Προς το περιεχόμενο

AMD O/C ^_^


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello insomniax..

 

Sas eixa proidopiisei oti 8a erxotan ena tetoio Thread ^^

Kai to Post einai:

 

Na kanw O/C ton Tsipigiou mou??? :-D

Usefull Note: Den exw dei/kanei pote Overclocked pc..

 

Parte tin eikona tou Pwnz0rd mou..

 

---======Pwnz0rd'z Hardware!======---

 

 

Case: iNNOVAT0R Case ExTREME Editi0n!!!

PSU: Seasonic M12-500W 80 Energy (Super Silent Fan Control)

Mobo: ASUS M2N4 SLI (Chipset: NVIDIA® nForce4 SLI Technology)

CPU: AMD ATHLON 64 3500+ 2.20GHZ AM2 BOX

RAM: KINGSTON DUAL-KIT 512x2 KVR667D2N5/512 PC5300 667MHZ VALUE RAMs

Grafics Card: Gainward nVIDIA GeForce 7600GT 256 MB Silent FX

Monitor: LiteOn 17'' CRT

 

HDD: Western Digital WD800JB-00JJC0 80GB

HDD2: Seagate T3200827A 200GB

HDD3: Western Digital (7200rpm, 16MB Cache, SATA 2) 500GB

Disc: Sony NEC DvD-RW AD-5170A 1.11 (LabelFlash)

Disc2: SONY DvD-ROM DDU1612 DYS1

Floppy Disc Drive

 

-----===========SysteM===========-----

 

Operating SYSTEM: Microsoft Windows XP Professional (5.1,Built 2600)

Language: English (Regional Setting Ελληνικά)

System Manufacturer: nForce4

DirectX Version: DirectX 9.0c

 

Pws to vlepete??

 

Kakes RAMS nmzw..Alla TELEIO psu !! ^^ To MoBo pistevw einai episis kalo..Ti lete??

 

Twra to 8ema einai .. Poso 8a pigene o 3,5 mou? Eimai me mama psiktra/anemistiraki kai .... Den paei tpt extreme .. kai dn sxediazw na parw tpt Cooling ..

Episis aksizei na mpw se tetoio tripaki? 8a kanei kalo sto CPU i mipws 8a einai sinexws tsitomeno? :fear:

 

Afto pou me trwei einai, to oti gnwrizw oti oles oi kataskevastries ftiaxnoun polla CPU's me to skeptiko oti 8a KANOUN o/c! Kai etc dinoun tin dinatotita gia ena kalo O/C enw, imo, 8a mporousan na tou to edinan aptin arxi, einai kati san na 8eloun na to kanei o xristis kai na xarei p to ekane afto sto CPU tou .. Kanw la8os?? Kai .. lew ean prepei/mporei to AMD mou .. gt na min to kanw ??

 

Afta!

Elpizw na voithisete me merikes gnwmes ;*

 

Smooches,

Koritsi_Gia_O/C :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1) backup your Data

2) ετοιμάσου για να φας πολύ χρόνο στο pc και πολλά Reboot

3) ξεκινα διάβασμα http://www.thelab.gr/reviews/ocbasics_1.php

 

προβλήματα δεν θα πάθεις αλλα σίγουρα θα σε κόψουν οι μνήμες σου :( και ελπίζω να παρεις κάποια καλή ψήκτρα

καλύτερα για εμενα επικεντρώσου στην vga σου μιας και παίζεις games

ανεβαίνουν πολύ οι 7600Gt έχω και εγώ μια και από 560/700 πήγε 800/900 με Vmod και καλή ψύξη εννοείτε

όπου τα βρείς σκούρα εδώ είμαστε

 

Twra to 8ema einai .. Poso 8a pigene o 3,5 mou? Eimai me mama psiktra/anemistiraki kai .... Den paei tpt extreme .. kai dn sxediazw na parw tpt Cooling ..

