Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/5/2022 στις 4:02 ΜΜ, pap pan είπε

1) Εχω αυτο το φιλτρο της eclipse Σύστημα CT45 SEG το οποιο ανταλλακτικο κοστιζει 130 ευρω. Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχουν αλλα συμβατα ανταλλακτικα φιλτρων η παιρνει μονο αυτο;

2) Eχω επισης στη κατοχη μου και αυτο Geyser Euro 1 το  οποιο επισης θα ηθελα να μαθω αν υπαρχουν καλυτερα ανταλλακτικα φιλτρων απο αυτο που παιρνει Aragon-2 0.1 μm

To eclipse ξερω οτι εχει πιστοποιηση nsf αλλα δε γνωριζω για το δευτερο. Οποιος εχει αποψη ας με ενημερωσει. Ειμαι στην αντικατασταση φιλτρου και δε ξερω αν πρεπει να παρω το πρωτο που δεν ειχα βρει προσωπικα αλλα συμβατα ανταλλακτικα φιλτρων, να μεινω στο δευτερο η να παω σε κατι της doulton, pentek. Σας ευχαριστω πολυ.

Εγω φίλε δεν βρήκα καμία πιστοποίηση για αυτό το φίλτρο στον NSF να ξερεις

Για το eclipse εννοώ . 

Ούτε και το άλλο δεν βρήκα φίλτρο geyser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας. Διαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ μπερδεύτηκα αρκετά με τα φιλτρα😁 Καναμε αναλυση στο νερό και τα αποτελέσματα εδειξαν οτι οι τιμες ειναι φυσιολογικές με λίγο τσιμπημένο χλώριο Θεσσαλία Μετέωρα) Επειδή όμως πρόκειται για νεφροπαθή σκεφτόμαστε ενα φιλτρο  για μεγαλύτερη προστασία. Σε τι είδους φιλτρα πιστεύετε θα ηταν καλό να κινηθούμε; 
ευχαριστώ πολύ

44E24177-F564-491A-B208-07DBFB4F7786.jpeg

D3F7F625-1F38-4904-BFE5-91E2E15271A7.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, demisp είπε

Καλησπέρα σας. Διαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ μπερδεύτηκα αρκετά με τα φιλτρα😁 Καναμε αναλυση στο νερό και τα αποτελέσματα εδειξαν οτι οι τιμες ειναι φυσιολογικές με λίγο τσιμπημένο χλώριο Θεσσαλία Μετέωρα) Επειδή όμως πρόκειται για νεφροπαθή σκεφτόμαστε ενα φιλτρο  για μεγαλύτερη προστασία. Σε τι είδους φιλτρα πιστεύετε θα ηταν καλό να κινηθούμε; 
ευχαριστώ πολύ

44E24177-F564-491A-B208-07DBFB4F7786.jpeg

D3F7F625-1F38-4904-BFE5-91E2E15271A7.jpeg

Αν πρόκειται για νεφροπαθή καλό θα ήταν να κοιτάξεις ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, demisp είπε

Καλησπέρα σας. Διαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ μπερδεύτηκα αρκετά με τα φιλτρα😁 Καναμε αναλυση στο νερό και τα αποτελέσματα εδειξαν οτι οι τιμες ειναι φυσιολογικές με λίγο τσιμπημένο χλώριο Θεσσαλία Μετέωρα) Επειδή όμως πρόκειται για νεφροπαθή σκεφτόμαστε ενα φιλτρο  για μεγαλύτερη προστασία. Σε τι είδους φιλτρα πιστεύετε θα ηταν καλό να κινηθούμε; 
ευχαριστώ πολύ

