Προς το περιεχόμενο

ASUS Eee PC


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ alexzzzz:

 

Wow... δηλαδη κατα ποια εννοια ειναι εγκληματικο να το βαλεις windows? O επεξεργαστης ειναι μια χαρα, flash drive εχει... Ποιο το προβλημα ως εδω?

 

Εντάξει με συνεπήρε λίγο το πάθος της κουβέντας. Δίκιο έχεις, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα.

 

Το μονο λαθος ειναι η αναλυση της οθονης. Κατα τα αλλα σε 7 ιντσες δουλευεις μια χαρα, δεν υπαρχει προβλημα. Για του λογου το αληθες βρες ενα UMPC και δουλεψε λιγο μαζι του (αρκετα εκ των οποιων τρεχουν μαλιστα και Vista).

 

Σε αυτό πάνω είπα ότι ίσως να ήταν καλύτερα μία 10-12" οθόνη αλλά και 7" καλή είναι, αν και δεν έχω δουλέψει.

Δεν είπα ότι δεν μου κάνει.

Για την ανάλυση κάπου διάβασα ότι κάτι γίνεται (να ανέβει δηλαδή) ή ότι τα επόμενα θα έχουν καλύτερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για την ανάλυση κάπου διάβασα ότι κάτι γίνεται (να ανέβει δηλαδή) ή ότι τα επόμενα θα έχουν καλύτερή.

 

Η ASUS έχει σχέδια μέσα στο 2008 να παρουσιάσει μοντέλο με 10" οθόνη. Φαντάζομαι ότι το κατά πόσο θα το κάνει εξαρτάται και από το πώς θα «περπατήσει» το 7αρι στην αγορά. Σκέφτομαι κι εγώ για ένα EeePC. Δεν είχα ποτέ μου laptop και νομίζω ότι το να ξεκινήσω με ένα τόσο φτηνό μοντέλο το οποίο θα τρέχει ένα ελαφρύ λινουξάκι θα αποδειχθεί καλή κίνηση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποσπασμα απο hands on preview του hothardware.com:

...The Eee PCʼs main competition is the One Laptop Per Child (OLPC) project that originally aimed to bring to market a laptop priced at $100 for children in developing countries. However, the OLPC project has seen numerous delays and even a price increase to the $170 range...

...o κυριος ανταγωνιστης του Eee PC θα ειναι το "ενας φορητος για καθε παιδι" που σαν πρωταρχικο σκοπο του ειχε να φερει στην αγορα εναν φορητο 100 δολλαριον για τα παιδια στις αναπτυσσομενες χωρες(τριτοκοσμικες).μολαταυτα το σχεδιο του "ενας φορητος για καθε παιδι" εχει υποστει πολλες καθυστερησεις και μια αυξηση τιμης απο τα 100 στα 170 δολλαρια...

αμα επιμενετε οτι κανει για windows xp+antivirus-firewall-antispyware+office+web surfing με την 7αρα οθονη και τα specs του τοτε παρτε το "ενας φορητος για καθε παιδι" που βγαινει και με μανιβελλα να φορτιζει με το χερι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ASUS έχει σχέδια μέσα στο 2008 να παρουσιάσει μοντέλο με 10" οθόνη. Φαντάζομαι ότι το κατά πόσο θα το κάνει εξαρτάται και από το πώς θα «περπατήσει» το 7αρι στην αγορά. Σκέφτομαι κι εγώ για ένα EeePC. Δεν είχα ποτέ μου laptop και νομίζω ότι το να ξεκινήσω με ένα τόσο φτηνό μοντέλο το οποίο θα τρέχει ένα ελαφρύ λινουξάκι θα αποδειχθεί καλή κίνηση. :-)

 

+1

 

αποσπασμα απο hands on preview του hothardware.com:

...The Eee PCʼs main competition is the One Laptop Per Child (OLPC) project that originally aimed to bring to market a laptop priced at $100 for children in developing countries. However, the OLPC project has seen numerous delays and even a price increase to the $170 range...

...o κυριος ανταγωνιστης του Eee PC θα ειναι το "ενας φορητος για καθε παιδι" που σαν πρωταρχικο σκοπο του ειχε να φερει στην αγορα εναν φορητο 100 δολλαριον για τα παιδια στις αναπτυσσομενες χωρες(τριτοκοσμικες).μολαταυτα το σχεδιο του "ενας φορητος για καθε παιδι" εχει υποστει πολλες καθυστερησεις και μια αυξηση τιμης απο τα 100 στα 170 δολλαρια...

