Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, giannisgokus είπε

Καλημέρα,

Έχω ενα φίλτρο ανω πάγκου αλλά λόγω της βρύσης (σπιραλ-τηλεφωνο) δε μπορεί να τοποθετηθεί εκεί. Μπορώ να το τοποθετήσω κατω από το πάγκο και να βαλω ξεχωριστό βρυσάκι,? Ή δεν θα λειτουργεί σωστά έτσι?

Μάλλον θα πρέπει να βρεις φίλτρο κάτω πάγκου. Είναι μανούρα να κάνεις φίλτρο ανω πάγκου σε κάτω. Πέραν του υδραυλικού χρειάζεται και πατέντα στις εισόδους και εξόδους του νερού επάνω στο φίλτρο για να το συνδέσεις μετά στις σωληνώσεις, το βρυσακι που θα το βάλεις; Δε φαντάζομαι στο κάτω μέρος του πάγκου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Μάλλον θα πρέπει να βρεις φίλτρο κάτω πάγκου. Είναι μανούρα να κάνεις φίλτρο ανω πάγκου σε κάτω. Πέραν του υδραυλικού χρειάζεται και πατέντα στις εισόδους και εξόδους του νερού επάνω στο φίλτρο για να το συνδέσεις μετά στις σωληνώσεις, το βρυσακι που θα το βάλεις; Δε φαντάζομαι στο κάτω μέρος του πάγκου. 

Αυτά όλα τα έχω πάρει για την παροχή. 

Βρυσάκι θα βάλω κανονικά άνω πάγκου με μία τρύπα στον πάγκο και σύνδεση από κάτω. Το θέμα είναι να γίνει σωστά και όπως λες ,αν αντέχει στις πιέσεις και γινεται σωστα η λειτουργια, λογω της προεκτασης με το σωληνακι προς το βρυσακι που θα βαλω και οχι απευθεια με το βρυσακι που εχει τωρα . Αυτο δεν ξέρω.  

filtro-nerou-vrysis-ano-pagkou-me-inox-syndesmous-nw-tr201.jpg.ee85b600a1affcb77f8249b821d3b1d7.jpg

Επεξ/σία από giannisgokus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giannisgokus είπε

Αυτά όλα τα έχω πάρει για την παροχή. 

Βρυσάκι θα βάλω κανονικά άνω πάγκου με μία τρύπα στον πάγκο και σύνδεση από κάτω. Το θέμα είναι να γίνει σωστά και όπως λες ,αν αντέχει στις πιέσεις και γινεται σωστα η λειτουργια, λογω της προεκτασης με το σωληνακι προς το βρυσακι που θα βαλω και οχι απευθεια με το βρυσακι που εχει τωρα . Αυτο δεν ξέρω.  

filtro-nerou-vrysis-ano-pagkou-me-inox-syndesmous-nw-tr201.jpg.ee85b600a1affcb77f8249b821d3b1d7.jpg

Τις πιέσεις θα τις αντέξει σίγουρα, δεν αλλάζει κάτι στην πίεση επειδή επειδή το φίλτρο θα μετακινηθεί και θα μπει μερικά εκατοστά κάτω από τον πάγκο. Η πίεση του νερού μειώνεται κυρίως όσο αυξάνεται το ύψος του ορόφου σου από το ισόγειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giannisgokus είπε
   
   
   

Nw-tr201

 

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Μέγεθος (ίντσες) 10″
Ατμόσφαιρες (bar) 6-8 bar
Κωδ. προϊόντος BR.0011

Πολύ κακής ποιότητας φαίνεται η φιλτροθήκη. Αν εμπιστεύεσαι τις πιέσεις που λέει η μετατροπή είναι πολύ εύκολη δυο-τρία υλικά χρειάζεται και το κάνεις και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τις πιέσεις θα τις αντέξει σίγουρα, δεν αλλάζει κάτι στην πίεση επειδή επειδή το φίλτρο θα μετακινηθεί και θα μπει μερικά εκατοστά κάτω από τον πάγκο. Η πίεση του νερού μειώνεται κυρίως όσο αυξάνεται το ύψος του ορόφου σου από το ισόγειο.

