Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Realbench bench ..... 4.8ghz/1.2v full stable..... χαλαρά και ασφαλή πάμε για daily με delid στα 4,9ghz (ίσως και τα 5,0ghz μιας και δεν θέλω να υπερβώ το 1,3vcore σε daily clockia)!!!

Τελικά δεν πίστευα ότι υπάρχουν τέτοιες διαφορές από τσιπάκι σε τσιπάκι(το παλιό για 4,8ghz ήθελε 1,35+vcore full stable)!

 

Τον επόμενο καιρό έχει να πέσει ψάξιμο για daily στα 4,9ghz / 5.0ghz κάτω του 1,3vcore καθώς και ανέβασμα στην cache καθώς και να βρώ χρόνο να κάνω και το delid να πέσουν οι θερμοκρασίες σε λογικά επίπεδα....τα εργαλεία περιμένουν να πιάσουν εργασία!

post-303984-0-46566600-1504472126_thumb.png

post-303984-0-27896300-1504472618_thumb.png

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Realbench bench ..... 4.8ghz/1.2v full stable..... χαλαρά και ασφαλή πάμε για daily με delid στα 4,9ghz (ίσως και τα 5,0ghz μιας και δεν θέλω να υπερβώ το 1,3vcore σε daily clockia)!!!

Τελικά δεν πίστευα ότι υπάρχουν τέτοιες διαφορές από τσιπάκι σε τσιπάκι(το παλιό για 4,8ghz ήθελε 1,35+vcore full stable)!

 

Τον επόμενο καιρό έχει να πέσει ψάξιμο για daily στα 4,9ghz / 5.0ghz κάτω του 1,3vcore καθώς και ανέβασμα στην cache καθώς και να βρώ χρόνο να κάνω και το delid να πέσουν οι θερμοκρασίες σε λογικά επίπεδα....τα εργαλεία περιμένουν να πιάσουν εργασία!

Μπάμπη μην δίνεις cache, κόβεις πυρήνα έτσι.

Βρες πρώτα πυρήνα και μετά δώσε όσο μπορείς cache αλλά με προσοχή το ρεύμα εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο νυστέρι Μπάμπη, πάρε όλα τα score με τις 980 Ti :D

 

Αν θυμάμαι καλά ήσουν δεύτερος ή τρίτος στο FS με 4790k + 980 Ti Sli, τώρα άνετα το έχεις το πρώτο spot!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστροφη στα ρολογια 4.7ghz του παλιου καλου 4790Κ που προτοειχα μιας και το golden chip εφυγε πωλητηριο αρκετα καλα....μαλλον παμε για 8700Κ μου φαινεται!Παντως ηταν μια καλη εμπειρια ολιγων ημερων μιας και οντως ηταν το μοναδικο golden τσιπακι που μου ειχε καθησει σε cpu (σε gpus εχω καλυτερη τυχη στο silicon lottery)!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστροφη στα ρολογια 4.7ghz του παλιου καλου 4790Κ που προτοειχα μιας και το golden chip εφυγε πωλητηριο αρκετα καλα....μαλλον παμε για 8700Κ μου φαινεται!Παντως ηταν μια καλη εμπειρια ολιγων ημερων μιας και οντως ηταν το μοναδικο golden τσιπακι που μου ειχε καθησει σε cpu (σε gpus εχω καλυτερη τυχη στο silicon lottery)!

Καλά ξηγηθηκες bro και το δωσες!!! Τη διάφορα θα την κάνει ο 8700κ !! Τα χούμε πει!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστροφη στα ρολογια 4.7ghz του παλιου καλου 4790Κ που προτοειχα μιας και το golden chip εφυγε πωλητηριο αρκετα καλα....μαλλον παμε για 8700Κ μου φαινεται!Παντως ηταν μια καλη εμπειρια ολιγων ημερων μιας και οντως ηταν το μοναδικο golden τσιπακι που μου ειχε καθησει σε cpu (σε gpus εχω καλυτερη τυχη στο silicon lottery)!

 

Έκανες την έξυπνη κίνηση αλλα δεν μπορούσε να περιμένει λίγο αυτός που τον αγόρασε; Ήθελα να δω bench με αυτό το sample :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως θα πήγαινε τάπα στα bench με αυτό το κομματάκι.....αλλά αυτό το τσίπ (golden θα το πω) με αυτό το oc potential (ας μην ξεχάσω και άλλο ένα θετικό να πω είναι ότι είχε και υπόλοιπο εγγύησης) έφυγε σε πάρα πολύ καλή τιμή την κατάλληλη περίοδο γιατί αν τον είχα κάνει delid δεν θα έπιανε τα ίδια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες......αν και off topic

 

 

 

 

επειδή σκέφτομαι για ddr4 για καινούργιο σύστημα και είμαι ανάμεσα στις δύο.....τι προτείνεται?

http://www.skroutz.gr/s/9347633/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C15D-16GTZ.html

http://www.skroutz.gr/s/8435982/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GTZ.html

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες......αν και off topic

 

 

 

 

επειδή σκέφτομαι για ddr4 για καινούργιο σύστημα και είμαι ανάμεσα στις δύο.....τι προτείνεται?

 

http://www.skroutz.gr/s/9347633/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C15D-16GTZ.html

 

http://www.skroutz.gr/s/8435982/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GTZ.html

 

 

 

 

3600C15 είναι το καλύτερο bin από B-die στην αγορά (ούτε τα 4266 δεν είναι τόσο καλά binned όσο 3600C15). Όλοι οι extreme overclockers τρέχουν με 3600C15, τα 3200C14 είναι παρόμοιο bin με 3600C16.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...