Episis aksizei na mpw se tetoio tripaki? 8a kanei kalo sto CPU i mipws 8a einai sinexws tsitomeno?

 

it depends : CPU/Board/Ram/User δεν θα σου πει κανένας ακριβώς ποσο θα πάει μπορεί να βγάλεις από 600Mhz μέχρι και 1Ghz παραπάνω διάβασε τον οδηγό και θα καταλάβεις γιατί στο λέω, αν αξίζει να μπεις σε τέτοιο τριπάκι ? πάλι εξαρτάται αν νομίζεις ότι το pc σου σε ικανοποιεί τότε δεν το χρειάζεσαι αν το κανεις μονο για να δεις πως είναι και τι παίζει γενικά με το Ο/c για εμενα κάντο και εγώ έτσι ξεκίνησα για χαβαλέ και τώρα ότι πέσει στα χερια μου ανεβαίνει :)

πάντως από ότι θυμάμαι από το Board αν θυμάμαι καλά μην περιμένεις και πολλά πράματα

 

Afto pou me trwei einai, to oti gnwrizw oti oles oi kataskevastries ftiaxnoun polla CPU's me to skeptiko oti 8a KANOUN o/c! Kai etc dinoun tin dinatotita gia ena kalo O/C enw, imo, 8a mporousan na tou to edinan aptin arxi, einai kati san na 8eloun na to kanei o xristis kai na xarei p to ekane afto sto CPU tou .. Kanw la8os?? Kai .. lew ean prepei/mporei to AMD mou .. gt na min to kanw ??

bare in mind πολλά κοντινά μοντέλα οι διαφορες τους είναι μονο ο πολλαπλασιαστής τους ;) οποτε ξανά σκέψου γιατί δεν κάνανε factory Overclock να σου πω ? γιατί και οι 2 εταιρίες θα είχαν 10 μοντέλα λιγότερα η κάθε μια και θα αράζανε πιο λίγα ;)

ένα παράδειμα ? http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=1&Category=1038&Products=864080%2c860689 βρες μου διαφορες εκτος από την τιμή και την συχνότητα λειτουργίας τους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπαν προετοιμάσου για κολλήματα για αρχή αν το παρακάνεις...Αυτό μπορεί να έχει ως συνέπεια να πάρεις κανενα απο τα ωραια μνμ των windows στην αρχη οτι καποιο αρχειο λειπει και δεν θα σου φορτωνει ο υπολογιστης. Το έχω παθει 2-3 φορες και συγχίστηκα. Τώρα όσον αφορά τα οφέλη απο τον υπερχρονισμό του επεξεργαστή σου, αυτά δεν είναι ορατά σε καθημερινή χρήση αλλά ούτε και στα παιχνίδια. Εφαρμογές που απαιτούν επεξεργαστικη ισχυ όπως συμπίεση μπ3, ραρ, διβξ και άλλα τέτοια συναφή θα πάρουν μια ώθηση αλλά και αυτή για να την καταλάβεις θα πρεπει να εισαι με το χρονομετρο στο χερι δεδομένου οτι ο 3500 με τις δικες του ψυκτρες και μνημες δεν θα σου δωσει και κατι τρομερο.Δεν είναι σαν τους ακατονομαστους κορ2 της ιντελ που ανεβαινουν για πλακα. Ενδεικτικα να σου αναφερω οτι κανενας αθλος μου μεχρι τωρα δεν παρουσιασε τρομερες δυνατοτητες σε κλοκαρισμα. Αυτοι που είχα για να παρεις μια ιδεα εκαναν τα εξης:

 

Athlon xp 2000 1.667mhz@ περιπου 1725mhz

Athlon xp3000 2166@2390mhz

Athlon 64 3200 2000mhz @ 2450 (μετα απο τα 2550 πηγα φορματ,στα 2450 σταθεροτατος)

