Προς το περιεχόμενο

Ελλάδα->Νιγηρία


mike-intosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχαχαα εγώ μια φορά είχα βάλει αγγελία και μου στέλνει μια και λέει είναι για τον γιο μου στην νιγηρία. Σταμάτησα να της στέλνω και μετά μου έστειλε ένας άλλος και έλεγε ακριβώς τα ίδια. LOL

 

 

iphone.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και εμένα σήμερα μου έστειλε ένας οτι ενδιαφέρεται για έναν ενισχυτή sony που τον έχω 95 ευρο, και μου λεει πως είναι από Αμερική και θέλει να τον στείλει στην κοπέλα του στη Νηγιρία. Εκτος ότι του το ξέκοψα, του είπα που να πάει να πάρει φθηνά(ήμουν αμερική και ξέρω τα μαγαζιά) και όχι να μου δώσει εμένα 550 ευρο..Άκου εκεί ψέμα. Του έστειλα επίσης να αλλάξουν νοοτροπία την οποία και έζησα όντας στο lagos της Νιγιρίας πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω καιρο την αλυτη απορια. Τι το ιδιαιτερο εχει η Νιγηρια; οτι ειναι να κανουνε ως απατη γιατι δεν δεν το κανουνε απο αλλες χωρες πχ αφρικανικες, ασιατικες, νοτιοαμερικανικες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω καιρο την αλυτη απορια. Τι το ιδιαιτερο εχει η Νιγηρια; οτι ειναι να κανουνε ως απατη γιατι δεν δεν το κανουνε απο αλλες χωρες πχ αφρικανικες, ασιατικες, νοτιοαμερικανικες;

 

Η Νιγηρία είναι Αφρικανική χώρα. Πέρα από αυτό οι Νιγηριανές απάτες είναι πάρα πολύ παλιές. Σχεδόν από την αρχή του Ιντερνετ όπως εμείς το ξέρουμε. Στην αρχή ξεκίνησαν με τα email και μετά επεκταθήκαν σε αγγελίες. Πέρα από όλα αυτά υποψιάζομαι ότι εκεί έχουν μεγαλύτερη δυνατότητα να τα κάνουν αυτά καθώς δεν υπάρχει και τόσο ισχυρό κράτος να ανταπεξέλθει στο να το περιορίσει. Τώρα το πώς ξεκίνησε αυτό θα σε γελάσω. Ίσως το έκανε κάποιος και το μάνθανε και άλλοι δεν μου περνάει κάτι άλλο από το μυαλό. Χιλιάδες πάντως άτομα καθημερινά ασχολούνται με της άπατες σαν επάγγελμα στη Νιγιρία.

Φυσικά τα ποσά που έχουν κερδίσει αρκετοί απατεώνες είναι πάρα πολλά που λογικά κάποιος που ζει σε μια τέτοια χώρα μπλέκεται εύκολα σε αυτή την απασχόληση. Έχω ακούσει περιπτώσεις από άτομα να χάνουν από 400.000$ εως 2.000.000$.

 

Δες το παρακάτω ντοκιμαντέρ έχει ενδιαφέρον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...