Προς το περιεχόμενο

Σταθεροποιητής τάσης - πολύπριζο


soiramk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σ'αυτά τα δύο? Είναι σταθεροποιητές τάσεις? Θέλω να βάλω πάνω pc, router, monitor, ηχεία, εξωτερικό HDD... Δε με νοίαζει να μένουν ανοιχτα άμα κοπεί το ρεύμα, μονο να μην καουν σε αυξομειώσεις τάσης, κεραυνούς και διακοπές ρεύματος. Ή να πάρω καλύτερα ένα απο αυτά τα δύο(πάλι δε μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχουν) και μετά να συνδέσω κανονικό πολύμπριζο?

Για αυτό τι λέτε? Είναι σταθεροποιητής?

Όλα τα παραπάνω έχουν ασφάλειες τις οπίες αλλάζεις άμα καουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτα είναι πολύμπριζα ασφαλείας και πίστεψε με δεν κάνουν και τρελή δουλειά.. Πάρε ένα UPS που να έχει και σταθεροποίηση ή ακομα καλύτερα εφόσον δεν σε νοιάζει να είναι ανοιχτά όταν κοπεί το ρεύμα ρώτα σ'ενα κατάστημα με ηλεκτρονικά ή ηλεκτρολογικά να σου δώσουν σταθεροποιητή τάσης συσκευή όχι πολυμπριζο.. Θα προστατέυσει τον υπολογιστή σου μια χαρά. Και οποιαδήποτε άλλη συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=843&product=461946

 

Αυτό είναι σταθεροποιητής τάσης για αυξομειώσεις και φυσικά όχι για να δίνει επιπλέον παροχή σε περίπτωση διακοπής του ηλεκτρικού ρεύματος, το έχω κανα μήνα και είναι πολύ καλό, σε περίπτωση μάλιστα που συμβεί καμιά αστάθεια στην τάση το ακούς να δουλεύει :-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σταθεροποιητές τάσης είναι ο οικονομικότερος τρόπος να προστατέψεις τον υπολογιστή.Καλό θα είναι όμως να έχεις και μία πρίζα ασφαλείας,πριν το σταθεροποιητή για να είσαι 100% σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPS μόνο αν θέλεις να έχεις επιπλέον ρεύμα για να σώσεις κάτι που κάνεις σε μια εφαρμογή και να έχεις χρόνο για να κλείσεις τον υπολογιστή.τα ups μόνο φθηνά δεν είναι σε σχέση με έναν απλό σταθεροποιητή τάσης.Αλλά εάν έχεις χρήματα το ups είναι η πιο βολική λύση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο σταθεροποιητή γύρω στα 20euro? Μολις αγόρασα το καινούριο pc και δεν έχω αυτη τη στιγμή λεφτά για κάτι παραπάνω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο σταθεροποιητή γύρω στα 20euro? Μολις αγόρασα το καινούριο pc και δεν έχω αυτη τη στιγμή λεφτά για κάτι παραπάνω :(

 

καλύτερα ξέχνα το.Δεν υπάρχει τόσο φθηνός σταθεροποιητής .Ακόμα και άν υπήρχε δεν θα σήκωνε ένα καινούριο pc.

 

checkare auta :

 

apc 600 va

 

apc 1200 va

 

To 2o είναι μονόδρομος γιατί το 1ο αμφιβάλλω αν σηκώνει καινούριο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω θα ελεγα να πάρεις ενα UPS.Εχω δοκιμασει κι εγω αυτα τα πολυμπριζα που λεμε εδω αλλα δεν με ικανοποιησαν.

 

 

για ποιο ακριβως λογο το λες αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο ακριβως λογο το λες αυτο?

Τα πολύμπριζα ΔΕΝ προστατεύουν από αυξομοιώσεις τάσης αλλά μόνο από υπέρταση(π.χ. κεραυνός.) το θέμα είναι η τάση που δέχεται ο υπολογιστής και τα περιφερειακά του να είναι σταθερή.Δεν προκαλούν πρόβλημα μόνο οι υπερτάσεις ρεύματος αλλά και οι βυθίσεις.

Τα περισσότερα "καλά" πολύμπριζα και πρίζες προστασίας προστατεύουν από θόρυβο(παράσιτα) που υπάρχουν στο δίκτυο ενός σπιτιού η της ΔΕΗ,όπως επίσης και από υπερτάσεις και βραχυκυκλώματα.Καλό θα ήταν κάποιος για ολοκληρωμένη προστασία είναι να έχει τα εξής:

 

ΠΑΡΟΧΗ ΔΕΗ<=ΠΡΙΖΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ=>ΑΠΛΟ ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ<=UPS Ή ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ=> <=PC,ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύτικα γιατί στο e-shop αυτό το βρήκα στην κατηγορία σταθεροποιητές.

Σας έχω ζαλίσει:o, αλλά μπορείτε να μου πείτε την διαφορά αυτών των δύο:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=843&product=461946

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701152

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολύμπριζα που έχεις παρέχουν προστασία από υπερτάσεις (surges). Το 2ο έχει

και τηλεφωνική προστασία αν είδα καλά ενώ το 1ο δεν έχει.

To P5B-GR παρέχει 960 Joule προστασία αλλά μόνο από υπερτάσεις.

Το PF8VNT3-GR παρέχει 2525 Joule προστασία.

 

Το LE1200I είναι σταθεροποιητής, δηλαδή όπως μπορείς να διαβάσεις και στην

ιστοσελίδα της APC προστατεύει και από βυθίσεις τάσης όπως είπε και ο De@th L0rd.

"Automatically steps up low voltage and steps down high voltage to levels that are suitable for your equipment."

Ακόμη κόβει τυχόν θόρυβο στη γραμμή και παρέχει προστασία από υπερτάσεις 300 Joule.

 

Τώρα, όσον αφορά το θέμα αν πρέπει να πάρεις UPS όπως προτείνουν πολλοί φίλοι.

Να μιλήσω πάλι για APC. Το BR800I (800VA) παρέχει προστασία 320 Joule από

υπερτάσεις και το SUA750I (750VA) παρέχει προστασία 340 Joule. Επομένως, όσο

παρέχει και ο σταθεροποιητής. Το πλεονέκτημα που έχουν τα UPS (και ο κύριος

σκοπός τους) είναι ότι έχουν μπαταρία και παρέχουν κάποιο χρόνο για να δουλέψει

το μηχάνημα και να κλείσει σωστά.

 

Επομένως, κατά την γνώμη μου εφόσον δεν σε ενδιαφέρει να κρατάει ανοιχτό, η

καλύτερη λύση θα είναι ο σταθεροποιητής LE1200I.

 

Και εγώ το ίδιο σκέφτομαι να πάρω γιατί αυτή την περιόδο δεν έχω χρήματα να

αγοράσω το Smart-UPS 750VA που σκεφτόμουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...