Athlon 64 X2 4400 2300mhz@2600mhz

Έχω και έναν σεμπρονιδη 2800 αλλα δεν προλαβα να δοκιμασω,επεσε νερο στη μητρικη. Γενικα δεν βλεπω κατι τρελο σε χρονισμούς.Φυσικα έχω παιξει ελάχιστα με το ρευμα,δεν εχω αλλάξει ψύξη και καμια φορα κατεβαζα τη συχνοτητα της μνημης για να στρωσει λιγο. Στα παιχνιδια οφελος με τετοιες ανοδους δεν ειδα, και ποτε δεν κρατησα κλοκαρισμενο τον επεξεργαστη μου για πανω απο 10 μερες. Τσαμπα ζεστη... Το εκανα περισσοτερο για οταν ετρεχα σετι ολημερις οπου οι μειωση στο χρονο επεξεργασιας των πακετων ηταν πιο αισθητη σε βαθος χρονου. Επισης το χειμωνα κλοκαρεις καλυτερα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε άλλες ψήκτρες πάνω τους και δώσε ρεύμα και θα δεις ότι θα ανεβούν θέλουν δεν θέλουν :P πάντως για AMD καλά τα πήγανε γενικά οι AMD δεν ανεβαίνουν πολύ και για να ανεβούν θέλουν ιστορίες μεγάλες εκτος αν είχατε κανένα Opteron που τότε θα κλαίγατε από τα γέλια έτσι όπως ανεβαίνουν :)

 

σε γενικές γραμμές όσος φορες έχω κάνει Oc αν δεν τσιμπήσεις ένα 30-40 % παραπάνω από την stock συχνότητα δεν βλέπεις μεγάλες διαφορες όπως και να το κάνουμε όμως για εσάς του Amdακιδες θα το υποστείτε ότι οι Intel ανεβαίνουν τα κερατα τους :) εγώ της το είχα πει όταν ρώταγε για Upgrade στο Pc της να πάει σε intel Platform δεν νομίζω να την χάλαγε τώρα να έκανα 100% Oc :P

 

άσε που οι intel είναι για τους άσχετους πια :P μπαίνεις Βίος Σηκώνεις Fsb δεν πειράζεις τίποτα άλλο και έχεις 1Ghz παραπάνω με το καλημέρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά το θέμα είναι οτι αν δώσω παράδειγμα 30 ευρώ για καλύτερη ψύξη, θα πρέπει να πάρω και ανάλογο αποτέλεσμα.δλδ να αγοράσω εναν επεξεργαστή των 100 ευρω πχ, να του βαλω ψύκτρα να παει στα 130ε το σύνολο και να πάρω απόδοση που να ξεπερνάει τον αντιστοιχο επεξεργαστη των 130 ευρω.Και επειδη εδω μιλάμε για αθλους δεν ξερω ποσο ακομα θα ανεβει με την καλυτερη ψυξη. Αυτος που με καιει περισσοτερο ειναι ο 4400. Ισως να εχει παραπανω δυνατοτητες μιας και ειναι στα 65nm. Στην περιπτωση σου παραδειγμα πηρες περιπου 80-90 ευρω τον 4300 και ξεπερνας σε αποδοση τον 6850 των 250 ευρω για πλακα χωρις πιστευω να χρειαστηκε να δωσεις 150-160 ευρω για ψυξη.

Παρεπιπτοντως με τη συνθεση σου τι σου βγαζει το 3δ μαρκ 06 με την 7900 και την 7600 κλοκαρισμενες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έδωσα όμως κοντά στα 300 πριν αλλάξω hardware για ψύξη και έφτιαξα W/C αν και με stock απο 1,8 στα 3Ghz πάει άνετα αλλά άλοι cpu 65nm όπως είπες ;)

attachment.php?attachmentid=9036&stc=1&d=1192780260

όλα τα bench που έχω τρέξει θα τα βρείς εδώ ;) http://www.hwbot.org/user.do?userId=9801

 

3D 2k6 + 7900Gs http://www.hwbot.org/result.do?resultId=638882

AquaMark + 7600Gt http://www.hwbot.org/result.do?resultId=656509 ( δεν έχω τρέξει 3D 2k6 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pwpww -_-

 

Ti asteria pou eiste re gamoto..xa8ike na eixa enan tetio filo edw konta..Oloi noobia einai :cry:

 

Sniff,Sniff tespa ksekinaw..

