Προς το περιεχόμενο

Έρευνα: εθισμό προκαλούν τα διαδικτυακά παιχνίδια


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ο Smyth χώρισε 100 εθελοντές φοιτητές τυχαία σε 4 ομάδες.

 

Μία ομάδα πήρε μάρκες για να παίξει arcade παιχνίδια, σε μια δεύτερη ομάδα δόθηκε το παιχνίδι περιπέτειας «Gauntlet: Dark Legacy» σε Playstation 2 και στην τρίτη ομάδα το παιχνίδι ρόλων «Diablo II» χωρίς πρόσβαση στο διαδίκτυο.

 

Ο καθηγητής έδωσε στην τέταρτη ομάδα το MMORPG «Dark Age of Camelot» με δυνατότητα να παίζουν διαδικτυακά.

 

 

ζωάρα στα πανεπιστήμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
οι private servers που ειναι τσαμπα ειναι κακιστοι και με bugs

Αγαπα το φιλο σου με τα ελλατωματα του :-D.Παιζω και official και τζαμπε με xp ιδια με του official,προτιμω το τζαμπε γιατι εχω ολους τους φιλους μου εκει,παρολο που πληρωνα για official επαιζα το πολυ 5 μερες και μετα γυριζα στο τζαμπε γιατι απλα δεν εχω φιλους.και στο server που παιζω δεν εχει και πολλα bugs,μονο αρκετα quests στο northrend και ελαχιστες μαγειες/abilities.

 

επισης δεν χρειαζεται ερευνα για να μαθουμε οτι παιζουμε 25 ωρες το 24ωρο mmo :lol:.

και εγω τουλαχιστον ποθ παιζω 8-12 ωρες την ημερα pc παλι δεν ειμαι εθισμενος,οποτε θελω σταματαω,αλλα δεν θελω :-D.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:07 ----------

 

sorry που ξαναγραφω αλλα δεν βρηκα πουθενα το edit.

 

ps.ο oserver για οποιον θελει λεγεται deathknell

 

http://wow.deathknell.cc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω τουλαχιστον ποθ παιζω 8-12 ωρες την ημερα pc παλι δεν ειμαι εθισμενος,οποτε θελω σταματαω,αλλα δεν θελω :-D.

 

Αυτός είναι ο εθισμός.

Γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να το περιορίσεις.

Τι ηλικία έχεις, αν επιτρέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτή τη στιγμή, με συγκίνηση και δάκρυα, περιμένουμε τον Thresh να παραδώσει το Χρυσό Φτυάρι στον Skatoprama.

 

είναι topic του 2008, είναι σκέτο φτυάρι ούτε καν bronze :P

 

παλιο μεν αλλα δεν αρνειται να ποσταρει προκειμενου να ανεβει ο αριθμος των ποστς του...

εδω εγω περσυ καθομουν 2μερες συνεχομενα για να τελειωσω ενα παιχνιδι,..

και να ηταν μονο τα παιχιδια εθιστικα..

να..ενα αλλο παραδειγμα που μου ερχεται εντελως τυχαια ειναι να προσπαθεις να ανεβασεις τον αριθμο των ποστς σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω, το football manager δε προκαλεί και τόσο εθισμό. Είναι κάτι άλλα games που τα παίζεις και νομίζεις ότι είσαι πράγματι ο πρωταγωνιστής, αρχίζεις να συμπεριφέρεσαι σαν κι αυτόν κλπ.

 

Ντιλαντί... παίκτες ντεν φταίνε... όλο φτέξιμο είναι καθαρά ντικό μου... βγκίκαμε φοβισμένοι... τέλαμε δεξί χαφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιον απευθυνεται το σχολιο??

 

little loulou

 

και να ηταν μονο τα παιχιδια εθιστικα..

να..ενα αλλο παραδειγμα που μου ερχεται εντελως τυχαια ειναι να προσπαθεις να ανεβασεις τον αριθμο των ποστς σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιον απευθυνεται το σχολιο??

 

little loulou

 

και να ηταν μονο τα παιχιδια εθιστικα..

να..ενα αλλο παραδειγμα που μου ερχεται εντελως τυχαια ειναι να προσπαθεις να ανεβασεις τον αριθμο των ποστς σου..

 

απλα εφερα ενα παραδειγμα εθισμου που συνανταμε ακομη και εδω στο φορουμ για να τονισω οτι δεν ειναι μονο το διαδυκτιο εθιστικο..:-)

γενικα ο ανθρωπος πα8ιαζεται με διαφορα...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απόλυτο κάψιμο είναι όταν παίζουν και μιλάνε σε Skype ή σε Ventrilo ταυτόχρονα εκείνη την ώρα..

 

Team Speak FTW αδαή. :lol::P

 

Πάντως έχει την πλάκα του να μιλάς ενώ παίζεις, τουλάχιστον διατηρείς μία επαφή με το περιβάλλον.

 

Επίσης, μέχρι 3-4 ώρες παλεύεται, μετά επηρεάζει υγεία, σωματική και ψυχολογική. Για να μην μιλήσουμε για την περιθωριοποίηση στην οποία χώνεις τον εαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει τα τόπικ με τα μηχανάκια που όλοι βγάζουν την υπέρμετρη ωριμότητα κ την αυτοσυγκράτηση που τους διέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...