Προς το περιεχόμενο

Protinete Tainies Pou Sas Siglonisan Pragmatika


Elodie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

- Πέρυσι στο Μαρίενμπαντ (βλ. σχόλια 1, 2, 12 - γαλλική του 1962 του Αλέν Ρενέ)

 

διαφωνώ. "σουρεάλα τρελή" είναι φράση που δεν περιγράφει καθόλου σωστά αυτό το αριστούργημα. ναι, είναι "ακαταλαβίστικη" και δύσβατη αλλά αυτό δεν την κάνει και surreal. και έτσι όπως το'χεις γράψει μπορεί να γίνει κανας συσχετισμός με lynch που θα'ναι τεράστιο λάθος.

δεν ξέρω βέβαια πώς με δυο-τρεις λέξεις μπορεί να δωθεί μια επαρκή περιγραφή.

"το παιχνίδι της μνήμης", "η χιροσίμα είναι νηπιακού επιπέδου" ή κάτι άλλο:P

πάντως είναι χαλαρά μέσα στις πιο κουλτουρέ ταινίες που έχουν γυριστεί ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Brotherhood of war (αντιπολεμική)

No man's land (επίσης αντιπολεμική)

A Streetcar Named Desire (δραματική ; )

Baraka (documentary-like σε στυλ Koyaanisqatsi)

Gosford Park (δραματική με λίγες δόσεις μυστηρίου)

Requiem for a Dream (δραματική)

Memento

Usual Suspects

Vertigo

12 Monkeys

(and the list goes on)

...

..

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

le planet sauvage-καρτουν γαλλικο του Rene Laloux,παλιο

The fountain-επ.φαντασιας

Νausicaa of the valley of the winds-παλιο ανιμε

Blade runner-επ.φαντασιας

Ηοοκ-φαντασιας(δημοτικο κ ετσι,επαθα σοκ)

jurassic park-φαντασιας(βλ.αποπανω)

edward scizzorhands-φαντασιας(πρωτη ταινια ever se cinema)

apockalypse now-redux-αντιπολεμικο,τοδα κ σε αιθουσα

η διπλη ζωη της βερονικα-δραμα,επαθα πολιτισμικο σοκ στον θερινο που τοδα

.

.

καλαα,αμα αρχισω δεν θα τελειωσω ποτε βασικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σε κανέναν δεν άρεσε το The Shawshank Redemption?Δράμα που προτάθηκε για 7 Oscar to 94 με Tim Robins και Morgan Freeman. Μιλάμε συγκλονιστική ταινία. Ο τίτλος στα Ελληνικά είναι τελευταία έξοδος Rita Hayworht (Εντελώς ότι να 'ναι)

 

Επίσης προτείνω και το One Flew Over the Cuckoo's Nest. Μιλάμε πολύ πίκρα στο τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα προτεινω καταρχας τις 2 αγαπημενες μου ταινιες.

 

The Shawshank Redemption (τα ειπε ο φιλος παραπανω)

A Clockwork Orange

 

Περα απο κει ετσι προχειρα καποιες ταινιαρες...

 

American History X

American Beauty

Forrest Gump

The Usual Suspects

Fight Club

Dead Poets Society

Se7en

Leon

Silence of the lambs

Dogville

The Sixth Sense

Eyes Wide Shut

Barry Lyndon

Saving Private Ryan

Road To Perdition

The Green Mile

Catch Me If You Can

Schindler's List

Goodfellas

Raging Bull

The Age Of Innocence

Scarface

Godfather trilogy

The Sting

The Conversation

Das Experiment

Crash

The Prestige

Gatacca

Gladiator

Groundhog Day

Awakenings

Miller's Crossing

Million Dollar Baby

Unforgiven

Murden By Death

Scent Of A Woman

Sling Blade

Stand By Me

Den Untergang

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνώ. "σουρεάλα τρελή" είναι φράση που δεν περιγράφει καθόλου σωστά αυτό το αριστούργημα. ναι, είναι "ακαταλαβίστικη" και δύσβατη αλλά αυτό δεν την κάνει και surreal. και έτσι όπως το'χεις γράψει μπορεί να γίνει κανας συσχετισμός με lynch που θα'ναι τεράστιο λάθος.

δεν ξέρω βέβαια πώς με δυο-τρεις λέξεις μπορεί να δωθεί μια επαρκή περιγραφή.

"το παιχνίδι της μνήμης", "η χιροσίμα είναι νηπιακού επιπέδου" ή κάτι άλλο

πάντως είναι χαλαρά μέσα στις πιο κουλτουρέ ταινίες που έχουν γυριστεί ποτέ.

 

Αν το έργο το "διαβάσεις" μόνο από αυτό που βλέπεις, τότε ΟΚ είναι μόνο κουλτουρέ... Θεωρώ όμως ότι παίζουν συμβολισμοί, καταστάσεις που δεν βιώνονται σε πραγματικό χρόνο και μια ασάφεια ως προς τον χρόνο και τον τόπο. Αν αυτό δεν είναι σουρεαλισμός, τότε τι είναι?

 

ΥΓ: Δεν είναι ο πολυαγαπημένος μου Lynch ο μοναδικός εκπρόσωπος της συγκεκριμένης σχολής... Υπάρχουν πολλοί άλλοι, απλά με διαφορετικό ύφος (βλ. Bunuel). Φιλικά...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έργο το "διαβάσεις" μόνο από αυτό που βλέπεις, τότε ΟΚ είναι μόνο κουλτουρέ... Θεωρώ όμως ότι παίζουν συμβολισμοί, καταστάσεις που δεν βιώνονται σε πραγματικό χρόνο και μια ασάφεια ως προς τον χρόνο και τον τόπο. Αν αυτό δεν είναι σουρεαλισμός, τότε τι είναι?

