Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Η υπερβολη της υπερβολης... μια καρτα εσκασε αυτη του tomshardware και αυτη μετα απο ξεσκισμα στο furmark

για να μπαίνει στην διαδικασία η εβγα να στείλει thermal pads σίγουρα κάτι συμβαίνει που ΔΕΝ είναι μεμονωμένο 

διαφορετικά θα απαντούσαν με rma MONO στην συγκεκριμένη κάρτα  και τεστ σε άλλες κάρτες από το ίδιο η διαφορετικό  batch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγηκε update bios για τις Asus 1070

 

Εγω δεν μπορω να το κανω βγαζει fail μηπως επειδη εχω την καρτα στην τριτη θεση αλλα και η πρωτη και η τριτη Χ16 ειναι.

 

Edit την εβαλα και στην πρωτη θεση παλι δεν....

 

image.png

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να το κανω βγαζει fail μηπως επειδη εχω την καρτα στην τριτη θεση αλλα κια η πρωτη και η τριτη Χ16 ειναι.

Μήπως υπάρχει περιορισμός στο μοντέλο κάρτας που δέχεται τα bios? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως υπάρχει περιορισμός στο μοντέλο κάρτας που δέχεται τα bios? 

Δεν ξερω το κατεβασα απο την σελιδα της Asus που ειναι για την καρτα μου.

 

https://www.asus.com/Graphics-Cards/ROG-STRIX-GTX1070-O8G-GAMING/HelpDesk_Download/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μπαίνει στην διαδικασία η εβγα να στείλει thermal pads σίγουρα κάτι συμβαίνει που ΔΕΝ είναι μεμονωμένο

διαφορετικά θα απαντούσαν με rma MONO στην συγκεκριμένη κάρτα και τεστ σε άλλες κάρτες από το ίδιο η διαφορετικό batch...

Ουσιαστικα τα στέλνει κυριως για αυτους που θέλουν να ξεκατινιασουν τις καρτες τους. Υπο νορμαλ χρηση και νορμαλ επιπεδα οc δεν εχει κανενα απολυτως θεμα η καρτα.

 

Διαβασε την επίσημη ανακοίνωση της evga.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 τριπλά ψυγεία + 1 διπλό όλα EKWB που ψύχουν cpu και gpu 1 αντλία και 13/10 σωλήνες.To κακό είναι πως δεν μπορώ να μπουτάρω με 5.4 όπως τώρα με 5.3

 

Τι να πούμε και εμείς που βλέπουμε μόνο 5.1 σε boot....πάντως πολύ τέρας το τσιπάκι σου στην διαχείριση vcore bro (και φυσικά όλο το setup της ψύξης σου)!!!! B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώσαμε τελευταία και έκανα ένα run Firestrike Extreme για προθέρμανση

 

cpu: 4.0ghz close turbo

ddr3: 2133mhz

gpu: 1580mhz

10500 gpuscore

 

1580 ο πυρήνας στην 980Ti ; Λίγο δεν είναι το 10500 ; 

2113 πυρήνας, 9140 οι μνήμες. Σε όσους πάνε +800-900 οι μνήμες και 2150 ο πυρήνας βγάζουν άνετα ~11K

 

2vsnbq9.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες με SLI για να ποιανεις 99% και στης 2 καρτες στο 3dmark firestrike τι πρεπει να κανεις?καμια ρυθμιση?διοτι σε sli δεν με δουλευουν 99% τι πρεπει να κανω?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1580 ο πυρήνας στην 980Ti ; Λίγο δεν είναι το 10500 ; 

2113 πυρήνας, 9140 οι μνήμες. Σε όσους πάνε +800-900 οι μνήμες και 2150 ο πυρήνας βγάζουν άνετα ~11K

 

Λίγο δύσκολο τα 11000 σε graphics score σε fs extreme από gtx1070 μιας και σε απλό firestrike με τα κλόκια που λές η καλύτερη (για μένα) gtx 1070 (τουλάχιστον μέσα στο forum που να έχει bencharei) είναι αυτή του prospector8   http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-1115#entry55038157 και βρίσκεται μόλις 1000 πόντους πίσω από το καλύτερο graphics score 22500 που έχω σε απλό fs (επόμενως και σε fs extreme μιας και δεν έτρεξε μάλλον πίσω θα σκοράρει από 10500).Όπως και να έχει μιας και δεν έχω κάτι με τους κατόχους gtx 1070 περιμένω δυνατά scoria (από κατόχους και μη) να τους κοντράρω (φιλικά πάντα και έτσι για τον χαβαλέ) με την γριά 980ti! B)

 

 

 

 

 

Παιδες με SLI για να ποιανεις 99% και στης 2 καρτες στο 3dmark firestrike τι πρεπει να κανεις?καμια ρυθμιση?διοτι σε sli δεν με δουλευουν 99% τι πρεπει να κανω?ευχαριστω

 

Μήπως έχεις throttling φίλος????.....εγώ με τον 4790Κ και τις τερμάτιζε.....σε firestrike 41500 graphics score είχα καταγράψει καλύτερο score με sli 980ti μιας και δεν βοήθαγε για καλύτερα η δεύτερη κάρτα.

