Προς το περιεχόμενο

Vista Ultimate 64 bit - μέχρι τώρα σφαίρα


damino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:-D :-D :-D :-D :-D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Παιδιά τα έβαλα , έκανα κάποια tips για βελτίωση που βρήκα εδώ μέσα , το πισι πάει σφαίρα , μάλιστα το Pinnacle Studio 11.1 που δούλευα στα XP τώρα φορτώνει στο μισό χρόνο αφού του έβαλα το patch για τα vista

 

Δεν έχω δει πολλά ακόμα , θα σας κρατώ ενήμερους

Θα ήθελα όμως να μου προτείνετε ένα usb flashάκι που να δουλεύει στο readyboost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν δεν έχει κάποια ένδειξη η συσκευασία του flash drive, τότε είναι πολλές οι πληροφορίες που χρειάζεται να γνωρίζεις, για να δείς αν περνάει το speed test των Vista.

Σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν δεν περάσει, υπάρχει workaround:

http://www.windowsvistamagazine.com/US/05582469248596696351/use-any-usb-stick-to-readyboost-your-computer.html

αλλά μετά, προσωπικά, δεν θα ήμουν σίγουρος αν κάνω καλό στο pc μου δίνοντάς του ένα πιο αργό μέσο, απ' ότι προτείνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Επανέρχομαι μετά από σχεδόν 2 μήνες

Μέχρι τώρα η αίσθησή μου ήταν 50-50

Κυρίως γιατί το πισί έδεινε την αίσθηση πως σε σχέση με τα xp καθυστερούσε λίγο περισσότερο στο να ανοίξει πχ τα properties ή τα folders αλλά το ξεπερνούσα διότι οπως είχα αναφέρει το έβλεπα καλύτερο-ταχύτερο στο pinnacle

 

Προχθές είχα την ιδέα να επιλέξω συμπίεση του δεύτερου σκληρού οπου εκεί βάζω μόνο φωτογραφίες του πιτσιρικά και βίντεο κλιπς

 

Το έκανα , όλα καλά , αλλά χθες που πήγα να δω κάποιες από αυτές παρουσιάζει το εξής: δείχνει να μην ανταποκρίνεται το σύστημα , ψιλοπαγώνει για λίγο , και μετά χάνεται ο σκληρός και μόνο με restart ξαναεμφανίζεται.

 

Αποτέλεσμα να μη μπορώ να πάρω backup ούτε με nero , ούτε με τιποτα

 

Το σίγουρο είναι πως θα τα βγάλω τα βίστα

Τι κάνω ρε παιδιά ? Πως δεν θα χάσω τα files μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς εύχομαι να βρεις την άκρη… Δεν ξέρω εάν και τα XP συμπίεζαν με τον ίδιο τρόπο σκληρούς, και άρα αν θα έχεις πρόβλημα να δεις τα αρχεία κάτω από ΧΡ, ευελπιστώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Δοκίμασε αρχικά να μεταφέρεις τον σκληρό σε άλλο PC να δεις εάν φαίνονται και δουλέψουν όλα τα αρχεία σου.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: τα video / audio / jpg ΔΕΝ ΣΥΜΠΙΕΖΟΝΤΑΙ κατά αυτό τον τρόπο. Άρα άδικα έκανες συμπίεση.

 

Σε κάθε πeρiπτωση προτείνω:

Πάρε ένα νέο σκληρό, βάλτων πρώτο στο PC σου κάνε εκεί εγκατάσταση XP, και κράτα τον άλλο σκληρό για να αποθηκεύεις data/photos/etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vista Ultimate 64 bit - μέχρι τώρα σφαίρα

 

Μάλλον το pc σου είναι παγκόσμιο φαινόμενο... Αν με τα Svista πάει σφαίρα, με τα XP πώς πήγαινε; Με ταχύτητα Warp;

 

Υ.Γ. Συγνώμη για το σχόλιο, απλά κάθε φορά που ακούω κάποιον να λέει κάτι καλό για τα Svista, βγάζω σπυράκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα δίμηνο που είχα βάλει τα 64bit ultimate κι εγώ σε dual boot προχθές πήρα την απόφαση να ξηλώσω τα xp. Είχα καταλήξει να μην τα χρησιμοποιώ καθόλου. Επειδή είχα δοκιμάσει και τα 32μπιτα, προτείνω ανεπιφύλακτα την 64bit έκδοση.

Ένα καινούριο pc δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα ταχύτητας με τα vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιγραφές αρχείων απο δισκο σε δισκο, και μεταξυ δικτυωμένων υπολογιστών δεν κάνετε;

 

Vista on the job :

long-goodbye2.jpg

 

 

Tα Vista ειναι πιο γρήγορα απο τα XP SP2 (μερικες φορές :-( ) :

table_benchmarks.jpg

προσοχή, το τεστ έγινε σε μηχάνημα-Τέρας ( 2χ quad Penryn 3.16 Ghz, ram 4 gb, hdd 15,000 rpm )

 

 

calculating time remaining moving, deleteing, copying files verry slow

http://forums.microsoft.com/TechNet/ShowPost.aspx?PostID=1138289&SiteID=17

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και κάνω, όντως είναι πιο αργά από τα xp σε αυτό, δεν το αμφισβητώ. Πρόσεξε όμως ότι δεν είπα ότι είναι το πιο γρήγορο λειτουργικό. Είπα ότι η ταχύτητα δεν είναι πρόβλημα, σε καινούρια pc. Τώρα αν κάποιος τα εγκαταστήσει σε μηχάνημα 2ετίας, ας πρόσεχε.

Η κατάληξη μου υπέρ των vista έγινε αφού ζύγισα τα υπέρ και τα κατά τους και τα στάθμισα σύμφωνα με τις ανάγκες μου. Απο κει και πέρα, όσοι βλέπουν απλά πινακάκια με συγκρίσεις ας κάνουν τον κόπο να τα δοκιμάσουν έστω σε dual boot. Ίσως βρουν διαφορετικά αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...