 

ΥΓ: Δεν είναι ο πολυαγαπημένος μου Lynch ο μοναδικός εκπρόσωπος της συγκεκριμένης σχολής... Υπάρχουν πολλοί άλλοι, απλά με διαφορετικό ύφος (βλ. Bunuel). Φιλικά...:-D

 

μου προσάπτεις πράγματα που ούτε έγραψα ούτε υπονόησα. και δεν έπιασες και το κουλτουρέ όπως το εννοώ. αλλά αυτό επίτηδες το άφησα φλου.

προφανώς και παίζουν συμβολισμοί και επίσης προφανώς όλη η ταινία είναι ένα παιχνίδι μνήμης και χρόνου. αλλά ξαναλέω, αυτό δεν την κάνει σουρεάλ. η αλήθεια είναι ότι ψιλοβαριέμαι να γυρίσει η συζήτηση στο τι είναι είναι σουρεάλ ή όχι. αλλά μια σύγκριση με τις πρώτες του bunuel(ή το phantom of liberty), με την poet trilogy του cocteau ή με τις ταινίες του jodorowsky δείχνει τις τεράστιες διαφορές. και δεν εννοώ μόνο ύφους ή προσέγγισης που'ναι προφανές ότι θα διαφέρουν. αλλά κυρίως στη βαρύτητα των συμβόλων μέσα στο ίδιο το έργο αλλά και τη συχνότητα τους.

εκτός κι αν το σπάσουμε σε "σουρεαλιστικά στοιχεία" οπότε θα συμφωνήσουμε. αλλά έτσι μπορώ να βρω σουρεαλιστικά στοιχεία και στο war of the worlds του spielberg.

α, για τον lynch, πρόσεξε πώς το είπα. ότι "έτσι όπως το'γραψες...."

 

ps: btw, υπάρχει και η avant garde. πολύ πιο φλου απ'τον σουρεαλισμό βέβαια αλλά δεν ταυτίζονται. και ο όρος avant garde θα μου ταίριαζε καλύτερα στο marienband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου προσάπτεις πράγματα που ούτε έγραψα ούτε υπονόησα. και δεν έπιασες και το κουλτουρέ όπως το εννοώ. αλλά αυτό επίτηδες το άφησα φλου.

προφανώς και παίζουν συμβολισμοί και επίσης προφανώς όλη η ταινία είναι ένα παιχνίδι μνήμης και χρόνου. αλλά ξαναλέω, αυτό δεν την κάνει σουρεάλ. η αλήθεια είναι ότι ψιλοβαριέμαι να γυρίσει η συζήτηση στο τι είναι είναι σουρεάλ ή όχι. αλλά μια σύγκριση με τις πρώτες του bunuel(ή το phantom of liberty), με την poet trilogy του cocteau ή με τις ταινίες του jodorowsky δείχνει τις τεράστιες διαφορές. και δεν εννοώ μόνο ύφους ή προσέγγισης που'ναι προφανές ότι θα διαφέρουν. αλλά κυρίως στη βαρύτητα των συμβόλων μέσα στο ίδιο το έργο αλλά και τη συχνότητα τους.

εκτός κι αν το σπάσουμε σε "σουρεαλιστικά στοιχεία" οπότε θα συμφωνήσουμε. αλλά έτσι μπορώ να βρω σουρεαλιστικά στοιχεία και στο war of the worlds του spielberg.

α, για τον lynch, πρόσεξε πώς το είπα. ότι "έτσι όπως το'γραψες...."

 

ps: btw, υπάρχει και η avant garde. πολύ πιο φλου απ'τον σουρεαλισμό βέβαια αλλά δεν ταυτίζονται. και ο όρος avant garde θα μου ταίριαζε καλύτερα στο marienband

 

 

Το θέμα είναι ότι δε θεωρώ το Marienband ως μια ταινια μνημης, αλλά είναι γεμάτη σε συμβολισμούς. ΟΚ, ας μην μπουμε σε συζητηση του τι ειναι σουρεαλ και τι οχι, απλά όπως σου είπα είναι διαφορετικο ύφος από τους σκηνοθέτες που ανέφερες.

Θα διαφωνούσα όμως με τον όρο avant garde στο φιλμ.

Φαντάζομαι όμως ότι η διαφωνία μας έχει λίγα να προσφέρει στο συγκεκριμένο topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John Q με Denzel Washington. Παιδί έχει πρόβλημα με καρδιά, θέλει εγχείρηση, δεν είναι ασφαλισμένο(αν θυμάμαι καλά, το έχω δει πριν πολύ καιρό) και ο μπαμπάς αναλαμβάνει δράση! Μη μασάτε με τη γελοία περιγραφή. Είναι ένα πολύ καλό δράμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σε κανέναν δεν άρεσε το The Shawshank Redemption?Δράμα που προτάθηκε για 7 Oscar to 94 με Tim Robins και Morgan Freeman. Μιλάμε συγκλονιστική ταινία. Ο τίτλος στα Ελληνικά είναι τελευταία έξοδος Rita Hayworht (Εντελώς ότι να 'ναι)

 

+++ +++++ +++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Green Mile. Την πρωτη φορα που την ειδα πραγματικα ειχα συγκλονιστει.

Επισης ειδα καποιον φιλο νομιζω που εβαλε σ αυτη την κατηγορια και το Wicker Man. Λογικα εννοει τη version του 1973 (την οποια δεν εχω δει) γιατι δεν υπαρχει πιθανοτητα κατα τη γνωμη μου εστω και ενας ανθρωπος επι γης να συγκλονιστηκε απο την ασυλληπτη μουφα του 2006...:mrgreen: (Ακομα κλαιω τα 700mb bandwidth που θυσιασα :lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...