44E24177-F564-491A-B208-07DBFB4F7786.jpeg

D3F7F625-1F38-4904-BFE5-91E2E15271A7.jpeg

Φίλε μου έχεις νιτρώδες κοντά στο όριο. Ίσως ανά εποχές να είναι κ παραπάνω. Θα σε πρότεινα και εγώ αντίστροφης όσμωσης. Ένας λόγος παραπάνω αν υπάρχει και νεφροπαθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μετα απο τα οσα διαβασα εδω αυτο θεωρησα κ εγω σωστό να μπεί. Εχετε κάποιο πιστοποιημενο να προτείνετε βασει Εμπειριας γτ εχω καταμπερδευτεί με τα 5 σταδια 6 σταδια…κτλ😁

Επεξ/σία από demisp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, demisp είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μετα απο τα οσα διαβασα εδω αυτο θεωρησα κ εγω σωστό να μπεί. Εχετε κάποιο πιστοποιημενο να προτείνετε βασει Εμπειριας γτ εχω καταμπερδευτεί με τα 5 σταδια 6 σταδια…κτλ😁

Θα ψάξεις αρκετά για να βρεις το σύστημα που θες εκτός αν έχεις συστάσεις από κάποιον ήδη χρήστη. 

Έψαξα στο google αλλά δεν βρίσκω καταλόγους με πιστοποιημένα κατά NSF συστήματα RO, μια 3Μ εντόπισα, θα υπάρχουν και άλλες αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο link. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Θα ψάξεις αρκετά για να βρεις το σύστημα που θες εκτός αν έχεις συστάσεις από κάποιον ήδη χρήστη. 

Έψαξα στο google αλλά δεν βρίσκω καταλόγους με πιστοποιημένα κατά NSF συστήματα RO, μια 3Μ εντόπισα, θα υπάρχουν και άλλες αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο link. 

 

Σε παλιοτερα post έχουν αναρτήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, demisp είπε

Σε παλιοτερα post έχουν αναρτήσει 

Ωραία. Το γνώριζα αυτό το link αλλά νόμιζα πως εκεί περιλαμβάνουν μόνο τα φίλτρα νερού και όχι την αντίστροφη όσμωση. 

Πήγαινε εκεί που λέει product type και μετά επέλεξε Component RO membrane. Θα σου εμφανίζει όλες τις πιστοποιημένες εταιρείες. 

Υπάρχει και μια ελληνική, δεν το περίμενα αυτό. 

Η συγκεκριμένη πιστοποιηση αφορά το NSF/ANSI 58.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ωραία. Το γνώριζα αυτό το link αλλά νόμιζα πως εκεί περιλαμβάνουν μόνο τα φίλτρα νερού και όχι την αντίστροφη όσμωση. 

Πήγαινε εκεί που λέει product type και μετά επέλεξε Component RO membrane. Θα σου εμφανίζει όλες τις πιστοποιημένες εταιρείες. 

Υπάρχει και μια ελληνική, δεν το περίμενα αυτό. 

Η συγκεκριμένη πιστοποιηση αφορά το NSF/ANSI 58.

Αυτό που λες δεν αναφέρεται σε σύστημα Α.Ο. αλλά σε μεμβράνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, είμαι από κέντρο Αθήνας και τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιώ το παρακάτω προϊόν:

https://www.skroutz.gr/s/17419989/Siroflex-Φίλτρο-Νερού-Βρύσης-UNI-3-Ενεργός-Άνθρακας-Λευκό.html 

Θα ήθελα την εξής βοήθεια

1. Είναι τελικά καλό αυτό το προϊόν?

2.Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την βρύση που το βάζω, σπάει η βρύση στην βάση της και η νέα 3η βρύση που πήρα δεν την αντέχει ούτε αυτή, η συγκεκριμένη έχει ρυθμιζόμενη βρύση που αυξομειώνετε σε μέγεθος του σωλήνα που βγάζει το νερό και μόλις την ανοίξω ανοίγει αυτόματα όλο το μέγεθος από την πίεση λόγο του φίλτρου που έχω βάλει πάνω γιατί όταν το εχτό με το κανονικό στόμιο δεν υπάρχει πρόβλημα και μόλις ανοίξω το φίλτρο για νερό φλιταρισμένο μου πετάει εκτός όλη την επέκταση βρύσης από την βάση του. Τι να κάνω? 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Καλησπέρα παιδιά, είμαι από κέντρο Αθήνας και τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιώ το παρακάτω προϊόν:

https://www.skroutz.gr/s/17419989/Siroflex-Φίλτρο-Νερού-Βρύσης-UNI-3-Ενεργός-Άνθρακας-Λευκό.html 

Θα ήθελα την εξής βοήθεια

1. Είναι τελικά καλό αυτό το προϊόν?