 

1) backup your Data

 

Meta apo afto, dn eprepe na grapseis tpt allo..Pistevw oti me ksereis pia >_< !!

Sovara milac paizei tetia periptwsi? Estw kai 5% dn kanw tpt....

 

 

 

 

γιατί και οι 2 εταιρίες θα είχαν 10 μοντέλα λιγότερα η κάθε μια και θα αράζανε πιο λίγα ;)

ένα παράδειμα ? http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=1&Category=1038&Products=864080%2c860689 βρες μου διαφορες εκτος από την τιμή και την συχνότητα λειτουργίας τους ;)

 

Pragmati..Polu logiko..Stin priptwsi afti oi dio CPU's imo dn exoun kamia ma kamia diafora indeed..Gia mena i diafora 8a itan metaksi 3,5Ghrz me 6Ghz AMD S1ngle core..

 

καλύτερα για εμενα επικεντρώσου στην vga σου μιας και παίζεις games

ανεβαίνουν πολύ οι 7600Gt έχω και εγώ μια και από 560/700 πήγε 800/900 με Vmod και καλή ψύξη εννοείτε

όπου τα βρείς σκούρα εδώ είμαστε

 

Opa? Ti ennoeis edw? O/C stin GrafixCard m ?? :confused::confused::confused::confused:

 

Ehmm .. ti einai Vmod?

Ta 800/900 ti akrivws metrane panw se mia karta grafikwn??

 

Kai xwris psiktra (gt eipa dn lew na akoumpisw kai alla money panw se afta ta 8emata..Mono mia 22ara wide TFT LG skeftomai na einai i teliki m agora..) poso kala 8a pigene?? Aksizei na kanw afto? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα παράδειμα ? http://www.plaisio.gr/productcompare...64080%2c860689 βρες μου διαφορες εκτος από την τιμή και την συχνότητα λειτουργίας τους

 

sorry vatos locos θα κανω το δικηγορο του διαβολου και θα σου πω να δεις τι λεει στην αρχιτεκτονικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανεις πολλές αποτυχημένες προσπάθειες έχεις πολλές πιθανότητες να χάσεις πράματα αν δεν έχεις να κανεις backup απλά βγάλε τους δίσκους σου από πάνω μέχρι να έχεις μια rock stable κατάσταση κρατα και ένα image τις εγκατάστασης σου και να πάθεις κάτι σε 10 λεπτά τα έχεις όλα πίσω όπως ήταν acronis true images is the word ;)

 

βλέπω το έπιασες το νόημα του γιατί δεν βγάζουν Ο\C cpu από τα εργοστάσια οποτε δεν χρειάζεται περαιτέρω συζήτηση :-)

 

λέω ότι θα βγάλεις περισσότερα αν clockαρεις την vga σου παρα τον Cpu ούτος η άλλος ακόμα δεν στην κόβει Vmod δεν πρόκειται να κανεις είναι δύσκολο χάνεις εγγύηση πρέπει να ξέρεις να κολλας με κολλητήρι απλά το ανέφερα οποτε ότι κανεις θα το κανεις με stock την vga ;)

 

τα νούμερα ;

η δικη σου 7600Gt τρέχει με 560Mhz στον πυρήνα της και με 700Mhz ( 1400Mhz DDR ) στις μνήμες της η δικη μου με 800Mhz Core 900 ( 1800 DDR ) Mem

η διαφορα ;

με 560/700 στο AquaMark ( benchmark ) βγάζει ~98k

με 800/900 στο AquaMark ( benchmark ) βγάζει ~130k

και τα 2 με το δικό μου rig

αποτέλεσμα ;

