Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Πρέπει να ρωτησεις την εταιρεία τι σημαίνει το version date. 

Δεν είναι απαραίτητα το ίδιο με το production date. Γράφει πουθενά για ημερομηνία παραγωγής; 

Το version date μπορεί να σημαίνει την ημερομηνία στην οποία σχεδιάστηκε και βγήκε στην παραγωγή για πρώτη φορά η εν λόγω version. 

 

Ευχαριστώ πολύ

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να μάθω.

Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα γι'αυτό έστειλα φωτό για να δείτε πως γράφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους,

Για ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης (κοιτώντας σε καταστήματα που μπορούν να στείλουν Κύπρο), εντόπισα τα παρακάτω:

Στα 160-170 ευρώ, π.χ. κάποια Eiger:

6 στάδια : https://plaza24.gr/sustima-katharismou-nerou-6-stadion-antistrofis-osmosis-eiger-ro-eco-6.html

7 στάδια: https://plaza24.gr/sustima-antistrofis-osmosis-ro-7-stadion-eiger-mro1744n-7.html

..και κάποια ακριβότερα που προσεγγίζουν τα 250 ευρώ:

Π.χ. Supreme: https://filtrato.gr/product/antistrofi-osmosi-ro6b-6-stadion-me-antlia-kai-emploutismo-tis-supreme/

και Atlas Filtri: https://www.bioestia.gr/αντιστροφη-οσμωση/7352-σύστημα-αντίστροφης-όσμωσης-6-σταδίων-atlas-filtri-oasis-dp-std-18001.html

Της τελευταίας έχω φίλτρα και στο άλλο σπίτι (ένα 3πλο σύστημα στην κεντρική παροχή όμως, όχι για πόσιμο) - τότε που το είχα ψάξει θεωρούνταν καλά.

Θεωρητικά πάντα, όλα τα παραπάνω έχουν NSF πιστοποίηση (σε *κάποια* από τα φίλτρα), που διάβασα εδώ στο thread ότι είναι σημαντικό. Γιατί να προτιμήσει κάποιος τα πιο ακριβά (250 vs 160 ευρώ); Από τα spec δε βλέπω τραγικές διαφορές (στο άσχετο μάτι μου, δλδ).

Επίσης είναι ΟΚ να είναι μόνο κάποια από τα φίλτρα NSF certified (π.χ. εδώ για Atlas: https://www.atlasfiltri.com/sites/default/files/prodotti/resources/OASIS_DP_1.pdf) ή πρέπει να είναι περισσότερα στάδια;

Και τελευταία απορία: δεδομένου ότι στο διαμέρισμα υπάρχει πιεστικό και η πίεση νερού είναι καλή, φαντάζομαι δε χρειάζομαι φίλτρο με αντλία;

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις - και βέβαια για τον τεράστιο όγκο πληροφορία που ήδη υπάρχει στο thread!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TheShaman είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Για ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης (κοιτώντας σε καταστήματα που μπορούν να στείλουν Κύπρο), εντόπισα τα παρακάτω:

Στα 160-170 ευρώ, π.χ. κάποια Eiger:

6 στάδια : https://plaza24.gr/sustima-katharismou-nerou-6-stadion-antistrofis-osmosis-eiger-ro-eco-6.html

7 στάδια: https://plaza24.gr/sustima-antistrofis-osmosis-ro-7-stadion-eiger-mro1744n-7.html

..και κάποια ακριβότερα που προσεγγίζουν τα 250 ευρώ:

Π.χ. Supreme: https://filtrato.gr/product/antistrofi-osmosi-ro6b-6-stadion-me-antlia-kai-emploutismo-tis-supreme/

και Atlas Filtri: https://www.bioestia.gr/αντιστροφη-οσμωση/7352-σύστημα-αντίστροφης-όσμωσης-6-σταδίων-atlas-filtri-oasis-dp-std-18001.html

Της τελευταίας έχω φίλτρα και στο άλλο σπίτι (ένα 3πλο σύστημα στην κεντρική παροχή όμως, όχι για πόσιμο) - τότε που το είχα ψάξει θεωρούνταν καλά.

Θεωρητικά πάντα, όλα τα παραπάνω έχουν NSF πιστοποίηση (σε *κάποια* από τα φίλτρα), που διάβασα εδώ στο thread ότι είναι σημαντικό. Γιατί να προτιμήσει κάποιος τα πιο ακριβά (250 vs 160 ευρώ); Από τα spec δε βλέπω τραγικές διαφορές (στο άσχετο μάτι μου, δλδ).

Επίσης είναι ΟΚ να είναι μόνο κάποια από τα φίλτρα NSF certified (π.χ. εδώ για Atlas: https://www.atlasfiltri.com/sites/default/files/prodotti/resources/OASIS_DP_1.pdf) ή πρέπει να είναι περισσότερα στάδια;

Και τελευταία απορία: δεδομένου ότι στο διαμέρισμα υπάρχει πιεστικό και η πίεση νερού είναι καλή, φαντάζομαι δε χρειάζομαι φίλτρο με αντλία;

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις - και βέβαια για τον τεράστιο όγκο πληροφορία που ήδη υπάρχει στο thread!

