Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα->Νιγηρία


mike-intosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Έχει κανείς μια μικρή ιδέα του πόσο θα μπορούσαν να είναι τα έξοδα αποστολής ενός αντικειμένου, πχ κινητού τηλεφώνου απο Ελλάδα προς Νιγηρία?

 

Αν όχι, τότε μήπως γνωρίζει τον τρόπο για να το ανακαλύψω?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Μιχάλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχεις δίκιο για τις υποψίες σου.

 

Όμως δεν πρόκειται να στείλω κάτι αν δεν διαπιστώσω οτι στο paypal account μου έχουν κατατεθεί τα χρήματα που πρέπει. Υπάρχει κι εκεί κομπίνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα. Μια φορά που είχα όρεξη και κάθησα και έκανα τον ενδιαφερόμενο, μου εστάλη στο email μου, μια και καλά επιβεβαίωση απο το paypal, ότι μου μπήκαν τα λεφτά, αλλά είναι λέει δεσμευμένα μέχρι να στείλω σε μια φόρμα το tracking number του δέματος. Φυσικά αυτό ήταν μούφα διότι στο account μου δεν υπήρχε η παραμικρή νύξη σχετικά.

 

Μου έχει τύχει να με ενοχλούν Βρεταννοί στρατιώτες που είναι σε αποστολή στην Νιγηρία, Γκόμενες που θέλουν να στείλουν κάτι στον γκομενό τους στην Νιγηρία κτλ κτλ κτλ. Η απάντηση που πάντα παίρνουν έχει να κάνει με το μ**νί της μάνας τους. Απο όλες αυτές τις μούφες το best case scenario είναι να χάσεις το χρόνο σου. Στην χειρότερη θα πιάστείς μαλάκας (με κάποιον τρόπο) και ύστερα θα κλαις το κινητό. Πονήρεψαν οι αυστραλοπίθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, παιδιά, δεν είμαι ο αρμόδιος να το παίξω αντιρατσιστής, αλλά κάν'τε το με λίγο περισσότερο στυλ στους χαρακτηρισμούς ε, όχι και "αυστραλοπίθηκες".

 

Ακούς ll_neo? Ξεκόλλα επιτέλους από τον Τζαμάλ, δε σε θέλει πια, τέρμα, πάρ'το απόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίχε ένα ντοκυμαντέρ με τα ίντερνετ καφέ της Νιγηρίας (ο Θεός να τα κάνει δηλαδή), και τους απελπισμένους αραπάδες που μπαίνουν με χίλιες προφυλάξεις στη παράγκα για να πιάσουν "δουλειά".

Ένα κωλοκινητό είναι, στείλ' το να πάει στο διάολο, περιμένεις να σου στείλει και λεφτά; Πόσα έχεις, τρία, τέσσερα; Γράψ' του πως ξέρεις πως είναι απατεώνας και ας το κρατήσει να σε θυμάται ότι δεν είσαι μ@λάκας. Δύο ζωές να δουλεύει στην Νιγηρία θα χρειαζόταν για να το αγοράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Έχει κανείς μια μικρή ιδέα του πόσο θα μπορούσαν να είναι τα έξοδα αποστολής ενός αντικειμένου, πχ κινητού τηλεφώνου απο Ελλάδα προς Νιγηρία?

 

Αν όχι, τότε μήπως γνωρίζει τον τρόπο για να το ανακαλύψω?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Μιχάλης.

 

Όσο και στον υπόλοιπο κόσμο εκτός Ευρώπης. Περισσότερες πληροφορίες στα ΕΛΤΑ της γειτονιάς σου. Ενδεικτικά για 350 γραμμάρια συστημένο στα 6,25 ευρώ.

 

Έχεις δίκιο για τις υποψίες σου.

 

Όμως δεν πρόκειται να στείλω κάτι αν δεν διαπιστώσω οτι στο paypal account μου έχουν κατατεθεί τα χρήματα που πρέπει. Υπάρχει κι εκεί κομπίνα?

 

Μπορεί να καταθέσει τα χρήματα, να τα τραβήξεις στον τραπεζικό λογαριασμό σου και πάλι αυτός να τα πάρει πίσω. Μια ακύρωση της συναλλαγής να κάνει αυτός στη Νιγηρία και θα βρεθείς με αρνητικό υπόλοιπο στο Paypal. Εάν επικοινωνήσεις με το Paypal, αυτό θα σου πει ουσιαστικά "ας πρόσεχες" μια και δεν υποστηρίζει πλήρως τη Νιγηρία και δε μπορεί να κάνει το ίδιο καμία ενέργεια.

 

Βασικά η Νιγηρία είναι πρωταγωνιστής παγκοσμίως στις απάτες, είτε με τα Nigerian Fraud παλαιότερα γράμματα και πλέον e-mails ("Είμαι αντιπρόεδρος μια τράπεζας, πέθανε ο δικτάτορας και έμειναν 30 εκατομμύρια δολλάρια, δώσε μου 20 χιλιάρικα για να κάνω ενέργειες και μόλις τα πάρω θα σου δώσω τα μισά"), είτε με απατεώνες αγοραστες στο Ebay, είτε ο,τιδήποτε μπορείς να φανταστείς.

 

Εάν θες να το χαρίσεις όπως προτείνει ο Aigeas φυσικά και μπορείς, μην περιμένεις όμως λεφτά σε καμία περίπτωση.

 

Έχω μια φίλη που δουλεύει σε ανθρωπιστική αποστολή εκεί, η κατάσταση είναι απίστευτη, κυκλοφορούν με συνοδεία στρατού και μόνο ημέρα, δεν αγοράζουν ούτε μπανάνα από 5χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι να διαβάσω αυτό το thread δεν είχα συνηδητοποιήσει πως όντως Νιγηριανοί είναι που στέλνουν όλα αυτά τα σπαμ κ.τ.λ.νομιζα απλά γίνεται κάποιο reroute απο όλο το κόσμο να φαίνεται ότι έρχονται απο τη Νιγηρία - επειδή ξέρω γω έχουν πιο ελαστικούς νόμους σε αυτα.

 

Καλά ότι να ναι, έτσι εξηγείται το σπαμ μεηλ που λαμβάνω κάθε 20 λεπτά και λέει να κάνω ACEPT τα λεφτα που κερδισα στη λοταρια. Ημαρτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το σενάριο στην περίπτωση μου είναι το εξής : είναι μια και θέλει λέει να αγοράσει το κινητό αλλα να το στείλω στην Νιγηρία. Ευτυχώς που ρώτησα εδώ γιατί είναι η πρώτη φορά στα πολλά χρόνια χρησιμοποίησης του ίντερνετ που φαίνεται οτι ψάρωσα σε κάποια απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά!Χθές μου ήρθε ένα e-mail απο μία Αγγλήδα που θέλει να αγοράσει μία πεταλιέρα μπάσσου που είχα βαλει σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ site , ως αγγελια!Μου είπε δε να τα στείλω στον φίλο της στην Νιγιρία!Μου Έδωσε τηλέφωνα Τ.Κ. πόλη περιοχή !Τα παντα!Για να μου δώσει τα λεφτά μου ζήτησε τον αριθμό λογαριασμού μου!Το IBAN με λίγα λόγια!Εγώ για να πώ την αλήθεια δύστασα,και ακόμη δεν τον έχω δώσει!Πώς μπορει να με κλέψει στην συγγεκριμένη περίπτοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...