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δύσκολο τα 11000 σε graphics score σε fs extreme από gtx1070 μιας και σε απλό firestrike με τα κλόκια που λές η καλύτερη (για μένα) gtx 1070 (τουλάχιστον μέσα στο forum που να έχει bencharei) είναι αυτή του prospector8   http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-1115#entry55038157 και βρίσκεται μόλις 1000 πόντους πίσω από το καλύτερο graphics score 22500 που έχω σε απλό fs (επόμενως και σε fs extreme μιας και δεν έτρεξε μάλλον πίσω θα σκοράρει από 10500).Όπως και να έχει μιας και δεν έχω κάτι με τους κατόχους gtx 1070 περιμένω δυνατά scoria (από κατόχους και μη) να τους κοντράρω (φιλικά πάντα και έτσι για τον χαβαλέ) με την γριά 980ti! B)

 

 

 

 

 

 

Μήπως έχεις throttling φίλος????.....εγώ με τον 4790Κ και τις τερμάτιζε.....σε firestrike 41500 graphics score είχα καταγράψει καλύτερο score με sli 980ti μιας και δεν βοήθαγε για καλύτερα η δεύτερη κάρτα.

οντως το 11κ ειναι  πολυ αλλα οχι και ακατορθωτο αλλα θελει αλλη ψυξη------  και κανα ++++ ρευμα ++++++

 

εδω ο μαγκακος 1η θεση στο extreme με ρολογια 2202 /2490 και 5960κ στα 4750 δε τα καταφερε επαιξε στα10600 γραφικ σκορ

http://hwbot.org/submission/3319278_olegdjus_3dmark___fire_strike_extreme_geforce_gtx_1070_10093_marks/

και ο 2ος  καπου εκει

http://hwbot.org/submission/3349623_ventel_3dmark___fire_strike_extreme_geforce_gtx_1070_9960_marks/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως το 11κ ειναι  πολυ αλλα οχι και ακατορθωτο αλλα θελει αλλη ψυξη------  και κανα ++++ ρευμα ++++++

 

εδω ο μαγκακος 1η θεση στο extreme με ρολογια 2202 /2490 και 5960κ στα 4750 δε τα καταφερε επαιξε στα10600 γραφικ σκορ

http://hwbot.org/submission/3319278_olegdjus_3dmark___fire_strike_extreme_geforce_gtx_1070_10093_marks/

και ο 2ος  καπου εκει

http://hwbot.org/submission/3349623_ventel_3dmark___fire_strike_extreme_geforce_gtx_1070_9960_marks/

 

Καλά ακατόρθωτο δεν είναι για 11000 gpuscore (όχι μόνο για την gtx 1070 αλλά και για την 980ti) αλλά σίγουρα όχι σε αέρα (εκεί που παίζω εγώ δηλαδή).....τώρα οι δύο που πόσταρες με gtx 1070 έχουν πέσει σε αρκετά καλά κομμάτια ο ένας είναι με αέρα και ο άλλος με νεράκι στην gpu (βέβαια και οι δύο παίζουν με ανεβασμένα ρολόγια σε cpu και μνήμες ram / εγώ έτρεχα στα 4.0ghz με κλειστό turbo και μνήμες με default χρονισμούς στο auto στα 2133mhz )....από εκεί και πέρα για αέρα είναι αδιανόητο τα 11000 σε gpu score για τις gtx 980ti / gtx 1070.....Βασικά η nvidia την τέλειωσε πρόωρα την gtx 1070 με τις micron μνήμες διότι είδε ότι με τα samsung πλησίαζε την gtx 1080 σε απόδοση όπως ακριβώς το κάνει η 980ti (ανεξάρτητα ότι δείχνουν ότι θέλουν να δείξουν στα διάφορα sites).Στην αρχή η nvidia έλεγξε το overclockability του πυρήνα στην 1070 (όπως και σε όλες τις pascal gpus) και στην συνέχεια έλεγξε και το overclockability στην vram πετώντας τις micron μνήμες στην αγορά έναντι των πολύ καλών (όχι σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά τις περισσότερες φορές ήταν μπομπίτες τα samsung μνημάκια).Για να βρείς samsung σε gtx 1070 τώρα πια πρέπει να κερδίσεις το τζόκερ....Βγάζοντας αυτά στην άκρη δεν υποβαθμίζω σε καμία περίπτωση την gtx 1070 (την οποία θεωρώ ότι είναι στην elite των gpus αυτήν την ώρα) απλά η nvidia με αυτήν την σειρά gpus αν είχε αφήσει ελεύθερο το overclockability των pascal gpus (σε πυρήνα κυρίως) θα μιλάγαμε από τις καλύτερες σειρές που θα έχει βγάλει (και μιλάω για εμένα που με ενδιαφέρει το overclocking).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...