Προς το περιεχόμενο

cpu μπρελοκ


nik1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εναν amd 2200+ socket A ο οποιος δεν λειτουργει. Και σκεφτηκα να τον κανω μπρελοκ ... να τον τρυπησω και να τον περασω με κρικο μαζι με τα κλειδια μου.

 

Τωρα η ερωτηση που εχω να κανω ειναι αν θα ειναι καρκινογωνο ή οχι, γιατι ειχα διαβασει κατι τετοιο πιο παλια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν ξέρω αν είναι καρκινογόνο ή όχι, αλλά κάποια εποχή κυκλοφορούσα με τον Cyrix 6x86 166+ μου με τα κλειδιά του σπιτιού πάνω του. Απλά μια πρόταση: Αντί να παιδευτείς με τρύπημα μπορείς αν έχει ακόμα πάνω τα ποδαράκια, να στερεώσεις ένα κρίκο με απλή κόλληση για ηλεκτρονικά εξαρτήματα, aka καλάι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το βρεις στις επίσημες προδιαγραφές του κατασκευαστή του Chip.

Αν δεν το γράφει εκεί και θέλεις τόσο πολύ να το τρυπήσεις ρώτα με e-mail τον κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ιστορία...

Το αρσενικούχο γάλλιο χρησιμοποιείται σε κάποιες τύπους φωτοβολταϊκών υλικών και ολοκληρωμένων υψηλών συχνοτήτων. Το αρσένιο είναι τοξικό και καρκινογόνο. Η επικινδυνότητα όμως του GaAs δεν έχει εξακριβωθεί... Είναι εξαιρετικά ακριβό και θεωρώ απίθανο να χρησιμοποιείται στην κατασκευή cpu. Τα τρανζίστορ που φτιάχνονται από GaAs έχουν το "C" σαν πρώτο γράμμα στον κωδικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγες ημέρες έδειξε στις ειδήσεις για τον πρώτο τεχνικό που έπαθε καρκίνο απο την επαφή του με cpu αλλα και ψύχτρες. Και αυτό λέει λόγω του αμίαντου που υπάρχει μέσα στα υλικά της κατασκευής τους.

Εγώ πάντως φοράω πάντα γαντακια μιας χρήσεως γιατι ποτέ δεν ξέρεις τι γίνετε όταν ακουμπάς όλη μέρα τέτοια υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά μην τρελαθούμε κιόλας :P αλλα bres κανέναν πιο μικρό σε μέγεθος γιατί αυτός είναι τεράστιος για mprelok :P ένα πάντως μου έχουν σπάσει κάνα 2 τέτοιοι και δεν έπαθα τίποτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μια παχυρρευστη ουσια που πηζει και γινεται σαν γυαλι αλλα δε θυμαμαι πως τη λενε...

 

μια ιδεα ειναι να τον βαλεις εκει μεσα,δες στα μαγαζια μοντελισμου η με ειδη ζωγραφικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να το παιξω ξερολας....1.Αs Αρσενικο ειναι το ονομα του και ειναι τοξικο σαν αεριο(ειτε ελευθερο ειτε σαν διαλυμα)και ανηκει στην ιδια ομαδα με το αζωτο και τον φωσφορο. 2.Η πιθανοτητα μια ενωση αρσενικου να περνα στην παραγωγη ετσι αλογιστα μου ακουγεται ασυνειδητο και ως εκ τουτου μαλλον μη εφικτο για την εποχη μας...Μετα απο ερευνα παντως η ενωση που αναφερετε GaAs δεν ειναι χαρακτηρισμενη καρκινογονος...Φιλικα παντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...