Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ


IOCTL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για 40τμ2 για σιγουριά θα πρότεινα κοντά στα 25000BTU(ή λίγο χαμηλότερα για καλό επώνυμο) και να έχει υψηλό βαθμό ενεργειακής απόδοσης (>4,0), δηλαδή Α+ και πάνω. Πάρε ένα επώνυμο και σε 2 χρόνια το πολύ(ανάλογα τη χρήση) θα έχεις κάνει απόσβεση της αγοράς του συν το ότι θα λύσεις και το θέμα της ψύξης.

 

Το φυσικό αέριο σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να βγεί φτηνότερα. Το πετρέλαιο σχεδόν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 669
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για 40τμ2 για σιγουριά θα πρότεινα κοντά στα 25000BTU(ή λίγο χαμηλότερα για καλό επώνυμο) και να έχει υψηλό βαθμό ενεργειακής απόδοσης (>4,0), δηλαδή Α+ και πάνω. Πάρε ένα επώνυμο και σε 2 χρόνια το πολύ(ανάλογα τη χρήση) θα έχεις κάνει απόσβεση της αγοράς του συν το ότι θα λύσεις και το θέμα της ψύξης.

 

Το φυσικό αέριο σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να βγεί φτηνότερα. Το πετρέλαιο σχεδόν ποτέ.

Η χρήση λέβητα φυσικού αερίου δεν είναι φθηνότερη απο αντλία θερμότητας . Για ποια περίπτωση λες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι είναι, αν υπάρχει ήδη υποδομή, δεν αξίζει να επενδύσεις σε κάτι άλλο με 0,50€ το λίτρο.

 

Αλλά εγώ κοιτούσα πιο πέρα. Πιστεύω ότι οι νέες οικοδομές σιγά-σιγά θα προτιμούν άλλες λύσεις θέρμανσης.

 

Και όσοι κατάργησαν το πετρέλαιο, δε νομίζω να επιστρέψουν πάλι σε αυτό. Δε νομίζω π.χ. ο θείος μου που έχει βάλει 10+ θερμοπομπούς στο σπίτι να ξανασχοληθεί με πετρέλαιο, όσο φτηνό κι αν γίνει (κι ας υπάρχει η εγκατάσταση).

Kαλώς το ΔΝΤ. Οταν έρθει ο λογαριασμος :-D θα μπει σε μνημόνιο.

Αντλία θερμότητας έχει καλύτερο αποτέλεσμα απο απλό inverter/κλιματιστικό υψηλού COP/SER;

Τι ακριβώς κερδίζει όποιος πάει σε αντλια θερμότητας και όχι inverter; γιατι είναι πανακριβες.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς το ΔΝΤ. Οταν έρθει ο λογαριασμος :-D θα μπει σε μνημόνιο.

Αντλία θερμότητας έχει καλύτερο αποτέλεσμα απο απλό inverter/κλιματιστικό υψηλού COP/SER;

Τι ακριβώς κερδίζει όποιος πάει σε αντλια θερμότητας και όχι inverter; γιατι είναι πανακριβες.

Αντλία θερμότητας είναι και το κλιματιστικό . Η διαφορά είναι ότι το κλιματιστικό είναι αντλία θερμότητας αέρος-αέρος ενώ η αντλία θερμότητας που συνδέεται με τα σώματα στο σπίτι είναι αέρος-νερού .

Η διαφορά μεταξύ κλιματιστικού και αντλίας αέρος νερού είναι κυρίως στην ποιότητα της θέρμανσης . Η θέρμανση με χρήση αντλίας αέρος νερού και σωμάτων καλοριφέρ υπερτερεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μήπως κανείς γνώμη για τζάκι χωρίς καμινάδα (με υγραέριο ή βιοαιθανόλη), να μας πει πώς είναι από κόστος εγκατάστασης, κόστος θέρμανσης, ποιότητα ζέστης, κατά πόσο διαφέρει από ένα παραδοσιακό τζάκι..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γνώμη μου αν ψάχνεις να ζεστανεις Ενα δωμάτιο η καλύτερη λύση είναι ηλεκτρικό καλοριφέρ λαδιού. Να έχει θερμοστάτη όταν πιάνει θερμοκρασία να κλείνει.
Τώρα αν θέλει καποιος να επενδύσει σε αντλίες θερμότητας, επιδαπέδια θέρμανση κ.τ.λ να πω ότι το αέριο αυτή τη στιγμή η τιμή του είναι 53 λεπτά το κυβικό (Θεσσαλονίκη-Θεσσαλία) σχεδόν μισή τιμή απο το πετρέλαιο.περυσι είχε 69 λεπτά.
Επίσης μέχρι τέλος του χρόνου δωρεάν τα τέλη σύνδεσης με φυσικό αέριο για νέους πελάτες (Θεσσαλονίκη-Θεσσαλία).

