Προς το περιεχόμενο

Ανατρέπεται η θεωρία της σχετικότητας;;


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η σωστή ερμηνεία είναι αυτή απ'τη wiki στο ποστ του farcry.

τα μαζικά άστρα καμπυλώνουν το χώρο και το φως ακολουθεί/υπακούει σε αυτή την καμπύλωση. δηλαδή δεν έχουμε άμεση σχέση βαρύτητας-φωτός.

το θέμα όμως δεν είναι αυτό. τουλάχιστον εγώ εξ'αρχής το ανέφερα θέλοντας να εστιάσω στην απόσταση που θα διανύσουν δυο φωτόνια που εκπέμπονται απ'την ίδια πηγή. μιλάμε για ένα ταξίδι 500 εκατομμυρίων ετών φωτός. ανάμεσα στη γη και στο γαλαξία τάδε σίγουρα υπάρχουν πολλά εμπόδια είτε με τη μορφή μέσων αρκετά πυκνότερων του κενού είτε με τη μορφή καμπυλωμένου χώρου.

ο καμπυλωμένος χώρος αναγκάζει το φωτόνιο να ακολουθήσει μεγαλύτερη ελάχιστη πορεία, απ'την αντίστοιχη ελάχιστη αν έλειπε η βαρυτική καμπύλωση. το θέμα είναι πώς θα αντιμετωπιστεί αυτό απ'τον επιστήμονα-παρατηρητή στη γη. θα θεωρήσουμε το σύμπαν ισοτροπικό οπότε και τα δυο φωτόνιά μας θα έχουν περάσει από αντίστοιχο αριθμό εμποδίων? τα εμπόδια θα είναι αντίστοιχου μεγέθους?

επαρκεί η ισοτροπική ερμηνεία για να ξεκλέψουμε 4 λεπτά?

τέλος πάντων, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία η πλήρης ανάλυση. όπως είπα και πριν είναι μερικές απλές και σχεδόν προφανείς σκέψεις που μου φαίνεται απίθανο να μην έχουν λάβει υπόψη τους οι εν λόγω ερευνητές. αλλά αφού δεν έχουμε περισσότερα στοιχεία και η έρευνα είναι σε μάλλον πρώιμο στάδιο, μόνο σε τέτοιες σκέψεις/συζητήσεις μπορούμε να περιοριστούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά ο άνθρωπος παίζει τη θεωρία της σχετικότητας στα δάχτυλα. Λέτε να μην έχει λάβει υπόψην την παραμόρφωση του χωροχρόνου από τη βαρύτητα? Αλλά ακόμα είμαστε στις ενδείξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σωστή ερμηνεία είναι αυτή απ'τη wiki στο ποστ του farcry.

τα μαζικά άστρα καμπυλώνουν το χώρο και το φως ακολουθεί/υπακούει σε αυτή την καμπύλωση. δηλαδή δεν έχουμε άμεση σχέση βαρύτητας-φωτός.

 

Τι εννοείς σωστή ερμηνεία? Δόθηκε κάποια λανθασμένη?

 

το θέμα όμως δεν είναι αυτό. τουλάχιστον εγώ εξ'αρχής το ανέφερα θέλοντας να εστιάσω στην απόσταση που θα διανύσουν δυο φωτόνια που εκπέμπονται απ'την ίδια πηγή. μιλάμε για ένα ταξίδι 500 εκατομμυρίων ετών φωτός. ανάμεσα στη γη και στο γαλαξία τάδε σίγουρα υπάρχουν πολλά εμπόδια είτε με τη μορφή μέσων αρκετά πυκνότερων του κενού είτε με τη μορφή καμπυλωμένου χώρου.

ο καμπυλωμένος χώρος αναγκάζει το φωτόνιο να ακολουθήσει μεγαλύτερη ελάχιστη πορεία, απ'την αντίστοιχη ελάχιστη αν έλειπε η βαρυτική καμπύλωση. το θέμα είναι πώς θα αντιμετωπιστεί αυτό απ'τον επιστήμονα-παρατηρητή στη γη. θα θεωρήσουμε το σύμπαν ισοτροπικό οπότε και τα δυο φωτόνιά μας θα έχουν περάσει από αντίστοιχο αριθμό εμποδίων? τα εμπόδια θα είναι αντίστοιχου μεγέθους?

επαρκεί η ισοτροπική ερμηνεία για να ξεκλέψουμε 4 λεπτά?

 

Έχεις ακούσει που λένε κατά καιρούς ότι φτιάχτηκε το τάδε τηλεσκόπιο το οποίο θα μας βοηθήσει να δούμε ακόμα πιο κοντά στο μπιγκ μπανγκ κατά τόσα εκατοστά του δευτερολέπτου κτλ.

 

Αυτό πως γίνεται? Γίνεται με παρόμοιο τρόπο, ανιχνεύοντας ακτινοβολία που "ταξιδεύει" στο σύμπαν δισ. χρόνια. Δεν χρειάζεται να θεωρήσεις ισοτροπικό σύμπαν, δεν έχει σημασία εάν αλλάζει η πυκνότητα ή εάν τα βαρυτικά πεδία επηρεάζουν την ακτινοβολία σου.

 

Το θέμα είναι ότι εφόσον αυτή δεν απορροφάται από κάποιο μέσο τότε συνεχίζει και με χρήση ειδικών μεθόδων ανιχνεύεται από εμάς στη γη ή και εκτός. Χρήση πάλι ειδικών μεθόδων επιτρέπει την συσχέτιση με την πηγή της και την ανάλυση της πληροφορίας που κουβαλάει.

