Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Για το SOTTR δεν χρειάζεται να ανεβάσω κάτι. Το μισό θρεντ είναι SOTTR. Ιδιαίτερο κομμάτι κώδικα αποκλειστικά για να προωθήσουν το DX12. Τίποτε άλλο δεν έχει παρόμοιο scaling και συμπεριφορά.

Πολλά παιχνίδια έχουν αντίστοιχο scaling με το SOTTR.

Starfield και Baldur's Gate 3 είναι τα πιο πρόσφατα παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Βρήκες κι εσύ παράδειγμα στησίματος... 😛

Ακούς @Tambas91 ?

Με παλιότερη έκδοση και 4100 RAM(τότε) εξακολουθώ να βγάζω περισσότερα από τον kkatzos.

Άλλο ερώτημα τώρα. Αν ανεβάσω βίντεο-proof(από κινητό, κάμερα κλπ.) για το bench του Watch Dogs Legion, θα έχω ανάλογη ανταπόκριση;

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Πολλά παιχνίδια έχουν αντίστοιχο scaling με το SOTTR.

Starfield και Baldur's Gate 3 είναι τα πιο πρόσφατα παραδείγματα.

Καμία επαφή. Το SOTTR τεστάρει κυρίως dx12 draw calls(κατανεμημένα σε πολλά cores) και σε κάθε έκδοση, λόγω αλλαγών στον αλγόριθμο μετρήσεων κ.α., τα αποτελέσματα ήταν ό,τι να 'ναι.

εδιτ: διόρθωση στο υπογραμμισμένο.

Επεξ/σία από pirmen56
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Με παλιότερη έκδοση και 4100 RAM(τότε) εξακολουθώ να βγάζω περισσότερα από τον kkatzos.

Άλλο ερώτημα τώρα. Αν ανεβάσω βίντεο-proof(από κινητό, κάμερα κλπ.) για το bench του WD2, θα έχω ανάλογη ανταπόκριση;

Καμία επαφή. Το SOTTR τεστάρει κυρίως dx12 draw calls(κατανεμημένα σε πολλά cores) και σε κάθε έκδοση, λόγω αλλαγών στον αλγόριθμο μετρήσεων κ.α., τα αποτελέσματα ήταν ό,τι να 'ναι.

μου εχει τυχει να κανω συκριση σε σκορ στο sottr με ιδια εκδοση , το ενα setup να εχει παντου παραπανω νουμερα σε cpu/gpu απο το αλλο, αλλα σαν τελικο σκορ ειχε χειροτερο ,ειναι λιγο οτι να ναι ,επισης υπαρχει διαφορα στο cpu game/render αναλογα με την καρτα που εχει πανω amd/nvidia, με την 3080 ειχα μεγαλυτερα νουμερα στον 13600 απο οτι με την 7800xt

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

με την 3080 ειχα μεγαλυτερα νουμερα στον 13600 απο οτι με την 7800xt

Άμα πάλευε ο επεξεργαστής με το εκάστοτε overhead (για 1080, πάντα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Άμα πάλευε ο επεξεργαστής με το εκάστοτε overhead (για 1080, πάντα)?

την ιδια αποδοση ειχαν ρε συ στο sottr 3080/7800xt και το ιδιο bottleneck ασε που το cpu  render ας πουμε γτ να εξαρταται απο την αποδοση της gpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

την ιδια αποδοση ειχαν ρε συ στο sottr 3080/7800xt και το ιδιο bottleneck ασε που το cpu  render ας πουμε γτ να εξαρταται απο την αποδοση της gpu?

Ενδεχομένως για τη μλκια που δέρνει τον κάθε οδηγό. Ξέρεις τί εισάγει στο σύστημα σαν επιπλέον φόρτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ενδεχομένως για τη μλκια που δέρνει τον κάθε οδηγό. Ξέρεις τί εισάγει στο σύστημα σαν επιπλέον φόρτο?

παιζει και αυτο σωστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Βρήκες κι εσύ παράδειγμα στησίματος... 😛

Ακούς @Tambas91 ?

Έλα παρόν !! Πάντως έτσι για τα πρακτικά ίδια fps έβγαζα με τα αλλά 3Δ στο tlou …. Με λίγο παραπάνω κατανάλωση απ ότι θυμάμαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Έλα παρόν !! Πάντως έτσι για τα πρακτικά ίδια fps έβγαζα με τα αλλά 3Δ στο tlou …. Με λίγο παραπάνω κατανάλωση απ ότι θυμάμαι 

Αν μπορείς τρέξε και ένα Watch Dogs Legion με FOV 70 και όλα τα άλλα settings τέρμα δεξιά σε 720p native. Έκανα λάθος πιο πάνω. Εννοούσα αυτό και όχι το Watch Dogs 2.

