Προς το περιεχόμενο

Asus Maximus Formula : Προβλήματα?!


chill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 2 μέρες έστησα τον υπολογιστή της υπογραφής μου. Σήμερα εγκατέστησα το pc prob ii της asus το οποίο βαράει συνεχώς warnings κυρίως για θερμοκρασίες της mobo. Ενδεικτικά να αναφέρω ότι αυτή τη στιγμή μου γράφει 191 βαθμούς ενώ το everest 32...Επίσης συνέχεια βαράει warnings σχετικά με τα voltage για λίγα δευτερόλεπτα και μετά σωπαίνει... Είναι βαρεμένο το πρόγραμμα ή έπεσα σε ελαττωματική mobo? Πόση πρέπει να είναι η θερμοκρασία μιας mobo? Τώρα με θερμοκρασία δωματίου 19 βαθμούς η mobo είναι στους 34 με nb σε 39 και sb σε 37. Είναι καλά ή όχι?

 

Με το cpuid του everest βλέπω ότι η cpu μου τρέχει στα 2003mhz αντί των 3000. Γιατί συμβαίνει αυτό? Το ίδιο και με τις μνήμες όπως βλέπετε. Τι σκατά γίνεται?

 

PC2.jpg

 

Και οι θερμοκρασίες όλου του συστήματος.

 

PC1.jpg

 

Γενικά στον υπολογιστή έτρεξα games για αρκετές ώρες δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Γενικά το σύστημα είναι super σταθερό. Από σήμερα που έβαλα αυτό το γαμίδι pc prob ii έχω χάσει την μπάλα με τα warning του δεν ξέρω τι τρέχει.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators

an exeis ore3h gia diavasma Chill ri3e mia "matia" edw http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=160945&highlight=Asus+Maximus

 

8a vreis xrhsimo info kai pisteuw oti 8a ly8oun kapoies apories (an exeis)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεός man 1000 ευχαριστώ. Νέα mobo, προβληματικό έως κάποιο σημείο bios και utilities. Έκανα και το πρώτο μου OC ever από περιέργεια να δω, βρήκα ασχολία για το επόμενο διάστημα :P. Έφτιαξα και τις μνημούλες μια χαρά και χτύπησα ένα 11500άρι στο 3dmark χωρίς να κλείσω παπαριές των vista, antivirus, everest κλπ από το tray :D με όλο τον εξοπλισμό στα default settings. Το προηγούμενο.... ρεκόρ μου ήταν 4000 κάτι με την 8800gtx στον p4... για bottleneck που μου χες πει παλαιότερα.

 

Για πληροφόρηση και μόνο οι θερμοκρασίες που παρέθεσα παραπάνω είναι χωρίς τους 5 επιπλέον ανεμιστήρες που θα βάλω τις επόμενες μέρες στο case. Απλά πρέπει να βρω τρόπο να σετάρω τα κωλοκαλώδια μιας και σήμερα που το δοκίμασα τα έκανα σκατά. Νομίζω δε ότι το πλαινό σύστημα του κουτιού με τα 4 fans ακουμπάει πάνω στη zalman και δεν ξέρω τι θα κάνω...Θα δοκιμάσω και με την Thermalright extreme 120 όταν αποφασίσουν από eshop να μου την στείλουν μπας και βγάλω άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα προβλήματα υπάρχουν ακόμα, ελπίζω ότι θα λυθούν με κάποιο bios update π.χ. μου εμφανίζει θερμοκρασία επεξεργαστή 76c την ίδια στιγμή που core 1 κ 2 είναι κάτω από 20. Θέλει shutdown άνοιγμα αμέσως πας bios και βλέπεις την cpu στους 20.

 

Από OC είμαι Α-Σ-Χ-Ε-Τ-Ο-Σ. Ασχολούμαι κάμποσα χρόνια με υπολογιστές ποτέ δεν ασχολήθηκα αλλά με την συγκεκριμένη mobo φαντάζει παιχνιδάκι....άπειρες επιλογές πραγματικά σε μερικά δευτερόλεπτα. Ανέβασα το fsb από 333mhz με 1.325vc στα 410 και έτρεξα ότι μπορείς να φανταστείς, άψογη σταθερότητα και η θερμοκρασία του επεξεργαστή ανέβηκε μόλις 3 βαθμούς. Γενικά κάποιος έμπειρος πιστεύω μπορεί να κάνει παπάδες στην κυριολεξία.