2.Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την βρύση που το βάζω, σπάει η βρύση στην βάση της και η νέα 3η βρύση που πήρα δεν την αντέχει ούτε αυτή, η συγκεκριμένη έχει ρυθμιζόμενη βρύση που αυξομειώνετε σε μέγεθος του σωλήνα που βγάζει το νερό και μόλις την ανοίξω ανοίγει αυτόματα όλο το μέγεθος από την πίεση λόγο του φίλτρου που έχω βάλει πάνω γιατί όταν το εχτό με το κανονικό στόμιο δεν υπάρχει πρόβλημα και μόλις ανοίξω το φίλτρο για νερό φλιταρισμένο μου πετάει εκτός όλη την επέκταση βρύσης από την βάση του. Τι να κάνω? 😕 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις φίλτρο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα …μια ερώτηση και από εμένα …

ζω Χαλκιδική (νέα μουδανια ) και ο προβληματισμός μου είναι ο εξής : έχω βάλει αποσκληρυντη paintair καθώς η σκληρότητα του νερού είναι 42 γερμανικοί βαθμοί !!!! Επίσης έχω βάλει ένα φίλτρο αυτοκαθαριζόμενο για χώματα στα 100μm το οποίο κάθε 2 εβδομάδες το καθαρίζω καθώς είναι λάσπη …η ερώτηση μου είναι τι θ μου προτείνατε ; Μπορώ να βάλω κάτι άλλο στη κεντρική παροχη καθωσ βλεπω ότι γέμισε λάσπη και το δοχείο του αποσκληρυντη ; Αντίστροφη όσμωση μπαίνει στη κεντρική παροχή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gigi80 είπε

Καλημέρα …μια ερώτηση και από εμένα …

ζω Χαλκιδική (νέα μουδανια ) και ο προβληματισμός μου είναι ο εξής : έχω βάλει αποσκληρυντη paintair καθώς η σκληρότητα του νερού είναι 42 γερμανικοί βαθμοί !!!! Επίσης έχω βάλει ένα φίλτρο αυτοκαθαριζόμενο για χώματα στα 100μm το οποίο κάθε 2 εβδομάδες το καθαρίζω καθώς είναι λάσπη …η ερώτηση μου είναι τι θ μου προτείνατε ; Μπορώ να βάλω κάτι άλλο στη κεντρική παροχη καθωσ βλεπω ότι γέμισε λάσπη και το δοχείο του αποσκληρυντη ; Αντίστροφη όσμωση μπαίνει στη κεντρική παροχή ;

Kαλημέρα, το αυτοκαθαριζόμενο είναι χειροκίνητο ή αυτόματο ? Θα πρέπει να ενισχύσετε τη μηχανική σας φίλτρανση (αυτή που αφαιρεί δηλαδή τα χώματα και τις λάσπες) . Αντίστροφη όσμωση για κεντρική παροχή υπάρχει αλλά κοστίζει αρκετά και έχει διάφορες τεχνικές δυσκολίες ως προς την εγκατάσταση, συντήρηση και λειτουργία της και δε θα σας την πρότεινα ...σε κάθε περίπτωση, η απάντηση στο πρόβλημα της λάσπης ΔΕΝ είναι η αντίστροφη όσμωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση …χειροκίνητο είναι …τι θα μου πρότεινες ;; Είχα παλιότερα με νήμα αλλά κάθε 2 βδομάδες βγάλε βάλε Για να το καθαρίσω έσπασε οποτε για αυτό πήγα σε αυτοκαθαριζόμενο ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...