Προς το περιεχόμενο

Ποιον 500GB εξωτερικό σκληρό;


Trapper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας πάρει το μάθημά μου με τον σκληρότερο τρόπο, αποφάσισα να αγοράσω άμεσα έναν εξωτερικό σκληρό για να κάνω back up.

Είμαι λοιπόν ανάμεσα στις δύο ακόλουθες προτάσεις που έχει το Πλαίσιο στα 500 giga:

Της Lacie στα 99 ευρώ http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978194&product=1010689

και της WD στα 117 ευρώ http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978194&product=908460

 

Ποιον από τους δύο μου προτείνετε ως καλύτερο; Η διαφορά στην τιμή ανάμεσα στα δύο μοντέλα δικαιολογείται από κάτι;

Υπόψη, θα κάνω το back up και μετά ο σκληρός θα μπει σε ντουλάπα από όπου θα βγαίνει σπάνια. Ισως να χρειαστεί να τον χρησιμοποιήσω και κάποια στιγμή σε mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο LACIE 500gb που εχει το multirama, αλλά πιστεύω να είναι o ίδιος που εχει και το PLAISIO εχουν μέσα SEAGATE SATAII 500gb δισκο και αξίζουν κάθε ευρώ που θα δώσεις. Εγώ αγόρασα τον LACIE 500gb black απο Multirama 99 ευρώ και στο πλαίσιο που είδα είχαν τον ασημί, οπότε υποθέτω ότι θα είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο απλά αλλο χρώμα case.

 

Συμφερει ακόμα να αγοράσεις τον LACIE να τον ανοίξεις και να κρατήσεις τον SATA δισκο για εσωτερικό αφού ο ίδιος δίσκος πωλείται κοντά στα 117 ευρώ σε bulk....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο κουτακι το LaCie αλλα παρε κατι αλλο.

Εχω παρει δυο απο αυτους σαν κοροιδο αν και ειχα προβλημα με τον πρωτο. Τα 500GB και η τιμη ειταν γλυκα ομως.

 

Με τον πρωτο δισκο:

Για καποιο λογο το συστημα μου δεν κανει boot με bootable CD (LivePE, Hirens, κ.τ.λ.) οταν το LaCie ειναι online (η μητρικη ειναι ASUS P4C800-E Deluxe). Το LaCie support δεν ειχε καμμια λυση η ιδεα.

 

Δευτερος δισκος:

Κανενα προβλημα αλλα 4 μηνες μετα, ο πρωτος δισκος (μαλλον, αν κρινω απο τα ονοματα των partition) αρχισε και κανει θορυβο. Η εχει χαλασμενο ανεμιστηρακι μεσα η οι κυλινδροι ειναι στα τελευταια τους. Περιμενω εναν ΤΒ δισκο να κανω backup προτου αρχιζω και βλαστημαω.

 

Δεν ξερω ποιος δισκος αξιζει τα λεφτα του. Εχω και ενα 750GB Western Digital My Book (USB μονο) που μου εφεραν απο Αμερικη το καλοκαιρι. Αθορυβος ειναι και ως τωρα δουλευει καλα.

 

Τους εχω ολους στο UPS (μεσω πολυμπριζου) αλλα μαλλον ειναι ευαισθητοι στο ρευμα.

Δεν δικαιολογειται, οι ιδιες μαρκες δισκων, σε ιδιες ι μεγαλυτερες χωριτικοτητες, να δουλεβουν για χρονια οταν ειναι εσωτερικοι και να χαλανε τοσο ευκολα σε εξωτερικα κουτια. Η μονη διαφορα που βλεπω ειναι στα τροφοδοτικο τους.

 

Καλη επιλογη και τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο κουτακι το LaCie αλλα παρε κατι αλλο.

Εχω παρει δυο απο αυτους σαν κοροιδο αν και ειχα προβλημα με τον πρωτο. Τα 500GB και η τιμη ειταν γλυκα ομως.

 

Με τον πρωτο δισκο:

Για καποιο λογο το συστημα μου δεν κανει boot με bootable CD (LivePE, Hirens, κ.τ.λ.) οταν το LaCie ειναι online (η μητρικη ειναι ASUS P4C800-E Deluxe). Το LaCie support δεν ειχε καμμια λυση η ιδεα.

Auto eivai problhma tou BIOS ths Mobo kai OXI tou HDD! Eixa kai egw mobo ths Assus pou eixe to idio 8ema... kai to exw dei kai se HP PC se etairia.

Δευτερος δισκος:

Κανενα προβλημα αλλα 4 μηνες μετα, ο πρωτος δισκος (μαλλον, αν κρινω απο τα ονοματα των partition) αρχισε και κανει θορυβο. Η εχει χαλασμενο ανεμιστηρακι μεσα η οι κυλινδροι ειναι στα τελευταια τους. Περιμενω εναν ΤΒ δισκο να κανω backup προτου αρχιζω και βλαστημαω.