 

1 ώρα πριν, Geoka1982 είπε

Πολύ κακής ποιότητας φαίνεται η φιλτροθήκη. Αν εμπιστεύεσαι τις πιέσεις που λέει η μετατροπή είναι πολύ εύκολη δυο-τρία υλικά χρειάζεται και το κάνεις και μόνος σου.

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γνωμες σας, θα το δοκιμασω εν τέλει και θα δω τι γίνεται.  Βασικά ειχα τη περιέργεια γιατι τα κάτω παγκου ειναι ανάποδα σε σχέση με το δικό μου. Τέλος πάντων. 

 

Επεξ/σία από giannisgokus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι για φίλτρο κάτω πάγκου με απευθείας σύνδεση στο κρύο νερό ( χωρίς βρυσάκι δηλαδή ). Κατοικώ στα Νότια Προάστια Αττικής ( Γλυφάδα ). Αυτό εδώ είναι καλή επιλογή https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b-kai-installation-kit/ ? Θα με καλύψει όσον αφορά τη ποιότητα του νερού της περιοχής ( όσοι γνωρίζετε ) ? Υπάρχουν καλύτερες επιλογές ? Το συγκεκριμένο έρχεται με installation kit. Η εγκατάσταση θα γίνει από υδραυλικό. Είναι απαραίτητο το installation kit ή με τη κεφαλή και το ανταλλακτικό μόνο είμαι καλυμμένος ? Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ενδιαφερθούν να απαντήσουν. Καλό υπόλοιπο Κυριακής. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, savvaskiratzis είπε

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι για φίλτρο κάτω πάγκου με απευθείας σύνδεση στο κρύο νερό ( χωρίς βρυσάκι δηλαδή ). Κατοικώ στα Νότια Προάστια Αττικής ( Γλυφάδα ). Αυτό εδώ είναι καλή επιλογή https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b-kai-installation-kit/ ? Θα με καλύψει όσον αφορά τη ποιότητα του νερού της περιοχής ( όσοι γνωρίζετε ) ? Υπάρχουν καλύτερες επιλογές ? Το συγκεκριμένο έρχεται με installation kit. Η εγκατάσταση θα γίνει από υδραυλικό. Είναι απαραίτητο το installation kit ή με τη κεφαλή και το ανταλλακτικό μόνο είμαι καλυμμένος ? Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους ενδιαφερθούν να απαντήσουν. Καλό υπόλοιπο Κυριακής. :) 

Πιστεύω είναι πολύ καλή επιλογή για την περιοχή σου. Αποτελεί ένα φίλτρο γενικά με πολύ καλές κριτικές. Το installation kit θα το χρειαστείς κατά την σύνδεση και έχει διαφορά εξαρτήματα για να το συνδέσεις με δικό του βρυσάκι ή απευθείας στο κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Πιστεύω είναι πολύ καλή επιλογή για την περιοχή σου. Αποτελεί ένα φίλτρο γενικά με πολύ καλές κριτικές. Το installation kit θα το χρειαστείς κατά την σύνδεση και έχει διαφορά εξαρτήματα για να το συνδέσεις με δικό του βρυσάκι ή απευθείας στο κρύο.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστώ και εγώ μια βοήθεια. Διάβασα τις τελευταίες 20 σελίδες αλλά δεν κατάφερα να φιλτράρω τις πληροφορίες για να αποφασίσω.

Για οικογένεια με δύο μωρά παιδιά τι να κοιτάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω συχνά ρωτάτε για το τι φίλτρο να πάρετε για την οικογένεια και για εσάς κτλ το έχουμε πει πολλές φορές ότι πρώτα πρέπει να δείτε αναλύσεις νερού της περιοχής σας. Μπορείτε να τις βρείτε από τον δήμο ή από κάποια αρμόδια εταιρεία που ασχολείται με τα νερά της περιοχής σας. Πρέπει να ξέρετε πρώτα από όλα το τι ουσίες και ποιες μπορεί να περιέχει το νερό. Δεν είναι όλα τα φίλτρα για όλα τα νερά. 

Θέλει μελέτη το θέμα , βάζουμε φίλτρο για να πίνουμε καθαρό νερό. 

Αν είναι να βάλουμε φίλτρο και να μην κατακρατεί ουσίες που μπορεί να περιέχονται στο νερό , τότε δεν κάνουμε τίποτα. 

