Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πηρα εναν θερμοπομπο απο media markt.rohnson στα 120 ευρω.το εβαλα για μια ωρα στο σαλονι περιπου 35 τ.μ.

ξυλιασανε τα χερια μου απο το κρυο.πραγματικα ηταν σαν μην εχω βαλει τιποτα.οι σομπες αλογονου ειναι πιο ζεστες.το γυρισα πισω στα media markt και ευτυχως το δεχτηκανε χωρις να μου πουνε τιποτα και το αλλαξα με μια σομπα υγραεριου και βρηκα την υγεια μου.απο προσωπικη εμπειρια λοιπον και για να βοηθησω καποιον που εχει το ιδιο διλημα με μενα μακρυα απο θερμοπομπους εκτος αν τον θελουν για πολυ μικρο χωρο που δεν ξερω τι αποδοση θα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα εναν θερμοπομπο απο media markt.rohnson στα 120 ευρω.το εβαλα για μια ωρα στο σαλονι περιπου 35 τ.μ.

ξυλιασανε τα χερια μου απο το κρυο.πραγματικα ηταν σαν μην εχω βαλει τιποτα.οι σομπες αλογονου ειναι πιο ζεστες.το γυρισα πισω στα media markt και ευτυχως το δεχτηκανε χωρις να μου πουνε τιποτα και το αλλαξα με μια σομπα υγραεριου και βρηκα την υγεια μου.απο προσωπικη εμπειρια λοιπον και για να βοηθησω καποιον που εχει το ιδιο διλημα με μενα μακρυα απο θερμοπομπους εκτος αν τον θελουν για πολυ μικρο χωρο που δεν ξερω τι αποδοση θα εχει.

 

Προφανώς δεν γνωρίζεις την αρχή λειτουργίας του εκάστοτε μέσου θέρμανσης.

 

Οτιδήποτε λειτουγεί ωμικά, θα ζεστάνει το ίδιο, στα ίδια πάντα watt.

Ο θερμοπομπός, αν δεν έχει ανεμιστήρα (που μερικά μοντέλα έχουν), απλά θα αργήσει παραπάνω μιας και ζεσταίνει κυρίως με φυσική κυκλοφορία αέρα. Το ίδιο και του λαδιού.

Αν ο χώρος είναι ήδη κρύος, με μια ώρα που το άφησες, δεν προλάβανε τα δομικά στοιχεία να ζεσταθούν.

Η αλογόνου σου φάνηκε πιο ζεστή, μιας και ζεσταίνει απευθείας με ακτινοβολία, αρκεί φυσικά να σε "βλέπει".

Το αερόθερμο επίσης γρήγορα, μιας και ζεσταίνει άμεσα τον αέρα.

Αν πάντως τα άφηνες όλα κάποια ώρα, τελικά στα ίδια watt, θα είχες την ίδια τελική θερμοκρασία με το ίδιο ρεύμα (wh).

Οι υγραερίου συνήθως είναι 4200W , οπότε ίσως να έβαλες μεγαλύτερη σκάλα. Στα ίδια watt και εκείνη πάντως ζεσταίνει γρήγορα λόγω ακτινοβολίας.

 

Τα κλιματιστικά , με φαινομενικό συντελεστή απόδοσης κοντά στο 3~3,5 συμφέρουν πολύ. Τα inverter δεν τα σβήνεις ποτέ.

 

Μάθετε τα + και - του εκάστοτε μέσου και επιλέξτε σωστά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα διαβασει οτι ζεστενει γρηγορα και νομιζα οτι σε μια ωρα θα αρχισει να φενεται η διαφορα.

Τα 2/3 σε comments που βλέπω στο skroutz.gr για συστήματα θερμανσης έχουν παραπονα για την απόδοση. Ότι το σύστημα που αγοράσαν δεν τους ζεσταίνει ότι ειναι μάπα ότι είναι χαλασμένο και πάνε και βαθμολογούν αρνητικά το αντίστοιχο μοντέλο ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΔΙΚΑ λόγο έλλειψης γνώσεων και δημιουργούν αποπροσανατολισμό στον υποψήφιο αγοραστή του . 

 

Στο 99% αυτών των comments το πρόβλημα τους είναι ότι δεν πάνε σε εναν μηχανολόγο μηχανικό ή κάποιον ειδικό να τους πεί ΠΟΣΑ KWatts θέλει ο χώρος τους για να μπορούν να ζεσταίνονται άνετα και πάνε στο πρώτο κατάστημα ηλεκτρικών ειδών που θα βρούνε και παίρνουν ή τελείως στην τύχη όσα watts πιστεύουν ότι χρειάζεται ο χώρος ή ακούνε το πωλητή που δεν έχει την παραμικρή ιδέα απο αυτά !

 

Στο 99 % δεν είναι ούτε μάπα κλιματιστικό ούτε χαλασμένο είναι ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ BTU ή KW για τον χώρο. Μάπα κλιματιστικό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ (με ζεσταίνει/ψύχει σωστά ή όχι). 

Υπάρχει μόνο :

1) χαλασμένο ή

2) Λάθος επιλογή για τον δικό σου χώρο .

 

(ισχύει και για οποιοδήποτε άλλο σύστημα θέρμανσης-ψύξης)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ήταν όλα τα προιόντα το ίδιο δεν θα υπηρχαν διαφορες φίρμες και μοντελα στην αγορα ,ουτε βλαβες,παραπονα κλπ. όλα θα ήταν τελεια.Καθενας πρεπει να επιλεγει με τα κριτήρια του και όχι με τι αρέσει σε αλλον επειδη έτσι του είπαν.

