίβωση. Θέλουν ένα neutral να σε συγκρίνουν. Αν σώνει και καλά θέλεις να έχεις μια έκφραση, κανε την μια παράδοσης απογοήτευσης και στενοχώριας, αφού αυτά περίπου θα είναι τα επιφανή αισθήματα σε περίπτωση που σε έχουν τσιμπήσει για εξακρίβωση.

 

Αν πας σε ένα φωτογραφείο και πεις θέλω ανφάς για ταυτότητα, ο άνθρωπος θα σου πει περίπου τα ίδια πράγματα.

 

 

edit: Α! και το όργανο όταν πήγα τελευταία φορά για ταυτότητα πριν από 6 μήνες μου είπε ότι θα ξαναλλάξουν τις προδιαγραφές για κάποιον λόγο που μου διαφεύγει σύντομα οπότε θα βγάλουμε όλοι... ξανά. Ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαγορεύονται τα γένια. Τώρα πρόσφατα πήγα να βγάλω φωτογραφίες για ταυτότητα και διαβατήριο, αξύριστος και ο φωτογράφος μου είπε να πάω άλλη μέρα αφού έχω πρώτα ξυριστεί....για την δε φωτογραφία του διαβατηρίου μου είπε να μην έχω τσουλούφια και λοιπά μπροστά και να πιάσω τα μαλλιά μου έτσι ώστε να φαίνεται κούτελο και αυτιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγώ σε όλες τις φωτογραφίες με μούσι είμαι! Δηλαδή τι, υπάρχει περίπτωση που σου ζητάνε να ξυριστείς για να βγάλεις φωτοτυπία ταυτότητας/διαβατηρίου; Πρώτη φορά το ακούω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: Α! και το όργανο όταν πήγα τελευταία φορά για ταυτότητα πριν από 6 μήνες μου είπε ότι θα ξαναλλάξουν τις προδιαγραφές για κάποιον λόγο που μου διαφεύγει σύντομα οπότε θα βγάλουμε όλοι... ξανά. Ξανά.

 

Ο λόγος είναι ότι (επιτέλους) θα βγάλουν ταυτότητες σε μέγεθος πιστωτικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...