αμα επιμενετε οτι κανει για windows xp+antivirus-firewall-antispyware+office+web surfing με την 7αρα οθονη και τα specs του τοτε παρτε το "ενας φορητος για καθε παιδι" που βγαινει και με μανιβελλα να φορτιζει με το χερι...

 

Αυτα είναι γνωστά εδώ και καιρό αλλά καμία σχέση το "OLPC" με το "eee PC"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάποιες απορίες(μην βαράτε,νέος είμαι στον χώρο,μπορεί να πετάξω και μπαρούφες...)

 

1)Ένας επεξεργαστής αρχιτεκτονικής penryn,δεν υπερτερεί σε κόστος κατασκευής,διαστάσεις,θερμοκρασίες,ενεργειακές απαιτήσεις έναντι ενός Pentium-M 900Mhz?

2)H ddr3 δεν υπερτερεί σε θερμοκρασίες(και θεωρητικά σε επιδόσεις έναντι μιας ddr2)?

Άρα αν εισαχθούν αυτές οι τεχνολογίες στα eee pc,δν θα μπορέσουν να χουν μεγαλύτερη αυτονομία,ή να εισάγουν καλύτερα υποσυστήματα γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipon paidia tora girisa apo ameriki kai to eida to mixanaki kai epaixa mazi tou Piga na to agoraso alla osa feran figan se mia ora kai eixan mono to demo na mou dosoun Ekane 299 dolaria kai itan i ekdosi me ta 4 gb Poli elafri , sxetika anthektiko alllame poli mikri othoni. Diladi i othoni tha mporouse na itan mi oraiotati 9 inch widescreen alla tora einai 7 inch me kati plastika deksia kai aristera To touch pad einai XALIA eprepe na to piezeis polu gia na kinithi o kersoras kai i apokrisi tou linux htan sxetika argi , diladi tin perimena taxitati alla den... Apo mpataria den ksero , itan para poli elafri pantos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το EeePC δεν έχει αντίστοιχη τιμή με τα άλλα μοντέλα υποφορητών σε κοντινές ίντσες, ακόμη και τώρα που δεν έχει σταθεροποιηθεί η τιμή του (και υποπτεύομαι ότι πολλά online shops κυνηγάνε τις «αρπαχτούλες»). Άρα, δε βλέπω το λόγο να μη συμβεί το ίδιο και με ενδεχόμενο μοντέλο 10 ιντσών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το EeePC δεν έχει αντίστοιχη τιμή με τα άλλα μοντέλα υποφορητών σε κοντινές ίντσες, ακόμη και τώρα που δεν έχει σταθεροποιηθεί η τιμή του (και υποπτεύομαι ότι πολλά online shops κυνηγάνε τις «αρπαχτούλες»). Άρα, δε βλέπω το λόγο να μη συμβεί το ίδιο και με ενδεχόμενο μοντέλο 10 ιντσών...

 

έτσι είναι και για αυτό και το συζητάμε το θέμα "αγορά eee pc".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάστε το μενού του Asus Eee Pc

http://honeypothack.com/eee/internet.htm

(Δεν δουλεύουν όλα τα εικονίδια αλλά μπορείς να πάρεις μια πρώτη γεύση...)

 

Επίσης ένα site aφιερωμένο στο ASUS Eee Pc είναι το http://www.eeeuser.com

 

Δείτε οπωσδήποτε το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Psaxnontas gia to eee vrika afto to link,

http://www.expansys.com.gr/pf.aspx?i=158485

Omws i timi (opws leei sto forum)exei anevei apo ta 275euro sta 399 mesa se meres.

Stin arxi entousiastika alla me tetoia timi kai tetoia xaraktiristika stamatisa na enthousiazomai.

Yparxei kapou pou na mporesw na to vrw stin timi pou aksizei?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Γαλλία έγινε επίσημη παρουσίαση στις 13 Νοεμβρίου.

Εκεί είπαν πως η τιμή θα είναι 199 ευρώ για το απλό μοντέλο (2gb -'surf') και 299 για το 4gb.

 

Και ένα test μαζί με βιντεάκια

http://www.laptopspirit.fr/7395/premiere-prise-en-main-de-lasus-eee-videos/

 

Στη Γαλλική αγορά θα είναι διαθέσιμο το Δεκέμβρη με τιμή στα 299 γιούρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...