 

Γι' αυτό και στο άρθρο της είδησης οι επιστήμονες λένε ότι αυτό που πρέπει να εξακριβώσουν 100% είναι εάν τα φωτόνια ξεκίνησαν ταυτόχρονα.

 

τέλος πάντων...

 

Εάν δεν βαριέσαι μπορείς να διαβάσεις

 

1. http://wwwmagic.mppmu.mpg.de/magic/index.html

 

2. http://wwwmagic.mppmu.mpg.de/magic/iact.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορώ να την ανατρέψω εγώ την θεωρία τις σχετικότητας..!

είναι πολύ εύκολο..

γυρίστε την ανάποδα.. = σχετικότηταs θεωρία = μια μπούρδα και μιση ήταν και θα εινε,και όπως και να τη γυρίσεις το ίδιο θα είναι, και μη πείτε λέξη.. γιατί όλα είναι σχετικά και θεωρίες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς σωστή ερμηνεία? Δόθηκε κάποια λανθασμένη?

 

όχι. απλά στο πρώτο μου ποστ δεν ήμουν αρκετά σαφής. έτσι όπως το έγραψα υπονοείται ότι αλληλεπιδρούν φως και βαρυτικό πεδίο. στο μυαλό μου είχα τη χωρική καμπύλωση και την απόσταση που διανύει ένα φωτόνιο.

 

 

Έχεις ακούσει που λένε κατά καιρούς ότι φτιάχτηκε το τάδε τηλεσκόπιο το οποίο θα μας βοηθήσει να δούμε ακόμα πιο κοντά στο μπιγκ μπανγκ κατά τόσα εκατοστά του δευτερολέπτου κτλ.

 

Αυτό πως γίνεται? Γίνεται με παρόμοιο τρόπο, ανιχνεύοντας ακτινοβολία που "ταξιδεύει" στο σύμπαν δισ. χρόνια. Δεν χρειάζεται να θεωρήσεις ισοτροπικό σύμπαν, δεν έχει σημασία εάν αλλάζει η πυκνότητα ή εάν τα βαρυτικά πεδία επηρεάζουν την ακτινοβολία σου.

 

νομίζω δεν είναι ακριβώς το ίδιο. επειδή το σύμπαν στις αρχές του δεν εξελισσόταν με τον τρόπο που εξελίσσεται "τώρα"(ή 500 εκατομμύρια χρόνια πριν). δε θέλω να το αναλύσω παραπάνω αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ. η συγκεκριμένη παρατήρηση

αφορά ένα σχετικά ήρεμο σύμπαν για το οποίο έχουμε μια καλή εικόνα των νόμων και των διαδικασιών που το διέπουν.

 

Το θέμα είναι ότι εφόσον αυτή δεν απορροφάται από κάποιο μέσο τότε συνεχίζει και με χρήση ειδικών μεθόδων ανιχνεύεται από εμάς στη γη ή και εκτός. Χρήση πάλι ειδικών μεθόδων επιτρέπει την συσχέτιση με την πηγή της και την ανάλυση της πληροφορίας που κουβαλάει.

 

Γι' αυτό και στο άρθρο της είδησης οι επιστήμονες λένε ότι αυτό που πρέπει να εξακριβώσουν 100% είναι εάν τα φωτόνια ξεκίνησαν ταυτόχρονα.

 

τέλος πάντων...

 

Εάν δεν βαριέσαι μπορείς να διαβάσεις

 

1. http://wwwmagic.mppmu.mpg.de/magic/index.html

 

2. http://wwwmagic.mppmu.mpg.de/magic/iact.html

 

σε γενικές γραμμές το καλύψαμε νομίζω. έχω κάποιες απορίες/ενστάσεις σε ορισμένα πραγματάκια σχετικά με αυτά τα 4' αλλά φαντάζομαι ότι οι απαντήσεις δεν είναι μακριά. μακάρι να'μαστε μπροστά σε μια σπουδαία ανακάλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό και στο άρθρο της είδησης οι επιστήμονες λένε ότι αυτό που πρέπει να εξακριβώσουν 100% είναι εάν τα φωτόνια ξεκίνησαν ταυτόχρονα.

 

 

auto pos ginetai? nomizo oti mexri kapoia diafora xronou mporoun na metrisoun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καμπυλοτητα του χρονου εχει εκφραστει απο πολλους επιστημονες και ερευνητες, το θεμα ομως ειναι ο χρονος στο Συμπαν μετρα διαφορετικα στο Συμπαν απο οτι εδω στη Γη. Επομενως τιθεται θεμα κατανοησης του χωροχρονου στο διαστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε γενικές γραμμές το καλύψαμε νομίζω. έχω κάποιες απορίες/ενστάσεις σε ορισμένα πραγματάκια σχετικά με αυτά τα 4' αλλά φαντάζομαι ότι οι απαντήσεις δεν είναι μακριά. μακάρι να'μαστε μπροστά σε μια σπουδαία ανακάλυψη.

 

Συμφωνώ:-) ... έως εδώ καταλαβαίνω και δεν μπορώ να εξηγήσω και πολλά περισσότερα... κι εγώ έχω απορίες εννοείται, δεν είμαι αστροφυσικός απλά είχα μια καλή επαφή με το αντικείμενο σαν φοιτητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...