 

Και μια ερωτησούλα για να μην ανοίγω άλλο topic. Έχω τις crusial ballistix στα 1066mhz (http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=964506) οι οποίες διαθέτουν μαμήσιες ψύκτρες πάνω τους. Επειδή τυγχάνει να έχω και 2 επιπλέον ψύκτρες της thermalight για ram (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977805&product=982016) γνωρίζει κανείς αν είναι εφικτό να τις τοποθετήσω στην ram για ακόμα καλύτερη ψύξη ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasika kane bios update ean den exeis kanei idi...exei vgei update...to asus prob panta itan ligo moufa...den yparxei kai idieteros logos na to exeis....genika autes oi mobo den einai plug & play...xairome pou ola sou pigan kala...

p.s. me geia to neo rig sou kai ta temps ton new c2d maman etsi?Fantasou tous 45nm...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx :D.

 

Δεν έχω κάνει bios update ακόμα γιατί είμαι n00bάς και φοβάμαι μην κάνω καμιά μλκία. Περιμένω να στήσω και το παλιό μηχάνημα που μάλλον χτύπησε στην mobo για να το επιχειρήσω γιατί χωρίς net για την εξεύρεση λύσης σε πιθανά προβλήματα δεν θα την παλέψω :P. Διάβασα ότι και άλλοι παίρνουν cpu temp στο 76 οπότε κάτι παίζει με την mobo, ελπίζω να το φτιάξουν σύντομα γιατί όποτε το βλέπω χέζομαι πάνω μου. Πάντως everest/core temp κλπ προγράμματα μου δείχνουν 18-20 θερμοκρασίες στους cores. Άτιμη asus....

 

Οι θερμοκρασίες ναι είναι πολύ χαμηλές αλλά σκέψου ότι ο επεξεργαστής φορά την zalman 9700nt, ολόκληρο θηρίο. Μου βγήκε η παναγία να την βάλω αλλά το αποτέλεσμα είναι καλό. Θα δοκιμάσω και την therma όταν έρθει βέβαια να δω διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω καθώς υπάρχει χώρος για να δεις τις υποδοχές των βιδών. Η zalman με την παπαριά που πρέπει να περάσεις ανάμεσα δεν παλεύεται. Κλείδωνα λιγάκι την μια βίδα πήγαινα να βάλω την άλλη τσουπ τραμπάλα η βίδα στον αέρα. Άντε πάλι από την αρχή, άσε δράμα σου λέω. Και το μέγα λάθος που έκανα στο στήσιμο ήταν ότι τοποθέτησα τα πάντα για να διαπιστώσω μετά ότι ένα εξάρτημα της ψύκτρας πρέπει να είναι πίσω από την mobo άντε ξανά από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε το ξέρω. Από τι διάβασα στο manual ακόμα και αν δεν γίνει σωστό πέρασμα του bios υπάρχει τρόπος να το επαναφέρεις στο αρχικό. Θα ναι η πρώτη δουλειά που θα κάνω μόλις στήσω και το παλιό pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Min vgaleis tin Zalman einai oti kalutero gia air cooling...

 

nai h Zalman einai oti kalytero gia air cooling...

...DEN

 

h Thermalright Ultra 120 Extreme tis rixnei 10-12 va8mous (pio katw ennow :P ) sta autia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tora molis eida oti exei tin SE me waterblock sosta?To exeis sundesi?Den vlepo w/c stin sig sou///

 

Ναι με το waterblock είναι αλλά δεν έχω οπότε πάει στο άμεσο μέλλον. Πρόβλημα με την θερμοκρασία τουλάχιστον γι αυτήν την περίοδο δεν υπάρχει μιας και είμαι fan του χειμώνα aka λατρεύω τις χαμηλές θερμοκρασίες όσο περίεργο και αν ακούγεται (παίζει να είμαι και ο iceman lol). Επιφυλάσσομαι ωστόσο για το μέλλον να πειραματιστώ και με νεράκι μιας και εδώ τα καλοκαίρια βαράμε 45άρια.

 

kai h Zalman einai oti kalytero gia air cooling...

...DEN

 

h Thermalright Ultra 120 Extreme tis rixnei 10-12 va8mous (pio katw ennow :P ) sta autia...

 

Και εγώ έτσι ξέρω και στο topic για το νέο tower οι γνώστες αυτήν μου πρότειναν αλλά δεν την είχε ετοιμοπαράδοτη το πλαίσιο και βιαζόμουν. Το θέμα είναι ότι εδώ και 8 μέρες την έχω παραγγείλει από το e-shop και ακόμα....περιμένω. Φαντάσου να μην είχα κλείσει zalman θα είχα όλο τον εξοπλισμό του tower να....κάθεται. Πλαίσιο=λιγότερο από 24 ώρες παράδοση....e-shop=αντίο ζωή. Αν και αύριο δεν έχει προχωρήσει η παραγγελία θα σκάσω μια ακύρωση και θα την παραγγείλω από Πλαίσιο όποτε την φέρουν ή θα περιμένω να γίνει διαθέσιμη το νέο κανόνι από την thermal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...