αύξηση Fps καλύτερο Gaming ;)

 

αν δεν προνοήσεις για την ψύξη απλά δεν θα ανεβείς τόσο ψιλά :-) σε γενικές γραμμές το Overclock όλο είναι θέμα ψύξης με stock δεν είναι προτεινόμενο να δώσεις extra Volt πουθενά με aftermarket μπορείς να δώσεις παραπάνω με νερό ακόμα περισσότερο και με subzero δίνεις τα κερατα σου :P χωρίς τάση τα ηλεκτρονικά δεν δουλεύουν με κάποια τάση δουλεύουν στις προδιαγραφές τους με extra τάση μπορείς να τα ζορίσεις όσο μεγαλύτερη τάση δίνεις τόσο πιο ψιλά πας μέχρι να maxαρει το Hardware που έχεις ;) στην περίπτωση σου μνήμες και μητρική θα σε κόψουν πολύ πιο πριν από τον Cpu σου

 

αν αξίζει ;

για μένα ναι κάντο να έχεις έστω την εμπειρία :-) δεν κυνηγάμε WR ότι βγάλεις καλο είναι και ότι μαθαίνεις ακόμα καλύτερο ;)

 

disqualified αδερφέ έχεις δίκιο από κεκτημένη ταχύτητα δεν το είδα αλλα το γενικό νόημα ισχύει ακόμα

αλλά παράδειγμα 2 E4300 VS E4400 πια είναι η διαφορα εκτος από τον πολλαπλασιαστεί και εν συνέπεια τα Ghz ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά παράδειγμα 2 E4300 VS E4400 πια είναι η διαφορα εκτος από τον πολλαπλασιαστεί και εν συνέπεια τα Ghz ?

 

τι να σου πω μπορει να υλοποιειται με περισσοτερα transistors, αλλα και παλι μονο αυτο να ναι στο προσφερουν ετοιμα "overclocked" οποτε το πληρωνεις περισσοτερο, π.χ. μπορεις να αλλαξεις και μονος λαστιχο αλλα αν πας σε βουλκανιζατερ θα το πληρωσεις...lol

 

καλο ειναι βεβαια να αρχισει το overclocked απο το παλιο της pc, καλο ειναι εκτος απο backup ta data να χει και backup pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως τα 2 cpu τις intel που σου είπα έχουν ακριβώς την ίδια αρχιτεκτονική από όσο θυμάμαι απλά η intel λανσάρισε τον 4300 με 90? και τoν 4400 με 130? για 200Mhz παραπάνω μονο και μονο για να έχει μοντέλα να πουλήσει ξέρεις ποσού θα τον χτύπησαν μονο για το 4που έχει στην θέση του 3 στον 4300 ? βεβαια εδώ έρχεται και η άλλη εκδοχή του μεγαλύτερο overcklockability του 4400 λόγο multi 10 και όχι 9 που έχει ο 4300 αλλα και πάλι περίπου στα ίδια επίπεδα φτάνουν οποτε για εμενα είναι κοροϊδία τα extra ευρώ που θα έριχνα για να τον πάρω αλλα σιγά μην καίγεται καρφί στην intel αν μου φαίνεται εμενα κοροϊδία η αν θα τον αγοράσω ;)

 

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=1&Category=1037&Products=954845%2c979171 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανεις πολλές αποτυχημένες προσπάθειες έχεις πολλές πιθανότητες να χάσεις πράματα αν δεν έχεις να κανεις backup απλά βγάλε τους δίσκους σου από πάνω μέχρι να έχεις μια rock stable κατάσταση κρατα και ένα image τις εγκατάστασης σου και να πάθεις κάτι σε 10 λεπτά τα έχεις όλα πίσω όπως ήταν acronis true images is the word ;)[/Quote]

 