Edw dev se katalabevw akribos... gia pio avemistiraki-mesa mhlas? Atopo mou akougete kai to 'οι κυλινδροι ειναι στα τελευταια τους' ... malov kati allo evoeis.

Δεν ξερω ποιος δισκος αξιζει τα λεφτα του. Εχω και ενα 750GB Western Digital My Book (USB μονο) που μου εφεραν απο Αμερικη το καλοκαιρι. Αθορυβος ειναι και ως τωρα δουλευει καλα.

 

Τους εχω ολους στο UPS (μεσω πολυμπριζου) αλλα μαλλον ειναι ευαισθητοι στο ρευμα.

Δεν δικαιολογειται, οι ιδιες μαρκες δισκων, σε ιδιες ι μεγαλυτερες χωριτικοτητες, να δουλεβουν για χρονια οταν ειναι εσωτερικοι και να χαλανε τοσο ευκολα σε εξωτερικα κουτια. Η μονη διαφορα που βλεπω ειναι στα τροφοδοτικο τους.

 

Καλη επιλογη και τυχη.

 

O f8ivos LaCie (500aris) sto Mediamarkt eivai paradosh toy magaziou. Fervei paleta se xamiles times... kai opoios prolabei, prolabe. Se kamia periptosh dev shmevei oti o WD xyzBook eivai kalhteros eidika apo apopsh MTBF.

Prosopika koitazw va pervw tis eukeries... h syzitiseis tou typou emeva mou xalase autos kai ekeivos.... dev eivai epistimovikh erebva- mhv mperdebomaste. Kai egw eida mia BMW va mevei ex8es sto dromo... dev eivai oles gia petama.

 

Koita va mhv pareis palio stock se palies times - oti kai va agoraseis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν Lacie 320 GB (10 μήνες) και έναν 500 GB (6 μήνες) και δεν έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα ως τώρα. Ο πεντακοσάρης λειτουργεί κατά μέσο όρο μισή ώρα κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιση ωρα την ημερα? Γι'αυτο δουλευει :)

Στην περιπτωση μου, ποτε δεν σβηνω τα μηχανηματα.

Τελως παντων, ελπιζω να παραμεινετε τυχεροι οτι μαρκα και να εχετε.

 

Το οτι το PC δεν κανει boot με τον LaCie, δεν ειναι προβλημα με το BIOS. Τουλαχιστον, οχι μονο. Εχω αλλους δυο Icy Box εξωτερικους που δεν παγωνουν το BIOS. Κατι εχει το firmware του Lacie που δεν ειναι standard. Το LaCie support μου ειπε να κατεβασω το νεο firmware του δισκου αλλα αυτο ειταν για τα non-USB μοντελα.

 

Οσο για το 'ανεμιστηρακι', δεν ξερω πως αλλοιως να το περιγραψω.

Κανει εναν εντονο θορυβο σαν να ακουμπανε τα platters μεταξυ τους οπως γυριζουν. Ο Explorer δεν μπορει να ανοιξει τον δισκο εκεινες τις στιγμες. Μετα απο κανα λεπτο σταματα μεχρι την επομενη φορα. Ελπιζω να προλαβω να σωσω τα αρχεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεις WD θα κλαις τα λεφτα σου και τα δεδομενα σου.Παρε Seagate.

Για να μην νομιζετε οτι λεω μπαρουφες,καντε ενα search στο e-pcmag "my book" και δειτε ποσοι εχουν προβλημα με τους σκληρους αυτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να πάς στο e-pcmag. Και εδώ μιά αναζήτηση για το MyBook θα σου εμφανίσει σωρεία θεμάτων με προβλήματα....

Επίσης και εγώ κάτοχος LaCie 250 GB δύο χρόνια τώρα, κανένα απολύτως πρόβλημα.... Και προσεχώς θα χτυπήσω σίγουρα τον 500άρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω πάρει ένα lacie 500mb και δουλεύει 24/7 σχεδόν 9 μήνες τώρα απροβλημάτιστα :)

 

επίσης κανά 2μηνο δουλεύει και ο turbo-x 500mb από πλαίσιο επίσης απροβλημάτιστα και ταχύτατα μέσω e-sata

 

το μόνο παράπονο είναι ότι όταν πέσει το ρεύμα ο lacie δεν ανάβει μόνος του πρέπει κάποιος να του πατήσει το κουμπί.

O turbo-x έχει διακόπτη on-off οπότε ανάβει ξανά.

Οι Μybook όμως σε αυτό το σημείο υπερτερούν επειδή ανοίγουν και κλείνουν μαζί με τον υπολογιστή, κάνεις δηλαδή ένα shutdown και ξέρεις ότι κλείσανε όλα. Γι'αυτό και μόνο σκέφτομαι να παίρνω μόνο Mybook :)

 

με εξωτερικά κουτιά + εσωτερικό δίσκο έχω χαλάσει 2 δίσκους μάλλον λόγω μάπα τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...