Προς το περιεχόμενο

Εργασιακή νομοθεσία,νομικό θέμα


Apostolishatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαίνω στο ψητό...Πολύ γνωστή αλυσίδα καταστημάτων καλλυντικών προβαίνει σε ένα σωρό εργασιακές αυθαιρεσίες

 

Συγκεκριμένα οι εργαζόμενες αλλά και οι υπάλληλοι εταιρειών promotion

1)απαγορεύεται να έχουν μαζί κινητό ακόμα και κλειστό.Το κινητό παραδίδεται στην υπεύθυνη και επιστρέφεται στη λήξη της εργασίας

2)υπόκεινται σε έλεγχο τσαντών και προσωπικών αντικειμένων πριν το διάλειμμα,μετά το διάλειμμα αλλά και στη λήξη της εργασίας

3)Αν διαπιστωθεί ότι δεν τηρείται το 1,γίνεται ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ κινητού(έχει συμβεί)

 

και πολλά άλλα.Η κοπέλα μου δουλεύει σε promotion εταιρεία και πηγαίνει στα συγκεκριμένα καταστήματα για ένα 8ωρο σχεδόν καθημερινά.Επειδή κάθε φορά γυρίζει κλαμμένη με όλη αυτή τη συμπεριφορά(χώρια που δεν μπορώ να επικοινωνήσω ένα 8ωρο) ρωτώ

 

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΝΟΜΑ????

 

Επίσης μια φορά επειδή δεν της έδιναν το κινητό ΟΥΤΕ στο διάλειμμα,της είπα να μην το ξαναπαραδώσει και να το έχει στην τσέπη.Στην πρώτη μαλακία του στυλ "κατάσχεση" να με φωνάξει εκεί κλπ.Επειδή αν συμβεί κάτι τέτοιο θα τα κάνω όλα λίμπα θέλω να ξέρω εκ των προτέρων το νομοθετικό πλαίσιο(με τα λίγα που ξέρω,τέτοιος νόμος δεν υπάρχει)ώστε να σκάσω μύτη με δικηγόρο+αστυνομία

 

Paredwse δωσε μου τα ΄φωτα σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται, όπως τα περιγράφεις έχουν καταπατήσει κάθε εργατικό δικαίωμα. Προφανώς και νομικά είναι ακάλυπτοι.

 

Μήπως όμως έμπαινε 'σούφρωμα' στη μέση και όλα αυτά τα κανουν προληπτικά; Πχ να έχουν χαθεί καλλυντικά, κινητά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό....Επειδή εργάζομαι ως πωλητής εδώ και τέσσερα χρόνια ως πωλητής σε εταιρείες(έχω δουλέψει σε τρεις) με πεδίο δουλειάς σούπερ μάρκετ,πολυκαταστήματα και εδώ και λίγο καιρό φαρμακεία,ένα μπορώ να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα:ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΚΛΟΠΩΝ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΛΟΠΕΣ.

Αυτό όμως δε νομίζω να νομιμοποιεί π.χ εμένα που έχω ένα μαγαζί να σε ψάξω όταν έρθεις να ψωνίσεις για να μη με κλέψεις....

 

 

(συγγνώμη για τα κεφαλαία αλλά συγχύζομαι....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η εταιρία μπορεί να βγάλει κανονισμό και να τα κάνει αυτά. Το παράνομο δηλαδή που είναι; Εντάξει η κατάσχεση κινητού είναι παράνομη (έγινε στα αλήθεια η ράδιο-αρβύλα; ), αλλά τα άλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς νομιμοποιούνται τέτοιες πρακτικές με ένα "κανονισμό εργασίας".Αν θυμάσαι μια εταιρεία,νομίζω telemarketing,είχε στον κανονισμό της την πρωϊνή γυμναστική και την ανάκρουση του ύμνου της εταιρείας,είχε γίνει θέμα στις ειδήσεις το 2004 ή 2005.Όσο για την κατάσχεση είναι απόλυτα αληθινή(έτυχε να γνωρίζει η κοπέλα μου το θύμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς νομιμοποιούνται τέτοιες πρακτικές με ένα "κανονισμό εργασίας".Αν θυμάσαι μια εταιρεία,νομίζω telemarketing,είχε στον κανονισμό της την πρωϊνή γυμναστική και την ανάκρουση του ύμνου της εταιρείας,είχε γίνει θέμα στις ειδήσεις το 2004 ή 2005.Όσο για την κατάσχεση είναι απόλυτα αληθινή(έτυχε να γνωρίζει η κοπέλα μου το θύμα)

 

Ε καλά τώρα. Τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Η εταιρία θέλει να ελέγξει αν κάποιος κλέβει ή όχι. Παράνομη είναι αν καταπατά το ωράριο, αν δε σου κολλά ένσημα, αν σου φέρονται με τρόπο που θίγει την αξιοπρέπειά σου. Το να κάνει ένα τυπικό έλεγχο αφού σε έχει ειδοποιήσει για αυτό, χωρίς να είμαι νομικός, δε μου φαίνεται λάθος. Άλλες εταιρίες ελέγχουν αν φέρνεις μέσα αλκοολούχα ποτά, ή αν φεύγεις εκτός χώρου νωρίτερα. Όσο για το τηλέφωνο έτσι όπως το έχεις γράψει καταλαβαίνω ότι το πήραν για πάντα, ή μήπως εννοείς ότι το πήραν και το επέστρεψαν κατά την έξοδό της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου παρανομα ολα αυτα και τιποτα απο τα παραπανω δεν θιγει την ανθρωπινη αξιοπρεπεια των εργαζομενων...