 

 

 

Ξεκινάω από το τέλος. Αν έχεις καλή πίεση, δεν χρειάζεσαι όσμωση με αντλία. Η αντλία βοηθάει ώστε να γεμίσει το νερό πιο γρήγορα (άρα καλύτερα για τους επαγγελματίες όπως πχ καφέ, μπαρ εστίαση κτλ) και φυσικά αν δεν έχεις καλή πίεση. 

Συνήθως τα φθηνά συστήματα στην "φέρνουν" μετά. Χαλάει η δεξαμενή πιο γρήγορα, χαλάνε κάποια εξαρτήματα κτλ. Καλύτερα να ανεβάσεις λίγο το μπάτζετ για να μην τα πληρώσεις μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, GLuxurius είπε

Ξεκινάω από το τέλος. Αν έχεις καλή πίεση, δεν χρειάζεσαι όσμωση με αντλία. Η αντλία βοηθάει ώστε να γεμίσει το νερό πιο γρήγορα (άρα καλύτερα για τους επαγγελματίες όπως πχ καφέ, μπαρ εστίαση κτλ) και φυσικά αν δεν έχεις καλή πίεση. 

Συνήθως τα φθηνά συστήματα στην "φέρνουν" μετά. Χαλάει η δεξαμενή πιο γρήγορα, χαλάνε κάποια εξαρτήματα κτλ. Καλύτερα να ανεβάσεις λίγο το μπάτζετ για να μην τα πληρώσεις μετά

Ευχαρίστω για την απάντηση!

Νομίζω και τα Eiger θεωρούνται καλή μάρκα.. Αλλά με προβληματίζει αυτό που αναφέρεις για την "ύποπτα" χαμηλή τιμή, σε συνδυασμό κυρίως με παλιότερα μηνύματα που είδα εδώ για "μαϊμού" Eiger που κυκλοφορούν στο Σκρουτζ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TheShaman είπε

Ευχαρίστω για την απάντηση!

Νομίζω και τα Eiger θεωρούνται καλή μάρκα.. Αλλά με προβληματίζει αυτό που αναφέρεις για την "ύποπτα" χαμηλή τιμή, σε συνδυασμό κυρίως με παλιότερα μηνύματα που είδα εδώ για "μαϊμού" Eiger που κυκλοφορούν στο Σκρουτζ...

Δεν θεωρώ ότι με 170 ευρώ μπορεί κάποιος να αγοράσει μία όσμωση που δεν θα του βγάλει πόσα προβλήματα... Τα σωστά συστήματα έχουν γερά πλαστικά, καλά φίλτρα και καλά εξαρτήματα (πχ δεξαμενή κτλ). Ειδικά αν το παίρνεις σε περιοχή όπου δεν έχεις τεχνική υποστήριξη άμεσα (είπες για Κύπρο), τότε νομίζω ότι πρέπει να το ψάξεις λίγο ακόμα. Μην ψάχνεις μόνο στο σκρουτζ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hgemwn είπε

Καλησπέρα …μήπως γνωρίζει κανείς για αυτό εδώ τίποτα ;;

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/aposklirintes/watts-oneflow-oftwh-r-22-el.html

Φαίνεται πιο διακριτικό από τα κλασσικά. Αν το βάλεις, σε παρακαλώ πες μου τη γνώμη σου. Θα το βάλεις σε σπίτι ή για επαγγελματική χρήση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AGIAN είπε

Φαίνεται πιο διακριτικό από τα κλασσικά. Αν το βάλεις, σε παρακαλώ πες μου τη γνώμη σου. Θα το βάλεις σε σπίτι ή για επαγγελματική χρήση?

Σε διαμέρισμα … απλά ψάχνομαι ακόμα … το κλασικό θέλει αλάτι και επειδή ειμαι στον δεύτερο όροφο θέλω να το αποφύγω 

επίσης η σκληρότητα είναι κοντά στους 35 γερμανικούς βαθμούς και δεν ξέρω ποσό το κατεβάζει το συγκεκριμένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hgemwn είπε

Σε διαμέρισμα … απλά ψάχνομαι ακόμα … το κλασικό θέλει αλάτι και επειδή ειμαι στον δεύτερο όροφο θέλω να το αποφύγω 

επίσης η σκληρότητα είναι κοντά στους 35 γερμανικούς βαθμούς και δεν ξέρω ποσό το κατεβάζει το συγκεκριμένο 

Διάβασα την περιγραφή. Δε νομίζω ότι κατεβάζει τη σκληρότητα του νερού, αλλά βγάζει τις "ασπρίλες" από τα μπάνια, τις σωληνώσεις κτλ. Κοινώς, φαίνεται ιδανικό για το σπίτι, αλλά δεν επηρεάζει τη χημεία του νερού, δηλαδή δεν θα στο "μαλακώσει" για να το πίνεις. Από την άλλη, να βάλεις κλασσικό αποσκληρυντή στο διαμέρισμα....δύσκολα το βλέπω...

