Προς το περιεχόμενο

hol ή forthnet double play?


jb1989

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από πότε εγγράφηκες στην Forthnet giorgarapa; Λοιπόν εγώ είμαι από τέλος Αυγούστου περίπου και πρέπει να ομολογήσω ότι είμαι ευχαριστημένη. Είχα και εγώ στην αρχή πρόβλημα με την αναγνώριση κλήσης και πήρα τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα με ρώτησαν τη συσκευή έχω και μού είπαν ότι θα δυναμώσουν το σήμα. Μόλις έγινε αυτό το πρόβλημα λύθηκε αυτομάτως, όταν μου τηλεφωνούνε αμέσως μου εμφανίζεται η κλήση. Παρεπιπτόντως φτηνές αυσκευές για αναγνώριση κλήσεως έχει το Carrefour. Ασε που όταν σε παίρνουν τηλέφωνο ανάβει και ένα φωτάκι. Η τιμή τους είναι πολύ χαμηλή, περίπου 9-10 Ε. Επίσης θέλω να συμπληρώσω και κάτι άλλο, γιατί τα καλά πρέπει να λέγονται. Οταν αρχισα συνεργασία με τη Forthnet μόλις είχα γυρίσει από διακοπές και δεν είχα modem για internet, με το που τους πήρα τηλέφωνο, την ίδια ημέρα αμέσως μου το στείλανε και μάλιστα δωρεάν (όχι μόνο αυτό αλλά και η παράδοση με το courrier). Η ποιότητα της κλήσης την βρίσκω αρκετά καλή και σε χρεώνουνε όσο ακριβώς λένε. Προσέξτε όμως αυτό με την ταχύτητα στο Internet που γενικώς συμβαίνει σε όλες τις τηλεφωνίες στην Ελλάδα. Υπάρχει η λεξούλα εώς μπροστά από αυτό που αναγράφεται ως η προσφερόμενη ταχύτητα. Αλλά γενικώς το γρήγορο Adsl είναι μύθος στην Ελλάδα. Η forthnet είναι μία εταιρεία που έχει καλό όνομα και είναι αξιόπιστη. Τη συστήνω ανεπιφύλακτα.΄

Εκτός από αυτά που αναφέρετε για το κόστος των κλήσεως στα κινητά, η hol προσφέρει επίσης δωρεάν αναγνώριση κλήσεων; Η διαφορά με την forthnet αν σκεφτείτε είναι μικρή σχετικά για κάθε μήνα αλλά από τη μεριά μου και πολλών άλλων ατόμων που γνωρίζω η Forthnet είναι δοκιμασμένη. Πάντως αυτό που αναφέρει ο Kariajoulas είναι κακός οιωνός εγώ δεν θα συνέχιζα τη συνεργασία μαζί τους αν μου φερόντουσαν έτσι.

Πάντως giorgappara αν έχεις προβλήματα δοκίμασε να επικοινωνήσεις με το τεχνικό τμήμα, πιστεύω ότι θα λυθούν (εγώ πάντως σχετικά τους βρίσκω εύκολα, τι στο καλό, τυχαίνει?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς εμφανίζονται πολλές τηλεφωνίες στο προσκήνιο. Υπαρχει μεγάλος ανταγωνισμός και αυτό είναι καλό προς όφελος του καταναλωτή. Ειδα χτες μια διαφήμιση αλλά δεν πρόλαβα να τη δω όλη, για κάποια τηλεφωνία που έχει δωρεάν και διεθνείς κλήσεις ή κάνω κάποιο λάθος ξέρετε τίποτα; Πάντως είμαι πολύ επιφυλακτική σε ότι καινούριο εμφανίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς Ereshkigal

Ναι η HOL έχει αναγνώριση κλήσης. Επειδή ξέρω ότι γίνεται τώρα πανικός με τις αιτήσεις καταλαβαίνω ότι και η τηλεφωνική εξυπηρέτηση δεν είναι αυτή που θα θέλαμε. Φαντάζομαι μετά από κανένα χρόνο που θα πέσει η κίνηση με τα 2play θα γίνει παντού καλύτερη. Θα συνεχίσω μόνο γιατί στον τεχνικό τομέα δεν είχα παράπονο.Θα δείξει. Αν συνεχίσει την καλή τεχνική παροχή θα αποδείξει ότι ως εταιρία στέκεται καλά. Θα δούμε.

Για τις δωρεάν διεθνείς κλήσεις παίζει σε ποιες χώρες και μέσω ποιων δικτύων θα γίνεται η εξυπηρέτηση. Κάτι ανάλογο διαφήμιζε και μια εκπτωτική κάρτα που έβρισκε κάποιος στο ΒΗΜΑ και μπορούσες να πάρεις και σε κινητά δωρεάν αλλά τζίφος αλλά άνθραξ ο θησαυρός. Απλά κοστολογούσε τα υπεραστικά ως τοπικά. Κάτι είναι και αυτό αλλά όχι και σε κινητά που έλεγε.

