Προς το περιεχόμενο

new user_many questions!


nas39

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalimera Mac users! Apo to savvato episima eimai kai ego enas apo esas...

Dyo treis erwtisoules mono...Gia arxi fysika... Xreiazetai na kanw kapoio eidous activation through internet for my mac (tiger)? Mazi me to mac mou edwsan kai 2 cd tis Rainbow! To ena gia greek update (na ginei elliniko to OS - pragma to opoio den thelw - opote den to kanw install),kai to allo einai, mou eipan, gia na anagnwrizei tis ellinikes grammatosires! To 2o me endiaferei...ela omos otan piga na to kanw install den ginotan tipota....den evlepe ellinika,mono diaforetika megethi kai bold! Ekana kati lathos or xreiazetai kai to 1o cd installation first?Auta gia arxi...euxaristw anyway...Any help for a rookie user like me would be gr8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο! Δεν χρειάζεται κανένα από τα 2 cd. Το Tiger υποστηρίζει εγγενώς Ελληνικά. Όχι βέβαια για τα menu, σαν γλώσσα γραφής εννοώ.

 

Τι εννοείς "δεν βλέπει Ελληνικά". Δεν μπορείς να γράψεις Ελληνικά; Αν εννοείς αυτό, πας: System Preferences-->International-->Input Menu και τσεκάρεις το "Greek".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο εννοώ thanks! και καθώς θα γράφω ενα αρχείο κειμένου πως αλλάζω γλώσσες?Καποια πλήκτρα συντόμευσης?

Sorry για την πολυ μπλα μπλα αλλά πιστεύω με νιώθετε.... Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο εννοώ thanks! και καθώς θα γράφω ενα αρχείο κειμένου πως αλλάζω γλώσσες?Καποια πλήκτρα συντόμευσης?

Sorry για την πολυ μπλα μπλα αλλά πιστεύω με νιώθετε.... Ευχαριστώ και πάλι!

 

Πέρα από το cmd+space (το οποίο είναι το deafault) μπορείς να διαλέξεις εσύ την συντόμευση που θες από το System Preferences -> Keyboard and Mouse -> Keyboard Shortcuts.

 

Καλορίζικο και καλώς ήρθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By default με cmd+space ανοίγει το spotlight. Για να αλλάξεις αυτή την επιλογή, θα πρέπει να πάς System Preferences -> Keyboard and Mouse -> Keyboard Shortcuts και να απενεργοποιήσεις το spotlight ενεργοποιώντας την αλλαγή γλώσσας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cmd+S είναι "Save As...". By default η αλλαγή Γλώσσας νομίζω είναι Option+Space. Οπότε αλλάζεις το Spotlight σε κάτι άλλο(προσωπικά χρησιμοποιώ Ctrl+Space) και βάζεις αλλαγή Γλώσσας Cmd+Space.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

πρόβλημα...

έχω ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο usb2.0 250 mb και είναι Ntfs formnatted. ok.. δεν μπορώ να κάνω δελετε αρχεία μέσα,όυτε να προσθέσω...αλλά γιατί δεν μου εμφανίζει πάρα πολλά αρχεία και folders που υπάρχουνε μέσα??? (στα vista τα βλέπω κανονικά...) help me please...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόβλημα...

έχω ένα εξωτερικό σκληρό δίσκο usb2.0 250 mb και είναι Ntfs formnatted. ok.. δεν μπορώ να κάνω δελετε αρχεία μέσα,όυτε να προσθέσω...αλλά γιατί δεν μου εμφανίζει πάρα πολλά αρχεία και folders που υπάρχουνε μέσα??? (στα vista τα βλέπω κανονικά...) help me please...

 

Τι φάκελοι είναι; Μήπως είναι με κανένα περίεργο όνομα;

 

όχι δεν έχουν περίεργο όνομα....από ότι νομίζω δλδ...

BACKUP MAC είναι το folder,και αρχεία με ταινίες, Mp3 docs και photos τα "χύμα" αρχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όσο για το delete και γενικά την επεξεργασία του drive, το MacOS υποστηρίζει το NTFS μόνο για ανάγνωση.

Συνεπώς ορθά δεν μπορείς να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα επιμείνω και θα προτείνω για άλλη μια φορά το MacFuse το οποίο το χρησιμοποιώ σχεδόν ένα χρόνο τώρα, είναι free, και γράφω, σβήνω κατά βούληση στους NTFS δισκους που συνδέω στο Macmini μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...