Aha! Ara pou einai o fovos re c?? Pios 8a ekane ta piramata me tous HD mesa? Molis dei oti to O/C einai stable tote ta sindeei ola kai einai komple..(Ante to katevazei kai "liiigo" akoma gia na afisei peri8wrio stous Sklirous..)..Afto? An kai pl aposo m lete DEN 8a dw diafora..Krima..Kai to i8ela tooooso pl =(

 

 

τα νούμερα ;

η δικη σου 7600Gt τρέχει με 560Mhz στον πυρήνα της και με 700Mhz ( 1400Mhz DDR ) στις μνήμες της η δικη μου με 800Mhz Core 900 ( 1800 DDR ) Mem

η διαφορα ;

με 560/700 στο AquaMark ( benchmark ) βγάζει ~98k

με 800/900 στο AquaMark ( benchmark ) βγάζει ~130k

και τα 2 με το δικό μου rig

αποτέλεσμα ;

αύξηση Fps καλύτερο Gaming ;)

 

αν δεν προνοήσεις για την ψύξη απλά δεν θα ανεβείς τόσο ψιλά :-) σε γενικές γραμμές το Overclock όλο είναι θέμα ψύξης με stock δεν είναι προτεινόμενο να δώσεις extra Volt πουθενά με aftermarket μπορείς να δώσεις παραπάνω με νερό ακόμα περισσότερο και με subzero δίνεις τα κερατα σου :P χωρίς τάση τα ηλεκτρονικά δεν δουλεύουν με κάποια τάση δουλεύουν στις προδιαγραφές τους με extra τάση μπορείς να τα ζορίσεις όσο μεγαλύτερη τάση δίνεις τόσο πιο ψιλά πας μέχρι να maxαρει το Hardware που έχεις ;) στην περίπτωση σου μνήμες και μητρική θα σε κόψουν πολύ πιο πριν από τον Cpu σου

 

αν αξίζει ;

για μένα ναι κάντο να έχεις έστω την εμπειρία :-) δεν κυνηγάμε WR ότι βγάλεις καλο είναι και ότι μαθαίνεις ακόμα καλύτερο ;)

 

Hmmm, twra dld m to protineis?? :mrgreen:

 

Orea! Eiparxei sto O/C tis GrafixCard periptwsi na simvei kapio prob? Me tous sklirous ta idia? Me ton aplo tropo p m protineis paizei na kanw kamia vlakia kai na xa8ei kai i eggiisi? :-( Kapios aplos odeigos eiparxei gia afto??

 

Pali .. re c .. olo les gia tis RAMS kai to MoBo .. Exw kai ena FOVERO psu nmzw ee? Gia des edw ti leei o Johnny sou anti tou 8wma ->

 

Seasonic S12 and M12 product lines

 

* Very good voltage regulation

* Very efficient

* Very quiet

* M12 series is modular

* X1900/X1950 Crossfire certified

* S12 650W is 7950 GX2 Quad SLI certified

* 3 year warranty

 

Last edited by jonnyGURU : 08-18-2007 at 09:37 AM.

 

^^

 

Kai ante..Ektos aftou re Vatos, me tin prooptiki tou oti 8a parw se kana xrono kanenan 6.000+Ghz S1ngle Core i kapion X2 .. (PANTA AMD!) Pio 8a itan to "apotelesmatikotero" alla kai "oikonomikotero" mixanaki psiksis/udropsiksis p 8a me voithouse me ola afta (CPU + VGA O\C) alla 8a mou emene kai gia oli tin istoria twn CPU's mou ws KAI tous phenom ?? Eides? Me tin mia me evales se tripaki gia akoma mia agora :-(

 

Ean vevea m eggui8eis kt oikonomiko pou 8a to kouvalaw se oles m tis anava8miseis mia zoi (Gt se parakalw MIN m peis oti allazei o kosmos to sustima psiksis tou kai tou kanei kai kala anava8miseis gt 8a trela8w!!)....Den lew 8a to tsimpousa :lol:

 

Await answers (an kai ekana poles erwtiseis, elpizw na min xaseis kamia :fear: )

 

Thanks!