Αν το νερό είναι καλό και ασφαλές από νιτρικά , βαρέα μέταλλα κτλ κτλ τότε ένα καλό φίλτρο από διάφορες εταιρείες που είναι χρόνια στον χώρο των φίλτρων θα σας κάνει δουλειά. Έχουμε αναφέρει πολλές φορές εδώ φίλτρα.

Doulton , aquasana , multipure, pentair, amway κτλ είναι μερικές από τις έμπιστες εταιρείες στον χώρο των φίλτρων. 

Από εκεί κ πέρα έλεγχο στο νερό όπως είπαμε και μετά αναλόγως και το κατάλληλο φίλτρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Εχω αυτο το φιλτρο της eclipse Σύστημα CT45 SEG το οποιο ανταλλακτικο κοστιζει 130 ευρω. Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχουν αλλα συμβατα ανταλλακτικα φιλτρων η παιρνει μονο αυτο;

2) Eχω επισης στη κατοχη μου και αυτο Geyser Euro 1 το  οποιο επισης θα ηθελα να μαθω αν υπαρχουν καλυτερα ανταλλακτικα φιλτρων απο αυτο που παιρνει Aragon-2 0.1 μm

To eclipse ξερω οτι εχει πιστοποιηση nsf αλλα δε γνωριζω για το δευτερο. Οποιος εχει αποψη ας με ενημερωσει. Ειμαι στην αντικατασταση φιλτρου και δε ξερω αν πρεπει να παρω το πρωτο που δεν ειχα βρει προσωπικα αλλα συμβατα ανταλλακτικα φιλτρων, να μεινω στο δευτερο η να παω σε κατι της doulton, pentek. Σας ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pap pan είπε

1) Εχω αυτο το φιλτρο της eclipse Σύστημα CT45 SEG το οποιο ανταλλακτικο κοστιζει 130 ευρω. Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχουν αλλα συμβατα ανταλλακτικα φιλτρων η παιρνει μονο αυτο;

2) Eχω επισης στη κατοχη μου και αυτο Geyser Euro 1 το  οποιο επισης θα ηθελα να μαθω αν υπαρχουν καλυτερα ανταλλακτικα φιλτρων απο αυτο που παιρνει Aragon-2 0.1 μm

To eclipse ξερω οτι εχει πιστοποιηση nsf αλλα δε γνωριζω για το δευτερο. Οποιος εχει αποψη ας με ενημερωσει. Ειμαι στην αντικατασταση φιλτρου και δε ξερω αν πρεπει να παρω το πρωτο που δεν ειχα βρει προσωπικα αλλα συμβατα ανταλλακτικα φιλτρων, να μεινω στο δευτερο η να παω σε κατι της doulton, pentek. Σας ευχαριστω πολυ.

Το geyser, τα 0.1μm είναι σχετικά ψευδές νούμερο, καλύτερο ανταλλακτικό δεν θα βρεις. 

Doulton και Pentek είναι καλά φίλτρα και τα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Το geyser, τα 0.1μm είναι σχετικά ψευδές νούμερο, καλύτερο ανταλλακτικό δεν θα βρεις. 

Doulton και Pentek είναι καλά φίλτρα και τα δύο. 

Καλυτερο ανταλλακτικo εννοεις απο αυτο που ηδη παιρνει το geyser:  Πιστοποιηση nsf εχει αυτο το φιλτρο; Aλλο ανταλλακτικο για το eclipse υπαρχει; Προτεινε μου φιλτρα της doulton και της pentek με τα αντιστοιχα ανταλλακτικα φιλτρων. Σας ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pap pan είπε

Καλυτερο ανταλλακτικo εννοεις απο αυτο που ηδη παιρνει το geyser:  Πιστοποιηση nsf εχει αυτο το φιλτρο; Aλλο ανταλλακτικο για το eclipse υπαρχει; Προτεινε μου φιλτρα της doulton και της pentek με τα αντιστοιχα ανταλλακτικα φιλτρων. Σας ευχαριστω πολυ.

Για το geyser δεν θα βρεις κάτι καλύτερο. 

Τα doulton είναι πιστοποιημένα, τα pentek δεν είμαι σίγουρος αν είναι όλα.

Κάνε αναζήτηση στο google η skroutz για άνω πάγκου στα 0.5μm. Θα βρεις πολλά οπότε δες αυτό που θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...