Επεξ/σία από tuxpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μήπως κανείς γνώμη για τζάκι χωρίς καμινάδα (με υγραέριο ή βιοαιθανόλη), να μας πει πώς είναι από κόστος εγκατάστασης, κόστος θέρμανσης, ποιότητα ζέστης, κατά πόσο διαφέρει από ένα παραδοσιακό τζάκι..?

Για τζάκι με υγραέριο δεν έχω ακούσει ξανά. Εχω δεί στο εξωτερικό λέβητες/θερμοσίφωνες υγραερίου οι οποίοι και αποτελούν μια κάποια λύση αυτονόμησης αλλά και ελέγχου του κόστους χρήσης. Απαιτείται μικρή καμινάδα.

 

Στο εξωτερικό λέβητες και θερμοσίφωνες υγραερίου τοποθετούνται μέσα στο σπίτι, το ίδιο προφανώς και οι φιάλες.

 

Το θετικό της υπόθεσης είναι ότι αποδίδουν πολύ πιό γρήγορα, με μειονέκτημα τη μεγάλη κατανάλωση.

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα οι συσκευές είναι λίγες και ακριβές.

 

Εξυπακούεται ότι η εγκατάσταση φυσικού αερίου είναι ασφαλέστερη και πιό οικονομική.

 

Τα τζάκια βιοαιθανόλης είναι περισσότερο "διακοσμητικά" και δύσκολα θα θερμάνουν ενα χώρο, η κατανάλωση τους είναι αυξημένη, με το καύσιμο να είναι "τσιμπημένο".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιοχη που δεν εχει φυσικο αεριο υπαρχει καποια λυση με υγραεριο ?

(εχω αυτονομη θερμανση με καλοριφερ)

 

πχ  αυτο λεει τιποτα ή παιζει να τιναχτεις στον αερα ?  http://gazpro.gr/%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B7-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF-1620-%CE%B5%CF%85/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιοχη που δεν εχει φυσικο αεριο υπαρχει καποια λυση με υγραεριο ?

(εχω αυτονομη θερμανση με καλοριφερ)

 

πχ  αυτο λεει τιποτα ή παιζει να τιναχτεις στον αερα ?  http://gazpro.gr/%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B7-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF-1620-%CE%B5%CF%85/

 

αυτό που έκανες link είναι επίτοιχος λέβητας φυσικού αερίου.

Στο 90% των περιπτώσεων μπορούν να αλλαχτούν τα μπέκ και να δουλέψει με υγραέριο.

Αλλά θα μπλέξεις με μπουκάλες (αποθήκευση-αλλαγή) όπως επίσης και τι τιμή θα βρείς να έρχονται να στις αλλάζουν κ.τ.λ

 

Δεν υπάρχει τινάζομαι στον αέρα.

Η Ελλάδα έχει απο τα υψηλότερα στάνταρ ασφάλειας όσο περίεργο και αν ακούγεται. Αρκεί βέβαια αυτός που προβαίνει στην εγκατάσταση να είναι πιστοποιήμενος τεχνικός για αέρια-καύσιμα, και μελέτη μηχανολόγου που θα ελεγχθεί απο τρίτο-κρατικό φορέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια επειδη με το πετρελαιο δεν παλευεται,100 ευρω το μηνα,λεω να βρω καποιον αλλο τροπο θερμανσης του σπιτιου.ειμαι κοντα στο να παρω εναν θερμοπομπο η μια σομπα υγραεριου.μπορω να διαθεσω εως 150 ευρω.τι θα μου προτεινατε για χωρο 20 τ.μ. περιπου.στο μπανιο θα βαλω μια σομπα χαλαζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ειδικο το iso για μπανιο νομζω δεν μπαινουν οι χαλαζια. Εγω δεν θα βαζα τιποτα, απλα ασε ανοιχτη την πορτα. Αν θες να βαλεις ψαξε για κατι ειδικο για μπανιο να σου στεγνωνει και τις πετσετες. Σε στηλ θερμομπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σομπα υγραεριου με μπουκαλες; Και καθε φορα θα παιρνεις τηλεφωνο, αν τελειωσει στα μεσα της μερας τι θα κανεις; Σομπα υγραεριου πιο γλυκια θερμανση και λιγο πιο φτηνη νομιζω, οχι τπτ ιδιαιτερο. Αλλα σε καμια περιπτωση δεν την εβαζα. Αν εισαι σε πολυκατοικια ισως και να απαγορευεται επισης, πρεπει να δεις τον κανονισμο.


Για σαλονι θα εβαζα χαλαζια ή θερμοπομπο, για υπνοδωματιο θερμοπομπο.


Τα λαδιου πολυ αποδωτικα αλλα δεν τα θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρηση υγραεριου πλεον ,θελει άδεια απο την πυροσβεστική για θεματα πυρασφαλειας.Στις περισσότερες πολυκατοικιες απαγορευονται ευφλεκτα υλικά γενικα ,που θετουν σε κινδυνο.Παρανομα βεβαια πολλα γίνονται,όπως και ατυχήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...