Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατέβασε MSI Afterburner!

Και απενεργοποιησε το amd gpu overdrive, για να αποφυγεις τυχον conflicts. (αν και δεν σου δινω πολλες ελπιδες, ολο και κατι δεν θα λειτουργει ολοσωστα, το απολυτο θα το πετυχεις χωρις catalyst control center εγκατεστημενο, με οτι αυτο συνεπαγεται)

 

Και κατι ακομα, δεν ειμαι απλα τσιταρισμενος φιλε Zak, αγγιζω τα ορια του golden 7870Tahiti LE πυρηνα. Αν και κατα μεσο ορο "φτανουν" ευκολα τα 1200 οι XΤ, για πανω απο 1250 μπορει να εχω διαβασει αντε για μια-δυο καρτες. Βεβαια δεν ξερω τι επιδραση θα ειχε στο overclock η 1080 αναλυση (ειμαι στα 1680χ1050 και προσευχομαι για upgrade συντομα), ειναι ενα extra-load που μπορει να φερει περιορισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ έχασα τα μαλλιά μου με το "απλό" λογισμικό υπερχρονισμού αλλά τα κατάφερα,  αφού πρώτα έλυσα το μυστήριο με το throttling του ρεύματος. Η διακύμανση των αποτελεσμάτων ήταν πλέον αναμενόμενη και με βοήθησε να πετύχω αυτό για το οποίο ήθελα το benchmark: Να βρω τον καλύτερο συνδυασμό συχνοτήτων/θερμοκρασίων/απόδοσης. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια !

 

Ορίστε τα καλύτερα Valley σε 1080p (μην με πάτε και μέσα για παραπλανητική διαφήμιση) :P

 

 

post-61034-0-00567500-1378677013_thumb.png

 

 

Τώρα μένει να βρω τρόπο να τρέξω Valley με OC CPU, χωρίς αυτό να τρελαίνεται και να "τρέχει" σε 3πλάσια ταχύτητα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μένει να βρω τρόπο να τρέξω Valley με OC CPU, χωρίς αυτό να τρελαίνεται και να "τρέχει" σε 3πλάσια ταχύτητα.

 

Δεν θα ανέβει το score με το overclocking του επεξεργαστή..είναι benchmark που εξαρτάται αποκλειστικά από την GPU!

Αν ανέβει θα ανέβει 5-10 πόντους μόνο και αν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ανέβει το score με το overclocking του επεξεργαστή..είναι benchmark που εξαρτάται αποκλειστικά από την GPU!

Αν ανέβει θα ανέβει 5-10 πόντους μόνο και αν :)

 

^Αυτο! :P

 

Κοιτα και ενα παραδειγμα απο τα testακια που εκανα το ΣΚ. Antivirus κλειστο, με 2 περασματα στο καθε setup!

 

3.5Ghz Cpu, 1600Mhz Ram:

00000_zps27624879.png

 

4.6Ghz Cpu, 1600Mhz Ram:

00001_zpsffa3b651.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

adssar.jpg

 

 

Έφυγε το gaming PC και πλέον σε αναμονή για PS4. Πήρα όμως ένα αξιοπρεπέστατο laptop όχι για gaming αλλά σαν all around multimedia pc.

 

Asus N550JV

15,6 FHD IPS Touch screen

Intel i7 4700hq

Nvidia GT 750M 2GB

8GB DDR3 1600

External Subwoffer

Bluray Drive

Έκανα 2-3 bench να δω τι ψάρια πιάνει. 

 

ΟΛΑ STOCK

 

pwxs.jpgggpy.jpg3g57.jpg0uya.jpglxu5.jpg

 

 

 

 

 

Light OC

 

 

dcxn.jpg

 

Επεξ/σία από Nerven
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ έχασα τα μαλλιά μου με το "απλό" λογισμικό υπερχρονισμού αλλά τα κατάφερα,  αφού πρώτα έλυσα το μυστήριο με το throttling του ρεύματος. Η διακύμανση των αποτελεσμάτων ήταν πλέον αναμενόμενη και με βοήθησε να πετύχω αυτό για το οποίο ήθελα το benchmark: Να βρω τον καλύτερο συνδυασμό συχνοτήτων/θερμοκρασίων/απόδοσης. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια !

 

Ορίστε τα καλύτερα Valley σε 1080p (μην με πάτε και μέσα για παραπλανητική διαφήμιση) :P

 

 

Τώρα μένει να βρω τρόπο να τρέξω Valley με OC CPU, χωρίς αυτό να τρελαίνεται και να "τρέχει" σε 3πλάσια ταχύτητα.

Ωραιος ο zak! Τελικα οι μνημες σου απ οτι βλεπω μια χαρουλα ανεβηκαν.

Για το τελευταιο που λες, καπου ειχε παρει το ματι μου οτι ενα reviewing site απεκλεισε τα windows 8 απο καθε benchmark επειδη παθαιναν ακριβως αυτο που παθαινεις κ εσυ. Ανεβαζοντας την συχνοτητα του επεξεργαστη, ανεβαινει παρεα και το εσωτερικο ρολοι που μετραει πραγματικο χρονο, αλλοιωνωντας ετσι οποιοδηποτε αποτελεσμα (αφου αλλαζε ο "πραγματικος" χρονος που ετρεχε το bench). Προσπαθησε να αναζητησεις λυσεις στο internet, με την μορφη ενος update, αν και εφοσον υπαρχουν. διαφορετικα καθε bench που θα τρεχεις θα ειναι αναξιοπιστο για οποιαδηποτε συγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα πρωτο και καλυτερο το hwbot απεκλεισε καθε σκορ σε win 8 και σαν αναξιοπιστα τα σταματησε !!

(UPDATE 03/09) Windows 8 Results (Temporarily) Not Accepted At HWBOT - Benchmark Result Veracity Compromised

http://hwbot.org/news/9824_breaking_windows_8_benchmark_results_no_longer_accepted_at_hwbot/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ultraex2003

 

Μπα η διαφορά win8 με win7 είναι στα όρια του στατιστικού λάθους. 0.1 fps και αν...( για valey μιλάμε πάντα, έτσι?)

ναι μπορει να ειναι και ετσι δε εχω κατσει να συγκρινω win 7vs 8 μεταξυ τους στο valey !!

αλλα βασικα τα 8αρια τα εχω αποριψει γενικα για benchνουμερα(απο την αρχη) !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις δεν έχει καμιά σχέση αυτό, εγώ 7αρια έχω και στο Valley χάνει τη μπάλα το benchmark με OC'd CPU, όχι το system clock οπότε κάτι άλλο παίζει. Έψαξα και δεν βρήκα τπτ, το ανάφερα μήπως το είχε συναντήσει κάποιος άλλος αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...