Πού τους βρήκες τόσους γερμανικούς βαθμούς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, AGIAN είπε

Διάβασα την περιγραφή. Δε νομίζω ότι κατεβάζει τη σκληρότητα του νερού, αλλά βγάζει τις "ασπρίλες" από τα μπάνια, τις σωληνώσεις κτλ. Κοινώς, φαίνεται ιδανικό για το σπίτι, αλλά δεν επηρεάζει τη χημεία του νερού, δηλαδή δεν θα στο "μαλακώσει" για να το πίνεις. Από την άλλη, να βάλεις κλασσικό αποσκληρυντή στο διαμέρισμα....δύσκολα το βλέπω...

Πού τους βρήκες τόσους γερμανικούς βαθμούς???

Δεν θέλω να το πίνω απλά να αποφύγω τις ζημιές σε σωληνώσεις και ηλεκτρικές συσκευές λόγω σκληρότητας …

ειμαι Χαλκιδική και δυστυχώς το νερό είναι μάλλον  θαλασσινό 😂😂 και έχω παρά πολύ χώμα καθώς έχω βάλει ένα μόνο φίλτρο και το καθαρίζω κάθε 10 μέρες …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, hgemwn είπε

Δεν θέλω να το πίνω απλά να αποφύγω τις ζημιές σε σωληνώσεις και ηλεκτρικές συσκευές λόγω σκληρότητας …

ειμαι Χαλκιδική και δυστυχώς το νερό είναι μάλλον  θαλασσινό 😂😂 και έχω παρά πολύ χώμα καθώς έχω βάλει ένα μόνο φίλτρο και το καθαρίζω κάθε 10 μέρες …

χαχαχα Η Χαλκιδική δεν είναι γνωστή για τα "γάργαρα" νερά της...χαχα...Μια χαρά φαίνεται τότε αυτό που πρότεινες. Να το βάλεις μετά το φίλτρο που έχεις ήδη για να μην βουλώσει...Πες μας εντυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, AGIAN είπε

χαχαχα Η Χαλκιδική δεν είναι γνωστή για τα "γάργαρα" νερά της...χαχα...Μια χαρά φαίνεται τότε αυτό που πρότεινες. Να το βάλεις μετά το φίλτρο που έχεις ήδη για να μην βουλώσει...Πες μας εντυπώσεις

Σαν την Χαλκιδική δεν έχει 😭😭😭😭😭

φιλτρο τι θα προτείνατε πριν αυτό ;

Αυτό που έχω είναι 0,1mm 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2022 στις 1:42 ΠΜ, bitmk2 είπε

Κάνει να βάζω νερό στο ψυγείο νερό που έχει βγει απο φιλτρα κατακράτησης χλωρίου;

Πως μετράς ότι σου κάνει τέλεια κατακράτηση χλωρίου;έχεις το Κιτ;και το φίλτρα χρησιμοποιείς;

Στις 30/5/2022 στις 5:34 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Και γω θελω να αλλαξω το φιλτρο και τοσα χρονια παιρνω το MATRIKX PB1 0.5μm. Δεν εχω δοκιμασει αλλο για να καταλαβω ποσο αξιζει..   Σκεφτομαι για το Proteas PF-USA-MD 0.5(22ε) ή το Atlas CB-AF PB 10SX 0.5μm.(30ε)

Tο matrix το παιρνω σε χαμηλή τιμη 13ευρω. Αξιζει τα παραπανω χρηματα που θα δωσω ή λιγο-πολυ για το νερο της Αθηνας αυτα που κοιταζω κανουν την ιδια δουλεια?   

Το matrix μου φτιαχνει ελαχιστα την γευση αλλα κανει δουλεια στο χλωριο και το καταλαβαινω στο λαιμο..

Να πω την αληθεια ψαχνω φιλτρο που να μου δινει την εντυπωση οτι πινω Κορπη!!!

Μην αλλάξεις το matrixk.το δοκιμάσαμε στη δουλειά(βιομηχανία)και με δικές μας δοκιμές με τον ποιοτικό έλεγχο και ..είναι κλεψιά για τα λεφτά αυτά και για το αποτέλεσμα του.

Μειωτη πίεσης έχεις βάλει στην είσοδο ή με διαφορική πίεση παίζεις;

Επεξ/σία από Rattlehead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εικόνα πόσο καλύτερο είναι ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης (π.χ. αυτό) από ένα "απλό" 3πλο με καλά φίλτρα (π.χ. αυτό); Πρέπει να κάνει κάποιος ανάλυση στο νερό του για να δει αν αξίζει τον κόπο να επενδύσει στα περισσότερα στάδια της πρώτης λύσης, να φανταστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, TheShaman είπε

Έχει κανείς εικόνα πόσο καλύτερο είναι ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης (π.χ. αυτό) από ένα "απλό" 3πλο με καλά φίλτρα (π.χ. αυτό); Πρέπει να κάνει κάποιος ανάλυση στο νερό του για να δει αν αξίζει τον κόπο να επενδύσει στα περισσότερα στάδια της πρώτης λύσης, να φανταστώ;

Συγκρίνεις ανομία πράγματα!! Βλέπεις τι προβλήματα έχει το νερό σου και επιλέγεις ανάλογα με αυτά την λύση που χρειάζεται!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...