Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

In other news... Ο Sofos τα κατάφερε παλι

 

Εκεί στα 6.4ghz απλά δεν φρενάρει το εργαλείο  :devil:  ....τέρας πάντως και μητρικάρα η giga soc force που το πέτυχε αυτό!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο

 

Το σκόρ σε αυτό το preset , επιρρεάζεται από το cpu speed ?

 

Δέν το έχω τρέξει ακόμη.

Οχι δε θα το ελεγα οτι βοηθαει τοσο πολυ ουτε με μνημες ψηλα ειδα κατι

Μονο συχνοτητα σε καρτες οσο ανεβαζεις τοσο δινει

Αλλα εχω το εξης θεμα μου βγαζει ολο invalid λογω time λιγο που το εψαξα ειναι οτι δε εχω Hpet καθολου στο βιος

Εχω και θεμα στη 2η καρτα τρωει φλασιες μαλλον γερασε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε θα το ελεγα οτι βοηθαει τοσο πολυ ουτε με μνημες ψηλα ειδα κατι

Μονο συχνοτητα σε καρτες οσο ανεβαζεις τοσο δινει

Αλλα εχω το εξης θεμα μου βγαζει ολο invalid λογω time λιγο που το εψαξα ειναι οτι δε εχω Hpet καθολου στο βιος

Εχω και θεμα στη 2η καρτα τρωει φλασιες μαλλον γερασε!!!!

Δώσε μας λινκ να δούμε περισσότερες πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HPET δεν νομίζω να μην έχει ή μητρική ρύθμιση, εάν έχει και δεν το επιλέγουν τα Windows μπορείς να το κάνεις force.

Δεν είναι δύσκολο ;) Μία εντολή είναι και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

HPET δεν νομίζω να μην έχει ή μητρική ρύθμιση, εάν έχει και δεν το επιλέγουν τα Windows μπορείς να το κάνεις force.

Δεν είναι δύσκολο ;) Μία εντολή είναι και τέλος

TO time αναφερετε λογο της ελειψης ΗPΕΤ

 

http://hwbot.org/submission/3270804_

 

οχι δε εχει HPET το ψαξα καλα

στα 7αρια δε υπαρχει θεμα στα 10αρια γινετε το σκηνικο

υπαρχει εντολη αλλα δε αλλαζει κατι στα 10ρια σαν να το απενεργοποιουνε συνεχως

 Enable HPET in Windows by giving this command in admin credential CMD:

bcdedit /set useplatformclock true

 

διαβαζω οτι  ειναι καλυτερα ομως χωρις HPET στα 10

When HPET (High Precision Event Timer) was enabled in BIOS, Windows 8.1 would automatically use it and install system device driver for it. Now I advice to disable HPET because even if you have it enabled in BIOS, Windows 10 won't use it by default, but it will install the system device driver for it. That is GOOD news because Windows 10 finally switched to some other (new?) method of handling latencies and it works much better than HPET!

http://www.overclock.net/t/1567745/windows-10-disable-hpet-before-install-and-enjoy-low-latencies

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεει κατι τετοιο αλλα αυτο που εχεις με κοκκινο ουτε στα 7 (δεν ξερω στα 8) δεν το βαζει ως default το λειτουργικο.

 

"Windows 10 uses a combination of hardware and software, just like Windows 8 /8.1 did, for its clock. It's prone to manipulation and slight inaccuracy but it's also good enough for generic applications."

 

"It uses the TSC and/or TSC + LAPICs combo depending on your hardware and software configuration. Just as Win 7 / 8 / 8.1 did."

 

Και για το θεμα σου:

"Yes, the OS uses TSC on most modern systems, but it WILL enable HPET if a specific program is written to use it, regardless of the HPET BIOS setting. That's why most X99 boards got rid of the HPET settings option."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεει κατι τετοιο αλλα αυτο που εχεις με κοκκινο ουτε στα 7 (δεν ξερω στα 8) δεν το βαζει ως default το λειτουργικο.

 

"Windows 10 uses a combination of hardware and software, just like Windows 8 /8.1 did, for its clock. It's prone to manipulation and slight inaccuracy but it's also good enough for generic applications."

 

"It uses the TSC and/or TSC + LAPICs combo depending on your hardware and software configuration. Just as Win 7 / 8 / 8.1 did."

 

Και για το θεμα σου:

"Yes, the OS uses TSC on most modern systems, but it WILL enable HPET if a specific program is written to use it, regardless of the HPET BIOS setting. That's why most X99 boards got rid of the HPET settings option."

AFAIK, Windows 8.1 and now Windows 10 use CPU's TSC instead of HPET, which is a more modern and optimized method of controlling timings.

 

αρα το HPET  δε προσφερει κατι στα 10 και καλως δε υπαρχει τουλαχιστον σε μενα οποτε δε γενατε θεμα !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε θεμα δεν εγινε αλλα κανεις αποσπασματικο διαβασμα  :-)  Στο εγραψα και παραπανω αν δειςΤΙ

εε  τι να  προτογραψω  απο  ολα εκεινα για αυτο εβαλα λινκ οποιος θελει μπαινει !! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φρεσκα νουμερακια και valid !!! :-D

5820k @  4.0

2x290x 1050/5000

drivers 16.7.3 

win 10 pro

http://www.3dmark.com/fs/9522647

post-238528-0-84611700-1469617755_thumb.jpg

http://www.3dmark.com/fs/9522887

post-238528-0-77764700-1469617775_thumb.jpg

http://www.3dmark.com/fs/9522711

post-238528-0-43135800-1469617791_thumb.jpg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...