Koritsi_Gia_Psiksi! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aha! Ara pou einai o fovos re c?? Pios 8a ekane ta piramata me tous HD mesa? Molis dei oti to O/C einai stable tote ta sindeei ola kai einai komple..(Ante to katevazei kai "liiigo" akoma gia na afisei peri8wrio stous Sklirous..)..Afto? An kai pl aposo m lete DEN 8a dw diafora..Krima..Kai to i8ela tooooso pl =(

 

εγώ :-) για αυτό και έχασα 200Gb mp3 πρίν μια βδομάδα,

αν αυτοί που σου λένε ότι δεν θα δεις διαφορα ας φέρουν το σύστημα τους από εδώ τους κερνάω και καφέ και όταν φύγουν ξανά ρωτα τους ;) διαφορα θα δεις 1000% και ανάλογη του Oc που θα κανεις αλλα το σημείο που θα την δεις σίγουρα έινια βαριές εργασίες σε φάση Video Κόινερ Mp3 Encodig και αλλα τέτοια που ζητάνε επεξεργαστική ισχύ

 

για την κάρτα γραφικών ναι εγώ το προτείνω :) κατέβασε το ati tool ( άσχετα αν έχεις ινίδια ) και dine Mhz σιγά σιγά μέχρι να κολλήσει το σύστημα μόλις κολλήσει κατέβασε 20 Mhz τον πυρήνα και κανε το ίδιο και στις μνήμες σου εννοείτε ότι οι θερμοκρασία της Vga να είναι σε normal επίπεδα ;)

χωρίς mod δεν χάνεις εγγύηση ;)

Pali .. re c .. olo les gia tis RAMS kai to MoBo .. Exw kai ena FOVERO psu nmzw ee? Gia des edw ti leei o Johnny sou anti tou 8wma ->

λέμε αυτά που πρέπει να προσέξουμε ;) το Psu σου αντέχει και το OC οποτε δεν το αναφέρουμε ;)

 

Kai ante..Ektos aftou re Vatos, me tin prooptiki tou oti 8a parw se kana xrono kanenan 6.000+Ghz S1ngle Core i kapion X2 .. (PANTA AMD!) Pio 8a itan to "apotelesmatikotero" alla kai "oikonomikotero" mixanaki psiksis/udropsiksis p 8a me voithouse me ola afta (CPU + VGA O\C) alla 8a mou emene kai gia oli tin istoria twn CPU's mou ws KAI tous phenom ?? Eides? Me tin mia me evales se tripaki gia akoma mia agora

6Ghz + μην περιμένεις αν μέχρι του χρόνου υπάρχει η amd να λες πάλι καλά :)

για ψύξη ότι πληρώνεις παίρνεις λένε ;) για εμενα πια το νερό είναι το καλύτερο για 24/7 και γενικά αν σκεφτείς το ποσο που θα δώσεις και ότι θα το βάλεις σε πόλους cpu πάνω συμφέρει ειδικά που τώρα μικραίνουν τα νάνο μετρα και η θερμοκρασία παρέα με αυτά ;) κοστος ; κάτσε σε μια καρεκλα γιατί ίσως να πέσεις κάτω :-)

απο 70 για το aircoolin μεχρι 300 εφτασα εγω για νερό διαλέγεις και παίρνεις με αέρα μιλάμε μονο για cpu με νερό εγώ έχω μονο τον cpu αλλα στο loop που έχω άνετα βάζω και 2 7900Gs πάνω δοκιμασμένο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Usefull Note: Den exw dei/kanei pote Overclocked pc..
Γκουχου - γκουχου (αν δεν παινεψεις το ρημαδι σου) κατεβασε τη Guidemania ειναι αρκετα ενημερη καλυπτει και πιο προσφατους επεξεργαστες απο αυτον που εχεις κι αν θες να ρωτησεις κατι υπαρχει κι αντιστοιχο thread στο Insomnia.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...