Ερευνα αγορας για όποιον ενδιαφερεται.

Επεξ/σία από Gary_Kokkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια μια βοηθεια απο καποιον που εχει σομπα υγραεριου.

η φλογα τι χρωμα φυσιολογικα;μπλε η σαν το χρωμα απο τη φλογα ενας ανπτηρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

...όσο και να έψαξα, κάτι φθηνότερο σε πέλετ από τα φθηνά* (έχει 3 είδη) του Leroy (3.4Ε το 15κιλο / ~ 260Ε ο τόνος μαζί με μεταφορικά 20Ε), δεν βρήκα (διάφορες αγγελίες πχ μέσω car.gr που κατεβαίνουν κι από τα 200Ε/τόνο, είναι για Β. Ελλάδα μόνο).

 

Κανείς που να ξέρει καλύτερη τιμή (για παράδοση ανατολ. Αττική);

Ή είναι το Ler μονόδρομος;

 

(...δεν μ' ενδιαφέρει η "ποιότητα" - δεν τα θέλω για καύσιμο αλλά για χρήση αντί άμμου υγιεινής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Απορω πως αυτο το topic δεν κινειται, οταν πετρελαιο και ηλεκτρικο ρευμα εχουν τιμες στον Θεο...

Επικαιρο απο ποτε; Οσο αλλοτε!
:(

Εβλεπα καποια βιντεο με αρκετη survival 'δοση',
αλλα ειναι χρησιμα ξερετε.
Πχ, blackout οχι σε κανενα ξεχασμενο βουνο, αλλα στην Αττικη, επι μερες, και με πολικο ψυχος!

Σε αυτες τις αναλυσεις, λενε για την χρησιμοτητα των χαλιών,
και επισης παλιες πρακτικες, οπως κιλιμια-χαλια στους τοιχους!

Ακομη και το γνωστο πλαστικο με τις φυσαλιδες στους τοιχους, αυτο που τυλιγουμε ευπαθη αντικειμενα για μεταφορα, μπορει να μειωσει λιγο το κρυο σε ενα δωματιο.

Στην πραξη βεβαια, δεν ξερω ποσο βελτιωνουν την κατασταση.

Γι'αυτο ειμαστε εδω να τα συζηταμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θέλω να αγοράσω ένα θερμαντικό σώμα που να μεταφέρεται τόσο για συμπλήρωμα εκεί που έχω τα κλιματιστικά όσο και ανεξάρτητα στην κουζίνα - χωλ που δεν έχει καθόλου θέρμανση και είναι πραγματικό κρύο. Μεταξύ σομπών χαλαζία, θερμοπομπών, αερόθερμων και καλοριφέρ λαδιού τι προτείνετε? Σόμπες υγραερίου θέλω να αποφύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Καλημέρα. Θέλω να αγοράσω ένα θερμαντικό σώμα που να μεταφέρεται τόσο για συμπλήρωμα εκεί που έχω τα κλιματιστικά όσο και ανεξάρτητα στην κουζίνα - χωλ που δεν έχει καθόλου θέρμανση και είναι πραγματικό κρύο. Μεταξύ σομπών χαλαζία, θερμοπομπών, αερόθερμων και καλοριφέρ λαδιού τι προτείνετε? Σόμπες υγραερίου θέλω να αποφύγω.

Την καλυτερη αισθηση την εχεις με θερμοπομπο (εχω xiaomi heater). Προσωπικα μαρεσει περισσοτερο η ζεστη του και απο καλοριφερ και κανει το δωματιο 10τμ φουρνο σε 3-5 λεπτα. Η καταναλωση ειναι το θεμα λογω φετινων αυξησεων ΔΕΗ, προσωπικα το αφηνω ολο το βραδυ.

Επεξ/σία από booogieman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Συνίσταται επίσης η χρήση θερμομονωτικών κουρτινών που κυκλοφορούν στο εμπόριο, οι οποίες δεν διαφέρουν oπτικά από τις κοινές και μπορούν να τοποθετηθούν επιπρόσθετα προς αυτές, προκειμένου να διατηρείται ο χώρος ζεστός. Οι θερμομονωτικές κουρτίνες μπορούν να τοποθετηθούν και σε κρύους τοίχους για να αμβλυνθεί το πρόβλημα του ψύχους."

https://www.aftodioikisi.gr/koinonia/10-tropoi-na-meiosete-to-logariasmo-reymatos/

Ψαχνω στο skroutz για 'θερμομονωτικες κουρτινες' και δεν βρισκω.

Ξερει κανεις περι αυτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι βαριές κουρτίνες που καλύπτουν πλήρως το κούφωμα είναι μια καλή μόνωση, τώρα ακριβώς αυτός ο όρος νομίζω πως είναι εφεύρεση του συγγραφέα του άρθρου  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

οι βαριές κουρτίνες που καλύπτουν πλήρως το κούφωμα είναι μια καλή μόνωση, τώρα ακριβώς αυτός ο όρος νομίζω πως είναι εφεύρεση του συγγραφέα του άρθρου  

Εννοεις αυτες που ειναι αδιαπεραστες απο το φυσικο εξωτερικο φως της ημερας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...