υ.γ.: Αν κάποιος γενικότερα προθυμοποιείται να ανεβάσει βίντεο(κινητό π.χ.) από bench του Legion με settings κλπ. ας το αναφέρει. Αλλιώς να μην μπαίνω άδικα στον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Άλλο ερώτημα τώρα. Αν ανεβάσω βίντεο-proof(από κινητό, κάμερα κλπ.) για το bench του WD2, θα έχω ανάλογη ανταπόκριση;

Εννοείς Watch Dogs Legion μήπως; Και το χοντραίνεις κιόλας;

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Ακόμα πιο εντυπωσιακό το ότι βγήκε με μόλις 6% CPU load !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Είδες το 6% CPU usage και το υψηλό σκορ και υπονοείς ότι υπήρξε πλαστογράφηση; 🤣

Να μην αναφέρει σωστό CPU usage σου πέρασε από το μυαλο;

Για να μην μπαίνουμε σε τέτοια μονοπάτια σε παραπέμπω στο 60% προβάδισμα του 3D vs 9900K εδώ:

image.png.baa45b9d14fc5621c5600c81199443b3.png

  

23 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Βάσει λογικής και μόνο.

Βάσει λογικής και μόνο λοιπόν τα νούμερα μια χαρά βγαίνουν.

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Με παλιότερη έκδοση και 4100 RAM(τότε) εξακολουθώ να βγάζω περισσότερα από τον kkatzos.

Εγώ δεν είμαι σίγουρος αν και πόσο πάνω είσαι στο βίντεο που ανέβασες. Αλλά είπαμε, TLOU και Far Cry σειρά (και μερικά άλλα) είναι δυνατοί οι Intel...

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

(κατανεμημένα σε πολλά cores)

... στο TLOU και αν έχουμε κατανομή σε threads. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το SOTR να βγάζει οτι νάναι απο run σε run ποιο μπορεί να θεωρηθεί πλέον ως "αξιόπιστο" benchmark για να βλέπουμε αν πήραμε το κατιτίς απο το RAM tuning?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Devastor είπε

Με το SOTR να βγάζει οτι νάναι απο run σε run ποιο μπορεί να θεωρηθεί πλέον ως "αξιόπιστο" benchmark για να βλέπουμε αν πήραμε το κατιτίς απο το RAM tuning?

Μια χαρά αξιόπιστο είναι το SOTTR αν το τρέχεις 3-4 φορές (με restart του παιχνιδιού μεταξύ κάθε φοράς) και παίρνεις το καλύτερο π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Devastor είπε

Με το SOTR να βγάζει οτι νάναι απο run σε run ποιο μπορεί να θεωρηθεί πλέον ως "αξιόπιστο" benchmark για να βλέπουμε αν πήραμε το κατιτίς απο το RAM tuning?

εξαρταται ,οταν πας απο 3600 στα 3800 θα σου δειξει διαφορα αν πας απο 3800c16 σε 3800c15 ας πουμε μπορει να μην δεις και τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Αν μπορείς τρέξε και ένα Watch Dogs Legion με FOV 70 και όλα τα άλλα settings τέρμα δεξιά σε 720p native. Έκανα λάθος πιο πάνω. Εννοούσα αυτό και όχι το Watch Dogs 2.

υ.γ.: Αν κάποιος γενικότερα προθυμοποιείται να ανεβάσει βίντεο(κινητό π.χ.) από bench του Legion με settings κλπ. ας το αναφέρει. Αλλιώς να μην μπαίνω άδικα στον κόπο.

έχω αλλάξει σύστημα αδερφέ, ήρθα στο από δω στρατόπεδο :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Είδες το 6% CPU usage και το υψηλό σκορ και υπονοείς ότι υπήρξε πλαστογράφηση; 🤣

Να μην αναφέρει σωστό CPU usage σου πέρασε από το μυαλο;

Για να μην μπαίνουμε σε τέτοια μονοπάτια σε παραπέμπω στο 60% προβάδισμα του 3D vs 9900K εδώ:

image.png.baa45b9d14fc5621c5600c81199443b3.png

 

Μπορεί να είναι πρόβλημα με την συγκεκριμένη έκδοση. Γιατί μια χαρά αναφέρεται το CPU load με διάφορα ryzen στο game απ' ότι είδα στο youtube.

Αυτό που μου δείχνεις πάντως από το hw unboxed, δεν το' χα προσέξει παλιότερα και δείχνει τρελό AMD corner case. Πιο τρελό και από το FC6. Από άποψη CPU arch πάντα. Δεν εννοώ ότι πλήρωσαν. Πάλι καλά που μπορώ να ρίξω την ψαλίδα στο 15% στο 1% lows χωρίς tuning και ρεύματα σαν του BabisTs.

Αναφορά σε κείμενο

Εγώ δεν είμαι σίγουρος αν και πόσο πάνω είσαι στο βίντεο που ανέβασες.

00:17 στο δικό σου. 01:00 στο δικό μου. 138 vs 127. 8-9% διαφορά σε movement.

Αναφορά σε κείμενο

Είδες το 6% CPU usage και το υψηλό σκορ και υπονοείς ότι υπήρξε πλαστογράφηση;

Μετράει και το αν είσαι ένα βήμα πριν το meltdown στο OC/tuning που έχεις κάνει(εγώ σίγουρα όχι). Όπως και όλη η ροή των καρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...