Εγω μαλιστα προτεινω εκτος απο την απαγορευση χρησης κινητων, την θεσπιση κανονισμων που να απαγορευουν τις βραδυνες εξοδους των εργαζομενων τις καθημερινες ωστε να μην ειναι κουρασμενοι στη δουλεια...

Επισης καλο θα ηταν να απαγορευσουν ή τουλαχιστον να αποθαρυνουν τις σχεσεις με ατομα του αντιθετου φυλου, γιατι ως γνωστον ο ερωτας δεν σε αφηνει να συγκεντρωθεις στην εργασια σου...

Για τις μικροκλοπες προτεινω την παναρχαια και πολυ αποτελεσματικη τακτικη του κοψιματος των χεριων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eννοείται ότι κάθε τέτοιου είδους "έρευνα" είναι καραπαράνομη και η δεσποινίς μπορεί να κάνει αγωγή για προσβολή προσωπικότητας.

 

Με την ίδια λογική, γιατί να μην ψάξουν μέσα στον κόλπο της; Μπορεί να έχει βάλει κανά κραγιόν. Γιατί όχι και στον πρωκτό της; Μπορεί να βάλει ένα μολύβι. Εδώ κρατούμενοι στις φυλακές περνάνε ναρκωτικά βάζοντάς τα στον πρωκτό.

 

Τώρα που το σκέφτομαι, το καλύτερο που έχει να κάνει ο εργοδότης της είναι να της κάνει μία ακτινογραφία καθημερινά. Μπορεί να'χει καταπιεί καμιά κολώνια...

 

[...]

Για τις μικροκλοπες προτεινω την παναρχαια και πολυ αποτελεσματικη τακτικη του κοψιματος των χεριων...

Δυστυχώς ο πολύς φιλελευθερισμός θα μας φάει εδώ μέσα. Eίπαμε ελευθερία, όχι ασυδοσία!

 

Γιατί μόνο κόψιμο των χεριών; Πού πήγε η δοκιμασμένη μέθοδος της φάλαγγας - για τον παραδειγματισμό των υπόλοιπων δούλ... εργαζομένων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ελπιζω να εγινε αντιληπτη η ειρωνεια του ποστ μου...:mrgreen:

 

Ελπίζω να έγινε αντιληπτή η απουσία ειρωνίας στο δικό μου post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αλήθεια , η φάλαγγα σαν είδος βασανιστηρίου , από πότε άρχισε να εφαρμόζεται ?

 

Χάνεται στα βάθη του χρόνου.

 

Η λέξη φάλαγγα προέρχεται από το περσικό falaka (ή το μεταγενέστερο falaqa της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας) που μεταφράζεται κυριολεκτικά ως ακριβώς ό,τι είναι: η ακινητοποίηση του 'ενόχου' και η τιμωρία του/της με χτυπήματα στις πατούσες (ένα από τα πλέον ευαίσθητα σημεία στο ανθρώπινο σώμα).

 

Σίγουρα είχε γίνει χρήση της στην αρχαία Περσία, στην Οθωμανική Αυτοκρατορία και στα Βαλκάνια (ναι, και στην Ελλάδα) ενώ μέχρι πρόσφατα γινόταν χρήση της στο Αφγανιστάν υπό το καθεστώς των Ταλιμπάν αλλά και στο Μπαχρέιν. Χωρίς φυσικά να έχει σταματήσει να χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται, όπως τα περιγράφεις έχουν καταπατήσει κάθε εργατικό δικαίωμα. Προφανώς και νομικά είναι ακάλυπτοι.

 

Μήπως όμως έμπαινε 'σούφρωμα' στη μέση και όλα αυτά τα κανουν προληπτικά; Πχ να έχουν χαθεί καλλυντικά, κινητά κλπ.

 

Mα σε τέτοια περίπτωση δεν έχουν τα στοιχεία του κάθε εργαζομένου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή από το μεσημέρι,τώρα πήρα γραμμή πολλά post

 

Στη φίλη της κοπέλας μου επέστρεψαν μετά από καμιά 10αριά μέρες το κινητό(....)

 

@Ather ΒΕΒΑΙΩΣ και προσβάλλεται η αξιοπρέπεια με αυτές τις πρακτικές.Δηλαδή επειδή αυτός δεν μπορεί να βρει τον κλέφτη θα ψάχνει εμένα?? Επίσης τι θα πει "με έχει ειδοποιήσει"?? Νομιμοποιείται να με @@@@ήσει κιόλας (συγγνώμη)

 

Ευχαριστώ paredwse για τη συμβουλή σου απλά αν γίνεται να μου πεις(έστω με pm)επακριβώς το νομοθετικό πλαίσιο για κάτι τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς οι εργαζόμενοι/ες έχουν ανάγκη τη δουλειά και δε τους πολυπαίρνει να αντιδράσουν καπως γιατί φυσικά θα απολυθούν. Ας βρεθούν 2-3 που δεν έχουν ανάγκη τη δουλειά και δε τους νοιάζει ιδιαιτέρως αν θα απολυθούν , να κάνουν καμιά καταγγελιά μηπως βγει άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...