Προς το παρόν το μόνο σίγουρο είναι οι δωρεάν κλήσεις σε τοπικά και υπεραστικά. Τα υπόλοιπα θέλουν αρκετό ψάξιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρασκευή 26/10/2007 (μια εβδομάδα μετά την αίτηση) με παίρνουν τηλέφωνο από την ACS να μου φέρουν εξοπλισμό από τη HOL. Φυσικά δεν είμαι σπίτι και τους λέω ότι θα πάω να παραλάβω ο ίδιος. Δεν προλαβαίνω όμως, οπότε από Δευτέρα. Είναι ο ασύρματος rourer πού ήδη έχω, οπότε δεν χολοσκάω...

 

Η σύνδεση με 2play είναι το θέμα.

προς το παρόν ας αναμένουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kariajoulas

 

Εϊχα HOL 1024 και πριν 1-2 μέρες με πέρασε στο δίκτυό της και έγινα 4345/689 kBit/s.

Δοκίμασα λοιπόν το κατέβασμα από site μεγάλο και έφτανε νομίζω 200+.

Μετά έβαλα download-manager και είδα το ωραίο νούμερο 425.

 

Το οποίο για μένα σημαίνει ότι η HOL μου έδινε την ταχύτητα που έλεγε.

Απο κει και πέρα νομίζω ότι και το 24 που θα πάρω με το 2play που θα αγοράσω η πραγματική ταχύτητα θα μου φανεί πολύ παράξενο αν περάσει το 8-10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως οι moderators πρέπει να κάνουν μία δημοσκόπηση για το ποιο πακέτο τηλεφωνίας είναι το περισσότερο δημοφιλές; Το λέω αυτό γιατί αν κάνουν για το ποιο πακέτο τηλεφωνίας πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο, τα περισσότερα άτομα θα γράψουν το πακέτο στο οποίο είναι συνδρομήτές χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι πραγματικά το καλύτερο. Η τιμή δεν είναι ό μόνος παραγόντας που επιλέγουμε μία τηλεφωνία σε σχέση με κάποια άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτιμησα την hol για το διπλασιο upload. (1μβ)

 

edit

ακομα δεν ενεργοποιηθηκε και δεν ξερω απο ποιοτητα.

μπορει καποιος που τη χρησιμοποιει να μας πει για την ποιοτητα των κλησεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρονικό μιας σύνδεσης 2play στην HOL.

 

18/10/2007 Γίνεται η αίτηση τηλεφωνικά για 6 Mbps.

19/10/2007 Τηλεφωνική τροποποίηση σε 24 Mbps

23/10/2007 Αποστολή από HOL (έτσι τουλάχιστον μου είπαν αυτοί τηλεφωνικά) ασύρματου router και αίτησης για υπογραφή.

26/10/2007 Παραλαβή από Ιδιωτική ταχυδρομική εταιρία του router και αίτησης για υπογραφή και παράκλησή τους να πάω να τα πάρω ο ίδιος. Την άλλη φορά θα μου πουν να τους κρατάω και τσιγάρα...

29/10/2007 Πηγαίνω να τα πάρω και διαπιστώνω ότι η αίτηση δεν είναι ενημερωμένη με την τροποποίηση σε 24 Mbps, δεν την υπογράφω και δεν παραλαμβάνω τον ασύρματο router. Έτσι κι αλλιώς έχω τον ίδιο ακριβώς από την προτίστερη ADSL σύνδεση. Επικοινωνώ με τη HOL με τις γνωστές καθυστερήσεις και πέφτω σε μια πωλήτρια με IQ ραδικιού.. Μέχρι να καταλάβει το λάθος πέρασε μισή ώρα. Μου πρότεινε να υπογράψω την παρούσα αίτηση των 6 Mbps και όταν με το καλό ενεργοποιηθεί (25 εργάσιμες) θα κάνουμε μια νέα αίτηση για αναβάθμιση σε 24 Mbps η οποία φυσικά θα πάρει άλλες 25 εργάσιμες μέρες.

 

Καλά κρασιά. Είδα και έπαθα να την κάνω να καταλάβει ότι μπορούσε και να γίνει με ποιο γρήγορο τρόπο. Δηλαδή να κάνουμε επιτόπου μια νέα 24 Mbps αίτηση και να ακυρωθεί η παλιά. Δεν μπορούσε να το καταλάβει με τίποτα. Μέχρι που της είπα να με συνδέσει με κάποιον προϊστάμενό της. Εκεί κώλωσε και αποφάσισε να ρωτήσει και κάποιον άλλο και τελικά αποδέχτηκε την πρότασή μου αλλά με τιμώρησε η άθλ.. βάζοντάς με να της ξαναπώ όλα μου τα στοιχεία από την αρχή ενώ τα είχε μπροστά της από την παλιά μου αίτηση. Όταν τη ρώτησα γιατί τέτοιο καψώνι, μου είπε ότι γίνεται για λόγους επιβεβαίωσης. Του .ώλου τα εννιάμερα επιβεβαιώσεις... Τέλος πάντων με τα πολλά ξεμπερδέψαμε και περιμένω τώρα την νέα αίτηση των 24 Mbps για να δούμε τι θα γίνει.

