Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω, κάθε φορά που έδινα +100Mhz στις μνήμες έβλεπα μεγάλη διαφορά στο score, θα πω στον prospector8 να τρέξει ένα όταν μπορέσει μιας και οι μνήμες του φτάνουν 10.664Μhz ! Την 1080 stock την πιάνει όντως μια καλά υπερχρονισμένη 1070, το είδα και εγώ ο ίδιος στο benchmark του GoW 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Πρεπει να κανω μια ρυθμιση?bottleneck δεν πιστευω να εχω κατι αλλο θα ειναι.Στα 4.7 τον ειχες?Τι να πω με 60Hz panel ειχα 35000+ και με 120hz ειχα 30.000+ γιατι με περισσοτερα hz κατεβαζει το usage δεν μπορω να καταλαβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ακατόρθωτο δεν είναι για 11000 gpuscore (όχι μόνο για την gtx 1070 αλλά και για την 980ti) αλλά σίγουρα όχι σε αέρα (εκεί που παίζω εγώ δηλαδή).....τώρα οι δύο που πόσταρες με gtx 1070 έχουν πέσει σε αρκετά καλά κομμάτια ο ένας είναι με αέρα και ο άλλος με νεράκι στην gpu (βέβαια και οι δύο παίζουν με ανεβασμένα ρολόγια σε cpu και μνήμες ram / εγώ έτρεχα στα 4.0ghz με κλειστό turbo και μνήμες με default χρονισμούς στο auto στα 2133mhz )....από εκεί και πέρα για αέρα είναι αδιανόητο τα 11000 σε gpu score για τις gtx 980ti / gtx 1070.....Βασικά η nvidia την τέλειωσε πρόωρα την gtx 1070 με τις micron μνήμες διότι είδε ότι με τα samsung πλησίαζε την gtx 1080 σε απόδοση όπως ακριβώς το κάνει η 980ti (ανεξάρτητα ότι δείχνουν ότι θέλουν να δείξουν στα διάφορα sites).Στην αρχή η nvidia έλεγξε το overclockability του πυρήνα στην 1070 (όπως και σε όλες τις pascal gpus) και στην συνέχεια έλεγξε και το overclockability στην vram πετώντας τις micron μνήμες στην αγορά έναντι των πολύ καλών (όχι σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά τις περισσότερες φορές ήταν μπομπίτες τα samsung μνημάκια).Για να βρείς samsung σε gtx 1070 τώρα πια πρέπει να κερδίσεις το τζόκερ....Βγάζοντας αυτά στην άκρη δεν υποβαθμίζω σε καμία περίπτωση την gtx 1070 (την οποία θεωρώ ότι είναι στην elite των gpus αυτήν την ώρα) απλά η nvidia με αυτήν την σειρά gpus αν είχε αφήσει ελεύθερο το overclockability των pascal gpus (σε πυρήνα κυρίως) θα μιλάγαμε από τις καλύτερες σειρές που θα έχει βγάλει (και μιλάω για εμένα που με ενδιαφέρει το overclocking).

καλα το μονο σιγουρο οταν κυνηγας τετοια νουμερα  ειναι και τα κομματια που θα πεσεις........  η τυχη  πρεπει να σε θελει!! :-D

Παιδες με SLI για να ποιανεις 99% και στης 2 καρτες στο 3dmark firestrike τι πρεπει να κανεις?καμια ρυθμιση?διοτι σε sli δεν με δουλευουν 99% τι πρεπει να κανω?ευχαριστω

 

περα απο αυτο  ειδες τα νουμερα σου για οποια συγκριση στο hwbot ;;; ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cpu 4.0

GPU stock ολα

 

Ανέβασε στροφές ...καλό κομμάτι έχεις και εσύ (πυρήνας+samsung) αν θυμάμαι καλά!

Πρεπει να κανω μια ρυθμιση?bottleneck δεν πιστευω να εχω κατι αλλο θα ειναι.Στα 4.7 τον ειχες?Τι να πω με 60Hz panel ειχα 35000+ και με 120hz ειχα 30.000+ γιατι με περισσοτερα hz κατεβαζει το usage δεν μπορω να καταλαβω

 

Καμία ρύθμιση δεν είχα κάνει......Σε 144hz το είχα το panel μου...και τα καρτόνια στο 99% gpu usage πουσαρισμένα....δεν είχα παρατηρήσει κάποια διαφορά στις επιδόσεις από τα hz του panel.Ο cpu ήταν στα 4.6ghz / 2800mhz ram και graphics score κοντά στα 41500  http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-1074#entry54804663 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, κάθε φορά που έδινα +100Mhz στις μνήμες έβλεπα μεγάλη διαφορά στο score, θα πω στον prospector8 να τρέξει ένα όταν μπορέσει μιας και οι μνήμες του φτάνουν 10.664Μhz ! Την 1080 stock την πιάνει όντως μια καλά υπερχρονισμένη 1070, το είδα και εγώ ο ίδιος στο benchmark του GoW 4.

 

 

2650+mhz???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο καλες μνημες ειναι samsung αλλο τοσο "μπουργκανα πυρηνας μ κατσε" :P ...τα bench απο games τα βγαζει με  +115-125 core στο FS δν παει παραπανο..κ με τις μνημες τοσο που το εβγαλε μου φανηκε περιεργο..

 

cpu 4.2

GPU +100 core  +780 μνημες

post-360690-0-79116500-1477950744_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα και εγώ να κάνω λίγο overclock στην 980ti μου. Την πήγα +125 πυρήνα και +350 μνήμη χωρίς να το προσπαθήσω για παραπάνω. Χθες ενώ έπαιζα μου κόλλησε η εικόνα και έβγαλε κίτρινα σημάδια αλλά μετά δεν το ξανάπαθε. Να το χαμηλώσω;

 

Επίσης καταλάθος στο afterburner έβαλα την μνήμη +1000 και επανεκίνησε ο driver. Δεν πιστεύω να έπαθε τίποτα ε;

 

Α και με ποιό benchmark να το τεστάρω και πόση ώρα να το αφήσω να τρέχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπαθε κάτι το καρτόνι σου απλά ήταν unstable οι ρυθμίσεις overclocking που είχες δώσει στην gpu και για για αυτό κόλλησε στο game....είχες δώσει ρεύμα στο afterburner (και αν ναι πόσο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...