 

Δεν φταίνε μόνο οι εταιρίες, ευθύνη φέρουν και τα διάφορα "βούρλα" που μας "εξυπηρετούν". Φυσικά προσλαμβάνονται από τις ίδιες τις εταιρίες, οπότε πάλι φταίνε αυτές.

 

Θα επανέλθω. Πάντως ενώ σήμερα τελείωνε το συμβόλαιο που είχα μαζί τους για την ADSL στα 768 Kbpsτήρησαν αυτό που μου είπαν και δεν μου έκοψαν την παροχή του ADSL. Αν ήμουν στον κΟΤΕ δεν υπήρχε περίπτωση. Θα μου το είχαν κόψει από χτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18/10/2007 Γίνεται η αίτηση τηλεφωνικά για 6 Mbps.

19/10/2007 Τηλεφωνική τροποποίηση σε 24 Mbps

23/10/2007 Αποστολή από HOL (έτσι τουλάχιστον μου είπαν αυτοί τηλεφωνικά) ασύρματου router και αίτησης για υπογραφή.

26/10/2007 Παραλαβή από Ιδιωτική ταχυδρομική εταιρία του router και αίτησης για υπογραφή και παράκλησή τους να πάω να τα πάρω ο ίδιος. Την άλλη φορά θα μου πουν να τους κρατάω και τσιγάρα...

29/10/2007 Πηγαίνω να τα πάρω και διαπιστώνω ότι η αίτηση δεν είναι ενημερωμένη με την τροποποίηση σε 24 Mbps, δεν την υπογράφω και δεν παραλαμβάνω τον ασύρματο router...

31/10/2007 Για να μην περιμένω μέχρι να μου στείλουν την αίτηση ταχυδρομικά, την "κατεβάζω" από την ιστοσελίδα της HOL την συμπληρώνω και την στέλνω με fax.

1/11/2007 Επικοινωνώ μαζί τους για να τσεκάρω αν έλαβαν την αίτηση και όντως είχε παραληφθεί αλλά μου είπαν ότι το router που είχε αποσταλεί και δεν παρέλαβα, γιατί η σχετική αίτηση ανέφερε σύνδεση 6 Mbps, θα έπρεπε να επιστραφεί και να μου στείλουν άλλο (ουσιαστικά το ίδιο προϊόν αλλά με άλλο s.n) Καλά κρασιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eμενα σημερα με πηραν απο τη forthnet για ενημερωση σχετικα με το double play.

Πρωτη ερωτηση που εκανα?

ΠΟΣΟ καιρο παιρνει η ενεργοποιηση.

Ειλικρινεστατη η κυρια, μου ειπε επι λεξη: ''Δυστυχως γυρω στις 5 εβδομαδες''...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

egw pali exw ti xiroteri apopsi gia tin hol malon epidi ine prokatalipsi apo tis p k isdn opou epefte kathe pente lepta mou tin ixe dosi toso pou petaksa tin karta enw ixe akoma xrono mesa!!! opote exw kani etisi gia forthnet mou edwsan kai mia kamera logitec doro kai ime cool afto pou me kathisixazi ine oti iparxi katastima sto kentro tis thessalonikis me efkoli prosbasi se antithesi me tis vivodi pou pera to oti itan gia ton peo ta grafia itan se ena monodromo sti kalamaria dld stin ali akri tis polis anti na ine sto kentro prosbasimi se olous!!!! gia tilefoniki eksipiretisi den thelo na sizitisw den thelw na ksinw pliges

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις, μια ή άλλη. Η Forthnet 5 εβδομάδες και η HOL 25 εργάσιμες. Ένα και το αυτό. Αν δεν υπήρχε το "φρένο" του κΟΤΕ φαντάζομαι θα γινόταν όλα πιο γρήγορα. Ας αναμένουμε.

Πήγα σήμερα από ένα γνωστό εδώ κοντά στην περιοχή μου που έχει κάνει σύνδεση 2play με HOL στα 6Mbps και η ποιότητα ήχου ως τηλέφωνο ήταν τζάμι. Αν δεν ήξερα ότι είχε 2play δεν θα το καταλάβαινα. Τον ρώτησα για ταχύτητα και περιμένω αύριο απάντηση από τον γιο του που "κατεβάζει" ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...